Güneş Enerjisi İle Çalışan Elektrikli Karavan Üretildi

Hollandalı öğrenciler tarafından günde 724 kilometre yol gidebilen iki kişilik elektrikli karavan tasarlandı ve üretildi. Stella Vita adını verdikleri solar enerji ile çalışan elektrikli karavan, Batı Avrupa’da 2.900 kilometrelik bir yolculuğa çıktı. Test için çıkılan bu yolculukta elektrikli karavanın performansı ölçüldü.

Elektrikli Karavan
Elektrikli Karavan

İki kişilik olarak tasarlanan elektrikli karavanda mutfak, oturma alanı, yatak, duş ve tuvalet bulunuyor. Yalnızca güneş enerjisini kulanarak çalışan karavan, güneşli bir günde 724 kilometrelik bir yol kat edebiliyor. Saatte 120 km hıza ulaşabilen elektrikli karavan, içerisindeki televizyon ve dizüstü bilgisayara enerji sağlayabiliyor.

Elektrikli Karavan Park Halinde Şarj Olabiliyor

Karavan park edildiğinde çatısında yer alan güneş panelleri, güneşlik olarak kullanılabilen şekide genişletilebiliyor. Oldukça yenilikçi bir karavan tasarımına sahip Stella Vita, Tesla araçları gibi şarj portları aracılığıyla da şarj edilebiliyor.

Stella Vita Solar Panelleri Güneşlik Olarak Kullanımı
Stella Vita Solar Panelleri Güneşlik Olarak Kullanımı

Teknoloji orada, sadece düşünme şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. 22 öğrenci böyle bir araç tasarlayıp üretebiliyorsa, bunu şirketler de yapabilir.

Tijn ter Horst (Eindhoven Teknoloji Üniversitesi Öğrencisi)

Stella Vita’nın 19 Eylül’de Eindhoven’da başlayan ve İspanya’nın güneybatısındaki Tarifa’da sona eren test sürüşü tamamlandı. Öğrencilerin güneş enerjisinin potansiyelini göstermek için kendi belirledikleri mücadelenin bir parçasıydı. Sürüş testi tahmin edildiği gibi başarılı sonuç verdi. Yani elektrikli karavanlar önümüzdeki yıllarda daha yaygın görebileceğimiz motokaravan türleri arasında olacak.

Solar Enerjili Araç Yarışması

Elektrikli karavan, iki yılda bir düzenlenen Avustralya güneş aracı yarışması Bridgestone World Solar Challenge‘a 2013 yılında katılan üniversitenin ürettiği ilk güneş enerjisiyle çalışan araç değil. “Bu yıl rekabet yoktu, bu yüzden öğrenciler kendi hedeflerini ve zorluklarını belirlediler” dedi.

Stella Vita Elektrikli Karavan Test Sürüşü
Stella Vita Elektrikli Karavan Test Sürüşü

Önceki Eindhoven takımları beş kişilik tasarımlarıyla art arda yarışmalar kazanırken, Van der Weijer mobil ev için daha büyük bir ticari iştah olabileceğine inanıyor. Ekolojik düşünceye sahip kamp meraklıları; birçok yerde kıt kalan şarj noktalarına bağlı olmayan bir elektrikli karavan tarafından cezbedilebilir, dedi.

Öğrencilere göre, Stella Vita İspanyol yollarında bir hit oldu ve diğer sürücülerin dikkatini çekti ve Van der Weijer, aracın daha az güneşe maruz kalan yerlerde de bir seçenek olduğunu söyledi.

“Bulutlu bir günde araç hala enerjinin %60-70’ini üretebilir” dedi. “Ve hiç güneş olmasa bile, şarj portundan şarj edebileceğiniz verimli, normal bir elektrikli arabanız var.”

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...