2022’nin En İyi 22 Aksiyon Filmi

Heyecan ve macera filmlerde buluşsun istediğimizde aklımıza ilk gelen tür tabii ki aksiyon filmleri oluyor. Film severlerin özellikle tutkuyla bağlandıkları bir tür olarak düşünebileceğimiz aksiyon filmleri arasında efsaneler yerlerini korumaya devam ederken hayatımıza yeni giren ve 2022’de de adından sıkça bahsettirecek filmler de giderek artıyor. Hem film endüstrisinin hem de izleyicinin en çok ilgisini çeken türlerden biri olan aksiyon filmleri bu zamana kadar sinema tarihinin büyük bir parçasını oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kimi efsane yapımların yeri ayrı olsa da unutulmazların üzerine yenilerini eklemek istiyoruz. Heyecan peşinde olanların vazgeçemediği bir tür olan aksiyon filmleri hepimizin içindeki maceraperesti de dışa vuruyor aslında. Hâl böyle olunca yeni filmlere yer açmak da kaçınılmaz oluyor tabii ki.

Aksiyon filmi severler için 2022’nin en iyi aksiyon filmlerini derledik. Vizyona yeni giren, ses getiren ya da heyecanla beklenecek filmler için siz de listenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz!

Wrath of Man, IMDb: 7.1

Aksiyon filmi dendiğinde aklımıza ilk gelen aktörlerden Jason Statham yine başrolde. Heyecan dolu sahneleriyle dikkat çeken en yeni aksiyon filmlerinden biri olan Wrath of Man, hırsızlar tarafından öldürülen oğlunun intikamını almaya çalışan bir babanın hikâyesine odaklanıyor. İlk hamlesi bir banka para aracında işe girmek olan başrolümüzün intikam için neler yaptığını izlediğimiz filmde heyecan her an dorukta diyebiliriz. 2022’nin en iyi aksiyon filmleri arasında yer alacak Wrath of Man’e mutlaka şans verin.

Wrath of man

Uncharted, IMDb: 6.7

2022’nin bir diğer en iyi aksiyon filmi ise Uncharted. İki hazine avcısının hikâyesini izlediğimiz filmde macera her an ön planda. El Dorado adındaki eski bir yerleşim yerini arayan Nathan Drake ve ortağı Victor Sullivan’ın karşısında düşmandan beter bir ekip var.  Aynı hazinenin peşindeki bu iki grubun başından geçenleri izlerken siz de kendinizi bir anda filmin içinde buluyorsunuz. Maceraya doyamayacağınız bir aksiyon filmi Uncharted’ı listenize eklemeyi unutmayın.

Uncharted

The Northman, IMDb: 6.7

Hem aksiyona hem de tarihe meraklı olanların kaçırmaması gereken bir diğer film The Northman. Geçmiş yüzyıllarda yaşanan aksiyon dolu bir hikâyenin anlatıldığı filmde Biking Prensi’nin intikamını izliyoruz. Küçük yaşta tahta çıkmak üzere olan Amleth, amcası tarafından babasının öldürülmesiyle kendi topraklarından kaçmak zorunda kalır. Tahtı ele geçiren amcası ise Amleth için ölüm kararı çıkarmıştır. Amleth ise içindeki öfkeyle büyümeyi bekler ve gücünü toplayıp yetişkin biri olduğunda intikam sözü yeniden canlanır. 2022’nin en iyi aksiyon filmlerinden biri olan The Northman, sunduğu görsel dünyayla da göz dolduruyor.

The Northman

Nobody, IMDb: 7.4

Gerilim, aksiyon, heyecan, merak… Her şey bu filmde diyebiliriz. Gerilim dolu anların oldukça fazla olduğu Nobody’de iyi bir aile babası olan Hutch’un başından geçenleri izliyoruz. Bir gece evlerine giren hırsızlara hiç tepki vermeden evden uzaklaştırmalarını sağlayan Hutch, bu tavrıyla karısı ve çocuğunun gözünden düşer. Bu durumu kabullenemeyen ve geçmişte bastırdığı duygularını daha fazla saklayamayacak hâle gelen Hutch, suçların birbirini kovaladığı bir dünyaya adım atar. Bu aksiyon ve heyecan dolu filmde biz de merakla onun neler yapabileceğini izliyoruz. Henüz izlemediyseniz mutlaka şans verin.

Nobody

Interceptor,  IMDb: 4.3

Incerceptor’da bir kadın hikâyesi bizi bekliyor. ABD ordusunda yüzbaşı bir kadın, okyanusun ortasında kendi komutasındaki füze savunma istasyonu eş zamanlı bir saldırıya uğrayınca uzun yıllar aldığı taktik eğitimini ve askerî uzmanlığını kullanmak zorunda kalır. Yönetmenliğini Matthew Reilly’nin üstlendiği, Elsa Pataky ve Luke Bracey’nin başrollerini paylaştığı Interceptor, 2022’de izleyeceğiniz en iyi aksiyon filmlerinden biri olmaya aday. Heyecanı her an yüksekte tutan Interceptor, Netflix’te.

Interceptor

FIR, IMDb: 7.1

2022’nin ses getiren bir diğer aksiyon filmi ise FIR. Sıradan bir genç, bir terör olayına bulaşınca medyanın ve dolayısıyla insanların gözünde kötü biri olur. Görünüşe göre, gerçeğin daha farklı olabileceğini ihtimalini kimse düşünmez. Tüm bunlarla birlikte bu sıradan gencin durumun aksini kanıtlamak için bir göreve gönderilir. Peki burada başına neler gelir? Merak ve gizem dolu bir hikâyenin sizi beklediği unutulmaz olmaya aday bir aksiyon filmi. Amazon Prime’da izleyebileceğiniz FIR için çok gecikmeyin deriz.

Fır

The Adam Project, IMDb: 6.7

2022’de izleyiciyle buluşmuş başka bir Netflix yapımı aksiyon filmi ise The Adam Project. 2022’de kazayla iniş yaptıktan sonra, zaman yolculuğu yapan savaş pilotu Adam Reed, geleceği kurtarmak için görev başındadır ancak 12 yaşındaki benliğiyle bir araya gelir. Merakla izleyeceğiniz The Adam Project, unutulmaz listenize girmeye aday.

The Adam Project

Spider Man – No Way Home, IMDb: 8.9

Aksiyon filmleri denince biraz da eğlence diyebiliriz. Hepimizin neredeyse her yeni filmini merakla beklediği Spider Man, yine efsane kadrosuyla karşımızda. Eğlence, macera ve aksiyonun iç içe olduğu Spider Man – No Way Home, Spider Man’in ilk kez kimliğinin ortaya çıktığı bir film olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor elbette. Bu da tabii ki başka maceralara sürükleyecektir. Bir süper kahraman olarak taşıdığı sorumlulukları yerine getirirken aynı zamanda normal hayatındaki problemleri çözmelidir. Ancak bu problemleri çözmeye çalışırken değerlerinden ödün verme riskiyle karşılaşır. Örümcek Adam, Doktor Strange’den yardım istediğinde beklenmedik şeyler olur. Yapılan büyü sebebiyle daha önce Örümcek Adam ile savaşmış olan tüm kötüler tek tek ortaya çıkmaya başlar. Örümcek Adam artık hem kendi geleceğini hem çoklu evrenin geleceğini düşünmek zorundadır. Seyir zevkinin de dorukta olduğu Spider Man – No Way Home, 2022’nin en iyi aksiyon filmleri listenizde mutlaka yerini almalı.

Örümcek Adam Eve Dönüş Yok

No Time to Die, IMDb: 7.4

Bu filmde yine aksiyon ve gerilim bir arada. James Bond baş düşmanı ve kötülük dehası Ernst Stavro Biofeld’i yakaladıktan beş yıl sonra aktif olarak ajanlık yapmayı bırakmıştır.Arkadaşı CIA ajanı Felix Leiter kendisinden kayıp bir bilim insanını bulma konusunda yardım ister. Bond sessiz sakin sürdürdüğü hayatını geride bırakıp kayıp Valdo Obruchev’in bulunmasına yardım etmeyi kabul eder. Obruchev’in kaçırıldığı ortaya çıktığında ise gelişmiş teknolojileri kullanarak milyonlarca insanı öldürmeye hazır olan bir kötü adamla yüzleşmek zorunda kalır. Her sahnesiyle heyecanı ikiye katlayan No Time to Die için bizce fazla gecikmeyin.

No Time to die

The Batman, IMDb: 7.9

2022 deyip de The Batman’den bahsetmemek olmaz tabii ki. Bu yılın belki de en merakla beklenen ve kaçınılmaz bir şekilde en çok ses getiren filmlerinden biri The Batman oldu. Aksiyon severlerin kaçırmadığına eminiz ancak siz henüz fırsat yaratamayanlardansanız ertelemeyin deriz. Film hakkında oldukça farklı yorum gelse de yine de çocukluğumuzdan bu yana hayatımızdaki Batman için buna değer. Batman, Gotham City belediye başkanı öldürüldüğünde müdahale etmeye çağrılır. Sonrasında bu görevdeki araştırmaları onu kendi karanlık geçmişiyle bağlantılı bir yolsuzluk ağını ortaya çıkarmaya yönlendirir. Efsane kadrosuyla ve sunduğu seyir zevkiyle 2022’nin en öne çıkan aksiyon filmi Batman için çok gecikmeyin deriz.

The Batman

Kesişme: İyi ki Varsın Eren, IMDb: 6.7

2022’de hayatımıza giren bir diğer aksiyon filmi ise bu kez Türkiye’den. Özer Feyzioğlu’nun yönettiği filmde İsmail Hacıoğlu’nu da başrolde izliyoruz. Trabzon Maçka’da teröristlerle Türkiye askerinin çatışması sırasında hayatını kaybeden Eren Bülbül ve onu korumaya çalışırken şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hayat hikâyesini konu ediyor. Heyecan ve duygu dolu sahneleriyle aksiyon filmi izlemeyi sevenlerdenseniz Türkiye yapımı filmleri de repartuarınıza eklemek güzel bir alternatif elbette.

Kesişme – İyi ki Varsın Eren

The Old Guard, IMDb: 6.4

Charlize Theron’un İskitli Andromache olarak karşımıza çıktığı The Old Guard, Netflix’te yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ilgi görmüştü. Ölümsüz olan ve yüzyıllar boyunca farklı coğrafyalarda, farklı toplumlarda yaşayan ölümsüz askerler, üzerlerinde araştırma yapmak için onları ele geçirmek isteyen ilaç firmasıyla mücadele etmek zorundadır. Andy’nin aklının ve kalbinin de kaldığı arkadaşı Quynh’in çok sıra dışı hikâyesinin olacağı yeni bir The Old Guard devam filminin gelmesi de bekleniyor. Charlize Theron’un muhteşem oyunculuğunu aksiyonla birleştiren The Old Guard filmini de 2022’de listenize eklemeyi unutmayın.

The Old Guard – Ölümsüzlük

Tenet, IMDb: 7.5

Yakın zamanda hayatımıza giren ve kolayca efsaneleşmeye aday hâle gelen Tenet, 2022 için mutlaka listenizde olması gereken bir aksiyon filmi. John David Washington ve Robert Pattinson’ı izlediğimiz filmde, kafa karıştırıcı ve bir o kadar da ilginç bir senaryo izliyoruz. Farklı zamanda yaşayan başrolümüz, dünyayı yaklaşmakta olan tehlikelerden korumak için kilit isimleri hedef alıyor ve onların güçlerine karşı kafa tutuyor. Heyecanı bol bir aksiyon filmi izlemek isteyenler için mutlaka listeye eklenmesi gereken filmlerden.

Tenet

Godzilla vs Kong, IMDb: 6.4

Bilim kurgu ve aksiyonu bir arada sunan bu eşsiz yapımda canavarlar dünyasının iki büyük mutantı karşı karşıya geliyor. Aksiyon filmlerinin içerisinde farklı türleri de görmeyi sevenler için yine çok güzel bir alternatif olduğunu söylemeden geçmeyelim. Uzun yıllardır sessiz kalan Godzilla bir anda saldırılarını arttırır. Devlet ise onu durdurmak için Kong’u kullanmaya kararlıdır. İki dev birbirleriyle kapışırken gerçek düşman ortaya çıkarak dünyayı bir yok oluşa doğru götürecektir. 2022’nin en iyi aksiyon filmleri listenize eklemek için geç kalmayın.

Godzilla vs. Kong

The Suicide Squad: İntihar Timi, IMDb:7.3

Aksiyon dolu bir başka filmimiz The Suicide Squad: İntihar Timi’nin yönetmenliğini James Gunn üstleniyor. Belle Reve hapishanesindeki mahkumlardan oluşan bir tim Corto Maltese’ye gönderilir. Bu tim, Amanda Waller’ın emriyle gizli bir deneyi barındıran laboratuvarı yok etmekle görevlendirilir. Ancak ilk tim adaya iner inmez bozguna uğrar. Hayatta kalmayı başaran Harley Quinn esir alınır. Corto Maltese ordusu, Albay Rick Flag komutasındaki ilk timle uğraşırken ikinci tim adaya gizlice giriş yapabilmiştir. Yardım için isyancıların lideri Sol Soria’yı ikna etmeye çalışır. Harley Quinn karakterini izlemenin de ayrı bir keyif olduğunu söylemeden geçemeyeceğimiz The Suicide Squad: İntihar Timi filmi aksiyon severler için oldukça renkli bir alternatif.

The suicide squad

Morbius, IMDb: 5.2

Nadir görülen bir kan hastalığına yakalanmış tehlikeli bir şekilde hasta olan ve başkalarını da aynı kaderden kurtarmaya kararlı olan Dr. Morbius, umutsuz bir kumar oynamaya girişir. İlk başta radikal bir başarı gibi görünse de, içindeki bir karanlık kısa sürede serbest kalır. Deneysel tedavi ile vampire dönüşen Morbius’un hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Birçok zorlu durumla mücadele etmek zorunda kalan Morbius’un hayatta kalmak için sürekli kana ihtiyacı vardır ve artık ışığı çıkması imkânsızdır. Bu sorunların yanı sıra o, birçok insanüstü güce de sahip olur. Yine bilim kurguyu ve aksiyonu bir arada bulabileceğiniz, gerilimi yüksek denebilecek 2022 yapımı bir film izlemek için sizi bekliyor diyebiliriz.

Morbius

Moonfall, IMDb: 5.2

2022’nin aksiyon filmleri arasında listenize girmeye aday bir başka film ise Moonfall. Halle Berry, Patrick Wilson, Michael Peña’nın yer aldığı filmin konusu ayın yörüngeden çıkıp, dünyaya doğru yaklaşması karşısında insanların yaşadıklarından oluşuyor. Merakla izleyeceğiniz ve aksiyonu oldukça hissedebileceğiniz Moonfall, 2022 listenizde mutlaka olmalı.

Moonfall

Doctor Strange in the Multiverse of Madness, IMDb: 7.0

2022’nin merakla beklenen aksiyon filmleri arasında yer alan Doctor Strange in the Multiverse of Madness, izleyicisiyle buluştuktan sonra da oldukça ses getirmişti. Özellikle Marvel severler için güzel haber diyebiliriz. Benedict Cumberbatch’i başrolde izlediğimiz filmde Zaman Taşı’nın koruyucusu Doktor Strange’in maceraları kaldığı yerden devam ediyor. Heyecan ve aksiyon denince akla gelecek yapımlar arasında yer alan filmi Disney+’da izleyebilirsiniz.

Doctor Strange

Bullet Train, IMDb:-

2022’nin en iyi aksiyon filmleri arasında yer alan Bullet Train’in başrolünde bu kez Brad Pitt bizi karşılıyor. Bullet Train, Tokyo’daki bir trende birbirinden farklı nedenlerle birbirlerini öldürmeye çalışan bir grup suikastçıya odaklanıyor. Filmin dünyası oldukça eğlenceli, renkli kadrosuyla da izleyiciye gerçekten etkileyici bir seyir zevki sunuyor. Aksiyon ve tabii ki Brad Pitt severler için listeye eklenecek bir film. J

Bullet Train

Mission: Impossible 7, IMDb: –

Aksiyon filmi denince tabii ki yılların eskitemediği bir gerçek var: Görevimiz Tehlike. Aksiyon filmi klasiği Görevimiz Tehlike’nin 7. devam halkası olan Mission: Impossible 7, ikonik ajan Ethan Hunt ve birlikte çalıştığı IMF ekibinin maceralarını konu ediyor. Bu kez de başrolde Tom Cruise’u izlediğimiz filmde aksiyon, heyecan ve merak üçgeni bitmek bilmiyor. 2022’nin en iyi aksiyon filmleri listenize eklemeyi unutmayın.

Skydance Mission

Shotgun Wedding

2022’de başrolünde Jennifer Lopez’i izlediğimiz Shotgun Wedding, aksiyon filmlerinin hakkını veren yapımları arasında. Genç bir çift olan Darcy ve Tom evlenmeye karar verir. Bu onların dışarıdan oldukça sevecen gözüken ancak oldukça inatçı olan ailelerinin de bir araya gelmesi demektir. Bu durum kutlama için tehlike oluşturacak olsa da onları bekleyen tek sorun bu değildir. Düğünde konuklardan biri rehin alınınca işler iyice karışır. Sevdiklerini korumak için ellerinden geleni yapan çiftin ilişkisi de bu süreçte sınanacaktır. Heyecan ve merakın merkezde olduğu bu düğün hikâyesi eğlenceli kareleriyle de sizi içine alacak.

Shotgun Wedding

Secret Headquarters

Listede yer vereceğimiz son film ise yakın zamanda vizyona girecek filmlerden oluşuyor. 2022’de kaçırmamanız gereken aksiyon filmleri arasında 12 Ağustos’ta beyaz perdede izleyebileceğiniz Secret Headquarters yer alıyor. Charlie Kincaid bir gün, evinin altında bir süper kahramana ait gibi görünen gizli bir karargah bulur. Bu ilginç keşfini arkadaşlarıyla paylaşan Charlie, çok geçmeden uzaklaştığı babasının bilinenden başka gizli bir hayat yaşadığından şüphelenmeye başlar. Yine heyecanın merkezde olduğu bir film bizi bekliyor anlayacağınız. Yönetmen koltuğunda Henry Joost, Ariel Schulman oturuyor. Aksiyon filmlerini özellikle sinemada izlemeyi sevenler için bu yaz kaçırılmaması gereken bir film sizi bekliyor.

Secret Headquarter

Aksiyon filmi izlemeyi sevenlerdenseniz ve artık efsanelerden biraz uzaklaşıp yeni arayışlar içindeyseniz listedeki filmleri mutlaka göz atın deriz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...