Beyin Yakan Filmler Listesi 20 Bilim Kurgu Filmi

Beyin yakan filmler listemizde bilim kurgu kategorisinin son iki yılda en beğenilen filmlerini listeledik. Beyin yakan filmlerin IMDb puanları ve filmlerin konularının neler olduğunu özetledik. Eğer siz de beyininizin ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak bilim kurgu filmleri arıyorsanız, işte bu liste tam size göre.

1.Lucy- (2014) IMDb:6.4

lucy filmi
Lucy Filmi

Lucy adlı yapımda Taipei’nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret olan uyuşturucu ağı üzerinden yürütülmektedir. Eğlenmeyi seven, sıradan bir kadın (Lucy), birkaç gece beraber takıldığı Richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş halde bulur.

Vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucunun beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlmasıyla mucizevi bir durumla karşı karşıya kalır. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın beyinin tüm algı kapılarını sonuna kadar açacaktır. Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson‘un senaryosunu yazıp aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı bir filmdir. Filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunmaktadır.

2.Inception-Başlangıç (2010) IMDb:8.8

İnception Beyin Yakan Filmler
Inception Filmi İzle

Inception adlı yapımda Leonardo DiCaprio, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçakçılık yapmış ve sevdiği her şey bir anda mahvolmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulmaktadır. Ona hayatını geri verebilecek son bir tabi ki işi yani başlangıç’ı tamamlayabilirse mümkündür. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Keyifli ve bir o kadar da baş döndürücü bu yapıtı izlemek için hemen işe koyulmanızı tavsiye ederiz.

3.Fight Club-Dövüş Kulübü (1999) IMDb:8.8

Fight Club Filmi
Dövüş Klübü Filmi

Fight Club adlı yapıt kısaca, Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır. Karakterimiz Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayet etmektedir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılır. Terapiler esnasında Marla adında bir kadınla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile tanıştırır.

Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. David Fincher’ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destandır. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek de filme ayrı bir güzellik katmaktadır.

4.Matrix- (1999) IMDb:8.7

Beyin Yakan Filmler Matrix
Beyin Yakan Filmler Matrix

Matrix adlı yapıt da bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan bir gerçeklik. Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Fakat bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır ve kendisini bu kızın götüreceği dünyada bulur. Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini bilmektedir. Nedir bu Matrix? İzlemediyseniz sizi bu sürükleyici filme davet ediyoruz.

5.The Green Mile-Yeşil Yol (1999) IMDb:8.6

Yeşil Yol Filmi
Yeşil Yol Filmi

The Green Mile yani Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatmaktadır. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmakta olduğu görür. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır. Her anı dram kokan yeşil yol filmi sizleri beklemektedir.

6.The Platform- Platform (2019) IMDb:7.0

Neflix The Platform Bilim Kurgu Filmi
Netflix The Platform Filmi

Netflix orjinal filmi olan The Platform adlı yapıt, dikey şekilde konumlandırılmış bir hapishanede geçmektedir. Her hücrede iki mahkumun kaldığı hapishanede, yemek günde sadece bir kere üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyeceğe ulaşmak için çabalarken, alt katta bulunan mahkumlar, her gün biraz daha vahşileşerek açlıkla baş etmeye çalışmaktadırlar. Bir gün gözünü hapishanenin 33. katında açan Goreng, hapishanenin kurallarını iyi bilen Trimagasi ile birlikte yiyeceğe ulaşabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir. Goreng’ın hayatta kalma mücadelesine gelin sizlerde izleyerek tanık olun.

7.Memento-Akıl Defteri (2000) IMDb:8.4

Akıl Defteri Film İzle
Akıl Defteri

Akıl Defteri adlı yapıt, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını ele almaktadır. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan birisidir. Şık giysiler giyip, Jaguar marka araba kullanan Leonard, dışarıdan işadamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan birinden başkası değildir. Ne yazık ki Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, yaşadığı, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybıyla başa çıkmaya çalışmaktadır. Her ne kadar hayatının ‘kaza’’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedir.

8.Beautiful Mind-Akıl Oyunları (2001) IMDb:8.2

Akıl Oyunları Filmi İzle
Akıl Oyunları

Akıl Oyunları adlı yapıt; asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu almaktadır. John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürerek kanıtlama aşamasına kadar gider. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlayacaktır. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşama da kendini bulur. Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanmaktadır. ‘Akıl Oyunları’, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle de başarısını kanıtlamıştır.

9.Truman Show- (1998) IMDb:8.1

Truman Show
Truman Show

Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahiptir. Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırmaktadır. Baş karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur.

İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahiptir. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekmektedir.

10.Persona- (1966) IMDb:8.1

Persona Filmi
Persona Filmi

Persona adlı yapıt, sessizliğe gömülen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin hikayesini anlatmaktadır. Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu, güzeller güzeli Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam etmektedir. Son çare olarak bir kliniğe yatırılan kadın burada da dilsizliğine devam etmektedir. Bedeninde tıbbi olarak hiçbir problem bulunamayan kadın, doktorun tavsiyesiyle gözden uzak bir yazlığa gönderilir. Bu esnada yanında gönderilen kişi genç hemşire Alma’dır. Yazlıkta da Vogler’in ağzını bıçak açmaz. Vogler sustukça Alma konuşur. Alma saatlerce, günlerce kendi hikayesini anlatmaktadır. Sonunda meydana gelen şey ise psikoloji biliminin en ilginç vakalarından birini oluşturmaktadır.

11.Black Swan-Siyah Kuğu (2010) IMDb:8.0

Black Swan (Siyah Kuğu)
Black Swan (Siyah Kuğu)

Black Swan adlı yapımda genç bir kadın olan Nina, yetenekli bir balerindir. Eski bir balerin olan ve dans konusundaki hırsını kendisine aşılayan annesi ile New York’ta yaşamaktadır. Nina’nın hayatı danstan ibarettir ve bale yönetmeni Thomas Leroy, sahneye koyduğu Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmeye karar vermektedir. Zarif, masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arayan yönetmenin ilk tercihi Nina olacaktır.

Ancak rolü almak için elinden geleni yapan Nina’nın karşısında güçlü bir rakibi bulunmaktadır. Nina, Beyaz Kuğu rolü için harikalar yaratsa da genç kadının Siyah Kuğu performansı pek de başarılı değildir. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu rolü için iyi bir performans sergiler. Lily ve Nina arasındaki rekabet, çalışmalar boyunca ilginç bir dostluğa dönüşür. Bu süreçte Nina, hayatının mahvolmasına neden olan karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlayacaktır.

12.Mr Nobody-Bay Hiçkimse (2009) IMDb:7.8

Mr Nobody Filmi
Mr Nobody Filmi

Mr Nobody adlı yapıt; Belçikalı yönetmenin bugüne kadarki en yüksek maliyetli filminidir. Hem bilimkurgu, hem romans hem de Lynchvari bir zihin oyunu’ diye nitelendiriyor. Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adamdır. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar ve tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır. Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlardan oluşan bir döngüde kendini bulacaktır.

13.Sherlock Holmes- (2009) IMDb:7.6

Sherlock Holmes Filmi
Sherlock Holmes Filmi

Sherlock Holmes adlı yapımda, Holmes ve cesur ortağı Watson, birbirinden tehlikeli maceralara gözlerini karartıp dalmaktadırlar. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes, bu serüvende ülkesini tahrip edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşmak zorunda kalır. Robert Downey Jr. , efsanevi dedektif Sherlock Holmes’ü daha önce benzeri görülmemiş bir yorumla canlandırmaktadır. Beyin yakan filmler arasında Sherlock’un inanılmaz zekası ve mükemmel detaycılığı yer alıyor.

14.Snowpiercer-Kar Küreyici (2013) IMDb:7.1

Snowpiercer (Kar Küreyici) Filmi
Snowpiercer (Kar Küreyici) Filmi

Snowpiercer adlı yapımda; gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma oluşur. Dünyanın çevresinde kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olmaktadır. Fakat güç bela yaşamın sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar halen en büyük silah olarak devam etmektedir. Yönetmenliğini Koreli sinemacı Joon-ho Bong’un üstlendiği “kıyamet sonrası” temalı filmin kadrosu, Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer gibi yıldız isimler oluşmaktadır. Beyin yakan filmler arasında yer alan Kar Küreyici filminin ayrıca bir dizisi de bulunuyor.

15.Cloud Atlas-Bulut Atlası (2012) IMDb:7.4

Cloud Atlas Filmi
Beyin yakan filmler: Cloud Atlas Filmi

Cloud Atlas adlı yapım da , farklı dönemlerde yaşamış 6 insanın hikayesini anlatılmaktadır. Filmde 1850 yılında Pasifik Okyanusu’ndayız. Adam Ewing Yeni Zelanda’daki takım adalardan zorlu bir deniz yolculuğu yaparak Californiya’daki evine dönmektedir. 1930’lu yıllarda Belçika’da yaşayan beş parasız ama yetenekli bir bestekar olan Robert Frobisher’ın elinde Adam Ewing’in günlüğü vardır. Luisa Rey ise Reagan yönetimindeki Amerika’da yaşayan isyankar ruhlu bir gazetecidir. Yayın evi sahibi Timothy Cavendish ise alıcaklılarından canını kurtarmaya çalışmaktadır. Kendisini var eden sisteme isyan eden android garson Sonmi~451 ise yakın gelecekte Güney Kore’dedir. Zachry ise medeniyetin çöküşüne ve ilkel kabilelerin insanlığa hükmetmesine şahit olmak üzeredir. Bulut Atlası’nda Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her Şey Birbiriyle Bağlantılıdır.

16.The Machinist – Makinist (2004) IMDb:7.7

The Machinist Film
Beyin yakan filmler: The Machinist

The Machinist (Makinist) adlı yapımda bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli onun için ağır olacaktır. Trevor ise her şeye çok zor konsantre olmaktadır. Trevor, kendisine bir takım notlar bırakmaya ve giderek azalan kilosunu sarı kağıtlara yazıp dairesine asmaya çok meraklıdır. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı fahişe Stevie ile bir yandan da tutku duyduğu Maria vardır. İş arkadaşları kendisine, bu gözle görünür kilo kaybı ve bedensel çöküşün arkasında ne olduğunu bilmemekten ötürü güven duymazlar.

17.12 Monkeys – 12 Maymun (1995) IMDb:8.0

12 Maymun Filmi
Beyin yakan filmler: 12 Maymun Filmi

12 Monkey adlı filmde, dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olacaktır.

18.Interstellar – Yıldızlararası (2014) IMDb:8.8

Beyin Yakan Filmler  Listesinin En İyisi Yıldızlararası
Beyin Yakan Filmler Listesinin Efsanesi Interstellar (Yıldızlararası)

Son yılların unutulmaz filmi Interstellar adlı yapıt da, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir. Amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olmaktadır. Beyin yakan filmler arasında uzay ve teknoloji meraklılarının en çok etkilendiği filmde, Cooper’ın henüz 10 yaşındaki kızı Murph ise şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekmektedir.

19.Source Code – Yaşam Şifresi (2011) IMDb:7.5

Source Code Filmi
Beyin yakan filmler: Source Code

Source Code adlı yapıt da, Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulmaktadır. 8 dakika sonra tren infilak eder. Gözlerini açtığında yeniden kendi bedeninde bulur. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği  ‘yaşam şifresi’ isimli bir programdır. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır. Stevens’ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipucları ile olayı çözmeye çalışacaktır. İzlerken beyin yakan filmler listesinde Yaşam Şifresi filmi oluyor.

20.The Da Vinci Code – Da Vinci Şifresi (2006) IMDb:6.5

Davinci Şifresi Filmi
Beyin yakan filmler: Davincinin Şifresi Filmi

Beyin yakan filmler listemizin sonunda ise The Da Vinci Code filmi bulunuyor. The Davinci Code filminde Robert Langdon, kendini bir anda gizemli bir cinayet olayının içinde bulmaktadır. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir takım ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu’dur. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkarlardır. Bu yolculukta kendileri ile hem dost ve müttefik olan hem de düşman olanlarla karşılaşacaklardır. Yol onları her nereye götürürse götürsün, açığa çıkartmak üzere oldukları gerçek insan türünün temelini kökünden sarsacaktır.

Beyin Yakan Filmler Listesi

Zekamızın sınırlarını zorlamayı sevdiğimiz açık bir gerçek. Bir çok senarist, sıradışı senaryoları ile beyin yakan filmler çıkartıyor. Her geçen gün düşünce gücümüzü daha da zorlayan beyin yakan filmler, teknolojiye olan merakımızı da artırmaya devam ediyor. Bizi düşündüren filmler genellikle senaryolarında ileri teknoji, hayal gücü ve çok daha fazlasını barındırıyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...