Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film

Sizler için evde kaldığımız bu dönemde doğadan kopmadan doğada hayatta kalma mücadelesini konu alan yapıtlardan, izleyebileceğiniz filmlerden bir liste hazırladık. Evde kaldığımız bu dönemde en iyi doğa filmlerini izleyerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Hem kendi sağlımız hemde toplum sağlığının önemi için evde kalmaya devam ettiğimiz bu süreçte birbirinden heyecanlı ve güzel yapıtlar bu liste de sizi beklemektedir. Doğada hayatta kalma filmi listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1.Özgürlük Yolu- Into The Wild (2007) IMDb: 8.2

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film -  Özgürlük Yolu- Into The Wild
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Özgürlük Yolu- Into The Wild, wannart.com.tr

Into the Wild, adlı yapım bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesini konu almaktadır. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir. Fakat mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa doğru yola koyulur. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir. Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda OScar’a aday gösterilen filmin başrollerinde Emile Hirsch ve Vince Vaughn bulunmaktadır.

2.Yeni Hayat- Cast Away (2000) IMDb: 7.7

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yeni Hayat- Cast Away
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yeni Hayat- Cast Away, Onedio.com.tr

Yeni hayat filminde FedEx isimli tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olan Chuck Noland şirketiyle ilgili sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmakta olan birisidir. Uzun süreli bir ilişkisi olan ve yoğunluğundan dolayı evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir ve hemen yola çıkar. Adam Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına buluverir. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir? Bizi ıssız bir ada da tek başına mücadele veren bir insanın hikayesine sürüklemektedir.

3.Çöldeki İzler- Tracks (2013) IMDb: 7.2

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film -  Çöldeki İzler- Tracks
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Çöldeki İzler- Tracks, justwatch.com

Çöledeki izler adlı yapım 1977 yılında Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da  Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmek istemesini konu alıyor. 24 yaşında bir genç kadın olan Robyn Davidson, bu yolu yürüyerek katetmeyi ailesine ve arkadaşlarına rağmen ne kadar olumsuz olsa da gerçekleştirmeye karar verir. Öncelikle yolculuğu için gerekli ekipmanı ve yiyeceği ayarlaması gerekmektedir. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculuk için her şeyini tamamlaması tam olarak 2 yılı alır. Vahşi hayvanlar ve susuzluk gibi faktörleri de barındıran bu uzun yürüyüşüne ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik etmektedir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır. Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını yazdığı otobiyografik kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini  John Curran üstlenmekte ve başrolde Mia Wasikowska yer almaktadır.

4.Kon Tiki- (2012) IMDb: 7.3

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film -  Kon Tiki
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Kon Tiki, emiliogomez.com

Kon-Tiki adlı yapıt Norveçli kaşif Thor Heyerdahl Pasifik Okyanusu’nu 1947’de 5 kişilik bir ekip ile geçmeye kalkmasıyla başlar. Heyerdahl amacı ise Güney Amerikalıların Kristof Kolomb öncesi dönemlerde denizleri aşarak Polynesian adalarında yerleştiğini ispat etmektir. Yolculuk için gereken parayı borç ve bağış toplayarak elde eder ve 101 gün sürecek olan, 8 bin kilometrelik bir maceraya yelken açarken bulur kendini. Bu esnada tabi ki dünyanın gözü de Thor Heyerdahl üzerindedir. Filmin yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg’in üstlenmiştir. Yapım bu fikrin ortaya çıkış sürecini, hazırlık aşamasını ve zorlu yolculuğunu beyazperdeye taşıyarak sizlere sunmaktadır. Filmin adı olan Kon-Tiki ise İnka kabile inancındaki güneş Tanrısı Viracocha’nın antik dönemdeki adından gelmektedir.

5.Karda Yürüyen- The Snow Walker (2003) IMDb: 7.5

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Karda Yürüyen- The Snow Walker
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Karda Yürüyen- The Snow Walker, canadianfilmday.ca

Karda Yürüyen adlı filmimiz de Kanada’da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan birisinin yolu eskimo bölgesine düşmektedir.  Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler bir anlaşma yapar ve bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda arızalanır ve düşer. Eskimo ve kız artık bir yandan yaşamda kalma mücadelesi vermektedir. Bir yandan da eskimo doğayı tanıdığı için şanslıdırlar. Bu yapıt da her kızı ve kendisini hayatta tutmaya çalışan bir adamın mücadelesiyle karşı karşıyayızdır.

6.Çit- Rabbit-Proof Fence (2002) IMDb: 7.5

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film  -  Çit- Rabbit-Proof Fence
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Çit- Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence filmi 1930’lu yıllarda yoksul Avustralya yerlilerinin çocukları esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Kaçırılan bu masum çocuklar vatanlarından uzakta bir yerlerde bir köle kampına götürülür. Bu kampdan sonra da zengin ailelere hizmetçi olarak satılmaktadırlar. Sorgusuz sualsiz kaderlerine boğun eğmek durumunda kalan çaresiz çocuklardan üçü bu zulme boyun eğmeme konusunda bir karara varırlar. Elele veren üç küçük kız kendilerinden beklenmeyecek bir cesaret göstererek bu izbe kamptan kurtulma mücadelesi vermeye çalışacaklardır. Tavşanları uzaklaştırmak için set edilen bir çiti izleyerek ilerleyen üç kız özgürlüğe giden yolun meşakatlerini tecrübe etmekten de kurtulamayacaklardır. Çit adlı yapım Phillip Noyce tarafından yönetilen dokunaklı bir yapıt olup gerçek bir hikayeden alınmaktadır.

7.Jeremiah Jahnson- (1972) IMDb: 7.6

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film  -   Jeremiah Jahnson
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Jeremiah Jahnson, youtube.com

Jeremiah Johnson adlı yapım mecare ve dramı bir arada konu edinmektedir. Jeremiah Johnson 1846-1848 yılları arasında Meksika Savaşı’nda yer almış eski bir askerdir. Johnson Batı’ya giderek huzuru ve yalnızlığa ulaşmayı hedeflemektedir vr Rock dağlarında sürmeye başlayacağı yaşamdaki tek hedefi bir dağ adamı olabilmektir. Bu alanda eğitim de alan Jeremiah, dağda karşılatığı ilk kış mevsiminde bir hayli çetin şartlarla karşı karşıya gelmektedir. Fakat bu koşullar onu yıldıramaz. Fakat ne kadar arzu ettiği yalnızlığın tadını sürüyor olsa da medeniyetten uzaklaşamaz. Sizler için bu film özellikle Sydney Pollack ve Robert Redford birlikteliğinden doğan büyüleyici sonucu görmek için kaçırılmaz bir fırsat olacaktır.

8.Son Kalan- Lane Survivor (2013) IMDb: 7.6

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Son Kalan
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Son Kalan, sinamatv.com

Sona Kalan Adlı yapımda ‘Red Wing’ operasyonu için seçilen dört kişilik bir SEAL ekibi kurulur. Görevleri taliban’ın lideri Admad Shad’ı ölü ya da diri ele geçirmektir. Afganistan’ın Kunar bölgesine gönderilen askerler, kendilerine oldukça güvenseler de operasyonları bekledikleri gibi ilerlemeyecektir. Taliban üyeleri tarafından başlatılan bir kuşatma sırasında ekipteki askerlerden 3’ü ölümcül şekilde yaralanır. İçlerinden sadece biri kurtulmuştur. Hayatta kalan asker, köylülerin evlerine sığınarak kendisini bulacak bir kurtarma timini beklemeye başlar. Ancak geride bıraktığı üç arkadaşının başına gelenlerin ağırlığını düşündükçe işler katlanılmaz bir hal almaya başlar.  Filmin yönetmen koltuğunda  Hancock filminin yönetmeni ve aktör Peter Berg yer almaktadır. Başrollerinde ise  Mark Wahlberg, Taylor Kitsch ve Eric Bana bulunmaktadır.

9.Sonsuz Çöl- Walkabout (1971) IMDb: 7.7

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Sonsuz Çöl- Walkabout
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Sonsuz Çöl- Walkabout

Sonsuz Çöl filmi James Vance Marshall’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Avustralya’nın çölüne doğru bir yolculuğu konu edinmektedir. Çöldeki insan-doğa ilişkisi yalnızca en saf haliyle hayatta kalma içgüdüsü üzerine kuruludur. Kahramanlarımız iki İngiliz kardeş, babalarının intiharı üzerine çöle doğru kaçarak başlatırlar. İki küçük oğlan çocuğu, yalnızca şehir hayatına alışkındır ve böyle bir ortamda ne yapmaları gerektiğinden habersizdirler. Yolculukları sırasında genç bir Aborjin’e rastlarlar. Genç Aborjin ise geleneklerini yerine getirerek rüştünü ispatlamak için birkaç aylık çöl hayatını yaşamaktadır. Bu tanışmadan itibaren kardeşlerin de hayatında büyük bir değişime uğramasıyla ilerleyen bir yapıt olarak devam etmektedir.

10.127 Saat- 127 Hours (2010) IMDb: 7.7

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film -  127 Saat- 127 Hours,
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – 127 Saat- 127 Hours, youtube.com

127 Saat adlı yapıt yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanmaktadır. 127 Saat, Oscarlı yönetmen Danny Boyle’un ‘Slumdog Millionaire’den sonraki çalışmasıdır. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışıp kalmasıyla başlar. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron’ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisinden başka kimse değildir.

Dağcımız 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış bir şekilde aç ve susuz kalan Aaron, başta sevgilisi olmak üzere, ailesi ve yolda karşılaştığı iki dağcı kızdan yardım beklemektedir. Fakat zaman geçtikçe kimsenin ondan haberi olmadığını anlayacaktır. 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kaldığı kayada içsel sorunlarıyla başbaşa kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönleriyle de yüzleşmeye başlamaktadır. Filmde dinamizmini ve heyecanını hiç kaybetmeyen, seyirciye daha önce hiç yaşamadıkları ve belkide karşılaşamayacakları bir yolculuğa çıkarır ve hayattaki seçimlerle ilgili sıra dışı bir hikâye sunmaktadır.

11.Yaşamak İstiyorum- Lifeboat (1944) IMDb: 7.8

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yaşamak İstiyorum- Lifeboat
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yaşamak İstiyorum- Lifeboat, Altyazı.org


1944 yapımı olan Yaşamak İstiyoruz adlı film, Kuzey Atlantik sularındaki bir cankurtaran botu içerisinde, bir Nazi torpido saldırısı sonucu batan gemiden kurtulan sekiz kişiyi ele almaktadır. Amaçsız bir şekilde dolaştıkları bir-iki günden sonra, denizde Walter Slezak adlı bir yolcu daha bulurlar. İlk başta herkes Slezak’ın İngilizce konuşamadığını zanneder ama şartlar konuşmasını gerektirdiğinde, birçok dili rahatça konuşabildiğini fark edilir. Aslında Slezak’ın çok zeki biri olduğu ortaya çıkar. Zaten bu adam aslında, onları vuran Alman denizaltısının kaptanından başkası değildir. Denizcilik bilgisine sahip tek kişi olarak, içten içe sandalı fark ettirmeden bir Alman gemisine doğru yönlendirmektedir. Ta ki, diğerleri olan bitenin farkına varıncaya kadar sürer. Sonrasını öğrenmek için filme başlayabilirsiniz.

12.Pi’nin Yaşamı- Life of Pi (2012) IMDb: 8.0

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Pi'nin Yaşamı- Life of Pi
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Pi’nin Yaşamı- Life of Pi, arışkarışitalya.com

Bir çoğunuzun belkide çoktan izlemiş olduğu Pi’nin Yaşamı adlı yapıt Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batmaktadır. Bir can kurtaran filikası, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır.

Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybeder. Pi için kurtuluş yok gibi görünse de bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir. Keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmekten kendini kurtarır. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulmaya koyulur.

13.Yok Oluş – Annihilation (2018) IMDb: 6.9

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yok Oluş - Annihilation
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yok Oluş – Annihilation, okuruz.net.com

Yok oluş adlı yapım şuan gündemde olan netflik ortamının sunmuş olduğu bir filmdir. Konusu, gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli “Area X” bölgesi, onyıllardır kıtanın geri kalanından ayrı olmasıdır. Doğa, insan uygarlığının son izlerini de bölgeden silmiş durumdadır. İlk keşif gezisi, bozulmamış, cennet gibi bir doğanın süregeldiğini rapor etse de, bölgeye giden 2. keşif grubu toplu intiharla, 3. keşif grubu dost ateşiyle, en sonuncu olan 11. keşif grubu ise kendilerinin bir gölgesi olarak geri dönmüş ve kısa süre sonra kanserden ölerek giderek yok olmaktadır.

Film son olarak 12. keşif grubundan oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapmasıyla devam eder. Görevleri araziyi haritalamak, örnek toplamak ve bütün gözlemlerini raporlamak olacaktır. Akıl almayacak topografik anomalilere ve yeni yaşam biçimlerine şahit olan ekibin birbirlerinden sakladıkları sırların ortaya çıkması ise her şeyi değiştir. Bu gizemli bölgede neler olacağını merak edenler hemen izlemeye koyulabilirler.

14.Beyazlar İçinde- Into The White (2012) IMDb: 7.1

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Beyazlar İçinde- Into The White
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Beyazlar İçinde- Into The White, RTVE.es

Beyazlar İçinde adlı filmin konusu gerçek olaylara dayanmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında, 27 Nisan 1940′ta Luftwaffe pilotu Horst Schopis’in Heinkel He 111 tipi bombardıman uçağı Norveç’in iç bölgesindeki Grotli adındaki bir köy yakınında daha sonra düşen bir İngiliz uçağı Blackburn Skua (L2940) tarafından düşürülür. Alman uçağındaki dört kişiden biri ölürken, diğer üç asker küçük ve boş bir avcı barınağına sığınırlar.

Düşen İngiliz uçağından kurtulan iki asker de bu barınağı bulmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde alman askerler İngilizleri barınağa kabul ederler ancak onlara barınağın küçük bir bölümünü verirler ve kendi emirlerine riayet etmelerini istemektedirler. Sert kış şartlarında önce birbirlerine düşmanca tavır sergileyen Alman ve İngiliz askerler hayatta kalabilmek için zamanla birbirleriyle olan düşmanlıklarının yerini dostluğa bırakarak bir mücadeleye atılmalarını ele alır.

15.Toprak Altında- Buried (2010) IMDb: 7.0

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Toprak Altında- Buried
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Toprak Altında- Buried, filmizle.com

Toprak Altında adlı yapıtın konusu, Paul Conroy Irak’ta çalışan Amerikalı bir kamyon şoförüdür. Bir grup Iraklı direnişçi Paul’u derdest ederler.  Paul, gözünü açtığında ölümle burun buruna olduğunu farkeder. Uyandığında kendisini bir tabutun içinde gömülü halde bulur. Oraya nasıl ve kim tarafından getirildiğini bilmemektedir. Ölmemek için zamana karşı yarışmak ve klostrofobinin doruklarındaki bu kabusu atlatmak zorunda kalır. Hadi bu gerilimi sizlerde paylaşmaya başlayın.

16.Yaşlı Adam Ve Deniz- The Old Man The Sea (1958) IMDb: 7.0

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yaşlı Adam Ve Deniz- The Old Man The Sea
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yaşlı Adam Ve Deniz- The Old Man The Sea, mersinhayvanseverler.com

Yaşlı Adam Ve Deniz filmi, 1958 ABD yapımı bir filmdir. Ernest Hemingway’in 1952’de yazdığı ‘Yaşlı Adam Ve Deniz’ romanından sinemaya uyarlanmıştır. Yaşlı adamı oynayan Spencer Tracy, günler sonra karşısına çıkan devasa bir kılıç balığını yakalamaya çalışır. Gençlerin dahi altından kalkamayacağı insanüstü bir mücadele verir. Bu zorlu mücadelede balığa saygı da duymaya başlamasıyla sürmektedir.

17.Yaşam Savaşı- Survivre Avec Les Loups (2007) IMDb: 6.6

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yaşam Savaşı- Survivre Avec Les Loups
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yaşam Savaşı- Survivre Avec Les Loups

Yaşam Savaşı adlı yapıt, II. Dünya Savaşı yılları Brüksel, 1941 Nazi Gestapoların yakalayıp sürgün ettikleri ailenin, genç yahudi kızı Mashi Defonseca’nın gerçek hayat hikayesini konu almaktadır. Mashi’nin anne ve babası sürgün edilmeden önce, Belçika’lı bir aile ile kızlarının saklanıp korunması ve bakımı için anlaşmıştır. Bir süre sonra yakalanma korkusu ile Mashi ailenin yanından kaçar ve ailesini bulmak için Belçika’dan Ukranya’ya kadar tüm Avrupa’yı yürüyerek geçeceği insanın kanını donduran tehlikelerle dolu dört yıl süren yolculuğuna başlar. Ormanda kurtlar sayesinde hayatta kalmasını konu alır.

18.Özgürlük Yolu- The Way Back (2010) IMDb: 7.3

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Özgürlük Yolu- The Way Back
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Özgürlük Yolu- The Way Back

Özgürlük yolu adlı yapıt, 1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçan bir gruptan bahsetmektedir. 6000 km yürüyerek Gobi Çölü’nü aşıp Hindistan’a ulaşan bu esir grubun yaşadıkları macerayı ve dramı konu eden bir yol öyküsüdür. Ayrıca yapıt Peter Weir’in, Master & Commander : The Far Side of the World’den tam 7 yıl sonra çektiği ilk film olma özelliği taşımaktadır ve Özgürlük Yolu, geçtiğimiz Oscar ödüllerinde En İyi Makyaj dalında aday gösterilmiştir.

19.Yol- The Road (2009) IMDb: 7.2

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yol- The Road
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yol- The Road, filmmodu.com

Yol adlı yapıtımız gelecekteki kıyamet günlerini anlatan bir kitabın filme uyarlamasıdır. Güçlü oyuncu kadrosuyla, en iyi satanlar listesindeki kitabın (The Road) gölgesinde kalmayacaktır. Kıyamet sonrası atmosferinde Amerika yangın yeridir ve bir baba ve oğlunun istikameti Amerika kıyılarına uzanır. Amerika’yı bir uçtan bir uca geçerken ellerindeki basit tüfekle yaşadıkları macerada esas problem zorlu hava koşullarıdır. Nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan haydutlar da bunu desteklemektedir. Film bilim kurgu türünde olmasına rağmen Western türünden de öğeler taşımaktadır.

20.Everest- (2015) IMDb: 7.1

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Everest
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Everest, filmmodu.com

Everest adlı yapıt, Everest’te tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışıyla başlayan ve bu yağış aynı zamanda büyük bir felaketin habercisi olacaktır. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetli olmasıyla herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlatacaktır. Film 1996 yılında Everest’te meydana gelen gerçek bir hikayeden konu alınarak yapılmıştır.Filmin yönetmeni Baltasar Kormákur. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke gibi ünlü isimler paylaşmaktadır.

21.Yaşamak İçin- Alive (1993) IMDb: 7.1

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yaşamak İçin- Alive
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yaşamak İçin- Alive, microsoft.com

Yaşamak İçin adlı film Uruguay ragbi takımının gerçekten yaşadığı bir olaydan yola çıkarak takımın uçağının Ant Dağlarına çarptıktan sonra yaşanan hayatta kalma mücadelesini ele almaktadır. Takımın her bir elemanı hayatta kalma iç güdüsüyle bu dağlardan kurtulmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Fakat aralarından bazılarının çetin hava ve coğrafi koşullara kurban verseler de bir yandan Tanrıya olan inançlarını kaybetmemeye ve ailelerine dönmeye çalışmaktadırlar. Yaşamak için filmi Piers Paul Read romanından, John Patrick Shanley tarafından uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Frank Marshall üstlenmektedir.
Oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton, John Newton, Bruce Ramsay ve David Kriegel isimler yer almaktadır.

22.Sona Doğru- All Is Lost (2013) IMDb: 6.9

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Sona Doğru- All Is Lost
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Sona Doğru- All Is Lost, onedio.com

Sona Doğru adlı yapımda, Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adamın, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında bilinci yerinde değildir ve kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlamaktadır. Telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalır. Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına karşı inancını hiç yitirmez. Okyanusun ve dalgalarının sesine kulak verir ve planlarını bu dalgalara göre yaparak yakınlarından bir geminin geçmesini dilemeye başlar. Ancak bu direniş hali zannettiği kadar kolay olmayacaktır. Çünkü okyanus son derece tehlikeli köpekbalıkları ile doluyken doğal kaynakları da tükenmek üzere olan adamın yaşam mücadelesini göreceğiz. Margin Call’un yönetmeni J.C. Chandor’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yapmıştır. Filmin başrolünde usta sinemacı Robert Redford bulunmaktadır.

23.Denizin Ortasında- In The Heart Of The Sea (2015) IMDb: 6.9

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Denizin Ortasında- In The Heart Of The Sea
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Denizin Ortasında- In The Heart Of The Sea

Denizin Ortasında adlı filmimiz, 1820 yılında Nantucket isimli balina avlamakta olan bir geminin, dişli bir İspermeçet balinasının saldırısı sonucunda parçalanmasını konu almaktadır. Film, Pasifik Okyanusu’nun kalbinde yaşanan bir hayatta kalma mücadelesiyle sonuçlanır. Sadece 8 kişinin canlı olarak kurtulduğu bu olay, daha sonra ünlü yazar Herman Melville’in doğuracağı Moby Dick efsanesine öde ilham vermektedir. Filmde aynı zamanda Cillian Murphy, Brendan Gleeson, Ben Whishaw ve Tom Holland gibi isimler yer almaktadır. Filmin senaryosu Charles Leavitt’e, hikayesi Charles Leavitt, Rick Jaffa ve Amanda Silver’a aittir.

24.Alfa- Alpha (2018) IMDb: 6.7

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Alfa- Alpha
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Alfa- Alpha, animeKa7an.com

Alpha filmi, sürüsünden ayrı düşen genç bir adamın, sürüsünden ayrı kalan bir kurt ile kurduğu arkadaşlığı konu edinmektedir. 20 bin yıl önce Avrupa’da üst paleotik çağ döneminde genç bir adam, kabilesinin en elit grubuyla ilk avına çıktığı sırada yaralanır. Kendine geldiğinde yalnız olduğunu fark eder ve ölüme terk edildiğini anlayacaktır. Acımasız, ağır, yabani şartlara karşı hayatta kalmak için mücadele etmesi gereken genç, bu sırada sürüsünden ayrılmış bir kurtla karşılaşır. Yavaş yavaş kurt ile birbirlerine alışmaya başlarlar ve güvenmeyi öğrenirler. Tüm olumsuzluklara karşı beraber sayısız zorluklardan, tehlikelerden geçerek ölümcül kış gelmeden evlerine ulaşmaya çalışırlar. Alpha’nın yönetmen koltuğunda Albert Hughes oturmaktadır.

25.Orman- Jungle (2017) IMDb: 6.7

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Orman- Jungle
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Orman- Jungle, bolgegundem.com

Jungle adlı yapıt, 3 arkadaş seyyah Yossi, öğretmen Marcus ve fotoğraf sanatçısı Kevin’dan oluşmaktadır. Bir şekilde amazon onların ilgisini çekmektedir ve sürekli oraları keşfetmek istemektedirler. 1980 yıllarında o zamanlar yossi 22 yaşındadır ve adrenalin isteği oldukça fazladır. Bu 3 arkadaşa rehberlik etmek için yeni tanıştıkları Karl Ruprechter yol gösterecektir. Çok fazla olumsuz şey olmadan amazon’un derinliklerine doğru giderken aslında hayatta kalmak için neler yapabileceklerini göreceklerdir. Belkide hayatlarında son gördükleri şey büyük ağaçlar olacaktır. Sizde bu gizemli yolu keşfedebilirsiniz.

26.Sürükleniş- Adrift (2018) IMDb: 6.6

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Sürükleniş- Adrift
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Sürükleniş- Adrift

Adrift adlı yapım, gerçek bir hikayeden uyarlanmaktadır. “Adrift”, tanıştıktan kısa süre sonra birbirlerine aşık olan ve hayatlarının macerasına doğru yelken açan iki insanı konu almaktadır. Aynı zamanda hevesli denizciler okyanusa açılırlar fakat yolculukları doğrudan, tarihte görülmüş en büyük kasırga felaketlerinden birine doğru yol alacaktır. Kasırganın ardından kendine gelen Tami (Shailene Woodley), Richard’ın (Sam Claflin) ağır yaralandığını ve teknelerinin harabeye döndüğünü görür. Tami, kurtarılmak için hiçbir umudu olmadan, kendisini ve hayatı boyunca aşık olduğu tek adamı kurtarmak için gereken gücü ve kararlılığı kendinde bulmak zorundadır. Böyle bir yaşam mücadelesinde aşkından da vazgeçmeyecektir.

27.Sineklerin Tanrısı- Lord Of The Flies (1990) IMDb: 6.4

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Sineklerin Tanrısı- Lord Of The Flies
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Sineklerin Tanrısı- Lord Of The Flies, art-meets-world.com

Sineklerin Tanrısı filminin konusu, hiçbir yetişkinin hayatta kalmadığı bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocukdan oluşmaktadır. Kendi küçük topluluklarını oluşturan bu çocukların hayatta kalma savaşını ele alır. Fakat çocuklar ister istemez iki gruba ayrılmışlardır: Ralph’ın başında olduğu bir grup sığınak yapmak ve yiyecek toplamak isterken, Jack’in grubu eğlenmek ve avlanmak istemektedir. Bu grup ayrılığı Ralph ve Jack arasında acı bir rekabeti de beraberinde getirir. Aralarında gelişen bu düşmanlık da sonunda onları kanlı ve korkutucu bir noktaya getirecektir.

28.Karanlık Sular- The Shallows (2016) IMDb: 6.3

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Karanlık Sular- The Shallows
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Karanlık Sular- The Shallows, pamuksekeer.com

Karanlık Sular adlı yapıt, annesini kanserden kaybettikten sonra babasıyla arasına mesafe koyan ve uğruna mücadele ettiği şeyleri terk eden Nancy’nin (Blake Lively) az bilinen bir koyda sörf yapmaya karar vermesiyle başlamaktadır. Sörf yaptığı sırada bir köpek balığının saldırısına uğramasıyla da hayatta kalmak için zamana karşı yarışmasını anlatmaktadır.

29.Gri Kurt- The Grey (2011) IMDb: 6.8

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Gri Kurt- The Grey,
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Gri Kurt- The Grey, filmmodu.com

Gri kurt adlı yapıt, alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekibin uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalmalarıyla başlamaktadır. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorunda kalır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan buradan kurtulabilecekler midir? Gelin bunu hep birlikte öğrenelim. Yapımcı, senarist ve yönetmen Joe Carnahan’ın son filmidir. Filmin baş rolünde en son Kimliksiz filminde Dr. Martin Harris rolüyle seyrettiğimiz karizmatik aktör Liam Neeson vardır.

30.Yaban- Wild (2014) IMDb: 7.1

Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film - Yaban- Wild
Doğada Hayatta Kalma Mücadelesini Anlatan 30 Film – Yaban- Wild

Yaban adlı yapıt, Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğin sona ermesiyle kendini adeta kendi kendini yok etmeye adamış bir kadının hikayesiyle başlamıştır. Cheryl annesi Bobbi’nin hatıraları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla boğuşurken bir anda radikal bir karar almaktadır. Çantasını alıp yollara düşecek ve Amerika’nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürüyecek olan Cheryl bu tehlikeli yolda tek başınadır. Tazeleyici macera süresince yorgunluk, umutsuzluk ve karamsarlığın yanısıra ona yaşadığını hissettirecek güzel duygularla da uzun bir aradan sonra tekrar karşılaşacaktır. Başrolde Reese Witherspoon’u görmekteyiz. Filmin yönetmen koltuğundaysa, geçtiğimiz yıl Dallas Buyers Club ile sinemaseverlerin radarına yakalanan Jean-Marc Vallee oturmaktadır.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...