Birbirinden Güzel 15 Uzay-Bilim Kurgu Filmleri

Film izlemeyi sevenler için birbirinden güzel 15 uzay bilim kurgu filmleri listesini hazırladık.

1-Interstellar

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Interstellar
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Interstellar

İlk uzay da geçen filmimiz Interstellar’ın baş karakteri olan Cooper, büyük mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçimi sağlamaktadır. Amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Çünkü iklim değişiklikleri yüzünden artan kuraklık nedeniyle tehlike içerisindedir. Kuraklık insanlığı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Büyükbaba Donald birlikte yaşamakta olan Cooper’ın çocuklarına Donald bakmaktadır. Çocuklardan Murph süper bir zekaya sahiptir, onun sayesinde bir çok ipucuna ulaşmaktadırlar. Cooper eski bir bilim insanı iken yeniden karşına bir fırsat çıkar ve bir grup kaşifle uzay da keşfedilen bir solucan deliğini incelemeye gider. Ancak bir sorun vardır burada geçen 1 saatin dünyada 7 yıla karşılık gelmesi nedeniyle kaşiflerin hızlı olmaları gerekir.

2- The Martian

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - The Martian
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – The Martian

2033 yılında Mars’a astronotların gönderildiği bir görevde Mark Watney adında bir astronot bir kazaya uğrar ve şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanan ekip geri dünyaya döner. Ancak gerçek tam aksidir Mark hayattadır ve kendini Marsta terk edilmiş bir şekilde bulur. İmkanları da oldukça sınırlı olan Mark zekasını kullanarak yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Fakat büyük bir sorun vardır NASA ile aralarında milyonlarca mil mesafe vardır. Bilim insanları ve NASA Mark’ın geri gelebilmesi için çaba sarf etmektedir, ayrıca ekip arkadaşlarını da tehlikeli bir kararın eşiğine getirir.

3- Yaratık: Convenant

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Yaratık: Convenant
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Yaratık: Convenant

Covenant’ın mürettebatı galaksinin çok uzak bir köşesinde, bir gezegene bağlı keşfedilmemiş cennet olarak düşündükleri bölgenin aslında karanlık ve tehlikeli bir yer olduğunu anlarlar. Bir kaçış yolu bulmak zorundadırlar, Gezegendeki tek canlı lanetli Prometheus’un keşfinden sonra hayatta kalan sentetik David’dir.

4- Passengers

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Passengers
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Passengers

Bir uzay gemisinde 120 sene yolculuk yapacak olan koloninin amacı ise Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000’den fazla kişiyi götürmektir. Sağlıklı bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için uyku kapsülleri içinde gitmektedirler. Teknik bir sorun yüzünden Jim Preston ve Aurora Dunn isimli yolcuların kapsülü bozulur ve kapsülden çıkarlar. Zamanla birbirlerine aşık olan ikili 100 yıl erken uyandırmış olmasının sebebi olduğunu bulmak ve gemideki büyük bir teknik arıza ikisi arasında gerilim çıkmasına sebep olacak.  

5- Gravity

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Gravity
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Gravity

Film de tecrübeli astronot Matt Kowalsky son görevini yapmak üzere Dr. Ryan Stone ile son uzay yolculuğuna çıkar. Ryan çok zeki bir tıp mühendisidir daha önce hiç uzaya gitmemiştir. İlk başlarda herşey yolunda giderken sonradan bir felaket ortaya çıkar. Mekik çarpan bir cisim sonucunda paramparça olur. İki bilim insanı yani Stone ve Kowalski  uzay boşluğunda yapayalnız kalmışlardır. Dünya ile iletişimleri tamamen kopmuştur, paniğin yerini korku alır oksijenleri de bitmektedir şimdi tek umutları, yapabilecekleri şey başka uzay istasyonları bulmaktır.

6- Life

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Life
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Life

Bir diğer filmimiz ise life bu film de Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görevli 6 üyesi Pilgrim Uzay Aracı sayesinde Marstaki bir örneği incelemektedirler. Marsta yaşam olduğunu ve insanlık için çığır açacak bir keşif olduğunu düşünmektedirler. Bu ekip örneği inceledikçe tehlikeli bir şeye dönüştüğünü fark ederler, gittikçe zeki ve güçlü bir varlığa dönüşen bu yaşam formu başlarına büyük bir bela açacaktır.

7- First Man

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - First Man
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – First Man

First Man filmi ilk astronot Neil Armstrong’un NASA tarafından Ay’a gönderilişini anlatıyor. Apollo ile 11. Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşında olan Armstrong adını tarihe altın harflerle yazdı ve Ay’a ilk ayak basan insanı anlatan bu film. Armstrong ve ülke tarafından yapılan fedakarlıklara ve ödediği bedellere oldukça yer veriyor. Ayrıca NASA ve Apollo 11 ekibi, 1960’larda Sovyetler’e karşı uzay yarışını kazanmak için karşı karşıya kaldıkları zorlukları da ele alıyor.

8- Moon

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Moon
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Moon

Sam Bell isimli astronot bir sözleşmeye imza atmıştır bu sözleşmede  Sözleşmede gezegeni besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3’ü keşfetmek için Ay’ın karanlık bir yerine gönderilmesi yer almaktadır. 3 yıl boyunca uzaya ulaşmak için çabalayacaktır. Astronotluk konusunda çok rahat olan Bell için uzaya gitmek sıradandır. Ta ki başına talihsizlik olaylar gelmeye başlar uydu bağlantısı kopan Bell uzayda bir başına iletişimsiz kalmıştır. Ancak Ay’da çekmek zorunda olduğu çileli ve korkulu günlerin bitmesine az kalmıştır fakat bir sorun vardır Bell bir sağlık sorunu yaşamaktadır. Yavaş yavaş hafızasını kaybeden Bell halüsinasyonlar görmeye başlar ve hafızasını da yitirmeye, ailesini unutmaya ve bu uzay üssüne nasıl geldiğini unutmaya başlar. Kendi kendisi ile karşı karşıya kalan Bell, etrafında neler olduğunu anlamak için savaşmaya başlayacaktır.

9- Promethus

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Promethus
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Promethus

Hayatın başlangıcına dair araştırma yapan ekip evrenin en ıssız yerinde yaşadıkları macerayı anlatan film. Ekibin insanlığı korumak adına girdiği savaş, her şeyin sonu olabilir. Savaşıp tüm insanlığı korumaları gerekmektedir.

10- Avatar

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Avatar
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Avatar

Yarı felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully Pandora gezegenine gönderilir orada yaşayan Na’vi halkı Jake için çok farklıdır çünkü Na’vi halkının kendilerine özgü dilleri ve kültürleri bulunmaktadır.  Askeri bir şirket, bu yeri ve oradaki kaynakları incelemek ve araştırmak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program sayesinde insanlar yarı Na’vi yarı insan olur ve Pandora da rahat rahat araştırma yapabilmek için gönderilir. Buna gönüllü olan Dr. Grace Augustine ve Jake Sully başka bir yaşamda yaşayacaklardır. Jake dünya hayatında felçliyken bu yaşam formunda yürüyüp koşabilir haldedir. Bu sırada prenses Neytiri ile karşılaşan Jake aslında kendi dünyasının çokta iyi bir amaç için gelmediğini anlar ve Na’vi halkını korumaya başlar.

11- The Space Between Us

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - The Space Between Us
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – The Space Between Us

Marsta insan kolonisi kurmak için yola çıkan ekipten astronot Sarah Elliot hamile olduğunu fark etmez ve o da Mars’a gitmek için yola çıkar. Mars’a iniş yaptıktan sonra çocuğu doğurur ve doğum sırasında ölür. Ekip’in diğer kalanları tarafından büyütülen Gardner Elliot 16 yaşına gelmiştir ve hayatı boyunca sadece 14 bilim insanından başka kimseyi görmemiştir. Dünya hakkında ise okudukları hariç pek bir fikri olmayan Gardner ayrıca çok zeki bir çocuktur. Gardner bir gün dünyaya ayak basar ve buraya adapte olmaya çalışırken bünyesinin dünya için uygun olmadığı kanısına varılır.  Gardner, NASA tarafından kendisine tahsis edilen yerden kaçar ve dünyada tek tanığı Tulsa isimli kız arkadaşıyla buluşur. Hayatı boyunca hiç yaşamadığı duygular hisseder.

12- Valerian

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Valerian
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Valerian

Birbirinden güzel 15 uzay bilim kurgu filmleri listesinde Valerian ve Laureline evrendeki insan düzenini sağlamak için gönderilmiş bir operasyon özel harekât askerleridir. Bir emirle Alpha’ya görevlendirilirler Alpha, evrendeki çok farklı türün bilgi, deneyim ve kültürleri paylaşmak için yüz yıllardır bir araya geldiği bir şehirdir. Şehir’in merkezinde karanlık bir güç bu huzur dolu ortamını tehdit etmekte. Bu arada Valerian başlarda açılmasa da ekip arkadaşı Laureline aşık olmuştur. Laureline ve Valerian’ın görevi Alpha’yı ve evreni korumaktır.

13- Guardıans of the Galaxy

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Guardıans of the Galaxy
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Guardıans of the Galaxy

Kendine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca güçlü ve hırslı bir kötü adam olan Ronan’la başı dert dedir. Ronan’ın amacı küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm evreni tehdit altına sokabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan bir ekibin içerisinde bulur. Tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un yoldaşı olan ağaç şekilinde olan Groot, tehlikeli yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yok edici Drax ile işbirliği yapar.

14- Ad Astra

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Ad Astra
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Ad Astra

Astronot Roy McBride’ın gittiği uzay yolculuğunu konu ediyor. Roy McBride’nın babası 20 yıl önce uzayda hayat olup olmadığını araştırmak için gönderilmiştir. Fakat görev sırasında kaybolan astronottan haber alınamamıştır, kaybolan babasını aramak isteyen Roy gezegeni tehdit altına alan bir gizemi çözmek için güneş sisteminin dışına yolculuk eder. Yolculuk sırasında astronot, insanlığın doğasına ve kozmostaki yerine meydan okuyan sırların ortaya çıkmasını sağlar.

15- Red Planet

Uzay-Bilim Kurgu Filmleri - Red Planet
Uzay-Bilim Kurgu Filmleri – Red Planet

Birbirinden güzel 15 uzay bilim kurgu filmleri listesinde dünya da ki yaşam kaybolmaya başlar, Marsa bir insan kolonisi gönderilir insanlığın türünün devamı için son çaresidir. Amerikalı astronotlardan oluşan bu görev timi Mars’a insan götürmek için çabalamaktadır. Bu uzay yolculuğunda tek başına olan ekip oldukça farklı hayat görüşlerine sahiptirler. Hayatı sorguladıkları bu macerada tek tehlike uzayın dipsizliği olmayacak.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...