Gelmiş Geçmiş En İyi 55 Yabancı Dizi

Haftasonu geldi, işler de biraz sakinledi derken dizi severler için bir türlü vakit ayıramadıkları efsanelere yer açmanın en güzel zamanları diyebilir miyiz? Zaman akıp giderken tabii ki dizilerden beklentilerimiz de değişiyor ya da popüler olan şeylerin sayısı günden güne artıyor. Pandeminin getirdiği değişen alışkanlıklarımızla birlikte dizilerin neredeyse sinema sektörünün önüne geçtiği de başka bir gerçek. Sıkı bir dizi takipçisi olduğunuzu düşünenlerdenseniz en iyi dizi listeleri sürekli değişmeye devam etse de gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi diye tanımlanabilecek bazı efsaneler unutulmuyor.

Birçoğunun adını duymış olsanız bile belki de bunca iyi dizi arasından izlemeyi atladıklarınız ya da erteledikleriniz varsa yeni bir liste oluşturmak için hazırlanın. Tabii ki iyi bir dizi izleyicisi olmanız da şart değil, bu yola henüz yeni çıkanlardan da olabilirsiniz.

En İyi Yabancı Diziler

İyi diziler izlemenin hem görsel hazzı hem de size geliştiren taraflarıyla olumlu etkileri saymakla bitmiyor gerçekten. Yılın ikinci yarısını güzel değerlendirmek isteyenler gelmiş geçmiş en iyi diziler listeniz için harekete geçmeye başlayabilirsiniz.

Dizi tarihine damgasını vurmuş, yayınladıkları günden itibaren dünyada oldukça ses getiren, IMDb puanlarına baktığımızda da bu efsaneyi kanıtlayan gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi listesini sizler için derledik. Yeni bir diziye başlamadan önce bu listeye mutlaka göz atın, arayışta olan arkadaşlarınız varsa listeyi onlarla da paylaşabilirsiniz. Sevdiklerinizle ya da tek başınıza başlayacağınız ve sizi kendi atmosferi içine alacak birbirinden iyi diziler için her şey hazırsa, başlıyoruz.

Breaking Bad (IMDb: 9.5)

Breaking Bad Fragmanı

Duymayan kaldı mı? Breaking Bad, başladığı günden bugüne oldukça ses getiren ve herkesin mutlaka aşina olduğu bir dizi. Her sezonu bir diğerinin üzerine katlanarak ilerleyen ve çizgisini bozmadan devam edebilen nadir dizilerden biri olmasıyla da sevenlerinin oldukça sadık kaldığı bir dizi hâline geldi elbette.

Dizinin konusundan biraz bahsetmek gerekirse, kanser olan bir kimya öğretmeninin ailesine para bırakabilmek adına uyuşturucu yapımına başlaması ve öğrencisi Jess ile bir maceraya atılmasıyla başlayan dizi, başlarda sıkıcı gibi gözükse de, ki birçok izleyici için ilk bölüm bu sıkıcılık adına bir örnek olabilir. Ancak dizi muhteşem kurgusuyla, acayip bir hâl almaya başlıyor. En iyi karakter gelişimlerinin önemli bir örneği olarak tanımlanabilecek Breaking Bad, mutlaka izlemeniz gereken dizilerin başında yer alıyor.

Six Feet Under (IMDb: 8.7)

Six Feet Under dizisi

Dizi izleme motivasyonunuzun ne olduğuna göre çok değişkenlik gösterebilecek bir dizi olduğunu baştan söyleyelim. Six Feet Under, günün yorgunluğunu atmak, stresten uzaklaşmak gibi motivasyonlarda ekran karşısına geçiyorsanız size göre bir dizi değil maalesef. Dizinin izleyicisine sunduğu en büyük şeylerden biri insan ilişkileri ve kişisel yaşantılarımız hakkında bizi ittiği sorgu denebilir. Peki bunu nasıl yapıyor? Dizi ailesinden uzakta yaşayan Nate Fisher’ın babasının ölümünün ardından ailesinin sahip olduğu cenaze evini işletmek zorunda kalmasıyla başlıyor.

Dizi, her bölüm başka bir ölüm hikâyesiyle açılıyor. Nate’in annesi Ruth, kız kardeşi Claire ve erkek kardeşi David ile arasındaki mesafeli ilişkinin dinamiklerini temel alan dizinin en dikkat çekici özelliği sahip olduğu yalın ve gerçekçi anlatım dili. Bu karakterlerle derin bir bağ kurmamak neredeyse imkânsız. Dizideki yalın ve gerçek anlatım dili bir süre sonra size ailenin bir parçası gibi hissettiriyor. Dizideki her karakter empati yapabilmenizi kolaylaştıracak ölçüde gerçek bir biçimde kurgulanmış denebilir. Ölüme ve hayata dair gerçek olan ne varsa adeta yüzünüze çarpan Six Feet Under, izlemeyi bıraktığınızda bile size sordurduğu soruları düşünmeden edemediğiniz dizilerden.

İnsanlar yaşamın bir anlam ifade etmesi için ölürler

-Nate

Six Feet Under da zaman zaman depresif olmaya meyilli gibi gözükse de aslında yüzleştirdiği gerçeklikle birlikte hayata olan bakış açınızı olumlu yönde de etkileyebilir. Dizinin güzel yanlarından biri de Nate başrolümüz gibi görünse de tek bir karakter odağında ilerlememesi, neredeyse tüm karakterlerin iç dünyalarındaki dalgalanmalardan haberdar oluyoruz, bu da izleyiciye farklı bakış açıları katabilmesi açısından diziyi önemli bir yerde konumlandırıyor. Birbirinden güzel replikleriyle, her yaşınızda sizde güzel hisler bırakacağını düşündüğümüz bu diziyi mutlaka listenize alın. Six Feet Under’ı izledikten sonra gelmiş geçmiş en iyi diziler listenizin başında olmasına şaşırmayız.

Doctor Who (IMDb: 8.6)

Doctor Who dizi fragmanı

Doctor Who dizisinin tarihi çok eskilere dayansa da bizlerin en çok aklında kalan versiyonun güncel versiyon olduğunu söyleyebiliriz. 2005’te yeniden hayatımıza giren Doctor Who ilk çıktığında da ses getiren dizilerden olmuştu. Ancak üzerinden geçen vakit dizinin efsaneleşen taraflarından bir şey götürmüyor elbette. İsminden de yola çıkarak bu doktorun kim ve nasıl bir doktor olduğu tamamen bir muamma diyebiliriz.

Dizinin konusuna şöyle bir değinecek olursak, Rose Tyler adında bir kadın, kendisine doktor diye adlandıran gizemli bir yabancıyla tanışır ve bu tanışmanın ardından hayatı baştan sona değişir. Kısa süre içerisinde ailesi de dahil bütün dünyanın tehlike altında olduğunu öğrenir. Yapması gereken kurtuluş yolunu bulmaktır… Doctor Who, sürükleyici bir hikâye arayanlar için mutlaka başlanması gereken diziler arasında.

Succession (IMDb: 8.6)

Succession dizi fragmanı

Dizi sektöründen bahsedince elbette HBO’dan bahsetmemek olmaz. Son yıllarda izlediğimiz ve adından oldukça söz ettiren dizilerden biri Succession. En iyi drama dizilerinden biri olan Succession’ın üçüncü sezonuyla HBO’ya geri dönmesini heyecanla beklerken, diziyi henüz izlememiş olan herkese öneriyoruz. Dizinin 3. sezonu çok yakında bizlerle olacak. Henüz izlemeyenlerdenseniz başlamak için tam zamanı. Konusunu merak edenler için kısaca bahsedelim, televizyon duayeni Rupert Murdoch ve ailesinden ilham alınarak yaratıldığı konuşulan dizinin kurgusu ve olay örgüsü gerçekten çok başarılı.

Roy Ailesi’nin üyelerinin sahip oldukları şirket için birbirlerine karşı verdikleri mücadele, aile içi güç ilişkileri ve kardeşlerin yine aile içerisindeki misyonları, babalarıyla kurdukları ilişki gibi detaylar dizinin ana hattını oluşturuyor diyebiliriz. Buradaki mücadeleler ise oldukça beklenmedik ve şok eden sonuçlara sebep oluyor. Diziyi güzelleştiren bir diğer unsurun da müzikleri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Mad Men (IMDb: 8.6)

Mad Men dizi fragmanı

Succession’dan bahsettikten sonra belki de bu tarz dizilerin atalarından Kabul edilebilecek Mad Men’den bahsetmeden geçmek olmaz tabii ki. Dizi bize 60’ların New York’unu sunuyor ve tahmin edersiniz ki altın çağını yaşayan reklamcılık sektörü. Bu diziyi çekici kılan bir diğer özellik ise her biri içinde inanılmaz fırtınalar barındıran karakterler. Yayınladığı 7 sezonda da (2007-2015) yapımdan senaryoya, oyunculuktan tasarıma her dalda onlarca ödül alan Mad Men, televizyon tarihinin en iyi dönem hikâyesi olarak anılmayı gerçekten hak ediyor.

Neredeyse her dönemin en iyi dizisi deyip hakkını verelim. Dönemin değişen sosyal dengeleri ile sektörde kurulan insan ilişkilerini gözlemlemek açısından oldukça başarılı bir okuma yapan dizi, senaryo işçiliği ve derinliği anlamında oldukça başarılı. Yetenekli, yakışıklı, stil sahibi ve güç sahibi reklamcı,  usta yalancı Don Draper’ın karısını, diğer kadınları, kendisini ve bütün dünyayı aldatışını izlemeye başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Özellikle reklamcılık sektöründeki kişiler tarafından da bir rehber gibi görülen dizide herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Handmaid’s Tale (IMDb: 8.4)

Handmaid’s Tale dizileri

En iyi diziler demişken, tüm dünyada çok okunan Margaret Atwood’un kitabından bir uyarlama olan Handmaid’s Tale tabii ki listeye ekleneceklerden. Eğer distopya hikâyelerini merak ediyor ve kurdukları evren ilginizi çekiyorsa bu diziye kesinlikle şans vermelisiniz. Feminist bir bakış açısını da içinde barındıran Handmaid’s Tale, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurulan Gilead isimli bir distopyada geçiyor ve oldukça karamsar bir havaya sahip.

Dizinin ilk 5 bölümü biraz tekrara düşen detayları barındırıyor gibi gözükse de biraz sabırlı olup devam etmeye değer. Mad Men’den tanıdığımız Elisabeth Moss’un oyunculuğu bu rol ile kendisine Altın Küre kazandırdı. Gözlerimizi ondan alamadığımız bir performans izliyoruz gerçekten. İlk sezonuyla tüm dünyada çarpıcı bir etki yapmayı başaran ve hâlâ devam eden Handmaid’s Tale’i Blu Tv’den izleyebilirsiniz.

Friends (IMDb: 8.9)

Friends dizi fragmanı

Distopyalar, karmaşık ilişkiler, aldatmalar derken biraz da eğlence diyelim hadi. Dünyada milyonlarca seveni tarafından defalarca izlenen Friends çoğu kişi artık neredeyse bir gerçek bir arkadaş. Yayınlanmasının ardından 25 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ tüm dünyayı çılgına çevirebilen bir dizi olmasıyla ne derece iyi olduğunun kararını size bırakıyoruz.

Kimilerinin depresyonuna, kimilerinin en güzel anlarına eşlik edip, kim izlerse izlesin sıcacık saran Friends’e henüz şans vermediyseniz tam zamanı. New York’ta yaşayan 6 arkadaşın neşeli hayatını konu alan dizi, özellikle 90’lı yıllara karşı bir ilginiz varsa ve artık birilerinden duymaktan sıkılıp ya da arkadaşlarınız arasında “İzlemedin mi?“ şaşkınlıklarına bir son vermek istiyorsanız, sıcacık atmosferiyle size de içine alacağından eminiz.

Supernatural (IMDb: 8.4)

Supernatural dizisi

90’ların başlarında doğanlar kesinlikle bu dizinin ilk çıktığı zamanları da hatırlayacaktır. Dizi tarihinin en uzun sezonuna sahip dizileri arasında yer alan Supernatural, 15. sezonuyla 2020’de izleyicisine veda etti. Dizinin adından da hemen anlayabileceğiniz üzere bu dizi doğaüstü olayları konu ediniyor. Ancak her zaman izlemeye alıştığımız bir fantastik evren kurgusu içindeyiz diyemeyiz. Dean ve Sam Winchester kardeşlerin doğaüstü yaratıklarla verdikleri savaşı konu alan dizi aynı zamanda iki kardeş arasındaki bazı sarsılan, bazen yeniden doğan bazense bağlarını güçlendiren birçok hâli de izleyiciyle buluşturuyor.

Anneleri bilinmeyen bir varlık tarafından yakılarak öldürülmesi sonucu, babalarıyla beraber avcılık yapmaya başlayan kardeşlerden Sam, normal bir hayat sürme isteğiyle abisi ve babasını bırakıp üniversiteye gidiyor. Yıllarca ailesinden ayrı yaşayan Sam, abisinden babasının kayıp olduğunu öğrenince eve dönüyor ve her şey tam da burada başlıyor. Dizi izlerken konuyu ve akışı anlamak için çok da efor sarfetmek istemediğiniz bir dönemdeyseniz en azından ilk 8 sezona şans verebilirsiniz. Tabii bu dizinin oldukça sürükleyici bir havasının olduğunu da söyleyelim.

The Sopranos (IMDb: 9.2)

The Sopranos dizisi

Kaçıncı sıraya geldik neden hâlâ en iyi dizi listesinde Sopranos yok diye merak edenleri duyar gibiyiz. HBO’nun unutulmaz yapımlarından The Sopranos, hayat, aile, kişisel dertler, sorgular için kurguyla gerçeği bir arada buluşturan kusursuz dizilerden biri. Başta mafyatik bir dizi gibi görünen ve The Godfather öykünmeleri görebileceğiniz bu diziyi, karakterlerin iç dünyalarına yaklaştıkça bu bakış açılarından uzaklaşarak izlemeniz daha da mümkün olacak diyebiliriz.

Tamamı İtalyan-İtalyan asıllı oyuncu kadrosuna sahip olan The Sopranos, gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak nitelendirilen ve 5 Altın Küre kazanan 303 dalda adaylığı bulunan bir dizi. Daha ne olsun? Biraz konusundan bahsedelim, New Jersey’de yaşayan Soprano Ailesi, Amerikan-İtalyan bir mafya ailesidir. Dizi, baba Tony Soprano ile diğer aile fertlerinin yaşantısını suç, drama, ilişkiler ve aile kavramlarıyla ele alıyor. Tony Soprano’nun psikaytri seanslarını izleyerek başrolümüzün kendisini sorgularkenki kaçışları, yüzleşmeleri aslında hepimizden bir parça taşıyor. Henüz izlemediyseniz, bu dizi kesinlikle izleyeceğiniz en iyi dizilerden biri olacak.

OZ (IMDb: 8.7)

OZ dizisi

Madem gelmiş gelmiş en iyi dizi diyoruz o zaman tabii ki bir diğer kült HBO dizisi OZ’dan bahsetmeden geçemeyiz. Belki yaz aylarında izlemeyi tercih etmek için karanlık bir dizi olabilir, baştan belirtmekte fayda var. Çünkü bu dizi bir hapishanede geçiyor. Yayınlandığı yıllar arasında ekranların en dikkat çeken dizisi olan OZ, sahnelendiği Oswald State Correctional Facility adlı Amerikan hapishanesinin de kısaltması aynı zamanda.

Hapishanedeki neo-Nazilerin, Afrika kökenli Amerikalıların, motor çetelerinin, Sicilya mafyasının, müslümanların, İrlandalıların, Latinlerin ve aklınıza gelebilecek birçok “ötekinin” ve diğer mahkumların etrafında dönen hikâyenin anlatımındaki felsefik nüyanslar sizi kolayca dizinin içine alıyor. Genellikle içerdeki bir mahkumun anlatımıyla dinlediğimiz OZ, bu anlatıyla birlikte daha da güzel bir hâl alıyor. Felsefi detayların da etkisiyle içerdiği aşırı şiddet görüntüleri bir şekilde tolere edilir oluyor. Yine de izlerken her şeye hazırlıklı olmanızı öneririz. Zor denebilecek sahneler barındırsa da, izlenebilecek en iyi yabancı diziler arasında olduğu bir gerçek.

The Office (IMDb: 8.9)

The Office dizisi

Sizi biraz karamsarlıktan uzaklaştıralım. The Office de listede adı geçen birçok yabancı dizi gibi adını mutlaka duyduğumuz sitkom dizileri arasında. Kara mizah severler için adeta biçilmiş kaftan diyebiliriz The Office için. Netflix’in en çok izlenen dizisi olma unvanını da taşıyor aynı zamanda. Dizinin diline ve tarzına alışmak biraz zaman alsa da sitkom severler için 2. sezondan sonra her şey yoluna giriyor.

Ricky Gervais’in aynı isimli İngiliz dizisinden uyarlanan Amerikan versiyonunda başrollerde Steve Carrell, John Krasinski, Rainn Wilson ve Jenna Fischer gibi isimler yer alıyor. Amerikan kırsalındaki bir kağıt şirketinin ofisini konu alan dizi oldukça orijinal esprilere sahip. İngiliz komedi anlayışı hoşunuza gidiyorsa ve kahkaha atacak bir şeyler arıyorsanız The Office tam size göre. Arkadaşlarla izlenmek için güzel bir alternatif diyebiliriz.

Game of Thrones (IMDb: 9.2)

Game of Thrones dizi özeti

Fantastik kurgular benim en iyi diziler diyenler buradaysa Game of Thrones’u duymayan da kalmamıştır. Duymak bir yana henüz izlemediyseniz bağımlısı olmaya hazırlanın. Adının hakkını her an veren dizide entrikalar, taht oyunları, savaşlar bitmiyor. Tabii ki yarattığı kusursuz evrenle izleyicinin gözlerini bir saniye ekrandan ayırmamayı da başarıyor. Fantastik bir dünyaya ev sahipliği yapan Game of Thrones, kapılı kapılar ardında dönen oyunların meraklıları için birçok türü bir arada barındırıyor diyebiliriz. Kuzey Krallığı’nın hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra nihayet kendi yurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır.

Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza savaşan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır. Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen, kız kardeşi Daenerys’i barbar kavimlerin başı Han Drogo‘ya vererek, güç birliği planları yapmaktadır. Tahtını büyük bir iştahla geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys’in planları Kral Baratheon’a ulaşır.

Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde aynı başarıyı tutturamayan Baratheon’un tamamen güvenebileceği ve her yanlış hamlesini örtecek yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned Stark bu görev için seçilen tek aday isimdir. Aynı zamanda kış yaklaşmaktadır… Burada dönen oyunları büyük bir merakla izleyeceğinize eminiz. Gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler arasında sizin de ilk beşinizde yer alacak Game of Thrones’a yakın zamanda bir şans verin deriz.

Stranger Things (IMDb: 8.7)

Stranger Things dizi özeti

Yönümüzü fantastik kurgulara doğru çevirmişken tabii ki Netflix’in en iyi dizileri arasında yer alan ve son sezonuyla da adından oldukça söz ettiren Stranger Things listemizde. En popüler Netflix orijinal dizisi olan Stranger Things, başrolleri çocuk karakterlerden oluşmasına rağmen herkesin sevgisini kazanmış bir yabancı dizi. 80’li yıllarda geçen, bilim kurgu türündeki dizi Will isimli karakterin bir anda ortadan kaybolmasıyla başlıyor.

Will’in bulunması için tüm kasaba bir olmuşken ortaya çıkan esrarengiz Eleven isimli karakter ile dizinin akışı değişiyor ve olaylar başlıyor. Winona Ryder ve David Harbour gibi usta oyuncuların yanı sıra Millie Bobbi Brown gibi yetenekli çocuk oyuncuların da oyunculuklarıyla göz dolduruyor. Geçtiğimiz günlerde 4. sezonunun ikinci bölümü de yayınlanan dizinin bu sezon kendinden en çok bahsettiren detaylarından biri de müzikleri. 😊 80’ler şarkılarını kim sevmez ki? Dizinin senaristleri 5. sezon ile final yapacaklarını açıkladı. Henüz başlamadıysanız özellikle yaz tatilinizi değerlendirmek için iyi bir alternatif.

Sense 8 (IMDb: 8.4)

Sense 8 Netflix dizi fragmanı

Netflix’te izleyebileceğiniz bir diğer bilim kurgu temalı yabancı dizi ise Sense 8. Bu temada en iyi yabancı diziler arasında yer vermezsek olmaz. Dizinin konusu oldukça ilgi çekici. İlk sezon biraz karmaşık gelebilir ancak izledikçe ve karakterlerle bağ kurdukça izleyenlerin oldukça sevdiği bir diziye dönüştüğü de bir gerçek.

Konusu ilgi çekici demiştik, dünyanın 8 farklı noktasından 8 farklı bireyin, ansızın birbirlerini hissedebilmesi ve günlük hayatın içinde aynı zihni, yetenekleri ve bilgileri paylaşabiliyor olması ile başlayan konu karakterlerin bir araya gelmeye çalışmasını ve bu 8 bireyin dahil olduğu Homo sapiens’in  ezeli düşmanı Whispers’a karşı olan mücadelelerine odaklanıyor. Bu diziyi en iyiler listesine eklememizin bir diğer sebebi ise müzikleri ve cesur sahneleri diyebiliriz.

Narcos (IMDb: 8.8)

Narcos Netflix dizi fragmanı

Biraz da polisiye diyelim. Polisiye ve en iyi diziler demişken tabii ki herkesin aklına birçok farklı dizi geliyor. Adından oldukça söz ettiren ve nefeslerin tutulduğu bir senaryoya sahip Narcos, herkesin ilgisini çekebilecek kadar iddialı. Dünyaya adını duyurmuş bir Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hikâyesini anlatan Narcos, çıktığı anda oldukça ses getirmişti. DEA ajanları Javier Pena ve Steve Murphy’nin de bu süreçteki faaliyetlerini izleyeceğiniz yabancı dizi Escobar’ın hem yükselişini hem de çöküşünü seyirciyle buluşturuyor.

Üçüncü sezondan  itibaren Cali Cartell’ini ön plana alan dizi; Narcos: Mexico adıyla çıkan yeni serisiyle de Meksika’daki uyuşturucu kaçakçılarına odaklanıyor. Narcos’un da seyir zevkini yükselten büyük etkenlerden biri yine müzikleri diyebiliriz. Bir diğer güzel haber ise Narcos, Ocak 2020’den bu yana Türkiye’nin önde gelen dizi ve filmlerini izleyiciyle buluşturan televizyon kanalı FilmBox’ta izleyicisiyle buluştu. Siz diziyi Netflix’ten de izleyebilirsiniz.

Sherlock (IMDb: 9.1)

Sherlock dizisi özeti

BBC’nin belki de en çok övgü alan dizisi Sherlock’u duymayan kalmamıştır. Dizi seveler, BBC’nin klasikleri 21. yüzyıla uyarlamak konusunda ne kadar başarılı olduğunu bilecektir. Adeta bir zeka örneği olarak görebileceğimiz senaryosu ve takibin peşini bırakamadığımız temposu ile Sherlock, mini-dizi olarak başlayan ve fakat gördüğü ilgiyle 4 sezon boyunca izleyicisi ile buluşan bir dizi.

Hatta pilot bölümü o kadar beğenildi ki 60 dakika yerine 90 dakikalık yeniden çekimi ile ekrana getirildi ve yaklaşık 1.5 saatlik üçer bölümden oluşan sezonları, sezon araları uzadıkça, tekrar ve tekrar izlendi. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın müthiş bir ikili olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Henüz başlamadıysanız mutlaka başlamanızı hatta biraz daha abartalım, diziyi izleyeli uzun zaman olduysa yeniden başlamanızı öneririz. 😊

True Detective (IMDb: 8.9)

True Dedective fragmanı

Bir dedektiflik hikâyesi denilip geçilemeyecek kadar iyi diyebiliriz True Detective için. İzleyenler ne demek istediğimizi anlayacaktır. Kusursuz bir dedektiflik hikâyesi izlemeye hazır olun. Her sezon başka bir senaryoya ve oyuncu kadrosuna sahip True Detective, yalnızca bir dedektiflik hikâyesine odaklanmıyor. Özellikle ilk sezonundaki felsefi çıkarımlarla da izleyiciyi düşünmeye sevkediyor. Çoğu yabancı dizi tutkunu True Detective’i tarihin en iyi polisiye dizilerinden birisi olarak kabul ediyor.

Şu ana kadar 4 sezonu yayınlanan dizinin 4.sezonu da yolda. Sıkı durun bu sezon başrolde Jodie Foster’ı izleyeceğiz. Dizinin bugüne kadarki kadrosunda ise Matthew McConaughey, Colin Farrell, Woody Harrelson, Mahershala Ali, Rachel McAdams gibi isimler yer alıyor.

The Wire (IMDb: 9.3)

The Wire trailer

Her sezonuyla adından gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak söz ettirebilecek bir diğer yabancı dizi ise yine bir HBO yapımı olan The Wire. Her sezon başka bir başlığa odaklandığımız dizide Amerika’daki suç, adalet, sendika, basın gibi konuları derinlemesine izliyoruz. Oldukça gerçekçi ve karakter derinliği yüksek olan dizide Amerika gettolarını keşfetmek, öteki hayatlara daha yakından bakmak için oldukça gerçekçi bir perspektif sunuyor. TIME, The Guardian, Entertainment Weekly gibi dergiler tarafından farklı zamanlarda “En İyi Dizi” olarak seçilen The Wire; dram, polise ve gerilim türünde bir diyebiliriz. Baltimore şehrinin görülmemiş pek çok yerini izleyiciye sunan The Wire, şehrin arka sokaklarında dönen oyunlara odaklanıyor.

Fargo (IMDb: 8.9)

Fargo Netflix dizi fragmanı

Bu ismi belki de bir film olarak duydunuz. Yönetmenliğini Coen kardeşlerin üstlendiği Fargo filminden esinlenerek kurgulanan Fargo’yu bu kadar çekici kılan ve en iyi yabancı dizi önerisi listemize aldıran şey hikâyelerin sezon sezon değişiyor olması diyebiliriz. Kendine has kara mizah tarzıyla bir suç dizisi diyebiliriz Fargo için. Gerçek cinayetleri kurgu karakterlerle ekrana taşıyan yapım, müziklerinin senaryoyla olan ilişkisi açısından da oldukça çarpıcı bir etki bırakıyor. Filmle arasında 18 sene olmasına ve aynı isimle aynı mekânları kullanmasına rağmen o epik havayı kusursuz bir şekilde yakalamayı başarmış. Birçok kişiye sorduğunuzda favori en iyi dizisi arasında yer alacak bu yapıma mutlaka bir şans verin.

Black Mirror (IMDb:8.8)

Black Mirror fragmanı

İçinde yaşadığımız çağın gerçekleriyle bizi çıplak bir biçimde karşı karşıya bırakan bir dizi Black Mirror. 2011’de hayatımıza İngilizler tarafından giren yapım, kazandığı başarı ve popülarite sonrası 2015’te Netflix tarafından satın alındı. Birbirinden farklı bölümlerden oluşan 5 sezonluk dizi, biri yılbaşı özel olmak üzere iki film, modern toplum içindeki bireyi bilim kurgudan aldığı destekle bir antolojiye dönüştü. İçinde yaşandığımız çağın ışık dolu görünen karanlık taraflarıyla tanışmak, yüzleşmek isteyenler için harika bir anlatı sunan Black Mirror, sürekli takip edemeden de izlemeye başlayabileceğiniz bir dizi.

Dexter (IMDb: 8.6)

Dexter dizisi official trailer

Seri katillerin hayatlarını merak eder misiniz? Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçraması analisti olarak çalışırken bir yandan da seri katil olarak gizli bir yaşam süren Dexter Morgan’ın hayatının aktarıldığı yabancı dizi, Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter’dan uyarlanarak izleyici karşısına çıkıyor. Yayınlandığı sekiz sezon boyunca ahlaki değerlerin sorgulanmasına ve normal bir hayat sürmek için yapılan seçimlere incelikli bir biçimde değinen dizi, Six Feet Under’da David rolünde izlediğimiz, Michael C. Hall’e Altın Küre dahil pek çok ödül kazandırdı. Final bölümü ile hayranlarını ikiye bölen Dexter’ı, eğer izlemediyseniz, sıcak Miami atmosferi ve merak uyandıran senaryosuyla başından kalkamayacağınız bir dizi olmaya aday.

Rick and Morty (IMDb: 9.2)

Rick and Morty dizi fragmanı

Animasyon sever yetişkenlerdenseniz Rick and Morty en iyi yabancı diziler listenizde olmalı. Fantastik bir dünyaya sahip olan dizi bizi yine birçok sorgunun içinde bırakıyor aslında. Deha ama biraz da çatlak ve alkolik olan bir bilim insanı Rick ve nereye gitse peşinden gelen torunu Morty’nin mecaralarını izlediğimiz bu keyifli dizi, sizi de pek çok güzel yere sürükleyeceğine emin olabilirsiniz. Boyutlar arası seyahatlere çıkan Rick ve Morty’nin destinasyonları ise birbirinden garip ve eğlenceli. Bir bölümde Inception dünyasında Freedy Krueger ile maceraya çıkan ekip bir başka bölümü bir insan anatomisinin içinde geçirebiliyor. Böyle söyleyince kulağa biraz garip geldiğinin farkındayız ancak animasyon severler için kesinlikle izlenmeye değer.

BoJack Horseman (IMDb: 8.7)

BoJack Horseman Netflix dizisi

Gelelim yetişkinler için keyifli bir seyir sunan diğer bir animasyona, hepinizin bildiğini düşündüğümüz BoJack Horseman elbette. Bojack Horseman Netflix Originals yapımı. İnsanların hayvanlarla birlikte yaşadığı bir dünyada, BoJack Horseman isimli eski bir atın hikâyesini konu alıyor. Dizinin başrolü, 80’li ve 90’lı yıllarda yayınlanan Horsin’ Around isimli televizyon dizisinin yıldızı olarak ün kazanmış aktör BoJack, Hollywood’daki günlerini artık her şeyden şikayet ederek ve hiçbir şey yapmayarak geçiriyor.

Dizi, BoJack’in depresif ve karanlık dünyasına ışık tutarken Hollywood yaşantısında neler olup bittiğinin ve bunun çevresinde dönen olayları da konu alıyor. Aynı zamanda diziye gerçek hayattan sanatçılar da sıklıkla konuk oluyor. BoJack Horseman arkadaş buluşmalarınızda keyifle izleyebileceğiniz yabancı diziler arasında, bölümler oldukça kısa ve birbiri ardına izlemeye de uygun. Şimdiden iyi seyirler.

The Simpsons (IMDb: 8.7)

Yıllara meydan okuyan ve yetişkin animasyonu dendiğinde ilk akla gelen isim olmaya devam eden The Simpsons’da sıra. Dizi, Springfield adlı kurgu bir şehirde yaşayan, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie’den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin hikâyesini eleştirel bir bakışla işliyor. Her bölüme farklı bir jenerikle başlayan dizi, hem bölümün içinde hem de jeneriğinde farklı bir sosyal, politik veya kültürel bir gönderme taşıyor. Tabii ki komik öğeleriyle ve hafızalardan silinmeyen repliklerle de bildiğimiz The Simpsons sizi kolayca içine alan en iyi yabancı diziler arasında.

South Park (IMDb: 8.7)

Animasyon severleri görselleriyle de oldukça güldürecek bir diğer yabancı dizi ise yine yıllara meydan okuyan bir isim, South Park. 1997’den beri yayınlanmaya devam eden ABD yapımı dizinin 25. sezonu da izleyicisiyle buluştu. Dizi, Colorado eyaletinin South Park adlı küçük bir kasabasında yaşayan Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick isimli dört çocuk merkez alınarak anlatılan bir takım gerçeküstü olayların da yer aldığı maceralardan oluşuyor.

Dizinin her bölümü, tüm karakter ve olayların kurgu olduğunu ve içeriğinden dolayı hiç kimse tarafından izlenmemesi gerektiğini belirten bir uyarıyla başlıyor. 😊 9-10 yaşında çocukların başından geçen olayları anlatsa da içerdiği ağır şiddet, küfür ve cinsel espriler sebebiyle çocukların izlememesi tavsiye ediliyor. South Park, birçok sosyal, kültürel, dinsel ve siyasi gönderme içeren ve hiç kimseden lafını esirgememesi sebebiyle birçok farklı gruptan tepki gören bir yabancı dizi, Amerika’daki yaşantıya eleştirel bir gözle bakmak, görsel dünyası ve esprileriyle de biraz eğlenmek isteyenler için South Park özellikle yaz tatilinizi değerlendirmek için en iyi yabancı diziler arasında.

Euphoria (IMDb: 8.4)

Hayatımıza yeni giren yabancı dizilerden diyebiliriz sanki Euphoria için. Tabii artık yaş aralığı tanımaksızın neredeyse duymayan kalmadı. Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle Z Kuşağı’nın en iyi dizileri arasında yer aldığı kesin. Geçtiğimiz senenin en çok ses getiren yapımlarından olan Euphoria, Z Kuşağı’nın sosyal medya, seks, uyuşturucu ve depresyon ile arasındaki ilişkiyi rahatsız edici bir gerçeklikle işliyor. İzlemesi zor ve tetikleyici sahneler sebebiyle ilk bölümden itibaren büyük tartışma yaratan dizi, 17 yaşındaki Rue’nun bütün yazı bir rehabilitasyon merkezinde geçirdikten sonra eve geri dönmesiyle başlıyor.

Her yeni bölümle birlikte Rue’nun hayatının derinliklerine daldığımız diziyi güçlü kılan en büyük unsurlardan biri karaktere hayat veren Zendaya’nın dikkatleri üzerine çeken performansı. Bir diğeri ise pek çok dizide gördüğümüzün aksine, Hunter Schafer ve Barbie Ferreira gibi genç isimler tarafından hayat verilen yardımcı karakterlerin de son derece etkileyici hikâyelere sahip olması. Yani dizi tamamen başrol üzerinden dönen bir senaryoya sahip değil, bu da her karakterle ilişki kurabilmenizi sağlayan bir detay.

Karakterlerin sıradışı makyajlarıyla da dikkat çekip tüm dünyada moda dergilerine konu olan ve ilham panolarını süsleyen dizi, alışılmadık hikâyeleri ve sınırları zorlayan yapımları sevenler için ideal diyebiliriz. Dizinin dünyasındaki karakterlere yakın bir yaş grubundaysanız, belki de bu yaz arkadaşlarınızla izleyebileceğiniz en iyi yabancı dizi alternatifi olabilir.

Killing Eve (IMDb: 8.3)

Killing Eve fragman

Hayatımıza yeni girdiğini söyleyebileceğimiz bir diğer yapımla devam ediyoruz. Özellikle kadın seyirci kitlesiyle oldukça ses getiren Killing Eve, bir suikastçının hikâyesini konu alan Luke Jennings’in 4 kitaplık serisinden uyarlama bir dizi. 2018’de en çok konuşulan yapımlardan biri olarak dikkat çekmişti. İngiltere İstihbarat Teşkilatı’nda çalışan bir ajanın, psikopat bir suikastçının peşine düşmesini anlatan seride oyunculuklar herkesi büyülerken, iki kadın arasındaki gerilimli ilişki de izlenmeye değer açıkçası. Yeni bir yabancı dizi arayışında olanların mutlaka izlemesi gereken bir dizi.

The Big Bang Theory (IMDb: 8.1)

The Big Bang Theory fragmanı

Evrene ve fiziğe dair merakları olanlar bu dizi sizin için oldukça eğlenceli olabilir. Sıcak ve eğlenceli atmosferiyle karakterlerin evlerine konuk olduğumuz bir hissiyat bırakan The Big Bang Theory, 2007’den buyana kendine has bir hayran kitlesine sahip. Dizi, ev arkadaşı olan deneysel fizikçi ve teorik fizikçi ile garson ve oyuncu adayı karşı komşuları, uzay mühendisi iş arkadaşları ve aynı yerde çalışan astrofizikçinin aralarında geçen komik sonuçlara gebe ilişkileri konu alıyor. Bilimi ve bilim kurguyu merkezine alan komedi dizisi, keyifli bir seriye başlamak isteyenleri mutlaka içine alacak bir akışa sahip.

Dark (IMDb: 8.7)

Dark Netflix teaser

İlk yayınlandığında tüm dikkatleri üzerine toplayan ve Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi olan Dark, ilgi çekici konusuyla “Yetişkinler İçin Stranger Things” olarak tanımlanıyor. Farklı evrenlere seyahatleri konu edinen Dark, özellikle ilk sezonunda herkesi içine alan etkileyici senaryosu ve karakter geçişleriyle ikinci sezon için inanılmaz bir heves yaratmıştı. İkinci sezonda pek aradığımızı bulamasak da dizi kesinlikle kendini izletme becerisine sahip.

Dizi, Winden isimli küçük bir kasabada geçiyor. Son derece sıradan hayatların yaşandığı bu kasabada iki gencin kaybolmasıyla başlayan tuhaf olaylar, bizi radyoaktif sızıntı, sıradışı deneyler, doğaüstü güçler ve bir zaman makinesiyle dolu bir hikâyeye sürüklüyor. Sürüklüyor diyoruz çünkü Dark, isteseniz de bırakamayacağınız o dizilerden, kontrolden çıkmış bir şekilde diğer bölüme geçmek istiyorsunuz. Oldukça karmaşık bir olay akışına sahip Dark için kafa dağıtmak isteyenlere göre bir dizi değil diyebiliriz.

The Leftovers (IMDb: 8.3)

The Leftovers her listede denk gelemeyeceğiz en iyi yabancı dizi örneklerinden biri. Hafızalarda yer eden konusuyla bir HBO yapımı olan dizi, Tom Perrotta’nın romanından uyarlanan dizinin kadrosunda Justin Theroux, Liv Tyler ve Christopher Eccleston gibi isimler var. Dizi, dünya nüfusunun %2’sinin birdenbire kaybolmasından sonra geride kalan insanların hayatını konu ediniyor. Belli bir gruba ait insanın şehirde beyaz kıyafetlerle dolaştığını gördüğümüz dizi izleyicisine distopik bir atmosfer sunuyor diyebiliriz. Uzun soluklu sayılabilecek bir dizi olduğu için kendinizi vermek istediğiniz bir yabancı dizi arayışındaysanız mutlaka listenize almalısınız.

Maid (IMDb: 8.4)

Maid Netflix fragmanı

2021’de 10 bölümlük bir mini dizi olarak hayatımıza giren Maid oldukça konuşulmuştu. Netflix Orijinal yapımı dizinin hem konusu hem de başrol oyuncusu Margaret Qualley’nin muhteşem performansıyla seyirciyi içine çekmemesi neredeyse imkânsız. Maid; Stephanie Land’ın çok satan kitabı Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother’s Will to Survive’dan uyarlandı. Maid, şiddet dolu bir ilişkinin ardından kendisi ve kızı Maddy için daha iyi bir hayat kurmak adına temizlik işçisi olarak çalışmaya başlayan bekâr bir anne olan Alex’in öyküsünü anlatıyor.

Tüm bölümler hem Alex’in kızı ile kendi varoluş hikâyesini hem de annesiyle inişli çıkışlı ilişkisini rayına koyma çabasına dair diyebiliriz. Bu mücadele Alex’in temizliğe gittiği farklı evlerdeki ilişkiler, sığınma evindeki kurduğu bağlar ve güçlenme hikâyeleriyle taçlanıyor. Şiddetin farklı türlerini gördüğümüz dizide, Alex’in bu durumdan nasıl uzaklaştığını ve kendi gücünü yaratan bir kadının öyküsünü izliyoruz aslında. Kafanızı dağıtmak istediğiniz bir dönemdeyseniz bu dizi şimdilik pek size göre değil, ancak mutlaka izlemeniz gereken en iyi yabancı diziler arasında. Alex’le kurduğunuz ilişki size de farklı bir bakış açısı kazandıracak.

Fleabag (IMDb: 8.7)

Fleabag dizisi fragmanı

Gelelim başka bir kadın hikâyesine… Yalnızca İngiliz mizahı severler tarafından değil, kara mizahı bu kadar güzel işlemesiyle de birçok izleyiciyi kendisine çekmeyi başaran Fleabag de hayatımıza yeni giren dizilerden diyebiliriz. Genellikle erkek karakterler üzerinden dizilere o kadar alıştık ki, bir kadın hikâyesini bir kadının gözünden ve dilinden izlemek oldukça keyifli. Phoebe Waller-Bridge’in tek kişilik tiyatro oyunundan yola çıkarak yaratılan Fleabag, tek sezon düşünülen dizi, o kadar çok sevildi ki 3 senenin ardından, senarist, yapımcı ve de başrol olarak karşımıza çıkan Waller-Brdige, hikâyeyi devam ettirme kararı aldı.

Diziye bir sezon daha eklenmiş olsa da bir sezon daha olsa izlerdik diyebiliriz. 😊 Sitkom olarak gözükse de oldukça karamsar bir havası olan dizi Fleabag karakterinin ailesini, aşk yaşantısını ve arkadaşının ardından yaşadığı yas sürecini anlatıyor. 2019’da yayınlanan ikinci ve son sezon ise Emmy Ödülleri’nde pek çok ödülü eve götürmeyi başarmıştı. Kısa bölümleriyle izleyiciyi yormayan Fleabag konusu ağır olsa da, şirin bir atmosfere sahip diyebiliriz. Uzun soluklu bir şeyler arayışında değilseniz hemen başlamanız gereken yabancı dizilerden.

Sex And The City (IMDb:7.1)

Sex And The City dizi fragmanı

Sıra geldi başka bir efsaneye… Burada baş karakterlerin kadınlardan oluştuğu bir senaryo ile karşı karşıyayız. Tüm zamanların unutulmaz dizisi desek yanlış olmaz. Hemen hemen tüm kadınların 1-2 bölüm muhakkak izlemiş olduğu HBO dizisi Sex and the City’i hâlâ izlememiş olan o şanslı kişilerden olmayı galiab biz de isterdik. Samantha, Carrie, Charlotte ve Miranda isimli dört en yakın arkadaşın Manhattan’daki yaşantılarını anlatan dizi aşk ve seks başta olmak üzere ilişkiler ve arkadaşlık hakkında aslında hepimizin başına gelen olayları gerçekçi bir dille seyirciyle buluşturuyor. 6 sezonluk dizi ister yalnız, isterseniz arkadaşlarınızla keyifle izleyebileceğiniz kendinizi keşfetme sürecinizde benzerlikler bulabileceğiniz eğlenceli bir dizi.

Shameless (IMDb: 8.5)

Shameless dizisi

2011’de izleyiciyle buluşan Shameless, özellikle Amerika’daki eleştirmenler tarafından oldukça övgü toplamıştı. Dizi için kabaca bir Amerikan aile draması diyebiliriz. Chicago’nun varoş bir semtinde yaşayan Gallagherlar, her bir ferdi birbirinden farklı pis işlere bulaşmış bir aile. Ailenin alkolik babası Frank aynı zamanda sahtekâr ve tam anlamıyla utanmaz bir adam. Dizinin isminin de buradan geldiği oldukça aslında. Her geçen gün biraz daha dibe batan ailesini ayakta tutmaya çalışan evin en büyük çocuğu Fiona, yaşları ikiden başlayan kardeşlerine annelik yapan fedakâr bir abla.

Tüm bu kötü hikâyeye ragmen Shameless, alışılmışın aksine bir türlü düze çıkamayan bu aileden bir dram değil trajikomik ve eğlenceli bir hikâye çıkarıyor. Uzun soluklu bir diziye başlamak isteyenler için en iyi yabancı diziler arasında yer alan Shameless’ı Blu TV’den izleyebilirsiniz.

Big Little Lies (IMDb: 8.5)

Entrika sevenlerin başından kalkmadan izleyebileceği bir yabancı dizi diyebiliriz. Big Little Lies, Californiya Monterey’de, zengin bir kasabada geçen gizemli bir ölümle seyircisine merhaba diyor. Her bölüm izleyicinin birleştirdiği ipuçlarıyla ise adeta bir puzzle tamamlanıyor. Farklı karakterlerdeki güçlü kadınların gündelik hayatlarını ve hayata bakış açılarını oldukça keyifli bir şekilde sunan, karakterlerin farklı yönleriyle tanıştığımız dizinin başrollerinde Nicole Kidman, Reese Witherspoon gibi dev bir kadro rol alıyor. Bir sezon olarak düşünülen dizinin karşılaştığı yoğun ilgi sonrasında çekilen ikinci sezon da, özellikle Meryl Streep’in dahil olmasıyla oldukça ilgi gördü. Türkiye uyarlamasını da izlediğimiz dizinin orijinali en iyi yabancı diziler arasında kesinlikle yerini hak ediyor.

Mr. Robot (IMDb: 8.6)

Mr. Robot dizi fragmanı

Bu dizide her şeyden önce bahsetmemiz gereken şey kesinlikle oyunculuk. Mr. Robot dizisindeki rolüyle “Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu” Emmy ödülünün sahibi olan Rami Malek, gerçekten efsanevi bir performans sergiliyor. Oyuncunun başarı basamaklarını tırmanmasını sağlayan bu yabancı dizi, içerdiği psikolojik öğelerle de döneminin en akılda kalan yapımlarından biri olmayı başardı. Dizide Elliot adıyla seyirci karşısına çıkan Rami Melek, gündüzleri genç bir siber güvenlik mühendisi, geceleri ise hackerlık yapan bir siber korsandır.

Bu asosyal ve sorunlu görünen hatta sosyopat bir karakter olarak gördüğümüz gencin yolu bir yeraltı hack grubunun gizemli lideri ile kesişir ve olaylar gelişir. Dizinin yarattığı gizemli atmosfer sizi kolayca içine alıyor. Gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizilere baktığımızda kendine has dili ve senaryosuyla henüz izlemediyseniz mutlaka şans vermeniz bir dizi olduğunu söyleyelim.

Californication (IMDb: 7.1)

İlk kez 2007’de yayınlanan dizi 7 yıl boyunca bizimleydi. Baştan söyleyelim herkesin tutkunu olduğu bir dizi değil, seveni kadar sevmeyeni de epey var. Bu tabii ki sizin arayışınıza göre değişecektir. 7 sezonluk kara komedi türündeki bu dizinin bir de Altın Küre ödülü var. Birazcık konusundan bahsedecek olursak, Hank Moody yetenekli bir yazar, fakat uzun zamandır bir şey yazamadığı bir döneme girmiş durumda. Aslında buraya kadar oldukça klişe bir hikâye gibi görünebilir. Aynı zamanda kızı Becca Moody için iyi bir baba olmaya çalışmasına ve kızının annesi Karen ile tekrar birlikte yaşamak istemesine rağmen karmaşık özel hayatından dolayı bunu bir türlü istikrarlı bir şekilde gerçekleştiremez.

Dizi büyük ölçüde Hank Moody karakteri üzerinde dönüyor. Durum umutsuz gibi görünse de Hank, yaşamının tadını çıkarmayı bilen biri olarak seyirci karşısında. Kendisini tanıyan bir karakter olarak nitelendirebileceğimiz Hank, bütün zaaflarına alkol, uyuşturucu ve kadınlar açık yüreklilikle sahip çıkıyor. Tek bir karaktere odaklanmak istiyorsanız mutlaka şans verin.

Sons of Anarchy (IMDb: 8.6)

Sons of Anarchy dizi fragmanı

Özgür ruh dendiğinde tabii ki Sons of Anarchy’den bahsetmeden geçemeyiz. Sons of Anarchy, 7 sezonluk bir suç ve drama dizisi. Charming adlı bir kasabada, yasa dışı işler yapan, aynı zamanda Charming’deki suçları ve suçluları kontrol altında tutmaya çalışan ve diğer yandan da kanunlarla mücadele eden bir motosiklet kulübünün maceralarını anlatmaktadır. Diziyi çekici yapan en önemli unsurlardan biri şüphesiz müzikleri ve yol sahneleri diyebiliriz. Aynı zamanda bu motosiklet kulübündeki arkadaşlıklar, onların arasındaki ilişkiler ve gerçekçi bakış açısıyla dizi izleyicisini kendi dünyası içinde tutmayı başarıyor. Uzun soluklu bir dizi izlemek istiyorsanız, bu türde yapılmış en iyi yabancı dizilerden biri olduğunu söyleyelim.

Sienfield (IMDb: 8.8)

Sienfield dizi fragmanı

Herhangi bir mesaj kaygısı olmadan sadece var olan durumlara ve olaylara odaklanan bir dizi arayışındaysanız bu Sienfield tam size göre. Yaratıcılarının iddiası da bu yönde zaten; “Hiçbir şey hakkında bir dizi”. Böylesine efsaneleşmiş bir dizinin yaratıcıları olan Larry David ve Jerry Seinfeld’in kanala sunarken kurduğu cümle böyle. Gerçekten de Seinfeld, bir mesaj verme kaygısı taşımayan ve komedyen olan iki yapımcının günlük hayata dair gözlemlerinden esinlenmiş bir seri olarak tanımlanabilir.

Gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisi olarak görülen Seinfeld, 9 sezon devam etmiş olan ve ardından gelen pek çok diziye de ilham olmuş bir yapım. Derinden bağlanabileceğiniz ve uzun süre mesai harcamayı dilediğiniz bir yeni ve iyi bir yabancı dizi arıyorsanız Seinfeld’e hemen başlayabilirsiniz.

Modern Family (IMDb: 8.4)

Modern bir aile sizce nasıl olmalı? Bir yanda üç çocuklu tipik bir Amerikan ailesi. Bir yanda genç, Latin bir bir kadınla evlenen ve kadının oğluna üvey baba olan bir büyükbaba. Bir yanda ise aynı büyükbabanın eşcinsel oğlu ve oğlunun partneri… Evet, bu üç aile bir araya gelerek büyük ve modern bir aileyi oluşturuyor. Adından da anlaşılacağı üzere dizi bu sevimli ailenin inişlerini çıkışlarını ve oldukça komik olan yaşantılarını anlatıyor.

Günümüzde de üzerine düşünülmesi gereken detaylar bulunan, karikatürize edilmiş detaylarla aslında gerçekçiliği ve özgürleştirici etkisinden de konuşmamız gereken en iyi dizilerden biri Modern Family. Siz de kendinizi ailenin içinden biri gibi hissetmek istediğiniz bir yabancı dizi arayışındaysanız mutlaka listenize ekleyin.

How I Met Your Mother (IMDb: 8.3)

How I Met Your Mother dizi fragmanı

İşte adeta yıllara meydan okuyan bir başka yabancı dizi daha. Yaşınız yayınlandığı yıllara yetmiyorsa bile bu diziyi mutlaka duymuşsunuzdur. Amerikan televizyon tarihinin adından en çok söz ettiren dizilerinden How I Met Your Mother’sız bir gelmiş geçmiş en iyi dizi listesi olmazdı elbette. Toplamda 9 sezon süren, 20 dakikalık bölümlerden oluşan How I Met Your Mother, 2030 yılında başrol karakterin Ted Mosby’nin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatması ile başlıyor. Daha sonra geçmişe, 2005 yılına dönen dizide Ted Mosby’nin arkadaşları ile olan samimi hikâyelerine tanıklık ediyoruz.

İçinde arkadaşlığın, dostluğun ve aşkın bulunduğu dizinin izleyen herkes tarafından büyük beğeni topladığı kesin. Yıllardır hız kesmeden adından söz ettirmeyi başarıyor. Ted’in ev arkadaşı ve en yakın arkadaşı Marshall, Marshall’ın kız arkadaşı Lily, dizinin renkli karakterleri Barney ve Robin de bu dizinin en önemli isimleri arasında. Bazen güldüren, bazen duygusallaştıran ama ne olursa olsun güzel bir arkadaşlık hikâyesi izlemek istiyorum diyenlerdenseniz kült hâline gelen How I Met Your Mother’ı bir an önce izlemelisiniz.

Squid Game (IMDb: 8.0)

Squid Game fragmanı

2021 yılında adından oldukça söz ettiren ve neredeyse bir sosyal medya fenomeni hâline gelen Squid Game, özellikle Kore yapımı işler izlemeyi sevenler için oldukça ilgi çekici bir dizi. Güney Kore yapımı bu dizide paraya muhtaç olan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Ülkenin her yanından toplanılan 400 kişi özenle hazırlanan bir oyun alanına getiriliyorlar. Oyunları geçmeyi başarıp finale koşan kişi 40 milyonluk büyük ödülün sahibi olacak… Ödülün büyüklüğüne kanan insanlar anlaşmayı hemen kabul ederlerken oyunun büyük bir risk taşıdığını sonradan fark edeceklerdir… Heyecanı dorukta bir dizi diyebiliriz. Squid Game, sürükleyici bir şeyler arayışında olanların merakla izleyeceği iyi yabancı diziler arasında.

Your Honor (IMDb: 8.1)

Your Honor fragmanı

2022 sezonunda Türkiye televizyonunda da Hakim adlı diziyle uyarlamasını gördüğümüz dizinin orijinali Your Honor. Belki duyanlarınız vardır, etkileyici senaryosuyla insanın içinde kaldığı durumlar karşısında kendi onuru ve doğrularıyla nasıl bir çatışmaya girdiğini anlatan dizi kafa dağıtmak isteyenler için pek de uygun değil. Breaking Bad dizisiyle tanıdığımız usta oyuncu Bryan Cranston’un başrolünde bir yargıcı canlandırdığı gizem, gerilim ve polisiye türünde oldukça etkileyici bir yapım.

Üniversite öğrencisi oğlu bir gün arabasıyla vur kaç olayına karışır. Kaza sonucunda ölen çocuğun, bölgede çok güçlü bir suç örgütü liderinin oğlu olduğu öğrenilince her şey altüst olur. Bryan Cranston, oğlunun daha kötü olaylara bulaşmaması için kendi kariyerini tehlikeye atacak bir durumun içerisine girecektir. Başrolümüzün burada yaşadığı içsel çatışma gerçekten izlenmeye değer. Sürükleyici bir hikâye arayanlar gecikmeden başlayabilirsiniz.

Arrested Development (IMDb: 8.7)

Arrested Development Netflix dizi fragmanı

2000’li yılların en sevilen ve ikonikleşen sitkomlarından biri olan Arrested Development’da çok zengin olan Bluth ailesinin üyelerini ve başlarına gelen trajikomik olayları izliyoruz. Aile şirketinde yaptığı yolsuzluklar dolayı hapse giren baba Bluth’un tutuklanmasının ardından ailenin verdiği eğlenceli mücadele kafa boşaltmak için bir diziye başlamak isteyenlerin tam olarak aradığı dizi diyebiliriz. Her aile üyesinin bambaşka bir bakış açısının olması ve özgün karakter özellikleri hikâyeye bir çeşitlilik kazandırıyor, tabii bu da işin eğlencesini artırıyor. Eskimeyen en iyi yabancı diziler arasında sizi güldürecek bir alternatif, mutlaka şans verin.

After Life (IMDb: 8.4)

After Life fragmanı

Bu dizi için net bir tanımlama yapmak zor. İngiliz mizahıyla aranızın nasıl olduğunu da ayrıca önemli tabii. Kaybettiği eşinin ardından tuttuğu yası izlediğimiz bir başrolle karşı karşıyayız. 3 sezonluk ve kısa bölümleriyle izlenmesi oldukça kolay bir dizi denebilir. Ancak özellikle 2. Sezon için yas sürecinin oldukça derin ve ağır anlatıldığından da bahsetmek gerek. Boş rollerinde Ricky Gervais, Tom Basden, Tony Way ve Diane Morgan gibi başarılı oyuncuların yer aldığı etkileyici bir dizi. Hikâyede, son derece düzgün ve kusursuz bir yaşamı bulunan Tony, eşini kaybettikten sonra karakter olarak değişime uğrar.

Bir zaman hayatını sona erdirmeyi de düşünmüş ancak sonrasında bu psikolojinden kurtulmuştur. Artık, hayata tutunup ne isterse yapmak isteyen biri vardır. Hiçbir şeye ve hiçbir kimseye artık önem vermeyen Tony’nin çevresi bu durumu değiştirmek isteyince ortaya komedi ve dram bir arada izlemesi keyifli bir dizi çıkıyor. Biz diziye eğlenmek için başlayacaksınız After Life şimdilik size göre değil, ancak mutlaka izlemeniz gereken en iyi yabancı diziler listenizde olmalı.

Rome (IMDb: 8.7)

Rome dizisi fragmanı

Yine gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler listesinde olması gereken HBO yapımı bir dizi… Rome. Altın Küre ve Emmy Ödülleri dahil birçok ödüle aday gösterilmiş bu mini dizinin ilk sezonu 2005’te izleyiciyle buluştu. 12 bölümden oluşan ilk sezon oldukça sevildi. İkinci sezonu ise 10 bölüm sürdü. İlk sezonu MÖ 49 yılı civarındaki tarihi yapıda başlıyor.

Julius Caesar yönetimindeki Roma’nın Galya’da ve Mısır’daki mücadelesini, Julius Ceasar’ın ölümü sonrası Roma Cumhuriyeti’nin Roma İmparatorluğu’na dönüşmesi ve aynı zamanda ülke içinde, özellikle senatoda yaşanan çekişmeleri anlatıyor. Etkileyici görüntülere ve atmosfere sahip dizi özellikle tarih severleri ve dönem dizi meraklılarını mutlaka kendine çekecektir. Etkileyici senaryosuyla en iyi yabancı diziler listesinin olmazsa olmazı Rome, henüz başlamadıysanız mutlaka şans vermeniz gerekenlerden.

2 Broke Girls (IMDb: 6.7)

2 Broke Girls fragmanı

2011-2012 yıllarında ekranlara gelen 2 Broke Girls, iki kadının başından geçenlere odaklanan bir hikâye. Sitkom türündeki dizinin başrollerinde Kat Dennings ve Beth Behrs yer alıyor. Max ve Caroline maddi durumu iyi olmayan iki arkadaştır ve New York, Brooklyn’de Williamsburg bölgesinde bir restoranda garson olarak çalışmaktadırlar. İki arkadaşın birbirleri arasındaki eğlenceli ilişkiyi, kırgınlıklarını, vazgeçtiklerini izleyip onlarla arkadaş olmak isteyenler için en iyi yabancı dizilerden. Kadın hikâyelerine odaklanan dizilerin enerjileri de bizce bir başka oluyor. Bu yaz bir arkadaşınızla yeni bir diziye başlamak istiyorsanız, eğlenceli bir yolculuk sizi bekliyor.

Prison Break (IMDb: 8.3)

Prison Break dizi fragmanı

Ekrana geldiği yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan bir başka yabancı dizi tabii ki Prison Break. Dizi, işlemediği bir suçtan dolayı idam cezası alan ağabeyini kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark eden Michael Scofield’ın yaptığı kaçırma planı üzerine kuruluyor. Banka soymaya teşebbüs ederek ağabeyi ile aynı hapishaneye giren ve planını sırtına yaptırdığı harita dövmesinin izinden sürdüren Michael’ın peşine takılarak bu maceranın bir parçası olmak isterseniz heyecan dolu bir 5 sezon sizi bekliyor. Dünyada bıraktığı etkiyi de göz önünde bulunduracak olursak Prison Break de listedeki diğer tüm diziler gibi gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi listesinin vazgeçilmezlerinden.

Vikings (IMDb: 8.5)

Vikings 1. sezon fragmanı

Gelelim özgürlüğün başrolde olduğu bir başka diziye. Destanlara konu olan savaşçı ve çiftçi Ragnar Lothbrok’u merkezine alarak Vikinglerin yolculuklarını, yaşamlarını, savaşlarını, ritüellerini iyi seçilmiş bir kadroyla seyirciye sunuyor. Dizide yaratılan görsel dünya da izlemek için bir başka sebep elbette. Dizinin tarihsel dokunuşlar açısından zengin bir içeriğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer siz de tarihe meraklıysanız hem bilgi sahibi olabileceğiniz hem de mükemmel bir seyir zevki sunan Vikings’i gecikmeden izlemelisiniz. Dizide olayların gelişim ve değişim hızı temposu bir an olsun düşmediği için seyircinin ilgisi daima dizide kalıyor gerçekten. Viking mitolojisini ve inançlarını keşfetmek için bile başlanabilecek bir dizi..

The Crown (IMDb: 8.7)

Entrika, dram, tarih… Bu dizide hepsi var. Netflix’in ses getiren bir başka dizisi The Crown, Kraliçe II. Elizabeth’in hayatına ve tahta geçtikten sonraki politik yaşamına odaklanıyor.  Altın Küre başta olmak üzere birçok ödülü aldığını söylemeden geçmeyelim. 10 bölümlük ilk sezonunda en az Elizabeth kadar Winston Churchill’e de bolca rastladığımız bu dizide; Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Jeremy Northam ve John Lithgow gibi başarılı isimler yer alıyor. Yine tarih meraklılarının ilgisini çekebilecek ve mutlaka en iyi dizi listesinize adını yazdıracak bir yapım diyebiliriz. Merak ettiğiniz dünyalara heyecan dolu bir yolculuk sizi bekliyor.

Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

Peaky Blinders fragmanı

İzlemeyen kaldı mı? Ya da duymayan diye sorsak belki daha doğru. Çıktığından günden beri yayınlanacak her sezonuyla da yeniden gündem olmayı başaran Peaky Blinders, Birinci Dünya Savaşı sonrası Birmingham’da geçen dizi Peaky Blinders isimli bir çetenin hikâyesini anlatıyor. Karakterlerin stilleri, dizinin müzikleri, senaryosu ve tabii ki dönemi anlatmadaki başarılı görsel dünyası kalbimizi kazanan özelliklerden. Dizi, Shelby ailesinin yükseliş hikâyesini izleyiciye aktarmakta oldukça başarılı. Beklenmeyen olaylar, bir sonraki bölümde neler olacağını kestirememek gibi heyecan verici unsurlar arıyorsanız bu dizi tam size göre. Netflix’in en iyi dizileri arasındaki Peaky Blinders henüz hayatınızda değilse, acele edin deriz.

La Casa de Papel (IMDb: 8.3)

Netflix Dizisi La Casa de Papel fragmanı

Bu dizi için bir fenomen diyebiliriz. Yayınlandığı günden itibaren bıraktığı etkiyle gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi listelerine gireceği neredeyse belliydi. La Casa De Papel, klasik bir soygun hikâyesinin ötesinde harikulade bir suç dizisi aynı zamanda. Dizide çok fazla karakter olmasına rağmen hepsi neden bu işin içinde, neye nasıl bakıyorlar ve neden öyle davranıyorlar; her sorunun bir cevabı, hepsinin bir yöntemi var.

Kusursuz senaryosuyla izleyicisini kolayca içine alan ve merak dolu unsurları ilmek ilmek işlenmiş dizinin oyunculukları da oldukça başarılı. İspanyol sinemasındaki renk kullanımına, karanlığın ve kasvetin içindeki o muhteşem kırmızılara ayrıca hayran kalacağınızdan eminiz. Herkesin kendisini eşleştirebileceği bir karakter dizide mutlaka karşınıza çıkıyor. Sürükleyici bir hikâye arayanlar için La Casa de Papel kesinlikle doğru adres.

Westworld (IMDb: 8.6)

Westworld dizi fragmanı

Bu diziyi belki afişinden hatırlayanlar olacaktır. Hemen hemen herkesin aklında kalacak bir afişe sahip denebilir. HBO tarafından yeniden yorumlanarak ekranlara taşınan bilim kurgu klasiği Westworld, yapay zekânın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera. Sinematografik açıdan oldukça besleyici olan yapım, HBO’nun başarısını da bir kez daha gözler önüne seriyor. Üzerine kafa yorulacak senaryo örgüsü ile izleyicisini diken üzerinde tutmayı başaran dizi, tabii ki büyük de bir heyecan doğuruyor.

İlhamını aldığı filmin 1973’te çekildiğini söyleyelim, bu bile başlı başına bu yapımın zamanının ne kadar ötesinde olduğunu gösteriyor bize. Zira insanların günlük yaşamlarına robotları dahil etme fikrini ustalıkla kurgulamış bir filmden bahsediyoruz. Anthony Hopkins’in ağırbaşlı oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmamak elde değil. Ayrıca bu diziyi güzel kılan bir diğer sebep ise klasikleşmiş şarkıları cover’ları diyebiliriz. Müzikleriyle de sizi duygudan duyguya sürükleyecek dizi için kült bir yapım diyebiliriz. Wes.tworld, mutlaka şans vermeniz gereken en iyi yabancı diziler arasında.

Lost (IMDb: 8.3)

Lost fragmanı

Gelmiş geçmiş en iyi yabancı dizi listesi deyip de Lost demeden olmaz. Dizi tarihinin öncüsü kabul edilen yapımı bir assolist gibi ağırlamak istedik ve en son kendisine yer verdik. Yaşınız ne olursa olsun, ister büyüklerinizden, ister ilk gençlik yıllarınızan ya da Z Kuşağı da olsanız Lost’u en az bir kez duyduğunuza eminiz. Adını bu kadar sık duyduğumuz diziye gelin biraz daha yakından bakalım! Şifreler, gizemler, semboller… Lost; izleyicisini devamlı teoriler üretmeye teşvik ederek sezon aralarında dahi kendinden söz ettiren, dizi sektörünü tepeden tırnağa değiştiren bir yapım. Her şey Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 sefer sayılı uçağın parçalanarak düşmesiyle başlıyor.

Uçaktan sağ kurtulanların bir adada yaşadıklarını, mücadelelerini ve aralarındaki ilişkileri konu edinen dizi, her bölümde bir karakterin hayatındaki farklı bir noktaya ilişkin ikinci bir hikâye ile örülüyor. Amerikan popüler kültürünün bir parçası hâline geldiğini söylemek mümkün ancak dünyanın konuştuğu ve gelmiş gelmiş en iyi yabancı diziler dendiğinde adından söz etmemin imkânsız olduğu kesin. Finali ile hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğratsa da geçen 7 sezon süren ve televizyon tarihinin unutulmazları arasında yer alacağında hepimiz hemfikiriz. Dizi izlemeye nereden başlasam diye düşünenlerin, uzun soluklu bir şeyler arayanların aklına ilk gelecekler arasında olmalı Lost. Hatta belki izleyenler bile yeniden başlamak isteyecektir.

En Çok İzlenen Yabancı Dizi Hangisi?

En çok izlenen yabancı dizi Stranger Things
En çok izlenen yabancı dizi Stranger Things / Fotoğraf: Netflix

Dünyanın en çok izlenen yabancı dizisi 781.04 Milyon saatlik izlenme rekoru ile Stranger Things’in 4. sezonudur. Ayrıca listenin devamındaki diğer bir yabancı dizi olan Britgerton 2. sezonu ile ikinci sırayı alırken 1. sezonu ile de üçüncü sırayı alıyor. (Kaynak: Statista)

En Yüksek IMDb Puanı Alan Yabancı Dizi Hangisi?

IMDb'nin en yüksek puanına sahip yabancı dizisi Breaking Bad
IMDb’nin en yüksek puanına sahip yabancı dizisi Breaking Bad / Fotoğraf: Netflix

IMDb Top 250 dizi listesinde 9.5 puan ile en yüksek IMDb puanına sahip olan yabancı dizi 1.8 Milyon oy sonucunda Breaking Bad dizisi olmuştur.

En iyi yabancı dizi izleme sitesi hangisi?

Yabancı dizi izlemeyi sevenler için en önemli özellikler başlıca altyazı dil seçeneklerinin zenginliği ve dublaj kalitesidir. Altyazı ve dublaj dil seçenekleri açısından en donanımlı çevrimiçi dizi izleme sitesi Netflix ve Disney Plus’dur.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...