Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

İstanbul çevresinde kamp yapılabilecek yerlere alternatif olan Hacıllı Şelalesi, Şile’nin güzel köylerinden olan Hacıllı Köyündedir. İstanbul’a yakın ücretsiz kamp yerlerine alternatif olabilecek Hacıllı Şelalesi’nde bahar ve sonbahar aylarında bölgede keyifli vakit geçirebilmek mümkün.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Hacıllı Şelalesi’ne 30 dakika yürüme mesafesinde olan bölgede kamp yapabilirsiniz. Çadır kurulan alandan şelaleye ulaşmak için orman içerisindeki patika yolları kullanmanız gerekiyor. Bahar ve Sonbahar mevsimlerinde Hacıllı Şelalesi’nin tadını çıkartabilirsiniz. Yaz aylarında şelale kuruyor ve hayal ettiğiniz manzarayı göremeyebiliyorsunuz. Bölgede herhangi bir işletme bulunmuyor.

Sadece kamp yapmadan önce bir güvenlik önlemi olarak köy muhtarına bilgi vermenizde fayda var. Dere kenarlarında akşamları sivrisineklerle karşılaşmak mümkün olabilir. Bu yüzden doğrudan dere kenarına veya fotoğraflardaki gibi dere içerisindeki alanlara çadırınızı kurmak rahatsız edici olabilir. Sivrisinekler konusunda ne gibi önlemler alabileceğinizi Kamp’ta Sivrisineklerden Korunma adlı yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacıllı Şelalesi kamp alanında kamp yapmak ücretsizdir. Bölgede herhangi bir otopark bulunmuyor. Aracınızı bırakacağınız yer ile kamp yapacağınız yer arasındaki mesafe tamamen sizin tercihinizde olan bir durum. Aracınızı ormanlık alandaki toprak yolun kenarında park edebilirsiniz. Kamp alanında bazı bölgelerde telefon çekmiyor. Buna hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var.

Hacıllı Köyü’ne giderken yol üzerindeki işletmelerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kamp alanına ulaşmadan önce bunu bilmenizde fayda var. Hacıllı şelalesi yakınlarında tuvalet, çeşme, kapalı alan vb. bulunmamaktadır. Kamp alanı olarak belirlenen bölgede orman idaresinin müsade ettiği mevsimlerde ateş yakılabiliyor. Önceden kullanılmış noktalarda ateş yamaya özen gösterirseniz doğaya mümkün olduğunca az zarar vermiş oluruz. Ateş yakmak için çevreden bolca yakacak kuru dal vb. bulabilirsiniz.

Kamp Alanında Neler Yapılır?

Kamp alanında bulunan 1.5 km’lik parkurda şelale yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyüşünüz boyunca size eşlik eden doğal güzelliklerin içinde fotoğraflar çekilebilir bu muazzam anı unutulmaz kılabilirsiniz. Şelaleye ulaştıktan sonra tırmanabilir ve şelalenin üstündeki üst şelaleye de tırmanarak ulaşabilirsiniz. Tırmanış konusunda bir eğitim veya ekipman kullanımı bilgisine sahip değilseniz bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Şelale yakınındaki Gürlek Mağarası‘na ulaşıp gezebilir, fotoğraflayabilirsiniz.

Mağaraya çıkmak için halatlar bulunuyor. Sağlamlığı konusunda hiçbir güvence bulunmadığını ve tüm sorumluluğun sizde olduğunu da belirtmekte fayda var. Mağaraya tırmanış sırasında yanınızda kafa lambası veya el feneri bulundurmanız yararlı olacaktır. Şelalede yüzerek gün boyu keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yanınızda yedek kıyafetler bulundurmanız gerekebilir. Kamp alanı ile şelale arasındaki mesafeyi ıslak dönmek istemeyebilirsiniz. Ayrıca derede balık tutanlara da sıklıkla rastlanıyor. Dilerseniz siz de balık tutmayı deneyebilirsiniz.

Kamp alanı yakınlarında olan Göksu Deresi’nin kıyılarında fotoğraf çekilebilir, kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hacıllı Şelalesi çevresinde off road yapmayı sevenler içinde farklı zorluk derecelerine uygun güzergahlar bulunuyor. Huzurlu bir tatil deneyimi için hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Hafta sonları beklenmedik bir kalabalık ile karşılaşmak sürpriz olmamalı.  Bölgede son zamanlarda en çok isyan edilen konulardan olan mangal ve piknik sonrasında bölgede bırakılan çöp yığınları. Bu konuda duyarlı olmanızı ve bölgeden ayrılırken temiz bir doğa bırakmanızı rica ederiz.

Gürlek Mağarası

İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan Hacıllı Köyü’nde bulunan Gürlek Mağarası, sahip olduğu doğal güzellikleri ile görenleri etkiliyor. Mağaranın girişindeki sarkıtların manzarası, korkutucu gibi dursa da doğanın güzelliklerinden etkilenmemek mümkün değil. 1985 yılında Hacıllı köyünde öğretmenlik yapan Osman Yardımcı tarafından keşfedilen mağara, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından incelenmeye alınmıştır.

Yapılan incelemeler sonucunda, Hıristiyanlığın yayılma döneminde Bizans Askerleri tarafından yakalanan misyonerlerin, hapsedildiği bir hapishane olduğu düşünülüyor. Gürlek Mağarası 241 metre uzunluğa sahiptir. Mağaradaki incelemeler sırasında kap-kaçak ve kemikler bulunmuştur. Gürlek Mağarası‘nın içinde, birçok mağarada olduğu gibi su birikintileri bulunmaktadır. Kafa lambasız ve gerekli güvenlik önlemleri olmadan mağarada ilerlemenizi tavsiye etmeyiz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 100 km uzaklıkta olan Hacıllı Köyü’ne gitmek için öncelikle Şile’ye ulaşmanız gerekmektedir. Köye iki güzergah üzerinden ulaşım sağlanabiliyor. Birincisi; Şile/Ağva yolu üzerinden, ikincisi de; Şekerpınar/Gebze yolu üzerinden ulaşım sağlanıyor.

Tabiki İstanbul çevresindeki doğal güzellikler Hacıllı Şelalesi ile sınırlı değil. Her geçen gün keşfedilen yeni yerler için İstanbul Çevresi Kamp Alanları yazımızı inceleyebilirsiniz. Keyifli bir tatil dileriz..

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...