Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Uzunca bir seyahat, tatil yapma imkanınız yoksa ya da bütçeniz yeterli değilse Hacıllı Köyü siz ve sevdikleriniz için kapılarını açmaktadır. İstanbul’a yakın bir kamp alanı olan Hacıllı Şelalesi tam size uygun bir kamp alanıdır. Ter temiz havasında dağ yürüyüşü ya da çeşitli doğa sporları yaparak kendinizi bu eşsiz ortamda kaybedebilirsiniz. İstanbul çevresindeki kamp alanları şile kamp alanı ya da Ağva kamp alanları arasında doğal güzellikleriyle etkileri üzerine çekmekte olan Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Çadırınızı sırtınıza atıp Hacıllı köyünün bu eşsiz doğasına doğru yolculuğa koyulabilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 100 km uzaklıkta olan Hacıllı köyüne gitmek için öncelikle Şile’ye ulaşmanız gerekmektedir. Şile’de bulunan Hacıllı köyüne iki şekilde gidebilirsiniz. Birincisi Şile/Ağva yolu üzerinden, ikincisi de Şekerpınar/Gebze yolu üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Yollar virajlı olduğu için dikkatli olmanızı öneririz. Hacıllı köyüne geldikten sonra ise hacıllı şelalesi tabelalarını takip ederek hacıllı şelalesi kamp alanını bulabilirsiniz. Kendi arabanız yok ise şileye ulaştıktan sonra taksi yardımıyla hacıllı kamp alanına ulaşabilirsiniz. Fakat taksi kullanmak istemiyorsanız ise otostopla kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Hacıllı Köyünde Kamp Yapmak

Hacıllı şelalesi kamp alanının her yerine kamp kurma imkanına sahipsiniz. Hacıllı şelalesinin etrafı çadırınızı rahatlıkla kurabileceğiniz bir zemine sahiptir. Güvenliğiniz için hacıllı köyü muhtarına kamp kuracağınızı bildirmeniz yeterlidir. Hacıllı şelalesinin etrafında da bilgi verilmesi adına koyulmuş uyarıları zaten sizde göreceksiniz. Doğanın içinde kendinizi kaybedeceğiniz bir ortamda çadırınızı kurup, sandalyenizi atıp, ateşinizin başında huzurlu bir akşam Hacıllı şelalesi kamp alanında sizleri bekliyor.

Hacıllı Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacıllı Şelalesi kamp alanında kamp yapmak ücretsizdir herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. Hacıllı köyünde herhangi bir otopark vb. konaklama yeri için para ödemeniz gerekmez. Aracınızla Hacıllı Şelalesi kamp alanına kadar rahatlıkla gidebilirsiniz. Hacıllı Köyü yolları düzgün ve kullanışlı olduğu için kolaylıkla yolculuk yapabilirsiniz. Kamp alanın da telefon sorunu yaşayabilirsiniz çünkü çok az çekmektedir. Bazı noktalarda internetinizi hiç kullanamayabilirsiniz. Kamp alanında market, restorant gibi yerler bulunmamaktadır. Hacıllı Köyü’ne giderken yol üzerindeki işletmelerden ihtiyaçlarınızı alıp karşılayabilirsiniz. Hacıllı şelalesi yakınlarında tuvalet, çeşme, kapalı alan bulunmamaktadır. Kamp alanı içerisinde ateş yakmak serbest fakat doğaya zarar vermemek için daha önceden kullanılmış noktalarda ateş yamaya özen gösterebilirsiniz. Odun, çalı-çırpı, bulma konusunda sorun yaşamazsınız çünkü çevresinde yeterince oduna sahiptir kolaylıkla ateşinizi yakabilirsiniz. Keyifli bir kamp deneyimi yaşamanız için yukarıdaki bilgileri aklınızdan çıkarmayınız.

Kamp Alanında Neler Yapılır?

Kamp alanında bulunan 1.5 km’lik parkurda şelale yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyüşünüz boyunca size eşlik eden doğal güzelliklerin içinde fotoğraflar çekilebilir bu muazzam anı unutulmaz kılabilirsiniz. Şelaleye ulaştıktan sonra tırmanabilir ve şelalenin üstündeki üst şelaleye de tırmanarak ulaşabilirsiniz. Tırmanış sırasında çok dikkatli olmanızı öneririz çünkü kayalar sivri olduğu için ve bölgedeki atmosferden dolayı üzerleri nemli olabilir. Bu nem sayesinde ayağınız kayabilir ve yaralanmalara yol açacak kazalara sebep olabilirsiniz. Hacıllı şelalesin de bulunan Gürlek Mağarası’na ulaşıp orayı da gezebilirsiniz. Mağaraya çıkmak için orada bulunan halatlar yardımıyla kolaylıkla çıkabilirsiniz. Mağaraya tırmanış sırasında yanınıza mutlaka kafa lambası ve ya fener almayı da unutmayınız. Şelalede yüzerek de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Hacıllı köyü içerisinde bulunan dereden balık da tutabilmektedir. Çok fazla balık olmasa da yinede tutanlar vardır.

kamp alanı yakınlarında olan göksu deresinin kıyılarını da keşfedebilirsiniz. Göksu deresi tarafında da yürüyüş yapabileceğiniz güzel patikalar ve parkurlar bulunmaktadır. Hacıllı şelalesi alanında offroad yapmayı sevenler içinde farklı zorluk derecelerine uygun güzergahlar bulunmaktadır. Hacıllı şelalesinde yürüyüşlerinizi daha profesyonel yapmak için trekking parkurları sizleri karşılamaktadır. Kendinizi zinde ve daha çok enerjik hissettirebilecek bir kamp tatili olacaktır. Doğa aktivitelerini sevenler için hacıllı köyü tam size uygun bir kamp alanı demek yanlış olmasa gerek. İsterseniz hacıllı köyüne ulaşmadan önce şile de gezebilir oraları da keşfederek devam edebilirsiniz.

Gürlek Mağarası

İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan Hacıllı köyünde bulunan Gürlek Mağarası sahip olduğu doğal güzellikleriyle İstanbul’un cennet köşelerinden biridir. Mağaranın girişindeki sarkıtların manzarası insanı hayrete düşürecek cinstendir. 1985 yılında Hacıllı köyünde öğretmenlik yapan Osman Yardımcı tarafından keşfedilmiştir. İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından incelenmeye alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Hıristiyanlığın yayılma döneminde Bizans Askerleri tarafından yakalanan misyonerlerin hapsedildiği bir hapishane olarak kullanılıyormuş. Hacıllı şelalesi gürlek mağarası 241 metre uzunluğa sahiptir ve derinliklerinde kap-kaçak ve kemikler bulunmuştur. Gürlek mağarasının içinde çoğu yerde su birikintileri olduğu için kafa lambasız ve gerekli güvenlik önlemleri almadan mağaraya girmeyiniz. Mağaranın içinde oldukça fazla yarasa da bulunmaktadır. Eğer yarasalardan korkuyorsanız sizin için girmemenizi tavsiye ederiz çünkü her an bir yerlerden çıkabilirler. Hacıllı köyüne yolunuz düşerse bu esrarengiz Gürlek Mağarasını da keşfetmeyi unutmayın.

Gürlek Mağarası

Sizde keyif alabileceğiniz zamanınızı tüketmeyen ve çok bütçe gerektirmeyen Hacıllı şelalesi kamp alanına giderek doğanın içinde sakin, huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sırt çantanızı ve çadırınızı yanınıza alarak bu cennet köşe Hacıllı şelalesine ufak bir kaçamak için yolculuğa çıkmak olacaktır.

İstanbul çevresindeki diğer kamp alanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap