Pürenli Yaylası Kamp Alanı

Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası Kamp Alanı, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunmaktadır. Muhteşem manzarasıyla sık ağaçlarla çevrili doğasıyla ve çam ağaçlarının ortasında kalan küçük gölet geldiğinizde sizi karşılayacaktır. Ayrıca sizi yaylada Ayı, Geyik, Tilki, Çakal ve Karaca da karşılayabilir her ne kadar küçük bir ihtimal de olsa çünkü burada bazı yabani hayvanlar da bulunmaktadır. Karavanla gelmek istiyorsanız oldukça zorlanabilirsiniz hatta karavan yaylaya girmeyebilir, çünkü yollar oldukça bozuk. Püren yaylasına gitmek istiyorsanız yüksek araçlar tercih etmekte fayda var yollar oldukça sorunlu. Adını ise renkli, çan şeklinde, ucu sivri, küçük koyu yeşil çam iğnesini andıran yaprakları olan mis gibi kokan Püren çiçeğinden almıştır. Oldukça narin dalları olan bu çiçek pembe ve mor renkli olup arılar için zengin nektar ve püren balı için polen kaynağıdır. Püren Balı karaciğer yağlanması ve idrar yolları rahatsızlıklarında çok yararlı olduğu bilinmektedir. Bu yaylada hava her mevsimde serin olduğundan tedarikli gitmekte fayda var yanınıza sizi üşütmeyecek hırkalar almayı unutmayın. Ayrıca yaylanın yakınında asırlık çınar ağaçları ile dikkat çeken Odayeri Yaylası, Kardüz Yaylası Düzcenin en yüksek noktalarından biridir. Bolu Kartalkaya Kayak Merkezinin bir eşi sayılır kış turizmine adaydır. Sinekli Yaylası her yıl temmuz ayında geleneksel hale gelmiş şenliklerine ev sahipliği yapıyor, Torkul Yaylası ve göletinde olta balıkçılığı, foto- safari yapabilirsiniz zamanınız varsa gelmişken buralara da uğramayı unutmayın. Ayrıca Pürenli yaylasında gece karanlık çöktüğünde yıldızları izlemek de fazlasıyla zevkli. Pürenli Yaylası gezi rehberi, pürenli yaylası kamp, pürenli yaylası konaklama ile bilgilere bu yazımızdan ulaşa bilirsiniz.

Pürenli Yaylası Kamp Alanı

Doğu Karadeniz’in bütün güzelliklerinden nemalanan tertemiz havasıyla oksijen kaynağı Pürenli yaylası kamp alanı, kamp severler için en doğru adreslerden biri. Pürenli Yaylası Kamp Alanında bir tesis bulunmadığı için tuvalet de bulunmamaktadır, mecburen ormana çiçek toplamaya çıkacaksınız. Yaylaya gitmeden ihtiyacınız olabilecek şeyleri yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü market bulunmuyor. Aksi halde aç kalabilirsiniz. Yaylada mantar da bulunuyor aç kalırsanız veya tadına bakmak isterseniz her bulduğunuz mantarı yememenizi, ellememenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde zehirlenebilirsiniz sadece Kanlıca Mantarını yiyebilirsiniz. Yol ne kadar engebeli, zor olsa da mis gibi havası ve göl manzarası bile buraya günü birlik gelip görmek için bile sebep olabiliyor. Etrafta kulübe evler bulunuyor fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız bu sayede zengin bir fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz.

Köknar ağaçlarının altına çadırınızı, semaverinizi kurabilir çayınızın ortamın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca alanda yabani hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz az da olsa bulunuyor. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Pürenli yaylasında telefon çekme sıkıntısı bulunuyor o yüzden gelmeden birilerine haber verseniz iyi olur. Yaylada yazın sabah hayvanlarını otlatmaya çıkan yerli halkla da karşılaşabilirsiniz onlarla diyalog halinde olursanız sizin için iyi olur ihtiyacınız olabilecek şeylerde yardımcı olabilirler. Her mevsimde esintili ve soğuk olabiliyor yanınız da hırka ve kalın bir şeyler getirmenizi tavsiye ederiz.

Pürenli yaylası kamp alanında su ihtiyacınızı ise yaylanın yakınındaki buz gibi akan pınarlardan veya çeşmeden karşılayabilirsiniz. Kamp alanında ateş yakmak yasak değil, ancak biz, bu güzel alanda ateş yakılmasına karşıyız. Bu yüzden yanınızda kamp ocağı, ateş kutusu veya kamp şöminesinin bulundurmanız çok iyi olur, zira böyle güzellikler ülkemizde sayılı kirletmemeye dikkat edelim. Ateş kutusu ve kamp şöminesi için odunu yayladan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Pürenli Yaylası Kamp Alanında Başka Neler Yapılır?

Pürenli yaylasına geldiğinizde, sadece bu yaylayı görmekle kalmak istemiyorsanız Güzeldere Şelalesine gidebilirsiniz. Bu şelale temiz, yemyeşil doğasıyla ziyaret edenleri büyülüyor. Dağın ve yeşilliğin eteğinde bulunan bu şelale sizlere terapi gibi gelecektir. Milli parklar tarafından korunmaktadır ve devlet tarafından işletilmektedir. İçerisinde Mesire Alanı, Tuvalet, Kafeterya, Market gibi ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz şeyler bulunuyor. Bol bol fotoğraf çekimi yapabilir gezebilirsiniz. Bir başka şelale ise Samandere Şelalesidir. Bu şelale, 10 hektarlık alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmaktadır. Buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Ya da Balıklı, Kardüz yaylalarına gidebilir farklı bir yayla havası alıp gezebilir ya da buralara da kamp kurabilirsiniz. Trekking yapmak için de uygun olan yaylada, arkadaşlarınız ile birlikte rotalar belirleyebilir yürüyüşler ve tırmanışlar yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl yöre halkı tarafından geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir, şanslıysanız denk gelip katılabilir yerel halkla kaynaşıp eğlenip, kültür alışverişi yapabilirsiniz.

Pürenli Yaylası Kamp Alanında Bulunan Hayvanlar

  • Ayı
  • Domuz
  • Geyik
  • Kurt
  • Tilki
  • Karaca
  • Çaka

Gibi yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz, dikkatli olmakta fayda var. Silah sesi ne kadar rahatsız etse de bu kamp alanında da avcılar bulunuyor, sakin olun ve silah sesinden korkmayın.

Pürenli Yaylası Kamp Alanı Ulaşım

Pürenli Yaylası kamp alanına Türkiye’nin neresinden gelecek olursanız olun Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Gölyaka’dan Pürenli Yaylası yaklaşık 24 km uzaklıkta, Gölyaka’ya ulaştıktan sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edip. Güzeldere Şelalesi’ne yaklaştıktan sonra yukarı kıvrılan dönemeçten U dönüşü yapıp yayla yoluna geçin. Yayla yolunda Orman İşletme Müdürlüğü ile karşılaşacaksınız. Tam o noktada dikkat etmekte fayda var sağa doğru giderseniz Kardüz Yaylası’na sola doğru giderseniz Derebalık ve Pürenli Yaylası‘na ulaşırsınız. Sola dönüp ilerledikten sonra karşınıza çıkan diğer ayrımda sağdan devam edin. Zaten mevcut tabelalar sizi yönlendirecek, Pürenli Yaylası yazan tabelayı takip ederek bu doğal güzelliğe ulaşabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...