Kampta Sivrisinek Saldırısından Korunmanın Yolları

Kamp’ta Sivrisinek Saldırısına Uğramak İstemeyenler İçin 13 Öneri

Su birikintileri, çöp kokuları ve sulak alanlar sivrisinek varlığını arttırır. Sivrisinekler insanlardan ve hayvanlardan kan emdikleri için ciddi hastalıklara, bazen salgınlara ve en basit haliyle ısırmaya bağlı cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Sivrisinek ısırdığında yerde yanma hissi, kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olabiliyor. Bu bulgular genellikle 1-2 gün sürebiliyor. Kıyafetinizden tutun, kişisel bakımınız bile bu konuda önemli bir rol oynuyor. Haydi şu kampta sivrisineklerden kurtulmanın yollarını inceleyelim.

1- Koyu Renk Kıyafet Giyme !

Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri çadırınız da bulundurursanız sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.  Kamp’ta sivrisinekler bedeninizin de değil de etrafınız da dolaşacaklardır.

2- Ayak Kokusu

Sivrisinekleri çeken başka bir etken ise, ayak kokusu. Bilim insanı Bart Knols, yaptığı bir araştırmada, sivrisineklerin vücutta en çok ayak kokusuna geldiğini, ayaklar kokulu bir sabunla yıkandığı zaman ise, vücudun diğer bölgelerine yöneldiğini keşfetti. Knols’un araştırmasına göre, ayaklarda kötü kokuya yol açan ağır kokulu peynirler de, sivrisinekleri çekiyor.

3- Egzersiz ve Metabolizma

Sivrisinekler, karbondioksite ilave olarak insan terindeki laktik asit, ürik asit, amonyak kokularına gelirler. Ayrıca vücut sıcaklığı daha yüksek olanları severler. Yorucu egzersizler vücudunuzun laktik asit ve ısı oluşumunu arttırır. Bizden söylemesi… Sonra ‘Vay efendim spordan sonra beni niye bu kadar ısırdılar’ diye dövünüp durmayın! Doğa yürüyüşlerinde veya tırmanışlarda bunlara dikkat edilmeli.

4- Parfüm, Kozmetik vs. yok !

Parfüm, kolonya ve tıraş losyonu gibi kokular sivrisineklerle birlikte diğer böceklerinde hoşuna gitmektedir. Bu nedenle kampa giderken bu kokuları sürmemek sinekleri ve böcekleri sizden uzak tutacaktır. Yaptığınız makyaj, krem vs gibi kozmetik ürünler onların ilgisini çekmekte dikkat…

5- Bulaşıklar – Çöpler

Kampta yemekten sonra bulaşıkları veya çöplerinizi biriktiriyorsanız sivrisinekleri özellikle çağırmayı amaçlıyorsunuzdur. Sizinde aklınıza çöplerin üstünde uçuşan sinekler gelmiştir eminim. Bulaşıklardan ve çöplerden kurtulun !

6- Sık sık duş alın

Kamp alanında böyle bir imkanınız varsa duş almanız da fayda var. Sivrisinekler daha çok terlemiş vücutları tercih ederler. Ter ile birlikte yayılan bazı toksinler, sivrisinekleri çeker. Bir sivrisinek kovucu yöntemi olarak temiz kalmayı deneyebilirsiniz. Gün içinde sık sık duş almanız ve özellikle de uyumadan önce temizlenmeniz sizi sivrisineklere karşı koruyacaktır.

Yakınınız da su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır.

Sivrisinek Isırmalarından Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

1- Biberiye

Biberiye mutfakta ve doğal temizlik ürünlerinde kullanılabilen, aynı zamanda istenmeyen böcekleri uzaklaştıran inanılmaz bir bitkidir. Araştırmalar biberiye kokusunun konsantrasyonu artığını ve hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Çadırın etrafına birkaç dal biberiye asarak böcekleri  kendinizden uzak tutabilirsiniz.

2- Sarımsak

Sarımsak mucizevi bir bitki. Amerika ve Kanada’ da yapılan araştırmalarda sivrisineklerin sarımsak ve sarımsak yağı olan yerlere yaklaşamadığı görülmüştür. Enfeksiyonla savaşmaktan tutun, bağışıklığı kuvvetlendirmeye kadar bir sürü faydası var. Bunun yanında kokusuyla doğal bir sivrisinek kovar işlevi de görmektedir.  Ama tabii ki sarımsağı üzerinize sürmeye gerek yok. Bu pek hoş olmayabilir.  Birkaç parça sarımsağı ezdikten sonra oturduğunuz alana veya kamp bölgenizin etrafında yerleştirirseniz böcekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Denemeye değer. Üstelik ucuz da bir yöntem.

3- Kahve Telvesi

Kahve telvesi, sinek ve böcekleri sizden uzak tutar. Bunun için yapmanız gereken, böceklerin gezdikleri ve geldiklerini düşündüğünüz bölgelere kahve telvesi koymanızdır.

Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin.

4- Bitkisel Yağlar

Limon-okaliptüs yağı, lavanta yağı, tarçın yağı, kekik yağı, catnip yağı, soya yağı sivrisinekleri uzaklaştırma anlamında olumlu etkilere sahiptir. Ancak bu yağların 3 yaşından küçük çocuklarda kullanımına dikkat edilmelidir. Ve bu yağlar güçlü etkilere sahip olduklarından suyla karıştırılarak kullanılmalıdır.

5- Limon – Karanfil

Ortadan ikiye kestiğiniz limonun içine 10-15 adet karanfili saplayarak bulunduğunuz ortama koyunuz. Bu bölgeye sivrisineklerin gelmediğini göreceksiniz.

6- Tarçın

Bu baharat aromasının bizler için enfes olmasına rağmen, sivrisinekler nefret eder. Az miktarda tarçını sıcak suya koyun ve çadırınızda bir kap içerisinde bırakın.

Her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.

7- Fesleğen

Bu bitkiyi evinizin girişinin yakınlarında tutmak bir çok böceğinbile içeri girmesinin önüne geçecektir. Fesleğenin kokusu onlar için çok rahatsız edicidir ve onları uzakta tutacaktır. Bir kaç küçük fesleğen bitkisini çadır girişlerine ya da çadır içinde ki köşelere bırakın. Böcekleri uzaklaştırmak için çadırın içine ayrıca kurumuş fesleğen yaprakları da bırakabilirsiniz.

8- Nane

Nane bitkisinin bizi ferahlatan hoş ve güzel kokusu bu küçük böcekler için rahatsız edicidir. Bu özelliği sayesinde naneyi vücudumuzu sivrisinek ısırıklarına karşı korumak için kullanabilir ve sivrisineklerin çadır içinde dolanıp durmalarının önüne geçebiliriz.

9- İdris Otu

Bu bitki çok hoş limoni kokusuyla tanınır ki, bu koku bir çok böceği rahatsız eder. Sivrisinekleri çadırınızdan püskürtmek istediğiniz köşelere bir kaç dal idris otu koyun. Ayrıca yapraklarını kullanarak çayını da yapabilirsiniz ki bu da aromasını kolayca saçmasını sağlayacaktır.

10- Okaliptüs

Okaliptüsün bize göre hoş olan aroması çadırınızdan tüm sivrisineklerin ve baş belası böceklerin bir anda uzaklaşmasında etkili olacaktır. Bir kaç okaliptüs yaprağını yakın ve dumanının çadırınıza dağılmasını sağlayın. Eğer isterseniz, yapraklarını bir tencerede suyla da kaynatabilirsiniz. Buharı böcekleri anında uzaklaştıracaktır.

Tuzlu gıdalardan ve potasyumlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü laktik asitler sivrisinekleri size doğru çeker.

11- Defne Yaprakları

Defne yaprağının güzel kokusu bize her ne kadar çekici gelse de, sivrisinekler nefret eder. Defne yaprağının bu doğal sinek kovucu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bir kaç defne yaprağını ezin ve çadırda ki belli bölgelere  serpiştirin.

12- Lavanta

Sivrisineklerin sevmediği diğer bir koku da lavantadır. Lavantayı kaynamış suya atıp 3-4 dakika demlediğiniz takdirde sivrisinekler sizden ve çadırınızdan uzak duracaklardır. Öte yandan lavanta parfüm yapılıp çadıra sıkıldığı zaman sivrisinekler hem sizden uzak duracak hem de çadırınız güzel bir koku hâkim olacaktır.

13- Yalancı Melisa

Kimi zaman sivrisinek otu olarak da bilinen yalancı melisa, güçlü narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki aynı zamanda Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Yalancı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Kimyasal Sinek Kovucular

Sinek kovucu spreyler veya losyonlar vücuda sıkıldığında sivrisinek, karasinek ve keneleri sizden uzak tutarlar, ama öldürmezler. Klasik sinek ilaçları sinekleri öldürürken sinek kovucu olanlar sinekleri sadece sizden uzak tutarlar. Bunlara “kovucu” denir.

 • Draker 10.2
 • Sinkov
 • Defans

Sivrisinek Sokmasından Sonra Kaşıntıyı Önlemek İçin Kullanılacak Doğal Yöntemler

Sivrisineklerin sokmasından sonra kaşıntı hissini azaltmak ve şişliğini indirmek için kullanılacak doğal yöntemler şunlar olabilir;

 • Diş macunu: Isırılan bölgeye diş macunu sürmek kaşıntıyı azaltır, şişliği indirir.
 • Sirke: Kaşıntı ve şişliği gidermede kullanılacak bir diğer yöntem elma sirkesidir. Elma sirkesinin asitik özelliği şişliği ve kaşıntıyı gidermede etkilidir. Bir pamuk yardımıyla ısırılan bölgeye uygulanabilir.
 • Buz: Kaşıntılı bölge üzerine koyacağınız buz torbasıyla gayet etkili sonuçlar alabilirsiniz.
 • Bal: Birçok faydası bilinen bal sivrisinek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivrisinek ısırıkları üzerine damlatılan bir damla balla kaşıntı hissinden kurulabilirsiniz.
 • Poşet Çay Torbaları: Soğutulmuş çay poşetlerini ısırığın üzerine koyun ve bekleyin. Göreceksiniz ki kaşıntı hissinden kurtulmuşsunuz.
 • Muz kabuğu: Bazı kaynaklar, ısırılan bölgeye muz kabuğunun sürülmesiyle ısırılan bölgedeki kaşıntı hissinin azalacağını belirtmektedir.
 • Limon: Sivrisinek ısırıklarının ortaya çıkardığı alerjik reaksiyonu durdurmanın en etkili yolu limondan geçiyor. Sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye ikiye kesilmiş limonun sulu tarafını sürün. Kaşıntının kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.
 • Tuz-karbonat-su karışımı: Bir çay bardağı suyun içine birer çay kaşığı tuz ve karbonat karıştırın ve bu karışımı kaşınan bölgeye bir saat aralıklarla sürün. Kaşıntı ve acının hafiflediğini hissedeceksiniz.
 • Aloe vera: Binbir mucizeye sahip bitki aloe vera sivrisinek kaşıntılarına da çok iyi geliyor. Aloe vera bitkisinin içinden çıkan sıvıyı kaşınan bölgeye sürebilirsiniz.

Peki kamp’ta tuvalet sorununu nasıl çözeceğinizi biliyormusunuz? Kampta Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülür? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...