En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

Yürüyüş kuşkusuz ki kondisyon gerektirmeden herkesin yapabileceği harika bir egzersizdir. Bu egzersizi yemyeşil doğa içinde, parkta, şehrin sokaklarında, deniz kenarında, aklınıza gelebilecek hemen hemen her yerde, doğru bir yürüyüş ayakkabısı ve rahat bir kıyafetle, hiçbir özel ekipman olmadan herkes yapabilir.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

Haftada en az 2 günü 45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yaparak hem sağlıklı hem de uzun bir ömrün kapısını aralayabilirsiniz. Yürüyüşte iyi bir tempo tutturmak çok önemlidir. Tempolu yürüyüşlerde vücut, ilk 20 dakikadan sonra yağ yakımına başlar, vücut ısınır ve ter yoluyla toksinler vücuttan atılır, kan dolaşımı hızlanacağından yanaklar pembeleşir, cildiniz tazelenir. Spor bittiğindeyse hem hormonal olarak hem de zihin olarak büyük bir rahatlama yaşadığınızı hissedersiniz. Kısacası yürüyüş, her anlamda rahatlatıcı, bireyi yenileyici bir spordur.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

Doğru Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Yürüyüş, doğrusal hareketler bütünüdür. Yani ayağınız topuktan başlayarak parmak ucuna kadar zemine temas eder ve ayak ileriye doğru hareket halinde olur. Yürüyüş, basketbol gibi yanal hareketler içermez. Bu sebeple giyeceğiniz ayakkabının da yürüyüşe uygun olması, topuktan itibaren esnemeyi hissetmeniz gerekir. Yanlış ayakkabılar, ayaklara fazladan yük bindirerek hem ayak ve bacak sağlığını olumsuz etkiler hem de yürüyüş gibi güzel bir spordan sizi soğutabilir.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
 1. Spor ayakkabınız ayağınıza tam oturmalı

Yürüyüş ayakkabılarında ayakkabının ayağı tam sarması çok önemlidir. Ama ayağı saran denince aklınıza sımsıkı bir ayakkabı değil, ayağınızda yokmuş gibi hissettirecek sıkılıkta bir ayakkabı gelmeli. Ayak parmaklarının hareket edebileceği kadar bir alandan bahsediyoruz. Bu alan mutlaka olmalı. Çünkü adım attıkça ayak tarağı her seferinde genişler ve rahat bir alana ihtiyaç duyar.

 1. Ayakkabı tabanı yastıklaması olmalı

Yürüyüş, topuktan başlayan bir spordur. Bu sebeple topukta iyi bir yastıklama siteminin olması şarttır. Siz adımınızı ne kadar yumuşak atarsanız, yürüyüşten aldığınız keyif de o kadar artacaktır. Zemine her basışta ayağınız yaylı bir sistemin üzerinde yürüyormuş gibi hissetmelisiniz.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
 1. Rahat hareket için esnek ayakkabı seçin

Tıpkı koşu ayakkabılarında olduğu gibi esneklik, yürüyüş ayakkabılarının olmazsa olmazıdır. Ayak, zeminle temas ettiğinde rahat hareket edebilme imkanı bulmalıdır. Çok sert tabanlı, esnek olmayan bir ayakkabıyla yapılan yürüyüş, ayakta kişiyi rahatsız edecek boyutlarda ağrılar olmasına sebep olur, uzun yürüyüşlere engel olur. Alacağınız ayakkabıda esneme oluklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bu oluklar yoksa ayakkabının esneme özelliği yok demektir.

 1. Alçak topuklu olmalı

Yürüyüş ayakkabılarının topuğu koşu ayakkabıları gibi değildir. Koşuda hızlanma ön planda olduğundan topuk burun kısmından yüksekte olup, ileri hareketi destekleyen bir yapıdadır. Yürüyüş için aynısını söylemek mümkün değil. Yürüyüş ayakkabıları daha çok hafif bir eğime sahip olmalıdır.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
 1. Hafiflik çok önemli!

Ağır bir yürüyüş ayakkabısı ayağı yorar, ayakta kilolarca yük taşıyor hissi yaratır. Verimli bir spor deneyimi yaşamak için ayakkabı seçiminizi hafif ayakkabılardan yana yapmanız gerekir.

 1. Nefes alabilir dış katman

Yürüyüş yaptıkça vücudunuz kadar ayaklarınız da ısınır ve terler. Eğer yürüyüş ayakkabısı nefes alabilen bir yapıda değilse, çorabınız su içinde kalarak ayağınızı ağırlaştırır. Olumsuz etkisi sadece bu da değil. Ayakkabınızı çıkardığınızda etrafı saracak keskin ayak kokusuna da hazırlıklı olun. Yürüyüş zevkinizi artırmak için ihtiyacınız olan nefes alabilen dış katmanlı bir yürüyüş ayakkabısıdır. Böyle bir ayakkabınız varsa, siz yürüdükçe hava kanallarından ayağınız havayla temas eder ve ayağınız kuru kalır.

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı

1. Nike Zoom Winflo 4

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Nike Zoom Winflo 4
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Nike Zoom Winflo 4

Dayanıklı Waffle dış tabanı sayesinde yer tutuşu çok yüksek olan bu yürüyüş ayakkabısıyla neredeyse her zeminde rahatlıkla spor yapabilirsiniz. Sahip olduğu esnek yapısı ile adımlarda maksimum konfor sağlar. Ani atılan adımlarda bile ayağınızı ve bileğinizi destekleyecek yapıdadır. File yapısı ile ayağınızı tamamen sararak ayağın şeklini alır; özel yastıklama sistemiyle refleksleri güçlendirir. Nike Zoom Winflo 4, yürüyüş ayakkabısı denince akla gelen ilk modellerden biridir.

2. Nike LunarGlide 9

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkbısı - Nike LunarGlide 9
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkbısı – Nike LunarGlide 9

Kumaşının gözenekli dokusu ile hava alan LunarGlide terlemeyi ve nemlenmeyi önler. Adını aldığı Lunarlon, orta tabanı oluşturan köpük ise diğer klasik Phylon köpüğe göre %30 daha hafiftir. Bu da yürüyüş esnasında ayağınızda %30 daha az yük taşıyacağı anlamına gelir. Ebette bu da hız ve performansınızı olumlu yönde etkileyen faktörlerdendir. Yürürken attığınız her adımda ayağınıza belli miktarda bir basınç biner. Nike LunarGlide 9 modelinin yumuşak tabanı basıncı azaltarak, yastıklama sağlar. Ayarlanabilir Flywire bağcık sistemi ayağın daha sıkı sarılmasına yardımcı olur. Koşucuların vazgeçilmezleri arasında olan LunarGlide, yürüyüş için de eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

3. Adidas Marathon 10 TR

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Adidas Marathon 10 TR
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Adidas Marathon 10 TR

Adidas Marathon 10 TR, dış katmanında sahip olduğu file yapısı ayağı iyice sarma ve ekstra esneklik kazandırmada oldukça başarılı bir model. Bu da hareket özgürlüğünde rahatlık sağlar. ADIPRENE adı verilen topuk yastıklaması, darbelere karşı eşsiz koruma sağlarken, yere sağlam basmanızı ve ivme kazanmanızı kolaylaştırır. Bu ayakkabıda bir yürüyüş ayakkabısında olması gereken tüm özellikler mevcut.

4. Puma Ignite Xt Core Atomic

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Puma Ignite Xt Core Atomic
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Puma Ignite Xt Core Atomic

Hareket kabiliyeti ve performansı artırmaya yönelik bir ayakkabı istiyorsanız size tavsiyemiz Puma Ignite Xt Core Atomic. Üst düzey enerji dönüşümü sağlayan Core Atomic, hareket kabiliyeti ve performansı arttırmak için üretilen bir modeldir. Yenilenen All-new mesh yüzeyi ise ayağınızın hava almasını sağlayarak terlemeleri ve iç yüzeyin nemlenmesini önlüyor. Oyuklu dış tabanı ile de hiçbir kayma yaşamadan mükemmel yer tutuşuna sahip olabilirsiniz.

5. Adidas Galaxy 4

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Adidas Galaxy 4
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Adidas Galaxy 4

Dış yapısında bulunan destekleyici kafes kumaşı ani hareketlerde bile dengenizi kaybetmeden yolunuza devam etmenize olanak tanır. File astarı hava dolaşımına yardımcı olur ve terlemeyi önler. ADIWEAR dış taban aşınmalarına karşı çok dayanıklıdır. Cloudfoam orta tabanı ile konforu ve yumuşaklığı her adımda hissedersiniz. Bu ayakkabıyla toprak zemin, sert zemin veya tartan zemin gibi yerlerde yürüyüş yapabilirsiniz. Yüksek performans almanızı sağlar.

6. Adidas Duramo 8

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Adidas Duramo 8
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Adidas Duramo 8

Hızlı adımlarla tempolu yürüyüş yapmak istiyorsanız adidas Duramo 8 modeli bunun için çok uygun. ADIPRENE teknolojisi ile hızlı bir çıkış ivmesi olanağı sağlayan bu model, orta tabanda sahip olduğu SUPERCLOUD yastıklama sistemi sayesinde adımlarınız kolaylaşır ve hızınızı arttırır.

7. New Balance 574

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - New Balance 574
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – New Balance 574

ENCAP teknolojili tabanı ile topuk kısmında ultra dayanıklılık sağlayan New Balance 574 modeli, alacağınız darbeleri yayarak etkisi azaltır ve ayağı koruma altına alır. Kullanan bireye daima konforlu bir yürüyüş imkanı sunar. Modası hiç geçmeyen klasik görünümü sayesinde de şıklığınız her zaman sizinle olacaktır.

8. Skechers Flex Appeal 2.0 Break Free

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Skechers Flex Appeal 2.0 Break Free
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Skechers Flex Appeal 2.0 Break Free

Dolgulu dil ve yaka yapısı ile ayak bileğini en iyi şekilde destekleyerek oluşabilecek burkulmaları önler. Nefes alan örgü kumaşı, ayakkabı içinde hava akışını kolaylaştırır. Air Cooled Memory Foam yastıklamalı iç taban teknolojisi sayesinde çok yumuşaktır ve konforunuzu maximum seviyeye çıkarır.

9. Skechers Air Infinity

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Skechers Air Infinity
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Skechers Air Infinity

Burun ve topuk kısımında bulunan kauçuk destekler sayesinde bu ayakkabının kullanım ömrü çok uzundur. Dış tabanında bulunan küçük hava yastıklarıyla her adımda ayağınızı zemine daha da rahat basmanızı sağlar. Gel Infused Memory Foam yumuşak orta tabanı sayesinde uzun yürüyüşlere rahatlıkla çıkabilir, kolay kolay bacaklarınızı yormaz.

10. Reebok Sporterra VI

En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı - Reebok Sporterra VI
En İyi 10 Yürüyüş Ayakkabısı – Reebok Sporterra VI

Bu ayakkabının en önemli özelliği ayağı koruma konusundaki başarısı ve oldukça dayanıklı olması. Burun kısmında bulunan Walking Stride Guide darbelere karşı ayağı destekler. Eğimli topuğu daha etkili adımlar atmanızı sağlar. Dayanıklı dış kauçuk tabanı aşınmalara karşı sağlamdır ve yapısını kolay kolay kaybetmez. Her zemin için kullanıma uygundur. Yastıklama için kullanılan DMX Max teknolojisi aynı zamanda hava akışı sağlayarak terlemenin önüne geçer.

Kampbros’da daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...