Denizli’de Kamp Yapılacak Yerler ve Gezi Rehberi

Travertenleri, horozu, milli değerleri ile Denizli’de kamp yapılacak yerler ve gezi rehberi listesini sizler için hazırladık.

1-Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı, Denizli ilinin güneydoğusu boyunca, Ege ve Akdeniz Bölgelerini ayıran doğal sınır olarak uzanan bir dağ olup 1995 yılında milli park ilan edilmiştir. Honaz Dağı Ege bölgesinin en yüksek zirvesidir. Bolca yeşil barındıran bölgede birçok kamp alanına ulaşabilirsiniz. Alanda tesis yok. Piknik masaları yeterli seviyededir. Arac park alanları mevcut. Sıcaklık; merkeze göre daha soğuk. Araç giriş 5 tl temiz ve bakımlı orman içinde çam ağaçları arasında kurulu masalarda kampçılar mangal yapabilir. Tuvalet, su ve market bulunmaktadır.

Denizli’de kamp yapılacak yerler ve gezi rehberi listesinde, Milli Park alanına Ankara-Denizli devlet karayolu üzerinden ve İzmir-Denizli-Antalya devlet karayolu üzerinden ulaşılabilir. Park’ın Honaz girişine, Honaz ilçesi üzerinden 3 km.’lik asfalt yol ile Ankara karayolu üzerinden ulaşılabilir. Güney yönünde ise Cankurtaran günübirlik tesislerinin bulunduğu alana, Muğla karayolu üzerinden Cankurtaran yerleşmesi üzerinden ulaşılmaktadır. Bu iki ana giriş kapısının yanında Ovacık Köyü üzerinden ve Aydınlar Köyü üzerinden ham yol niteliğindeki orman yolları ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Bu karayolu bağlantı noktaları aynı zamanda Milli Park alanının ana giriş kapılarını oluşturmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2- Buldan Yayla Gölü

Kamp ve piknik için ideal olan Buldan Yayla Gölü’ne araç ile kolayca ulaşabilirsiniz. 1. Derece Doğal Sit Alanı içerisinde yer alan göl ve çevresi turistik bir kamp yeri olarak kullanılmaktadır. Etrafı ormanlık alanlarla çevrili. Huzurlu sakin bir yer. Etrafta çok fazla yapılaşma olmadığı için manzaraya giren yayla evleri de yok. Yayla da sadece 2 restorant vardır. Tuvalet bulunmamaktadır. İhtiyaçlarınızı gelmeden önce almanızı öneririm. Daha önceden ateş için kullanılmış zeminleri kullanmanızı öneririz. Yakıt teminini ise ağaçlık alanlarda bolca budama yöntemiyle kesilmiş kuru odun bulacaksınız.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3- Honaz Saklıgöl

denizliliyim.com

Denizli Honaz ilçesine bağlı Yukarı Dağdere Köyünde (mahallesi) bulunan küçük bir doğal göl. Çam ağaçları arasında yer alan gölün etrafı piknik alanı olarak düzenlenmiştir.Tatlı sulu bir göldür ve içinde tatlı su canlıları barındırmaktadır. Gerçekten adı gibi saklı bir göldür. Şehir merkezine ve ana ulaşım yoluna uzak kaldığı için nispeten bakir kalmıştır. Tuvalet ve çocuklar için oyun alanı mevcuttur. Gıda tedarik edecek market vs yok.

4- Tepe Camping

Pamukkale’ye 5 km. uzaklıkta olan Tepe Camping, adından da anlaşılacağı gibi, deniz seviyesinden yaklaşık 700 m. yükseklikte bir tepenin üzerinde kurulmuş. Karavan ve çadırlar için rahat çim alana sahip olan tesis aynı zamanda 30 m²’lik, WC, duş, ve klimaya sahip odalarda konaklama hizmeti de vermektedir. 24 saat kesintisiz sıcak su hizmeti vardır.  Odalar dışında günübirlikçiler, karavan ve çadırcı konuklar için ayrı ayrı bay-bayan duş ve WC’ler de mevcuttur. Kamp içi restaurant kahvaltı ve günün her saatinde ızgara çeşitleri de mevcuttur.

 • Oda+kahvaltı (2 kişilik).: 130.00 ₺/oda (Klimalı)
 • Oda+kahvaltı (3 kişilik).: 180.00 ₺/oda (Klimalı)
 • Odalarda ilave yatak…..: 50.00 ₺
 • Karavan (2 kişi)…………: 60.00 ₺ (elektrik ve su dahil)
 • Çadır………………………: 30.00 ₺/kişi (elektrik,su,mutfak dahil)
  *0-06 yaş ücretsizdir.

İletişim

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5- Kolak Gölü Piknik ve Kamp Alanı

Göl, Denizli İli Çameli ilçesi Kolak Köyü sınırları içerisinde Denizli-Burdur sınırları yakınlarında bulunuyor. Son dönemde gölün çevresinde yapılan otopark çeşme, barbekü, tuvalet vb. altyapı çalışmaları ile Kolak Gölü Kamp Alanı bir cazibe merkezi haline geldi. Göl, Denizli’ye 111 km (2 saat), Acıpayam ilçesi’ne 62 km (1 saat) ve bağlı olduğu Çameli ilçesi’ne 22 km (34 dakika) mesafede bulunuyor. Doğa severler için karavan ve kamp alanları var. Özellikle de çınar ağaçları altında kuracağınız çadırınız ile doğayı tam olarak hissedebileceğimiz muhteşem bir kamp alanına sahip. Alışveriş ve malzeme temininizi buradan yapabilirsiniz. Ayrıca, burada kamp yapmak ve buradan günü birlik olarak göle gelmek de mümkün.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Pamukkale Travertenleri

gezginevi.com

Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m.yol kat etmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Hierapolis Antik Kenti

seyahatimgeldi.com

Denizli’de kamp yapılacak yerler ve gezi rehberi listesinde, Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır. Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışılır. Hierapolis coğrafi konumu ile kendisini çevreleyen çeşitli tarihi bölgeler arasında yer almaktadır. Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdikleri bilgilerde, Karia bölgesine sınır olan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Hierapolisin bir Frigya kenti olduğunu ileri sürerler. Antik kaynaklarda, kentin Hellenistik dönem öncesi adı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Atatürk ve Etnografya Müzesi

pamukkale.gov.tr

Bina, dış yapısı, planı, pencerelerinin formu ve süsleme özellikleri ile Sakız üslubu olarak tanımlanabilir. İki katlı olarak inşa edilen yapı, plan itibariyle ortadan sofalı ve bu sofaya açılan odalardan oluşmaktadır. Bina, Cumhuriyetin ilk yıllarında parti binası olarak kullanılmış ve Ulu Önder Atatürk, 4 Şubat 1931 tarihinde Denizli’ye gelişlerinde burada bir gece misafir edilmiştir. 1950 yıllarından sonra Sağlık Bakanlığı’na tahsis edilerek bir süre Verem Savaş Dispanseri olarak hizmet vermiştir. 1977 yılında da Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 yılından 1983 yılı sonuna kadar binanın onarımı ve teşhir tanzimi gerçekleştirilerek 1 Şubat 1984 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Zaman içinde binanın yıpranması sonucu; restore edilmiş ve teşhiri yenilenerek 4 Şubat 1999 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Müzenin alt katında etnografik eserler sergilenmekte, üst katı ise Atatürk’e ait eserlerin sergilendiği iki odanın dışındaki diğer odalar konak olarak düzenlenmiştir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli’de kamp yapılacak yerler ve gezi rehberi listesinde Karahayıt Kaplıcaları Denizli Karahayıt Mahallesindedir. Yılın her mevsiminde ana kaynağından çıkan kendine has kırmızı renkli şifalı termal suyun ve termal çamurun sıcaklığı 58 ºC olup Ege Üniversitesi hidroklimatoloji enstitüsünün vermiş olduğu rapora göre içerdiği zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağıdır. Karahayıt’ta bulunan turistik tesislerde (Otel, Apart Otel ve Pansiyonlarda) Kırmızı Su ve Termal Çamur sayesinde pek çok hastalık ve sağlık problemine şifa bulunabilmektedir. Kırmızı su travertenleri, 60 ºC sıcaklıkta çıkan termal su çevresinde, termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı, yeşil ve beyaz renkli traverten tabakaları şeklinde oluşmuştur. Travertenler yaklaşık 500 m2’lik bir alandadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Hierapolis (Pamukkale) Arkeoloji Müzesi

Muze.gov.tr

Hierapolis kentinin en büyük yapılarından biri olan Roma Hamamı, 1984 yılından beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanında Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda gibi Lycos (Çürüksu) vadisi kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadır. Ayrıca Tunç çağının en güzel örneklerini veren Beycesultan Höyüğü’nden elde edilen arkeolojik buluntular müzenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ayrıca Caria, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı yerleşimlerden ortaya çıkarılan eserler Hierapolis Müzesi’nde toplanmış ve sergilenmektedir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

2 YORUMLAR

 1. Geçen yaz Büyükşehir Tarafından yenilenen Serinhisar Yatağan’da bulunan Kefe Yaylası Kamp ve mesire Alanını’da eklemelisiniz.

  Geçen yaz 20tl konaklamalıydı, pidecisinden, marketine hatta kasabına kadar çeşitli tesisler mevcut çok büyük bir alan. Çadır başlarında elektrik, çeşmeler yer yer bulaşıkhaneler bulunmakta. Duş imkanı vb yanında wc’lerde bile sıcak su bulunmakta.

 2. bu sene cadır yeri 30 TL, kasap kapalı. market pideci ok. temiz. 10 numara 5 yıldır verdik oğlumla. özellikle küçük çocuklu aileler, çocuklarının yeni arkadaşlarla kaynaşması anlamında çok verimli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...