Coronavirüs (Covid-19) Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Hepimizin bildiği gibi tüm dünyayı etkisi altına alan ve ne yazık ki bizim ülkemizde de görülen Covid-19 hızla yayılmaya devam ediyor. Bu yüzden daha sağlıklı gelecekler için Covid-19 hakkında detaylı bir içerik oluşturduk. Yazımızda Covid-19 hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Okumaya geçmeden önce şunu da belirmek isteriz; Daha güzel bir dünya için evde kalın.

Covid-19 Nedir?

Covid-19, daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni tip coronavirüs’ün neden olduğu bir hastalıktır. Genel belirtileri yüksek ateş, kuru öksürük boğaz ağrısı, halsizlik ve nefes darlığıdır.

Hastalık Ne zaman Ortaya Çıktı?

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 hızla yayılmaya devam ederken hastalığın, ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı hala merak ediliyor. Bu salgın Coronavirüs’ler ile ilk karşılaşmamız değil maalesef. 2002 yılında Çin’in Guangdong Eyaletinde ortaya çıkan SARS-CoV virüsü salgını dünya genelinde 17 ülkeye yayılmıştı. 2012 yılında ise Suudi Arabistan’da başlayan MERS-CoV virüsü salgını ise dünya genelinde 27 ülkeyi etkilemiş.

Ancak hiç bir Coronavirüs, Covid-19 kadar yayılmamış ve risk oluşturmamıştı. 2019 yılının son ayında Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni vakalarında bir kümelenme olduğu fark edilmişti. İlk vakalar, epidemiyolojik olarak Wuhan’daki bir hayvan pazarı ile ilişkiliydi. 27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştı. İlk vaka, Wuhan’daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındır. Bu vakada hastalık, 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermişti. Hastanın 4 gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmıştı ve Toraks BT’de pnömoni ile uyumlu bulgular görülmüştü. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkekti. Bu vakada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Hasta bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuştu. Hastanede ilk iki gün içinde giderek kötüleşmiş ve entübe edilerek mekanik ventilatöre bağlanmıştı. Bu bağlamda hastalığın ilk görüldüğü yer ve hastalar ortaya çıkmaya başlamış, sonraki günlerde ise Wuhan’da yayılım göstermiştir.

Covid-19 Nasıl Yayıldı?

İlk hastalarda alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmişti. Yarasa SARS-CoV virüsüne %85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmişti. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri Wuhan’daki hayvan pazarı kapatılmıştı.

Covid 19 nasıl bulaşır?

Hastalık, büyük ölçekte temas yoluyla bulaşsa da yakın mesafe hapşırık, öksürme ve nefes alam eylemleri sırasında etrafa saçılan partüküller aracılığı ile de bulaşıyor. Genel olarak, taşıyıcının temas ettiği yerlere temas edip sonrasında elleri ağıza, burna ve gözlere değdirerek hastalığa yakalanıyor.

Covid-19 Hangi Ülkelerde Görüldü?

İlk olarak Çin’de başlayan salgın, sonrasında Çin ile yakın ilişkileri olan İran’a daha sonra, yine Çin kaynaklı İtalya’ya sıçramıştı. Virüs Kısa zaman içerisinde İtalya’yı daha sonra tüm Avrupayı etkisi altına almıştı. Hemen ardından Amerika’ya sıçrayan virüs, neredeyse kıta da ki tüm ülkelerde görülmeye başlandı. Ülkemiz’de ise ilk vaka 11 Mart’da, AB’ye seyahati sırasında bulaştığı düşünülen bir vatandaşımızda görülmüştür. Şuan ise neredeyse tüm ülkelere yayılmış durumdadır.

Güncel Covid-19 İstatistikleri

30.03.2020 Tarihi itibariyle dünya genelinde 721,902 enfekte, 151,128 iyileşme, 33.128 ölüm gerçekleşmiştir. Ülkemizde ise 65,446 test yapılmış ve bu testlerin 9,217 tanesi pozitif çıkmıştır. Ülkemizde 568 yoğun bakım hastası, 394 entübe hasta, 131 ölüm ve 105 iyileşme gerçekleşmiştir.Türkiye günlük güncel bilgiler sağlık bakanlığının burada yer alan sitesinden, dünya genelini ise burada yer alan Cumhurbaşkanlığı DDO sitesinden takip edebilirsiniz.

Covid-19’dan dolayı kamp yapmak yasaklandı mı?

İç İşleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre bu süreçte, tabiat parkları, milli parklar ve piknik alanları kapatılmıştır. Bu alanlarda da her türlü faaliyet yasaklanmıştır. Ne olursa olsun evde kalmayı ve sosyal mesafeye dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Sağlıkla kalın

İzolasyon sürecinde izleyebileceğiniz doğa filmlerine ve dağcılık filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İNSANLARLA ARANA SOSYAL MESAFE KOY, EVDE KAL!!

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Ayşe Akman
Ayşe Akman
Ayşe Akman, Uşak Üniversitesi Yeni Medya mezunu olup Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapıyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı ve editörlük yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...