Dünyanın En İyi 10 Dağcılık Filmi

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

1. Kuzey Yamacı / North Face (2008) IMDb 7.4

Birkaç dağ sevdalısı, Avrupa’nın en yüksek Dağlarından biri olan  Eiger Dağı’nı Kuzey yamacını keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar. Yamaç 70 derecelik egimi ile dünyanın en zor tırmanış sahalarından biridir ve o güne kadar zirvesine ulaşan olmamıştır. Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosu, izlerken hayattaki başarılarınızı sorgulamaya sebep oluyor.

2. Nanga Parpat (2010) IMDb 6.6

Dünya’da tırmanması en tehlikeli dağlardan biri olarak kabul edilen Nanga Parbat Dağı 8.126 metre ile dünyanın en yüksek 9. dağıdır. 1970 yılında iki kardeş, Reinhold ve Günther Messenger, sonu ölümle bitecek olan bir tırmanışa başlarlar. Tırmanış sırasında küçük kardeş Günther çığ altında kalarak yaşamını kaybeder ama ölümü ardındaki sorular bugün bile devam etmektedir. Reinhold Messengerin başarı dolu hayat hikayesine ortak olun.

3.  Everest (2015) | IMDb 7.1

Everest’e tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı, büyük bir felaketin habercisi olur. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetlidir ve herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlamış olur. 1996 yılında Everest’te meydana gelen gerçek bir hikayeden konusunu alan filmin yönetmeni Baltasar Kormákur. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes ve Jason Clarke gibi ünlü isimler paylaşıyor

4. Cliffhanger / Dağcı (1993) | IMDb 6.4 

Gabe Walker, yıllar önce deneyimsiz bir dağcının ölümüne sebep olduğunu düşünerek inzivaya çekilmiş ve bir daha dağlara tırmanmamak üzere işini bırakmıştır. Ancak Gabe, dağa düşen bir uçağın enkazına ulaşmak ve sağ kalanları kurtarmak üzere yeniden dağlara dönmek zorunda kalır. Ama bu kurtarma çalışması hiçte kolay değildir. Çünkü uçağn taşıdığı yük alışıldık bir kargo değildir..

5.  Touching the Void (2003) | IMDb 8.1

1980’li yılların ortasında iki genç dağcı Simon ve Joe Peru’da çıkılması neredeyse imkansız gözüyle bakılan Siula Grande noktasına doğru tırmanışa geçerler. Günler süren macera sonrası zirveye ulaşmayı da başarırılar. Fakat Joe dönüşe geçtiklerinde düşerek bacağını kırar. Simon dostunu yarı yolda bırakmadan onu 300metrelik bir ipe bağlayarak dönüş yoluna beraber devam eder. Fakat Joe bir noktada öyle bir düşer ve takılır ki Simon’ın ipi kesmekten başka çaresi yoktur. İpin kesilip kesilmedigini filmi izlerken göreceksinz.

6. K2 (1991) | IMDb 6.2

Tırmanış sırasında Taylor’ın kendini beğenmiş ve saldırgan tavırları grubu ve de özellikle tur liderini ve onun kararlı sevgilisini rahatsız eder. Fakat, bu son derece zorlu parkurda zorluklar ve zamanla felaketler birbiri ardına gelmeye başlayınca, grup, sürtüşmek yerine kenetlenmeyi yeğler, dostluk ve kahramanlıklarla bezeli bir işbirliğiyle hayatta kalmaya çalışırlar…

7. Meru (2015) | IMDb 7.8

Dağcılıkla ilgilenenlerin izlemesi gereken, izlediğinde de beğenecekleri bir belgesel film. Meru dağı başkadır, köpek balığı sırtından tırmanmak için sadece dağcılık eğitimi yetmez. Bunu çok güzel anlatan ve gerçekten bazı yerlerinde tüyleri ürperten olaylar akışı.

8. The Wildest Dream (2010) | IMDb 7.3 

Keşiflerin altın çağını yaşadığı zamanlarda 1920’li yılların başında Everest’e karşı düşüncelerinde kavga başlatmış olan George Mallory, bu düşünü gerçekleştirmek için ölümü ikinci plana atar. İrvine ile birlikte, yıllarca yankı uyandıracak tırmanış gerçekleştirir. Bu tırmanışa dair net bir sonuç yoktur. Tırmanış 1924 te olmasına rağmen, G.Mallory’nin mektupları ve resimleri hala taze şekilde izleyiciye servis edilmiş. Bu tırmanışın öyküsüne ışık tutacak olan Conrad ve ekibi tarihe geçen bu olayı tekrar ederler.

9. Alive-1993 (Yaşamak İçin) | IMDb 7.0 

Uruguaylı bir rugby takımının bulunduğu uçak And Dağlarına düşer. Uçak dağa çarptıktan sonra yolcuların bir kısmı ölür ancak çoğu sağ olarak kurtulur. 8 gün boyunca uçağın enkazı altında soğukta kurtarılmayı beklerler. Fakat beklenen yardım gelmez. Bu sırada yanlarında bulunan radyodan yapılan anonslarda arama çabalarının sonuçsuz kaldığı ve soğuk havada bu kadar süre yaşamalarının mümkün olmadığına kanaat verilip aramaların durduğunu açıklarlar. Dondurucu soğukta 10 hafta boyunca hayatta kalma çabaları çok farklı boyuta ulaşır ve ceset yemeğe kadar uzanır.

10. Vertical Limit (Dikey Limit) | IMDb 5.9 

Peter ve Annie dağcılık konusunda uzman iki kardeştir.Babalarını bir kaza sonucu kaybetmelerinden sonra Annie babasına daha yakın olacağını düşündüğü için dağcılığa devam edeken,Peter fotoğrafcılığa başlamıştır.Yıllar sonra iki kardeş K2 dağının ana kampında karşılaşırlar.Annie dağa tırmanmak isteyen ünlü zenginlerden John Vaughn’un ekibindedir.Ekip tırmanışa geçtikten kısa bir süre sonra hava bozmaya başlar.Fakat vaugh geri dönme çağrılarına uymaz ve teklif ettiği para ile dağcıları ikna eder.Ancak beklenen olur ve dağcılar dağda mahsur kalır uzun süredir tırmanış yapmayan peter ekibini toplar ve başta kardeşi olmak üzere herkezi kurtarmak zorunda kalır.Ama bu kolay bir iş olmayacaktır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça