Türkiye Zipline Hatları ve Zipline Hakkında Herşey

Zipline Nedir?

Zipline, özellikle yaz dönemlerinde adrenalin tutkunlarının sık tercih ettiği bir aktivite türüdür. Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat ile emniyet kemeri, kask ve benzeri ekipmanlar giyilerek, kendi ağırlığınız ile kendinizi yer çekiminin kuvvetine bırakmanızla oluşan adrenalin dolu bir aktivitedir.

Doğal Zipline Hatları

Eğlenirken bir yandan da doğanın tadını çıkartmak ve yeşillikler arasında kaybolmak yukarıdan aşağıya bir göz atmak istiyorsanız, doğal zipline hatları kesinlikle sizin için diyebiliriz. Kanyonlarda, vadilerde ve dağlık alanlarda kurulmuş zipline hatlarına doğal zipline hatları deniliyor.

Doğal Zipline Hattı – Foto: rushmoretramwayadventures.com

Yapay Zipline Hatları

Yükseklik korkunuz varsa veya zipline hatlarına güvenemiyorsanız, kısa mesafelerde ve düşük yüksekliklerde kurulan yapay zipline hatlarını deneyebilirsiniz. Yapay zipline hatları, ahşap platformlar, çatılar, çelik platformlar arasına kurulmuş hatlardır.

Yapay Zipline Hattı, Ahşap Platform – Foto: islandroutes.com

Türkiye’de Zipline Hatları

1.Çankırı, Ilgaz Zipline

Türkiye’nin en uzun zipline hattı Çankırı‘nın Ilgaz ilçesinde bulunmaktadır. Kadın çayırı mevkiinde yerden 25 metre yükseklikte ve 530 metre uzunluğunda ki zipline hattı sizleri yeni bir deneyim için çağırıyor.

2.Rize, Ayder Zipline

Rize‘nin Ayder ilçesinde de hem serinlemek hemde zipline keyfini yaşamak isteyenler için zipline hattı bulunmaktadır. 75 metre yükseklik ve 160 metre uzunluktaki zipline hattı ile ziyaretçilerine Ayder manzarasını yukarıdan görme imkanı sunuyor.

3.Artvin, Çoruh Nehri

Çoruh Nehri üzerindeki Borçka Barajı’nın üstüne kurulan zipline hattı 385 metre gidiş ve 385 metre dönüşle Karadeniz’in tek parçalı en uzun hattıdır. Artvin‘in ise ilk Zipline aktivitesidir.

4.Erzurum, Tortum Zipline

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Gölü‘ne teleferikten esinlenerek Rekreasyon Projesi adı altında bir zipline hattı kurulmuştur. Göl boyunca zipline keyfini doruklarda yaşamak için Tortum Göl’ünü seçebilirsiniz.

Foto: AA

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

Yorumlar

  • Murat Kırçiçek
    28 Ekim 2019 at 3:17 pm

    Zıplayın yapmak istiyoruz nasıl yardımci olursunuz

chat
Bir yorum yap