Türkiye’de ki En İyi Snowboard Spotları

Snowboard Nedir?

Kışın en vazgeçilmez sporlarından biridir. Kışın bile gezmeyi seviyorsanız, yerimde duramam diyorsanız sizi bembeyaz kar ve masmavi gökyüzünün tadını çıkartmaya davet ediyorum. Kaykay, sörf ve kayaktan esinlenerek tasarlanmış fakat ayakları bağlayıcı özelliğiyle onlardan ayrılan bir kış sporudur. Öncelikle eğitimini almış olmak ve güvenlik açısından ekipmanlarınızın tam olması gerekmektedir. Bu  içeriğimizde en iyi Snowboard Spotları hakkında bilgi edineceğiz.

Snowboard

Snowboard Ekipmanları

Bu işi profesyonel bir şekilde yapacaksanız biraz daha detaylı ekipman bulundurmanız sizin için iyi olacaktır. Bot, kar eldiveni, kask, board, kar gözlüğü, kar pantolonu, termal içlik ve çorap, kar montu, güneş kremi, olası bir durum için düdük ve ilk yardım çantası temel olarak yeterli olacaktır.

Davraz – Isparta

Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir.

Kayak merkezinde saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 1211 m uzunluğunda 1. telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen 936 m uzunluğunda 2. Telesiyej ve saatte 800 kişiyi taşıyabilen 850 m uzunluğunda 3. telesiyej olmak üzere toplam 3 adet telesiyej, ayrıca saatte 800 kişiyi taşıyabilen 624 m uzunluğunda bir adet teleski (T-Bar) ile 300’er metrelik 2 adet babylift bulunmaktadır.
Davraz Kayak Merkezi

Uludağ – Bursa

Türkiye‘nin en bilinen ve en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biridir. 11 pisti bulunan Uludağ‘ın en uzun pisti 2000 metreyi bulur buda gerek kayakçılar gerekte tatilciler için en çok tercih edilen yerlerden olmasını sağlar. Ünlü otelleri ile geldiğinize asla pişman olmayacağınız anlar sizi bekliyor diyebiliriz. Kış aylarında düzenlenen Winterfest ile bir çok eğlenceyi de yaşayabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Uludağ Kayak Merkezi

Palandöken – Erzurum

Türkiye’nin en uzun pisti burada bulunmaktadır. Tam 12 kilometre pistiyle size durmaksızın kayak keyfi yaşatacaktır. Palandöken’de ki Ejder Pisti‘de uluslararası kayak federasyonunca tescillidir. Hiç el değmemiş karlar bile bulunmaktadır. Uludağ kadar kalabalık olmadığı için genelde kayakçılar tarafından tercih edilir ve sakinliği size keyif verebilir. Kayak merkezi şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor. 12,000 kişiye hizmet verme kapasite sahip bölgede, toplamda 7 kolay, 8 orta, 2 zor kategoriden profesyonellere hizmet veren pistlerin yanında, 4 de doğal pist bulunuyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Ilgaz – Çankırı

Genelde yerli ve yakın şehirlerden gelen ziyaretçiler tarafından çok tercih edilen yerlerdendir. Otelleri ve kayak pistiyle size beyazlar içinde huzurlu bir tatil garantisi verebiliriz. Dilerseniz teleferik ile tepeye kadar çıkıp kayarak inebilirsiniz. Çam ormanlarının oluşturduğu manzaraya doyamayacak ve her anın tadını çıkartacaksınız. Ilgaz Kayak Merkezinde, üç adet pist ile alıştırma sahası yer almaktadır. Alıştırma sahası, kızak ile kayan insanların bulunduğu ve kayak dersi alanların tecrübe edindikleri, kısa küçük ve hafif eğimli bir alandır. Pistlerde hizmet veren bir adet yürüyen bant, bir adet telesiyej ile bir adet teleski bulunmaktadır. Telesiyejlerde kullanılan oturaklar dört kişiliktir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Erciyes – Kayseri

Türkiye’nin bilinen kayak merkezlerinden biri de Erciyes’tir. Pistlerinin genişliği ile bilinen ve sevilen kayak merkezlerindendir. Arkadaşlarınızla keyifli bir şekilde yürüyerek tepeye kadar çıkabilir daha sonra oradan kaymanın tadına varabilirsiniz. İki adet tescilli kayak pisti ile de bilinen Erciyes keyif almanızı sağlayacak kayak merkezlerindendir.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Erciyes Kayak Merkezi

Kartalkaya – Bolu

Genelde ileri düzeyde ki kayakçılar tarafından tercih edilir. Kayak pistlerinin büyüklüğü ve yüksekliği açısından tam profesyoneller için uygun bir kayak merkezidir. Bölgedeki 5 adet tesis, kış sezonu olan aralık -nisan ayları arasında toplam 1600 yatağıyla faaliyet göstermektedir. Kartalkaya otelleri bünyesinde 2 adet ana kayak alanı içerisinde toplam 18 adet mekanik tesis ile çeşitli eğim ve zorluk derecelerinde toplam 25 adet pist vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km’yi bulmaktadır. Avrupa standartlarında Türkiye’nin en büyük “snowpark”ları Kartalkaya’da bulunmaktadır. Alanda çeşitli zorluk derecelerinde ana rampa-kicker line, bordercross, rail line ve rail-box’lar vardır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Kartalkaya Kayak Merkezi

Sarıkamış – Kars

Snowboard yapanlar için özel tasarlanmış pist burada bulunmaktadır. Dünya’da sadece Alp Dağları’nda bulunan toz kar burada bulunmaktadır. Çukur ve tümsekleri ile kayak yaparken dikkatli olmanızı öneririz. Profesyoneller ve amatörler için iki aşamalı kayak pisti vardır. En yüksek noktası 3000 metreyi kadar bulur. Merkezdeki kayak pistleri, sarı çam ormanları içerisinde yer almak ile birlikte kayak alanının yüksekliği 2100 metre ile 2634 metre aralığındadır. Özellik ile tur kayağı, kuzey disiplini ve Alp disiplini için uygun koşullara sahip bulunmaktadır. Çamlıklar arasında toplam uzunluğu 12 km.yi bulmakta olan beş etaptan oluşan pist, 2500 metre yükseklikte yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet teleski tesisi ile iki adet telesiyej hizmet sunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Kışın Yapabileceğiniz Az Bilinen 10 Extreme Spor

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Ayşe Akman
Ayşe Akman
Ayşe Akman, Uşak Üniversitesi Yeni Medya mezunu olup Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapıyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı ve editörlük yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...