Kışın Yapabileceğiniz Az Bilinen 10 Extreme Spor - Kampbros

Kışın Yapabileceğiniz Az Bilinen 10 Extreme Spor

Konu Başlıkları

1- Snowblade

Kış sporlarından biri olan snowblade sporu, 90 santimetrelik uzun boardlar üzerinde kayak sopaları olmadan yapılan extreme sporudur. Kullanması beceri isteyen snowblade, kısa olması nedeniyle yüksek manevra kabiliyeti sunar. Bu sayede dağdan aşağıya süzülürken ani dönüşler yaparak keyfinize keyif katabilirsiniz. Baton kullanılmadığı için uzun düzlüklerde kullanımı pek uygun görülmese de kullanıldığı takdirde maksimum hareket serbestliği sağlar. Snowblade sporunu Türkiye’nin hemen her yerindeki pistlerde yapabilirsiniz.

2- Snowkite

Tüm dünyada rüzgar sporu olarak adını duyuran ve tüm kuralları altüst edebilecek bir extreme spor olarak bilinen snowkite, yerden ortalama 25 metre yükseklikteki iplerin ucundaki bir uçurtmayı, belinize bağlı kemer (Harnes) ve kontrol barı sayesinde kullanıp, ayağınızın altındaki bir sörf tahtası ile zeminin üzerinde ilerlemenizi hatta yerine göre zeminden yükselmenizi sağlayarak adrenalin hormonunu tavan yaptırabilecek bir spordur. Karlar üzerinde özgürce hareket etmekle kalmayıp, havada uçmak da istiyorsanız snowkite sporu sizi tatmin edecektir. Türkiye’de ders alabileceğiniz en ideal nokta ise snowkite sporunda dünyaca üne sahip olan Erciyes Bölgesi’dir. Uludağ ve Fethiye’deki Eren Dağı da bu spor için uygun alanlardandır.

3- Snow Kayaking

Foto: canoekayak.com

Dünyada özellikle Alpler’de yaygın bir spor olan snow kayaking kano sporunu karlı zemin üzerine taşıyor. Suda kullanılanlardan pek farklı ekipman gerektirmeyen bu extreme sporda, kanonun üzerinde yol alırken yönünüzü küreklerle sağlıyorsunuz. Ülkemizde daha önce yarışmaları yapılan bu sporun en yoğun ilgi gördüğü yerlerden biri Avusturya Alpleri’dir.

4- Skibobbing: Kar bisikleti

Foto: ua.all.biz

Skibob, skibobbing ya da kar bisikleti olarak adlandırılan sporun mantığı tamamen bisiklet kullanmakla aynı olsa da bu spordaki tek fark, tekerlekler yerine kızaklar üzerinde yol alacak olmanız. Birkaç deneme ile kısa zamanda acemiliğinizi atabileceğiniz bu yeni kar aracını kullanırken tek yapmanız gereken gidona sıkıca tutunup kendinizi karla kaplı dik bir yamaçtan son hız aşağıya bırakmak. Skibob sporunu İsviçre Alpleri’nde veya Britanya Adaları’ndaki pistlerde deneyimleyebilirsiniz.

5- Buz Tırmanışı

Kayak sporlarından daha zorlayıcı bir spor olan buz tırmanışı, daha çok dağcıların ilgisini çeken bir spordur. Profesyonel dağcılık ekipmanları ile donmuş şelaleye tırmanılan bu sporda cesaretiniz ile doğru orantıda keyif alacaksınız. Ekstrem kelimesinin hakkını fazlasıyla veren buz tırmanışını ülkemizde gerçekleştirmek için en ideal yer ise Erzurum Uzundere’dir. Her yıl ocak ayında Erzurum’un Uzundere ilçesinde Buz Tırmanış Festivali düzenlenmektedir.

6- Snocross

Ülkemizdeki neredeyse her kayak merkezinde yapabileceğiniz bir diğer kar sporu da snocross sporudur. Kar motosikleti adıyla da bilinen bu sporda yapmanız gereken tek şey yol hakimiyetini kaybetmemek. Motorlu bir kar taşıtı olan snocross, pistlerde ya da doğal alanlarda denenebilir. Bol tümsekli ve virajlı pistler, bu aktiviteyi çok daha keyifli kılan unsurlardandır.

7- Buz Dalışı

Normal dalışa benzese de buz dalışı yapmak için özel bir eğitim ve buzda açılan deliklerden girerken dondurucu soğukluktaki denize dayanaklı olarak özel üretilen giysiler gerekmektedir. Üstelik bu sporda tek bir dalış-çıkış deliği bulunuyor. Yani mavi derinliklere dalıp istediğiniz yerden çıkma şansınız yok. Bir dalgıç kestiği delikten buzlu sulara dalarken, diğer bir kişi de buzun üstünde onun güvenle dönmesini bekliyor. Dalgıçlar buzda nereyi keseceğini, nereden uzak durması gerektiğini ve dışarıda bekleyen dalgıç arkadaşıyla iletişim kurabilmek için de buza vurup ses çıkararak oluşturulan özel haberleşme yöntemini uzmanından öğrenmesi gerekiyor. Bu yüzden de bu spor en az 2 kişilik bir ekip ile yapılmaktadır.

8- Heliski

Helikopterle bir zirveye çıkarılıp bırakılarak ve oradan aşağıya son hızla kayarak yapılan helikopterle kayak yani bilinen diğer adıyla heliski sporunun tüm detayları için içeriğimize göz atın;

9- Buz Rallisi

Karlı havada, hele de buzlanma riski varsa direksiyon başına geçmekten herkes çekinir fakat bu sporda ise tam tersi bir durum söz konusu. Macera severler otomobil ya da motosikletlerinin direksiyonuna geçmek için özellikle buzlanmayı bekliyor, karlı özel pistleri arıyorlar. Dünyanın birçok yerinde buz rallisi yarışları düzenlenmekte olup, Finlandiya’da, kuzey kutup çizgisine çok yakın bir noktada buz rallisi, buz kartingi gibi çeşitli sporların yapılabileceği Action Park adında bir tesis kurulmuştur.

10- Shovel Racing: Kürek Yarışı

Adından da anlaşıldığı üzere shovel raching yani kürek yarışı, Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde uygulanan bir spordur. Tipik kar kürekleri ya da özel tasarlanan küreklerin üzerine oturup, karlı yokuş bir zeminden aşağıya doğru kayarak gerçekleştirilen sporda belirlenen çizgiyi ilk geçen yarışmacı yarışın kazananı oluyor. Özel korumalı giysiler giymeniz gereken sporda yönünüzü elleriniz yardımıyla belirliyorsunuz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp