Özel Araçlarla Şehirler Arası Seyahat Yasağı Var mı?

Hepimizin bildiği gibi tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ve mutasyona uğramış farklı varyantları ne yazık ki hayatımızda kalmayı sürdürüyor. Virüs ile başa çıkmanın en önemli unsurunun aşı olmaktan geçtiğini unutmamalıyız. Hayatımızda ‘yeni normal’ olarak adlandırılan bir dönem başladı. Ayrıca yeni normal ile sosyal hayatımız, arkadaşlık ilişkilerimiz ve aile yapımız yeniden şekillenmiştir. Coronavirüs ilk hali ile kalmayıp sürekli mutasyona uğramıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise varyantların bir kısmını endişe verici bir kısmını ise izlenmesi gereken varyant olarak tespit etmiştir. Bu yazımızda virüsü ve varyantlarını inceleyip daha sonra ise virüse dayalı ‘özel araçlarla şehirler arası seyahat yasağı var mı?’ sorusuna cevap vereceğiz.

Coronavirüs

Covid-19
Covid-19

Covid-19 , ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında ortaya çıkan belirtileri doğrultusunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Daha önce insanlarda tanımlanmamış bir virüs olan Coronavirüs’ün belirtileri ilk başlarda ateş, öksürük ve nefes darlığı olsa da daha sonra ishal, halsizlik, sırt ağrısı gibi belirtiler de eklenmiştir. Öksürme, aksırma ya da dokunma ile bulaşma riski yüksektir. Vaka sayısı en yüksek olan ülke ABD olup Türkiye 5. sıradadır. Ülkemiz için ise vaka sayısı artan ilimiz Osmaniye olup vaka sayısı azalan ilimiz Gümüşhane’dir.

Alfa Varyantı

Covid-19
Covid-19

İlk kez Eylül ayında İngiltere’de tespit edilmiştir. Bulaşıcılığı %43’den başlayan varyantta farklı ölüm oranları tespit edilmiştir. Ayrıca kış aylarında İngiltere’de vaka artış oranının da artmasına sebep olmuştur.

Delta Varyantı

Covid-19
Covid-19

ilk kez Hindistan’da görülen varyantın Alfa varyantına göre bulaşıcılığı daha yüksektir. Bulaşıcılık oranının %51’den daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Hindistan’da ki vaka artışının başlıca sebepleri arasında görülüyor. Delta varyantının Coronavirüs aşısının etkinliğini azalttığına dair de bulgular vardır. Yine Hindistan’da Delta varyantının mutasyona uğraması sonucu ortaya çıkan ‘Delta Artı’ varyantı da kaygıların artmasına sebep oluyor.

Gamma Varyantı

Covid-19
Covid-19

İlk kez Ocak 2020’de Japonya’dan Brezilya’ya giden yolcularda tespit edilmiştir. Brezilya Manaus’ta Ocak 2021’de yeni bir dalganın ortaya çıkması vücutta ki yabani tipe karşı doğal antikor korumasını etkisiz kıldığı için aşıları da etkisiz kılabileceği endişesi oluşturdu.

Beta Varyantı

Covid-19
Covid-19

İlk kez Ekim 2020’de Güney Afrika’da tespit edilmiştir. Genç bireyler arasında daha çok yayıldığı ve ciddi hastalık riski ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Ayrıca varyantın aşıların koruyuculuğunu azalttığı tespit edilmiştir.

Mu Varyantı

Covid-19
Covid-19

Mu varyantının delta, beta ve gama varyantlarından oluştuğu bilinmektedir. Varyantların birleşimi olan yeni varyantın bulaşma oranı yüksek ve aşıların etkisi varyant üzerinde daha azdır.

Omicron Varyantı

Covid-19
Covid-19

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz Güney Afrika’da görülen varyanttır. En hızlı yayılım gösteren varyant olup, hastalığın ağır geçirilmesine sebep olmaktadır. Aşıların varyant üzerinde etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir. Bir çok ülkede görülen varyant henüz ülkemizde görülmemiştir. Umarız hiç bir zamanda görülmez.

Özel Araçlarla Şehirlerarası Seyahat Yasağı Var Mı?

 Covid-19  Tedbirleri
Covid-19 Tedbirleri

Bir yandan yeni varyantlar tespit ediliyor. Diğer yandan ise vaka sayılarının artması bir çok soruyu akıllara getiriyor. Sokağa çıkma yasağı var mı?, Yaş sınırlaması var mı?, Otobüs yolcuğu yapılabilir mi? yada özel araçlarla şehirler arası seyahat yasağı var mı? vb. bir çok soru aklımıza takılmaktadır.

Şu an herhangi bir sokağa çıkma yasağı olmamaktadır. Üstelik sokağa çıkmak için herhangi bir yaş sınırlaması ve saatleri de yoktur. Otobüs yada uçak ile yolculuk yapacak ve aşı olmayanlar için son 48 saat içerisinde negatif PCR testi istenmektedir. Ayrıca seyahatler için herhangi bir izin belgesine gerek olmayıp, özel aracı ile şehirler arası seyahat edecekler için PCR testi zorunluluğu ve herhangi bir seyahat yasağı bulunmamaktadır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerikte yer alan araç kiralama Rentalcars.com ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak Kiralama yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Ayşe Akman
Ayşe Akman
Ayşe Akman, Uşak Üniversitesi Yeni Medya mezunu olup Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapıyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı ve editörlük yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...