Kaz Dağları'nda Su ve Vicdan Nöbeti - Kampbros

Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti

Konu Başlıkları

SU ve VİCDAN NÖBETİ NEDİR?

Çanakkale Kirazlı Köyü Balaban Mevkii’nde Kanadalı Alamos Gold firmasının gerçekleştirmekte doluğu siyanürlü maden aramasına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Belediyesi tarafından organize edilmektedir. 19 Temmuz 2019’da Çanakkale İskele Meydanı’nda yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından, maden firmasının çalışmalarını durdurmaması üzerine harekete geçen bölge halkı, Çanakkale-Çan karayolunun 36.km’sinde yer alan Balaban mevkiine çadırlarını kurarak nöbeti başlatmıştır. 26 Temmuz 2019’da başlayan nöbete, ünlü isimlerin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü, çevre grubu destek vermekte, gelen desteklerle bölgede çadırlar her geçen gün daha da artmaktadır.

SU ve VİCDAN NÖBETİNİN AMACI…

Kirazlı köyündeki bu nöbetin asıl amacı; usulsüzce yapılan ağaç kesimlerine bir tepkidir. Firma yetkilileri 2019 yılında kesim olmayacağını söylemesine rağmen, kesim TEMA tarafından da tescillenmiş ve saha tepeden görüntülenmiştir. ÇED projesinde verilen rakamın yaklaşık 5 kat fazla ağaç kesiminin tespiti, yöre halkını ayağa kaldırmıştır. Maden firmasının CEO’sunun 2018 yılında verdiği bir demeçte; ‘Türkler taş taşımada çok iyi. Onları orda değerlendireceğiz’ demesi bardağı taşıran son damladır. Çıkarılan madenin yüzde 96’sı Kanada’ya sadece yüzde 4’ü ise Türkiye’ye kalacaktır ve bu kabul edilemez bir olaydır. Bizler, bu bölgenin yaşayanları olarak katliama ‘DUR’ demek için siz değerli yurtseverleri alana davet ediyoruz. Çünkü bu sadece bizim değil Türkiye’nin meselesidir. Kazdağları hepimizindir!

NÖBET KAMPINA NASIL ULAŞIM SAĞLANIR?

Çanakkale-Çan Karayolu’nun 36. Km’sinde yer alan Balaban Mevkii, Kirazlı Köyü sınırları içerisindedir. Maden sahasına 100 metre yakınlıkta olan doğal alana kişisel araçla ulaşmak mümkündür. Aracı olmayan destekçiler için Çanakkale Belediyesi, her gün Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndan 09.00 – 13.00 ve 17.00’de ücretsiz otobüsler kaldırılmaktadır. (hafta sonu da dahil) Öte yandan Çanakkale otogarından Çan ve Yenice minibüsleri ile de Balaban Mevkii’ne ulaşılabilir.

SU NÖBETİNDE TEKNİK DESTEKLER NELERDİR?

Su nöbetinde 2 erkek 2 bayan olmak üzere 4 adet tuvalet bulunmaktadır. Öte yandan jeneratör ile elektrik bulma şansınız var. Derin dondurucu ve buzdolabı da sürekli hizmete açık.

SU NÖBETİNDE NE YENİR?

Bölge halkı günde 3 kez maden sahasına taşınıyor ve bilgilendiriliyor. Ardından da nöbet kampında çevreciler ile buluşuyor. Vatandaşların nöbet tutanlara destek amacı ile getirdikleri her türlü yiyecek ve içecek, kamp alanındaki sosyal market tarafından dağıtılıyor. Öte yandan gün içerisinde araçlar kent merkezine gidiyor. Özel siparişlerin temini bu şekilde yapılıyor.

NÖBET KURALLARI NELER?

Kamp alanında ateş yakmak kesinlikle yasak. (Kamp ateşi, mangal vs) lakin piknik tüpü kullanabilirsiniz.
Bir diğer kural ise alkol tüketimi. Masumca başlayan bir eylemin başka yerlere çekilmemesi, taraf basınca manipüle edilme durumuna karşı alkol tüketimi kesinlikle yasaktır.

Hiçbir siyasi kurumun bayrağı asılmayacak, siyasi propaganda yapılmayacaktır.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp