Kamp Nedir? Kamp Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kamp Hakkında

Hayatımıza son zamanlarda ”Kamp” adı verilen bir aktivite girdi. Aslında oldukça uzun yıllardır var olan, ancak ülkemizde yeni yeni popülerleşen kampın tarihçesinden bahsetmek oldukça karışık. Kampın, insan oğlunun tarih sahnesine çıkışıyla varlığını başlattığını söylemek mümkün. Türkiye’de ”Kamp Nedir” Sorusunu cevaplamak için yapılmış akademik bir çalışma, ne yazık ki henüz yok. Ancak biz, uzun araştırmalar ve gözlemler sonucunda elde ettiğimiz verileri derledik ve sizler için bir araştırma yazısı oluşturduk. Başlatmış olduğumuz bu araştırma yazımıza sizlerde katkıda bulunup, geliştirebilirsiniz. Görüşlerini iletişim bölümünden gönderebilirsiniz.

Kamp Nedir?

Temelde baraka veya çadır gibi araçlardan oluşturulan ve belirli bir zaman aralığında yapılan konaklama biçimine kamp denir. Özellikle göçebe bir tarihe sahip ulusumuz kampa ve çadıra çokta yabancı değildir. İnsanlığın var oluşunun ilk zamanlarından beri kamp hayatımızdadır. Eski taş çağından bu güne kadar insanlar bir çok amaçla kamp yapmıştır.

Günümüzde Kamp

Kamp Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kampın ilk ortaya çıktığı tarih, çadırın hayatımıza girişiyle eş zamanlıdır diyebiliriz. Kamp yapan insanlar ilk olarak 2,5 milyon yıl – MÖ 12000 yılları arasında gerçekleşen Eski Taş Çağı zamanındadır. Bu çağda insanlar mağaralarda yaşasalar da küçük gruplar halinde Mamut kemiklerinden ve derisinden çadır yaparak da yaşamışlardır. İlk gözlemlediğimiz şekliyle avcı toplayıcı olan atalarımız, mevsim etkenlerinden dolayı göç edip, avcılık açısından verimli bölgelere giderek çadırlarda konaklayıp kamp kurmuşlardır. Böylece kamp, tarihi serüvenine başlamıştır.

Eski Taş Çağında Kamp Kuran İlkel Bir Topluluk

Aslında insanoğlu, evrimleşme süreci tamamlanıp tarih sahnesine çıktığı ilk andan bu güne kadar kamp ve çadırla iç içe olmuştur. İnsanların 5.500 yıl önce tarımı keşfedip, yerleşik hayata geçmesiyle kamp ve çadır ilişkisi azalmaya başlamıştır. İlk olarak Orta Doğuda başlayan yerleşik hayata geçiş her toplumda farklı zamanlarda gerçekleşmiştir. İnsanoğlu tarımı keşfedip çevresine hükmetmeye başladığında kil ve topraktan evler yapmaya başlamıştır. Ancak kamp yapmaktan hiç bir dönem uzaklaşmamıştır.

Neolitik Çağda Kamp Kuran Bir Topluluk

Teknolojinin gelişmesiyle yerleşik hayata geçen insanoğlu, bu süreçten sonra göçebe topluluklar aracığıyla kampa ve çadıra uzak kalmamıştır. Neredeyse tarihin her döneminde göçebe topluluklar var olmuştur. Bu bilgi bize kampın hayatımızın içerisinde ne kadar olduğunu göstermektedir. Türkler, Moğollar, Bedeviler ve Bulgarlar gibi uzun süre göçebe hayat yaşayan topluluklar oldukça fazladır. Ancak göçebelik bir kültür haline gelen ve uzun yıllar boyunca göçebe yaşamı benimseyen en önemli ulus muhakkak ki Türklerdir.

Orta Asya’da 10.000 Yıldır Göçebe Yaşayan Dukha Türkleri

İlk olarak Sümerliler tarafından yerleşik hayata geçen insanoğlu, kamp ile ilişkisini hiç bir zaman bırakmamıştır. Savaşlarda, ticari yolculuklarda ve göçebelik de her zaman kamp yapılmıştır. Özellikle savaşlarda ordular çadırlarda konaklayıp kamp kurulmuşlardır. Arabistan’da ticaret yapan Bedevi tüccarlar seyahatleri sırasında çadırlarda konaklayarak kamp yapmışlardır.

Bedevi Tüccarların Kurduğu Bir Kamp

Büyük İskender Asya seferine çıkarken, Mete Han Büyük Çin seferine çıkarken, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethi ederken ve Kanuni Sultan Süleyman 1. Viyana Kuşatması sırasında ordularını büyük ölçüde kamp kurarak çadırlarda konaklatmıştır. Tarihte gerçekleşen bir çok savaşta ordular kamp kurmuş ve çadırlarda konaklamıştır.

Osmanlı Ordusunun 1. Viyana Kuşatması Sırasında Kurduğu Kamp

Kampın Modernleşme Süreci

İnsanoğlunun ilk zamanlarından bu gününe kadar dayanan kampın modernleşme süreci son 300 yılda gerçekleşmiştir. Günümüzde modern kampın geçmişi, büyük ölçüde dağcılık sporunun ilk olarak ortaya çıktığı 18. yy dayanmaktadır. Avrupalı zenginlerin sıkıcı hayatlarına macera katmak amacıyla ortaya çıkardığı dağcılık sporuna bağlı olarak kamp da, eş zamanlı gelişim göstermiştir. Bu yüzden kamp, günümüzde sıkça spor olarak karıştırılmaktadır. Kamp bir spor değil, binlerce yıldır hayatımızda var olan bir konaklama biçimidir.

1930 Yılında Kamp Yapan Bir Topluluk

20. yy’da radikal bir değişikliğe uğrayan modern kamp, çadırın geliştirilmesiyle birlikte amaç değiştirmiş ve bir zorunluluktan çıkıp keyifli bir aktivite halini almıştır. Kamp Türkiye’de ise 2000’li yıllardan sonra dağcılık sporunun popülerleşmesi ve gezginlerin kamp kurarak seyahat etmeye başlamasıyla ün kazanmıştır.

Kampbros’da keşfetmek için tıkla.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...