Gezginler Nasıl Para Kazanır?

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişirken yaşamlarımız da buna uyum sağlar hale geldi. Örneğin bilgisayar ve internet hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Buna bağlı olarak mesleklerimiz ve para kazanma şeklimiz bile değişti. Artık pek çoğumuz uzaktan çalışmayı ya da internet üzerinden para kazanmayı tercih ediyoruz. Hal böyleyken yepyeni meslekler ve yeni kazanç yolları da ortaya çıktı. Blog yazarlığı ya da influencerlık ise bunlardan sadece bazıları. Bir de gezerek para kazanma var ki o da bu yazımızın konusu. Hem gezip hem para kazanma, artık çoğu insan için gerçekleşen bir hayal. Peki, gezginler nasıl para kazanır? Gezerken para kazanmanın yolları nelerdir? Ancak bu sorulara cevap vermeden önce bir konuya daha değinelim.

İyi Bir Gezginin Özellikleri

İyi Bir Gezginin Özellikleri
İyi Bir Gezginin Özellikleri

Seyahat etmek, yeni yerler ve tatlar keşfetmek, yeni insanlar tanımak… Tüm bunlar kulağa çok hoş geliyor. Dünyayı gezmek de çoğumuzun istediği bir şey. Ama bir gezgin olarak dünyayı gezmek, bu o kadar da kolay değil. Her şeyden önce yeterli bütçeye sahip olmak gerekiyor. Tam da bu yazının konusu! Aşağıda gezginler nasıl para kazanır, sorusunun cevaplarını bulacaksınız. Ancak daha öncesinde iyi bir gezgin olmanın özelliklerine kısaca değinelim.

Keşfetme İsteği ve Yeniliklere Açık Olmak

Keşfetme İsteği ve Yeniliklere Açık Olma
Keşfetme İsteği ve Yeniliklere Açık Olma

Keşfetmek insanın doğası gereği var. Kimi okuduğu bir kitapta, izlediği bir filmde, kimi de yemek yaparken ya da internette gezerken keşfediyor. Gezginler ise tüm bunları tek potada eritiyor. Yani gezgin olmak, hayatı tüm yönleriyle keşfetmeyi, merak etmeyi gerektiriyor. Yeniliklere açık olmak, yabancı olanı anlamaya çalışmak bir gezginin en çok beslendiği şeylerden. Örneğin gezerken, teknolojinin seyahatle ilgili kolaylıklarından yararlanmak da bir yenilik anlayışıdır. Bunun için de pek çok uygulama mevcut.

Hem Pratik Hem Uyumlu Olmak

Hem Pratik Hem Uyumlu Olmak
Hem Pratik Hem Uyumlu Olmak

Bir gezgin karşısına çıkan sorunlara yaratıcı ve pratik çözümler üretmeli. İster şehirde ister doğada olsun… Seyahat etmeden önce bölge hakkında bilgi edinmek, karşınıza çıkan sorunlara karşı çözüm üretmenin ilk adımıdır. Başka gezginlerin deneyimleri de sorunları aşmak için iyi bir yoldur. Gezgin olmak, her an yolda olma hali değildir. Bazen durup etrafı gözlemek de iyidir. Yabancı bir kültürü, başka insanları anlamak için ortama uyum sağlamak gerekir.

Gülen Bir Yüz ve Tatlı Dil

Gülen Bir Yüz ve Tatlı Dil
Gülen Bir Yüz ve Tatlı Dil

Yola çıkan bir gezginin sırt çantası hikâyelerle doludur. Bu da beraberinde başka insanlarla sohbet edip kaynaşmayı getirir. Eğer bir gezgin olmak için yola düştüysen, maceraya hazır olmalısın. Bazen işler yolunda gitmediğinde, yabancı da olsa birilerinin desteğini almak gerekir. Tatlı dilli gezginler karşılarında her zaman açık bir kapı bulur.

Yabancı Dil Konuşmak

Yabancı Dil Konuşmak
Yabancı Dil Konuşmak

Başka ülkelere seyahat eden bir gezgin için az da olsa ingilizce konuşmak gerekiyor. Yol tarifi, güzel bir yemek ya da görmek istenen bir yeri sormak için İngilizce bilmek önemli. Üstelik gezgin olmanın avantajlarından biri de yabancı dili konuşarak ilerletmektir.

Gezerken Para Kazanma

Gezerken Para Kazanma
Gezerken Para Kazanma

Seyahat eden pek çok gezgin için aynı zamanda para kazanmak da mümkün. Üstelik bunun için uzman olmak gerekmiyor. Sadece günlük olarak yapmak üzere birçok iş bulma imkânı var. Garsonluk ya da temizlik yapmak, bulaşık yıkamak, duvar resmi çizmek bunlardan birkaçı. Müzik ve resim yapmak ya da sokak performansı sergilemek gibi yeteneklere sahip bir gezgin ise çok şanslı! Tüm bunlardan başka, gezerken daha uzun süren işler de bulmak mümkün. Dijital para kazanma yöntemleri gibi. Peki, gezginler nasıl para kazanır? Merak edenler için aşağıda bu soruya cevaben bir liste hazırladık:

Blog Yazarak Para Kazanma

Blog Yazarak Para Kazanma
Blog Yazarak Para Kazanma

Gezginlerin en çok para kazandığı işlerin başında blog yazmak gelir. Gezgin, kendi sitesinde gezdiği yer hakkında resim, video ya da yazarak bunu paylaşımı ile okuyucu çekmeye çalışır. Bu şekilde para kazanmak için önce belli sayıda bir okuyucu kitlesine ulaşmak gerekir. Sonrasında ise birkaç yöntem var.

Google Adsense İle Para Kazanma

Google Adsense
Google Adsense

Google’ın kurduğu bir platformdur. Burada içerik ve ziyaretçiye uygun reklamlar siteyle eşleşir. Reklamlar, ürününü tanıtmak isteyen reklamveren tarafından hazırlanır ve ödenir. Her reklam için farklı tutar ödendiği için kazanç da değişir.

Affiliate Üzerinden Para Kazanma

Affiliate Marketing
Affiliate Marketing

Dilimizde satış ortaklığı şeklinde karşılık bulur. Bu sistem başka firmaların ürünlerinin satışı üzerinden gelir elde edilir. Burada site sahibi aracıdır. Site üzerinden firmanın satış linkini vererek, her satıştan para kazanmak mümkündür.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma

Fotoğraf Makinesi
Fotoğraf Makinesi

Bir gezgin için bundan daha anlamlı bir iş olamaz. Gezip gördüğünüz ilginç yerlerin fotoğrafını çekmek ve bundan para kazanma, gezerken yapmak için en iyi işlerden biri. Üstelik artık işin internet ve medya tarafı, telif hakkı için yüksek rakamlar da ödüyor. Şirketlere ait internet siteleri, dergiler, sosyal medya kuruluşları yüksek kalitedeki görüntülere ihtiyaç duyar. Tam bu noktada stok fotoğrafçılığı devreye giriyor. Tarihi 1920’lere dayanan stok fotoğrafçılığı, teknoloji sayesinde son derece yaygınlaşmıştır. Gezerken çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine satarak para kazanma mümkün. Tabi her sitenin kendi kuralları ve bütçesi doğrultusunda. Shutterstock bunlardan biri. Shutterstock’da amaç; amatör ve profesyonel içerik üretenler ile müşterileri, ortak bir alanda bir araya getirmektir. Böylece üreticiler, ürettikleri içeriklerden para kazanır. 

Gezerken Para Kazandıran Uygulama, Foap

Foap
Foap

Üstelik artık teknolojik aygıtlar sayesinde para da kazanabilirsiniz. Bazı uygulama üreticilerinin ürettiği uygulamalar ile yine gezerken iş üretmek mümkün. Foap Uygulaması bunlardan biri. Öncelikle uygulamayı cihaza indirmek gerekiyor. Tüm işlemler bitince, çektiğiniz fotoğrafları sisteme yüklemelisiniz. Artık para kazanmak için, marka ya da firmaların fotoğraflarınızı satın alması gerekiyor.

Depositfiles’tan Para Kazanma

İnternet üzerinden dosya yükleyerek para kazandıran bir uygulama, Depositfiles. Resim, video, yazılım gibi dosyaları yükledikten sonra, sistemin verdiği linkleri kullanıcıların indirmesi gerekiyor. Belli bir indirme sayısına ulaşarak para kazanmak mümkün.

Envato Market

Envato
Envato

Bir taraftan gezerken bir taraftan da üretenler için, Envato Market iyi bir pazar. Öncelikle siteye üye olmak ve içeriği uygun hale getirmek gerekiyor. Müzik, video, illüstrasyon, grafik ya da web yazılımını sitedeki uygun pazara yüklüyorsunuz. Ürünün fiyatını ise satıcı belirliyor. Ancak Envato Market’in bir miktar ücret kesintisi yaptığını belirtelim.

Adobe Uygulaması

Adobe Uygulaması
Adobe Uygulaması

Dünyanın en büyük grafik ve medya yazılım üreticilerindendir. Uygulamaları sayesinde pek çok işlemi yapmak mümkün. Belge tarama, düzenleme hatta paylaşım yapmak için programları bilme yeterli. Hem bir gezgin hem de Adobe’a hakimseniz, para kazanmamanız için bir neden yok.

Youtube Uygulaması

Youtube
Youtube

Gezginler nasıl para kazanıyor, sorusuna en iyi cevaplardan biri de Youtube’dur. Öncelikle Youtube’da bir kanal açmak gerekiyor. Gezip gördüğünüz yerlerdeki ilginç ve güzel videoları burada yayınlayabilirsiniz. Tabi yine Youtube iş ortağı programına başvurarak üyelik oluşturmak gerekiyor. Önemli bir nokta da, Youtube’dan para kazanınca vergi ödenmesi gerektiğidir. Youtube’dan gelir kazanma için birkaç yol var. Öncelikle reklam geliri ve kanal üyelikleri ile para kazanma mümkün. Ayrıca ürün rafı sayesinde sayfalarda yer alan ürünlerden ve süper chat- süper etiket de Youtube’dan para kazandıran özelliklerdir.

Twitter

Twitter
Twitter

Hemen herkesin bir Twitter hesabı vardır ya da en azından olmuştur. Twitter’dan paylaşım yaparak para kazanma mümkün. Özellikle de gezginlerin paylaşımları, ilgili firmaların ödeme yapmasını sağlıyor. Örneğin, uçak bileti firmaları, oteller ya da gezi acentaları gezginlerin gelir elde etme yöntemlerinden biri.

Instagram’dan Kazanma

İnstagram
İnstagram

Artık çoğumuz için sosyal medya olmadan bir hayat düşünmek imkânsız. Instagram da bunlardan biri. Instagramda da öncelikle belli bir takipçiye ulaşmak gerekiyor. Sonrasında görsel ağırlıklı reklamlar ya da etiketler sayesinde gelir sağlanmakta.

Sorumluluk Reddi: Bu içerikte yer alan Envato market, Adobe, Depositfiles ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak inceleme yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Hale Başeğerci
Hale Başeğerci
Hale Başeğerci, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi Anasanat Dalı mezunu. Şu anda metin yazarı olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...