Çiftalan Köyü Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Çiftalan Köyü

İstanbul’un göbeğinde kamp yapmak mı, diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Eğer kamp ile beraber birçok doğa sporunu da bir arada yaşamak istiyorsanız bu reçete tam size göre! Çiftalan Köyü’nde hepsini aynı an da bulabileceksiniz. Dünya ve ülkemiz de mutsuz insan sayısı milyonları aşıyor ve her geçen gün yükselmekte. Bunun farkına varan çoğu kişi tatil alternatifleri arasına kamp yapma terimini yerleştirmeye başladı. Geçtiğimiz birkaç yılda yapılan çevrimiçi aramaları baz alan araştırmalara göre ‘Kamp Tatili’ne ilişkin aramalar yüzde 500 oranında arttı.

Fotoğraf: Saydek.org

Çiftalan Köyü Neredir?

Kampbros olarak yeni yerler keşfetmeye devam ediyoruz ve rotamızı bu defa saklı cennetlerden olduğuna emin olduğumuz Çiftalan Köyü’ne çeviriyoruz. Çiftalan Köyü, İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesine bağlı şirin bir köy sahiden de. Eyüp Sultan ilçesine 30 km mesafede ki bu yerleşim yerinin hangi özelliklerinden bahsedeceğimizi gerçekten bilemiyoruz. Daha doğrusu bilinen özelliklerini nasıl sıralayacağımızı… O kadar zengin aktivite alanları ve doğal güzellikleri mevcut ki!

Çiftalan Köyünün Doğası

Çiftalan Köyü’nde bulunan göletler doğallığıyla dikkat çekmekte. Öyle ki çok az bir alanda yirminin üzerinde göl var. Bu göllerin bir kısmı coğrafi yapısı ve yeraltı kaynaklarına bağlı olarak oluşmuş kükürtlü göllerdir. Yan yana bulunan göllerin renk farklılıkları ilk başta dikkatinizi çekebilir. Su yeşili olan göletler tamamen kükürtlü olduğu için eşsiz bir manzara sunuyor. Göllerin etrafında bulunan iğne yapraklı orman ve meşe ağaçları da bu manzaraya birer aksesuar.

Fotoğraf: Halit Bilgin

Çiftalan Köyün’de Doğa Sporları?

Özelliklerini yazdığımız bu alan zemin bakımından özellikle kış aylarında normal binek araçların girememesi sebebi ile pek fazla bilinmiyor. Zaten bilen kişilerde off-road sporu için burada bulunuyor. Evet, yanlış okumadınız! Çiftalan da off-road parkuru ve Motocross parkuru da mevcut! Doğa sporlarının fazlaca yapıldığı İstanbul’un nadide yerlerinden. Alanın temizlik işleri genelde off-road’cular tarafından gönüllü olarak yapılıyor.

Fotoğraf: Halit Bilgin

Çiftalan Köyü Kamp Alanı

Konuyu dağıtmayalım, göller ve ağaçlardan bahsediyorduk. Çiftalan Köyü, Karadeniz sahilinde bulunması sebebiyle deniz ile arası 5 km. Özellikle yaz aylarında denize giren çoğu kişi sonrasında özelliklerini belirtiğimiz bu alana gelerek kamp yapmakta. Kamp alanı tamamen ücretsiz

olduğu için yaz aylarında yoğun talep görüyor. Yalnız şunu belirtmeliyiz ki alan çok bakir! Tuvalet ve tatlı su imkânı yok. Eğer buraya göre bir program yapacaksanız fazlaca tatlı su getirmelisiniz. Yiyecek, içecek, enerji, internet ihtiyaçlarınızı giderebilecek bir mekânda bulunmuyor.

Film platoları ile dolu bir alanı öneriyoruz! Arazinin yapısı gereği çoğu yönetmenin dikkatini çekmiş ve sonrasında Türkiye’nin Hollywood’u unvanını almıştır. Bu alanda çekilen sinema filmlerinden yalnızca bir tanesini belirtmek istiyoruz: Yahşi Batı – Cem Yılmaz. Film seti, 2019. Set, haziran ayına kadar bulunduğu yerdeydi fakat sonrasında tekrar toplandı. Şu an film seti alanı tamamen hayvan dostlarımıza kalmış durumda 🙂

Kükürtlü suda balıklara önceden topladığınız bayat ekmekleri atarken ve közde kahve keyfinizi ölümsüzleştiren selfielerinizi bekliyoruz!

Kampbros’da daha fazlasını keşfetmek için tıklayın.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça