Bungalov Evler Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Kampbros

Bungalov Evler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konu Başlıkları

Hint dili bangaladan türeyen Bungalov’un ingilizcesi ”Bungalow” olup, günümüzde yaygın olarak kullanılan tek ya da bir buçuk katlı, genellikle ahşaptan yapılma ev türüne denir.

Gezginler için resmi olmayan, kolay inşa edilmiş ve tek katlı bir dinlenme evi yapma amacıyla tasarlanan bungalov evler, ilk olarak on dokuzuncu yüzyılın ortalarında İngilizler tarafından Hindistan’a inşa edilmiştir.

Foto: alphonse-island.com

Ülkenin sıcak ve güneşli iklimine en dayanıklı olarak inşa edilen evler zamanla bungalov adını almıştır. Yapılan bu ilk bungalov evler zemine alçak inşa edilmiş olup, geniş ve sarkıt sarkaçlarla korunan, geniş sundurmalardan oluşuyordu.

Foto: akyuzotel.com

Çoğunlukla doğal malzemelerle oluşturulan bu yapılar ekonomik olmasının yanı sıra hem her bütçeye uygun seçenekler sunuyor hem de ekolojik yapılarıyla doğanın içine mükemmel bir uyum sağlayabiliyorlar.

Foto: yeldegirmeniotel.com

Türkiye’de pansiyon tarzı küçük tatil konutları olarak kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlansa da bungalov evleri normal konut olarak kullanan ülkeler de mevcut.

Bungalov evleri ile dağ evleri birbirinden farklı görünse de aslında aralarında boyut ve iç tasarımı dışında çok fark bulunmamaktadır.

Foto: ensonhaber.com

Bungalov Evlerin Özellikleri

Basit mimar tasarımı, minimal dekorasyon ve genellikle doğal malzemelerden yapılan Bungalov tarzı evler her zaman ön sundurmalara ve alçak eğimli üçgen bir çatıyla inşa edilir.

Bungalov Evlerin Sunduğu Avantajlar

Ahşap bungalovların birçok avantajı bulunmakta. İçerisinde oksijen sirkülasyonu olması nedeniyle ahşap bungalov evler romatizma, astım gibi birçok hastalığı önler.

Foto: sahilkampistanbul.com

Yaşayan prefabrik evler olarak da bilinen bungalov evler betonarme evlere göre daha az maliyetli ve daha uzun ömürlüdürler. Yapımı hızlı sürdüğü için de tercih edilen bungalov evler, genelde taşınabilir olduğu için konumu değiştirilebilir.

Foto: sahilkampistanbul.com

Bungalov Evleri Nelerden Yapılabilir?

Genellikle ahşaptan yapılan bungalov evlerin dış cephesini yaşadığınız coğrafi konum belirler.

Bölgesine göre bungalov evlerin yapımında fıçı tahtası, sedir taşı, odun, ahşap, dekoratif bir biçimde kaplanmış taşlar, tuğla, alçı duvarlar veya kil kiremit kullanılabilir.

Bungalov Evlerin Çatıları Neye Göre Tasarlanır?

Çatı, evi güneşten korumak için geniş sarkıtlara sahip, alçak eğimli bir yapıyla tasarlanır. Kirişler genellikle evden uzar, uçları bazen dekoratif açıdan hoş görünmesi için kesilir. Bungalov evlerin çatıları genellikle alçak yapılır.

Ancak günümüzde özellikle tatil sitelerinde ve otel tanıtım sitelerinde bungalov evlerin tarzları normalden daha farklıdır. Aslında evin kendisi bungalov değildir ancak bungalov olarak gösterilir.

Foto: idanatura.com

Basitçe Kendi Bungalov Evinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

İyi bir ahşap ustasıyla birlikte hayalinizdeki bungalov evi yapmak aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Genellikle 26m2 olarak tasarlanan bungalov evlerin, çoğunluğunun 4 m2’si banyo, 16m2’si kullanım alanı ve 6 m2’si de balkona ayrılır.

Foto: idanatura.com

Paslanmaz demir içerisinde zemine 50 cm gömülen ahşap direkler, ana taşıyıcı görevini üstlenir. Bu işlemden sonra zemine atılan beton ile bungalov evin temeli oluşturulur.

Foto: idanatura.com

Bir bungalov evin olmazsa olmazı ise tabanına dolgulu beton atılan tuvalet kısmıdır. Hijyen ve sızdırmazlık konusu göz önünde bulundurularak, tabanını fayans, duvarlarını ise ahşap lambiri kullanarak inşa edebilirsiniz.

Foto: antikvadi.com

Bir ahşap ustasının önerisine göre bungalov evlerde ilaçlı ve kurutulmuş ahşap kullanılması ve birleşme noktalarının taban – tavan izalasyonunun bölgeye ve zemine göre ayarlanması gerekmektedir.

Foto: antikvadi.com

Bungalov Ev Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Bungalov evlerinin fiyatları evin m2’si, yeri, kullanılacak ahşap malzemesi, kapı pencere ölçüleri ve kullanılacak banyo ve elektrik malzemelerine göre değişiklik gösterebilir.

Foto: idanatura.com

Bu değişkenlikleri göz önünde bulundurarak ortalama bungalov ev fiyatına 25 – 50 bin arası diyebiliriz. Bungalov evlerin fiyatları istenilen özelliklere ve konseptlere göre artabileceği gibi azala da bilir.

Foto: antikvadi.com

Türkiye’deki Bungalov Evler Hakkında;

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

İstanbul Karavan Park Alanları Listesi

Şehrin karmaşasından uzakta, sakin, huzurlu aynı zamanda eğlenceli bir karavan kampına ne dersiniz? İstanbul içi karavan park alanları listesine bakmaya ne dersiniz? Şu dönemde sizi

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Kamp Yapmak İçin 10 Sebep

Öncelikle bu içeriği, henüz kamp hakkında fikri bulunmayanlar için hazırladık. Ne kadar kamp yapmamış olsanız da sosyal medyada sık sık karşınıza çıkan kamp ve doğa

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp