Bungalov Evler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hint dili bangaladan türeyen Bungalov’un ingilizcesi ”Bungalow” olup, günümüzde yaygın olarak kullanılan tek ya da bir buçuk katlı, genellikle ahşaptan yapılma ev türüne denir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler

Gezginler için resmi olmayan, kolay inşa edilmiş ve tek katlı bir dinlenme evi yapma amacıyla tasarlanan bungalov evler, ilk olarak on dokuzuncu yüzyılın ortalarında İngilizler tarafından Hindistan’a inşa edilmiştir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: alphonse-island.com

Ülkenin sıcak ve güneşli iklimine en dayanıklı olarak inşa edilen evler zamanla bungalov adını almıştır. Yapılan bu ilk bungalov evler zemine alçak inşa edilmiş olup, geniş ve sarkıt sarkaçlarla korunan, geniş sundurmalardan oluşuyordu.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: akyuzotel.com

Çoğunlukla doğal malzemelerle oluşturulan bu yapılar ekonomik olmasının yanı sıra hem her bütçeye uygun seçenekler sunuyor hem de ekolojik yapılarıyla doğanın içine mükemmel bir uyum sağlayabiliyorlar.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: yeldegirmeniotel.com

Türkiye’de pansiyon tarzı küçük tatil konutları olarak kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlansa da bungalov evleri normal konut olarak kullanan ülkeler de mevcut.

Bungalov Evler
Bungalov Evler

Bungalov evleri ile dağ evleri birbirinden farklı görünse de aslında aralarında boyut ve iç tasarımı dışında çok fark bulunmamaktadır.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: ensonhaber.com

Bungalov Evlerin Özellikleri

Basit mimar tasarımı, minimal dekorasyon ve genellikle doğal malzemelerden yapılan Bungalov tarzı evler her zaman ön sundurmalara ve alçak eğimli üçgen bir çatıyla inşa edilir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler

Bungalov Evlerin Sunduğu Avantajlar

Ahşap bungalovların birçok avantajı bulunmakta. İçerisinde oksijen sirkülasyonu olması nedeniyle ahşap bungalov evler romatizma, astım gibi birçok hastalığı önler.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: sahilkampistanbul.com

Yaşayan prefabrik evler olarak da bilinen bungalov evler betonarme evlere göre daha az maliyetli ve daha uzun ömürlüdürler. Yapımı hızlı sürdüğü için de tercih edilen bungalov evler, genelde taşınabilir olduğu için konumu değiştirilebilir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: sahilkampistanbul.com

Bungalov Evleri Nelerden Yapılabilir?

Genellikle ahşaptan yapılan bungalov evlerin dış cephesini yaşadığınız coğrafi konum belirler.

Bölgesine göre bungalov evlerin yapımında fıçı tahtası, sedir taşı, odun, ahşap, dekoratif bir biçimde kaplanmış taşlar, tuğla, alçı duvarlar veya kil kiremit kullanılabilir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler

Bungalov Evlerin Çatıları Neye Göre Tasarlanır?

Çatı, evi güneşten korumak için geniş sarkıtlara sahip, alçak eğimli bir yapıyla tasarlanır. Kirişler genellikle evden uzar, uçları bazen dekoratif açıdan hoş görünmesi için kesilir. Bungalov evlerin çatıları genellikle alçak yapılır.

Bungalov Evler
Bungalov Evler

Ancak günümüzde özellikle tatil sitelerinde ve otel tanıtım sitelerinde bungalov evlerin tarzları normalden daha farklıdır. Aslında evin kendisi bungalov değildir ancak bungalov olarak gösterilir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: idanatura.com

Basitçe Kendi Bungalov Evinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

İyi bir ahşap ustasıyla birlikte hayalinizdeki bungalov evi yapmak aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Genellikle 26m2 olarak tasarlanan bungalov evlerin, çoğunluğunun 4 m2’si banyo, 16m2’si kullanım alanı ve 6 m2’si de balkona ayrılır.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: idanatura.com

Paslanmaz demir içerisinde zemine 50 cm gömülen ahşap direkler, ana taşıyıcı görevini üstlenir. Bu işlemden sonra zemine atılan beton ile bungalov evin temeli oluşturulur.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: idanatura.com

Bir bungalov evin olmazsa olmazı ise tabanına dolgulu beton atılan tuvalet kısmıdır. Hijyen ve sızdırmazlık konusu göz önünde bulundurularak, tabanını fayans, duvarlarını ise ahşap lambiri kullanarak inşa edebilirsiniz.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: antikvadi.com

Bir ahşap ustasının önerisine göre bungalov evlerde ilaçlı ve kurutulmuş ahşap kullanılması ve birleşme noktalarının taban – tavan izalasyonunun bölgeye ve zemine göre ayarlanması gerekmektedir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: antikvadi.com

Bungalov Ev Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Bungalov evlerinin fiyatları evin m2’si, yeri, kullanılacak ahşap malzemesi, kapı pencere ölçüleri ve kullanılacak banyo ve elektrik malzemelerine göre değişiklik gösterebilir.

Bungalov Evler
Bungalov Evler, Foto: idanatura.com

Bu değişkenlikleri göz önünde bulundurarak ortalama bungalov ev fiyatına 25 – 50 bin arası diyebiliriz. Bungalov evlerin fiyatları istenilen özelliklere ve konseptlere göre artabileceği gibi azala da bilir.

Foto: antikvadi.com

Türkiye’deki Bungalov Evler Hakkında;

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...