Adana Kamp Alanları ve Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri olan Adana, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Adana, liman, ticaret ve yemek kültürü yanı sıra turizm öne çıkıyor. Sıcağı ve kebabı ile tanıdığımız Adana, doğası ve tarihi konumu ile de oldukça önemli şehirlerimizden. Bu yazımızda sizlere Anada kamp alanları, Adana ücretsiz çadır kamp yerleri, ve Adana gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Yakınlarındaki diğer kamp alalarını keşfetmek için tıkla

Adana Kamp Alanları

1. Prodoss Kamp Alanı

Adana Kamp Alanları - Prodoss Kamp Alanı
Adana Kamp Alanları – Prodoss Kamp Alanı

Prodoss Kamp Alanı, Adana’nın Çukurova ilçesinde Örcün köyünde bulunmaktadır. Muhteşem doğasıyla gelenlerin bir daha gelmek isteyeceği adana da ki bu kamp alanı şehir’in gürültüsünden uzaklaşmak için ideal bir yer. Oldukça geniş olan alana çadırınızı istediğiniz düzlüğe kurabilirsiniz, geceleri yıldızları izleyip sabahları kuş cıvıltılarıyla uyanmak oldukça keyifli. Nehir’in yakınına kurup sabah gözlerinizi açtığınızda güzel bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. Ailecek harika vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Prodoss Kamp Alanı trekking için de ideal. Ayrıca Çukurova’nın faydalı bitkisi Murt, burada da yetişmektedir bulunmaktadır. Bitkisel ilaç olarak da kullanılmaktadır a vitamini, soğuk algınlığı ve balgam sökücü gibi özelliğe de bulunmaktadır. İçi incir gibi çekirdeklerden oluşmakta olan Murt meyvesi sarı veya kahverengi olduğunda tüketilebiliyor. Bulursanız bu meyveyi tüketmenizi öneririz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2. Yılmaz Kamping

 Adana Kamp Alanları - Yılmaz Kamping
Adana Kamp Alanları – Yılmaz Kamping

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulunmakta olan bu kamp alanı, denize oldukça yakın olan bu kamp alanında denize girme fırsatını da elde edebilirsiniz. Alanda duş, soyunma kabini, tuvalet, barakalar bulunmaktadır. İsterseniz kamp alanında bulunan barakalarda isterseniz kendi çadırınız da kalabilirsiniz. Ayrıca alanda Takalar (botlar) da bulunmaktadır, isterseniz bunları kullanabilir güzel bir deniz turu yapabilirsiniz. Ayrıca yanınıza semaverinizi alıp, kumsalda çadır başında veya alanda bulunan piknik masalarında çayınızı demleyip bu güzelliğin tadını çıkartabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3. Medcezir Camping

Adana Kamp Alanları - Medcezir Camping
Adana Kamp Alanları – Medcezir Camping

Medcezir kamping, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulunmaktadır. İki kalma seçeneği bulunan bu kamp alanında, ister bungalov evler de ister çadırda kalabilirsiniz. Ayrıca bazı bungalov evler de klima bulunmaktadır. Plaja 15 metre kadar mesafede olan bu kamp alanı denize oldukça yakın, dilediğiniz gibi rahat rahat girebilirsiniz. Kamp alanında internet de bulunmaktadır, Dalış ve Balık Tutma gibi faaliyetler de bulunabileceğiniz bir alan bulunuyor. Medcezir kamping’de Klima, Buzdolabı, İnternet, Masa-Sandalye (bungalov için), Televizyon (bungalov için) bulunmaktadır. Güzel bir haftasonu tatili geçirmek isterseniz yolunuz Adana düşerse uğramayı unutmayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4. Magarsus Camping

Adana Kamp Alanları - Magarsus Camping
Adana Kamp Alanları – Magarsus Camping

Adana’nın Karataş ilçesinde yer almaktadır, kamp alanı çadırın yanı sıra karavan da alabiliyor. Bu yüzden ister çadırınız ile gelin isterseniz karavanınız ile gelebilirsiniz. Ayrıca Margarsus Camping tam bir aile yeridir Yemyeşil ağaçların içinde kaybolup harika dakikalar yaşayabilirsiniz. Denize de 25-30 metre kadar yakın olan kamp alanı size yüzme imkanı sağlıyor da diyebiliriz, dilediğiniz gibi yüzebilir güneşlenebilirsiniz. Kamp alanında internet de bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Adana Ücretsiz Kamp Alanları

1. Kırmıtlı Kuş Cenneti | Adana Kamp Alanları

Adana Gezi Rehberi - Kırmıtlı Kuş Cenneti
Adana Gezi Rehberi – Kırmıtlı Kuş Cenneti

Adana’nın Osmaniye ilçesinde yer alan bu harika kuş cenneti kamp yapmak için ideal yerlerden biri. Sakin huzurlu bir yer olan bu kamp alanı yemyeşil ağaçlığı ile tertemiz akan deresi sizi çekecektir. Kırmıtlı Kuş Cennetinde önemli kuş alanı statüsü kazandıran türler bulunmaktadır, onlardan bazıları ise; Gece Balıkçılı, Yalıçapkını, Alaca Yalıçapkını ve İzmir Yalıçapkını gibi kuşlardır. Yalı çapkını 3 türden oluşmaktadır ve 3’ünün de bir alanda bulunduğu nadir yerlerdendir. Tespit edilmiş 250 kuş türü bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2. Aladağ Küp Şelaleleri | Adana Kamp Alanları

Adana Gezi Rehberi - Aladağ Küp Şelaleleri
Adana Gezi Rehberi – Aladağ Küp Şelaleleri

Adana’nın Aladağ ilçesinde yer alan bu doğa harikası yer, adını Aladağ’ın Küp Köyünden almaktadır. Şehrin sıcağından bunaldıysanız buraya kamp kurmak sizin için fazlasıyla rahatlatıcı olabilir çünkü burada bulunan şelalelere girebilir serinleyebilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3. Körkün Kanyonu | Adana Kamp Alanları

Adana Gezi Rehberi - Körkün Kanyonu
Adana Gezi Rehberi – Körkün Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan bu kamp alanı diğer kamp alanları gibi çok bilinmese de sanırım en iyi yönlerinden biri de bu, hala temiz ve sessiz sakin bir yer olarak kalabilmesi. Kamp yapmak için ideal bir yer olan Körkün Kanyonunun içerisinden Körkün ırmağı geçmektedir. Seyhan Nehrine kadar akmaktadır. Tertemiz suyu ve müthiş görüntüsüyle sizi büyüleyecektir, ayrıca kendinizi buz gibi suların kollarına atabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4. Belemedik Vadi | Adana Kamp Alanları

Adana Gezi Rehberi - Belemedik Vadi
Adana Gezi Rehberi – Belemedik Vadi

Bu harika vadi Pozantı ilçesinde bulunmaktadır, keşfedilmesi gereken bu doğa harikası yer sarı ve yeşil’in en güzel tonları bulunuyor. Bu renk cümbüşünün içinde kamp yapmak oldukça huzurlu ve eğlenceli olacaktır. Kamp yapmanın yanı sıra fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz çünkü doğa buna oldukça uygun.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5. Yumurtalık Kuş Cenneti | Adana Kamp Alanları

Adana Gezi Rehberi - Yumurtalık Kuş Cenneti
Adana Gezi Rehberi – Yumurtalık Kuş Cenneti

Bir diğer gidebileceğiniz kuş cenneti ise Yumurtalık Kuş Cenneti, bir çok çeşit hayvanın bulunduğu bir yer. Parkın toplam alanı 16.430 hektardan oluşmaktadır. Doğa ve kuşlarla iç içe olan bu cennet, kamp yapmak için oldukça uygun. Ayrıca Türkiye de nadir yetişen Halep Çamı da burada yetişmektedir. Yüksek sayıda şu kuşlar görülmektedir; Leylek, Ak Pelikan, Flamingo, Kaşıkçı, Kara Karınlı Kumkuşu, Döğüşkenkuş bulunmaktadır. Alanda üreyen kuşlar da bulunmaktadır, Küçük Sumru, Sumru, Bataklık Kırlangıcı, Gülen Sumru’dur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Adana Gezilecek Yerler

1. Adana Merkez Park

Adana Gezi Rehberi - Adana Merkez Park
Adana Gezi Rehberi – Adana Merkez Park

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunmakta olan Merkez Parkı, 2004 yılında yapılmış olup Türkiye’nin en büyük parkı olma statüsüne sahiptir. Seyhan nehrinin iki yakasına kurulmuştur. Çeşitli ağaçlar ve yeşillikleriyle rengarenk çiçekleriyle sizi karşılayacaktır, 400 binden fazla bitki bulunuyor. 40 çeşit ağaç ve 67 çeşit bitki ile süslenmiştir. Ayrıca bu parkın içerisinde Sabancı cami de bulunmaktadır. Parkta 12 havuz, 2,2 hektarlık bir çocuk oyun alanı, paten pisti, amfi tiyatro, dinlenme terasları  da bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2. Taşköprü

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yer almaktadır ve Adana’nın simgesi haline gelmiştir. Avrupa ve Asya arasında önemli bir köprü niteliğindedir. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Adana ve Karşıyaka yakalarını birleştiren köprü olup, 319 m uzunluğunda ve 13 m yüksekliğindedir. Dünya’nın hala kullanılan en eski köprüsüdür, bir efsanesi de bulunur ve efsane şöyledir ;

Adana Gezi Rehberi - Taşköprü  Tarihi Fotoğrafı
Adana Gezi Rehberi – Taşköprü Tarihi Fotoğrafı

Büyücülerden biri Adania denilen kentin kralına bir kehanette bulunmuş, Senin güzeller güzeli kızını bir yılan sokup öldürecek. Kralı telaş sarmış ve bu telaş sonucu kızını kentin önünden akan nehrin ortasındaki bir adaya göndermiş. Yılan oraya ulaşamaz diye umuyormuş. Ama yılan, üzüm dolu bir sepetin içinde adaya ulaşmış ve kızı sokup öldürmüş. Kral da ölen kızının anısına nehrin iki yakasını birleştiren bir köprü yaptırmış. Adını da, kullandığı yapı malzemesini çağrıştıracak şekilde Taşköprü koymuş. Köprü yaptırmakla kalmamış, kızının anısı sonsuza kadar yaşasın, köprü yıkılırsa bir daha yapılsın diye, köprünün ayaklarının birinin içerisine hazine yerleştirmiş. ”Her kim ki köprüyü yeniden onarmak isterse bu altınları kullansın ama onarırken daha sonrası için yeni altınlar koysun” diye vasiyette bulunmuş.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3. Seyhan Barajı

Adana Gezi Rehberi - Seyhan Barajı
Adana Gezi Rehberi – Seyhan Barajı

Seyhan barajı, Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınından kurtarmak amacı ile yapılmıştır. 974 günde tamamlanan baraj, sulama ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Bu barajda gezebileceğiniz gibi bisiklete binebilir, piknik yapabilir, balık tutabilir gezebilir ve buralarda bulunan cafelere oturabilirsiniz size kalmış ister baraj manzarasını seyredin isterseniz gezin. Seyhan Baraj Gölü’nün olduğu alanda Roma döneminde kalma bir antik kent olduğu bilinmekteydi. Roma İmparatoru Augustos’un karısı Livia Augusta adına Adana’da kurulan antik kent bulunmaktaydı şimdilerde ise tarihe karıştı.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4. Çoban Dede Parkı

Adana Gezi Rehberi - Çoban Dede Barajı
Adana Gezi Rehberi – Çoban Dede Barajı

Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunmakta olan bu park adını içerisinde bulunan Çoban Dede Türbesinden almıştır. Bu park bir rivayete de sahiptir, zamanın birinde toprak almak amacıyla Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu tepeye iş makinaları ile çalışmaya gitmişlerdir. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü iş makinalarını çalıştıramazlar. Çalışanların tepeye kepçe vurmaları ile birlikte kepçeleri kırılır. Bir süre sonra Çoban Dede’nin mezarının fark edilmesiyle çalışmalar durdurulup tepe türbeye dönüştürülür. Ayrıca Çoban Dede Türbesine çıkarken bir hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor sevdiklerine bir şeyler almayı unutmayın.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5. Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Adana Gezi Rehberi - Anavarza Kalesi ve Antik Kenti
Adana Gezi Rehberi – Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Adananın Kozan ilçesinde bulunan bu antik kent yıllarca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu yer aynı zamanda bir çok savaş ve istila da görmüştür. Kültürel zenginliği sayesinde de UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Kent içinde sur duvarları, sütunlu yol, tiyatro, kilise, orta çağ kalesi ve kaya mezarlar gibi bölümler bulunmaktadır. Ayrıca buraya ait bir efsane de bulunmaktadır ;

Anavarza kralının akıllı ve güzelliği hayran bırakan bir kızı varmış. Hem Sis kralının oğlu hem de Misis Antik Kentinin kralının oğlu, Anavarza kralının kızına talip olmuşlar. Anavarza halkını tehdit eden her iki krala da aynı şeyi söylemişler, en kısa zaman da en çok suyu getirenle kızını evlendirecekmiş kral. Sis kralının oğlundan hoşlanan prenses onun getirmesi için dua edermiş, ancak işler hiç istediği gibi olmamış Misis prensi kolay yoldan suyu daha çabuk getirmiş. Ancak kralın kızı bu duruma dayanamayıp kentini Anavarza kayalıklarından aşağı atmış.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Adana Günü Birlik Doğa Gezileri

1. Aladağ Küp Şelalesi

Adana Gezi Rehberi - Aladağ Küp Şelalesi
Adana Gezi Rehberi – Aladağ Küp Şelalesi

Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan Küp Şelaleleri Çukurova’nın gizli cenneti. İçerisinde 10 tane şelale bulunmaktadır, her biri ayrı güzel ve serin olan şelalelerin yanı sıra yemyeşil doğası da buraya gelip görmek için yeterince iyi bir sebep. Sadece Adana’dan gelenlerle kalmayıp Türkiye’nin her ilinden gelenler bulunmakta, gelmişken harika kareler elde edebilirsiniz. Ayrıca manzaraya karşı bir şeyler yeyip içmek de oldukça keyifli, ancak yolları aşması o kadar da keyifli olmayacaktır yüksek ve bozuk bir yola sahip o yüzden 4×4 araçlarla gelmenizi tavsiye ederiz yere yakın olan araçlarda yere sürtme sorunu yaşayabilirsiniz.

2. Varda Köprüsü

Adana Gezi Rehberi - Varda Köprüsü
Adana Gezi Rehberi – Varda Köprüsü

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan bu köprü, yöre halkı tarafından Koca Köprü olarak da anılmaktadır. Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir. Köprü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğundadır. James Bond’un yer aldığı Skyfall filmi burada çekilmiştir. Hollywood yıldızı bile gören bu köprü gelip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Ayrıca ilerisinde de cafe de bulunmaktadır soluklanmak için buraya da uğrayabilirsiniz.

3. Dokuzoluk Kanyonu

Adana Gezi Rehberi - Dokuzoluk Kanyonu
Adana Gezi Rehberi – Dokuzoluk Kanyonu

Adana’nın Karaisanlı ilçesinde yer almaktadır, hafta sonları hariç sessiz sakin bir ortam olan Dokuzoluk Kanyonu piknik yapmak için ideal bir yer. Ayrıca burada ırmak ve gölet de bulunuyor yaz aylarında gölete girmek oldukça çekici gelebilir Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramayı unutmayın. Piknik yapabileceğiniz gibi dağ bisikleti sürüp, fotoğraf çekimi yapabilir veya trekking yapabilirsiniz.

4. Kapıkaya Kanyonu

Adana Gezi Rehberi - Kapıkaya Kanyonu
Adana Gezi Rehberi – Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesinde ve Kapıkaya köyünde bulunmakta olan Kapıkaya Kanyonunda, bisiklet yolları da bulunmaktadır. Yaklaşık 200 m yüksekliğindedir. Bu doğa harikası kanyonun içerisinden Çakıt Çayı geçmektedir. Kanyonun içerisinde Çınar, Meşe, Çam, Zakkum vb. yüzlerce bitki çeşidi bulunmaktadır. Günübirlik ziyaretçiler burada bisiklete binebilir, fotoğraf çekebilir, yamaç tırmanışı ve doğa yürüyüşü yapabilir.

Yakınlarında kamp alalarını keşfetmek için tıkla

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...