spot_img

Doğaseverlerin Gözdesi Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü, Bitlis/Tatvan’da bulunan bir göldür. Nemrut Krater Gölü’nde kamp yapan doğaseverler, göl havzasını fotoğraflayarak kamp yaptılar. Gece gelen ayılar da doğanın görüntülenen parçalarından biri oldu.

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü, Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük gölüdür. Bu göl Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçelerinin arasında yer alıyor. Covid-19 tedbirleri kapsamında ziyaretçileri azalmıştı. Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte doğaseverlerin ziyaret noktası haline gelen göl, yeniden sık ziyaret edilen bir kamp alanı olmuştur.

Manzarasıyla kendisine büyüleyen göl, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN)’den Mükemmeliyet Ödülü almıştır.

Nemrut Krater Gölü, yerli ve yabancı fotoğrafçıların da en sık ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

Kampseverlerin Gözdesi

2.250 rakımlı Nemrut Krater Gölü, yerli ve yabancı kampçıların en sık uğradıkları duraklardan biri. Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleriyle birlikte Bitlis’ten yola çıkan 53 kampçı bu gölde kamp kurdu. 9-10 Ekim tarihlerinde burada kamp kuran doğaseverler, gölü fotoğraflayıp burada kurulan çadırlarda kaldı.

Bir bölgeye kadar araçla gidilirken, araçlardan sonra 33 kilometrelik yol ziyaretçiler tarafından13 saatte yürüyerek aştı. Kulüp üyeleri, göle ulaşınca, önce piknik yapıp ardından geceyi burada geçirdikten sonra zirve tırmanışını bitirdi.

Ayılar Telefon Kamerası İle Görüntülendi

Aç ayılar geceleri yemek ararken kampçıların da karşısına çıkınca kampçıların telefon kameralarıyla görüntülendi. Vadi Doğa Sporları Kulüp Başkanı Ömer Demez ayılar için “Gece boyunca sevimli misafirimiz ayı bizi yalnız bırakmadı” şeklinde konuştu.

Pandeminin Stresi Doğada Atıldı

Doğaseverlerden biri olan Deniz Balaman “Uzun süre doğayla baş başa kalamadık” diyor. Aynı zamanda pandemiyle yaşanan stresin de bu gölde atılabileceğini söylüyor. Kısıtlamalardan sonra havaların da ısınmasıyla kendilerini doğaya bırakan kampçılar, burada huzurlu vakit geçirebileceğini söylüyor.

Ziyaretçiler, normalleşmenin başlamasıyla kendilerini doğaya attıklarını söylüyor. Nemrut Krater Gölü’nün eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu anlatıyor. Tekrar da gelmek istediklerini belirten ziyaretçiler “Yılın stresini burada attık” diyor. Aynı zamanda gelen ziyaretçilerden çevreyi temiz tutmalarını ve temiz bırakmalarını istiyor.

Ziyaretçiler Herkesi Davet Ediyor

Kentten 45 kilometre uzaklıkta bulunan Nemrut Krater Gölü’ne özel araçlarla ve karavanlarla gidilebiliyor. Aynı zamanda tur operatörlerinin sağladıkları ulaşım imkanlarıyla da ulaşmak mümkün.

Nemrut Krater Gölü’nün ziyaretçileri, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen herkese burayı tavsiye ettiklerini söylüyor. Yerli ve yabancı kampçılar yıldızların, doğanın, hayvanların fotoğraflarını çekerek de herkesi bu bölge davet ediyor.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Zipline Nedir? Türkiye’nin En İyi 5 Zipline Parkuru

Zipline gibi ekstrem sporlar, günümüzde macera tutkunları için seyahatlere...

Dünyanın En Vahşi Hayvanları

Federico Garcia Lorca, tangodan yola çıkarak sanatçıların neden etkileyici...

Dünyanın En Uzun Nehirleri

Nehirler, insanlık ve dünya için zannedildiğinden çok daha önemli....

Yat Camping Motel

Kuşadası yazı seven tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir....