Vizesiz Gidilen Ülkeler

Herkesin hayalidir yurtdışına çıkmak. Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ülkeler görmek bu ülkelerin mimarisini, sanatını ve mutfağını tanımak herkesin isteğidir. Tüm bunları yapmayı düşünürken en kolay şekilde o ülkeye ulaşmak ilk tercihimiz olacaktır. İşte bu yüzden bu yazımızda vizeye ihtiyaç duymadan sadece kimliğiniz ve bavulunuzu alıp gidebileceğiniz sizden ekstra hiç bir hazırlık beklemeyen vizesiz gidilen ülkeler listesini hazırladık.

Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Resmi dili Azerice olan ülke Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahiptir. Ayrıca Azerbaycan’ın ülkemiz ile 17 km’lik sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan zengin kültürü ile opera ve tiyatro sanatlarını da barındıran ilk ülke özelliğini taşır. Petrol ve doğalgaz bakımından da zengin olan Azerbaycan’da ülkenin büyük çoğunluğu tarımdan geçimini sağlamaktadır. Ayrıca Azerbaycan işsizliğin ve intihar oranının en düşük olduğu ülkelerdendir.

Kardeş ülke Azerbaycan’da gezecek görecek yer çok. ‘En İyi Otel ve Turizm Kompleksi’ ödülünü alan Alev Kuleleri’nin akşam olduğunda led ışıklarla kaplı görüntüsü sizi büyüleyecek. Yine UNESCO dünya listesinde yer alan Kız Kalesi, taşlar içinde size meşhur Azerbaycan türküsünü hatırlatıyor (bu gala daşlı gala…), 52 odasıyla dikkatinizi çekecek diğer yapı ise Şirvanşahlar Sarayı, dünya listesine giren saray 34 basamaklı yer altı su deposu ile tarihe yolculuk yaptırıyor. Ayrıca Kafkasların en eski parklarından olan Han Bağı Parkı, çeşitli yerlerden getirilen bitkiler ve içerisinde ki tiyarto alanı ile görmeye değer yerlerden. Şeki Han Sarayı, Kobustan Milli Parkı, Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Bakü Televizyon Kulesi ve daha pek çok yer Azerbaycan’da ziyaretçilerini bekliyor.

Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda
Antigua ve Barbuda

Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan ülke, iki büyük ada ve pek çok adacıktan oluşuyor. Ada nüfusunun çoğunluğu Afrika kökenli siyahilerden oluşuyor ve halkın ana dili İngilizce. Görülmesi gereken yerlerden ilki St. John’s, ülkenin hem başkenti hem de en büyük şehri. Başkentin ışıklarla donatılmış caddesi ve limanı görülmeye değer. Doğal yapılardan biri olan Darby Mağarası ise ilginç dikitleri ve sarkıtları ile ilginizi çekecek. Ayrıca çeşit çeşit kuşları ile Frigate Kuş Cenneti ziyaretinizi bekliyor.

Arjantin

Arjantin
Arjantin

Vizesiz gidilen ülkeler arasında olan Arjantin, Güney Amerika’da ikinci, dünyada ise en büyük sekizinci ülkedir. Zengin yer altı kaynakları ve tarımsal faaliyetleri ile refah düzeyi yüksek ülkelerden biridir. Nüfusun çoğunluğunun resmi dili İspanyolcadır. Arjantin’de görmeniz gereken ilk yer Iguazü Falls şelaleleri, UNESCO dünya listesinde yer almaktadır. Şelalenin bulunduğu Şeytan Boğazı’nda fotoğraf çekilmek için sıraya girmeniz gerekmekte. Dünya mirası listesinde yer alan diğer biz güzellik ise Perito Moreno Buzulu, 30 km buz kütlesinden oluşuyor. Ayrıca ülkenin en iyi alış veriş mağazalarının ve müzelerin bulunduğu Buenos Aires’e ise hayran kalacaksınız. Güney Amerika’nın en iyi plajlarından biri olan Mar del Plata ve daha bir çok yer sizi bekliyor.

Arnavutluk

Arnavutluk
Arnavutluk

Ülkenin çoğunluğu dağlık olup, kıyıda kalan denizi ve plajları ile dikkat çekiyor. Arnavutluk‘ta küçük bir tatil köyü olan Saranda’da denize girmeden gezmeye devam etmeyin. Devamında ise Osmanlı Mirası ile eşsiz mimariye sahip olan dağlar içinde ki Berat’ta ve Elbasan Tavası ile bildiğimiz Elbasan’da Osmanlı mimarisini görmeniz size Osmanlı Dönemi’nde gibi hissettirecektir.

Belarus-Beyaz Rusya

Belarus-Beyaz Rsuya
Belarus-Beyaz Rsuya

Vizesiz gidilen ülkeler listesinde olan ve bir Slav devleti olan Belarus’un başkenti Minsk’tir. Geniş bataklık arazileri bulunan ülkenin denize kıyısı olmamakla birlikte bir çok dere ve göl bulunmaktadır. İki tane resmi dili olan ülkenin ilk dili Rusça ikincisi ise Beyaz Rusça. İlginç olan ise Beyaz Rusya Avrupa’da idam cezası veren tek ülkedir. Belarus’ta yer alan ve müze olan Mir Kalesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca ikonik tasarımı ile sizi büyüleyecek olan Milli Kütüphanede ziyaretinizi beklemekte. 2. Dünya Savaşı ile ilgili pek çok şeyin sergilendiği müze de ilginizi çekecektir.

Bosna-Hersek

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Bosna Hersek, geçiminin çoğunu tarım ve sanayiden sağlamaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu ülke, yazları sıcak kışları ise soğuktur. Ülkenin resmi dilleri Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Osmanlı tarafından yaptırılan Su Sebili’ninde bulunduğu Baş Çarşı, birbirinden güzel kafe, restoran ve dükkanları görebileceğiniz bir yer. Latin Köprüsü olarak bildiğimiz 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan Ferdinand’da bu köprüde can vermiştir. Ayrıca Gazi Hüsrev Bey Camii’nin yapımı ve daha bir çok eserde imzası olan Gazi Hüsrev Bey’in eserleri de sizler beklemektedir.

Brezilya

Brezilya
Brezilya

Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi olan Brezilya, dünyanın en kalabalık altıncı ülkesidir. Portekizce Brezilya’nın resmi dilidir. Festivallerin başkenti, Rio Karnavalı ve şehrin sembolü olan Kurtarıcı İsa Heykelinin bulunduğu Rio De Janeiro’da her an bir karnavala denk gelebilirsiniz. Brezilya’ya kadar gelmişken samba yapmadan gitmek olmaz tabii. Ayrıca futbolun doğduğu şehir Sao Paulo da her an bir futbolcu ile karşılaşabilirsiniz. Tropik ormanları, muhteşem plajları ve müzeleri ile Brezilya ziyaretinizi beklemektedir.

Fas

Fas
Fas

Vizesiz gidilen ülkeler listesinde yer alan ve krallık olarak yönetilen ülke Cebelitarık Boğazı’ndan Akdeniz’e kadar uzanıyor ve ülkede Akdeniz bitki örtüsü görülmektedir. Ayrıca Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip 5. ülkesidir. Nüfusun çoğunluğu Müslüman olan ülkenin resmi dili Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılmaktadır. Tabi ki Fas deyince aklımıza rengarenk sokakları ve mimarisi geliyor. Bu renkli mimarisini en iyi şekilde göreceğimiz yer ise ‘Kızıl Şehir’ adıyla da bilinen Marakeş’tir. Özellikle Marakeş’te göreceğiniz rengarenk halı pazarları sizi beklemektedir. Ayrıca ülkenin başkenti Kazablanka da göreceğiniz yapıtlar, Şafşavan’da Yahudilerin inşa ettiği mavi badanalı binalar, büyük liman kenti Agadir ve ülkeye adını veren Fes şehri farklı kültürü ile ziyaretinizi bekliyor.

Filipinler

Filipinler
Filipinler

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Filipinler, yaklaşık 100 milyon nüfusu ile Asya kıtasının en kalabalık 8. ülkesidir. Takımadalardan oluşan Filipinler’de sıcak ve nemli hava yoğun görülmektedir ve ülkede 3 mevsim yaşanmaktadır. Ülkenin resmi dili Filipince ve İngilizcedir. Sokak lezzetleri ile tanıdığımız Filipinler’de pek çok farklı tat deneyeceksiniz. Yani mangolu pirinç yanında balık yiyebilirsiniz bizden söylemesi. Yemek yedikten sonra Filipinler’e özgü masaj türü Hilotu yaptırmadan ülkeden ayrılmamalısınız. Ayrıca General Santos’ta beyaz kumlarını, Siquijor Adası’nın büyüleyiciliğini, Miag-ao Kilisesini görmeyi ve aktif volkanların bulunduğu Mayon Volkanlarına karşı fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Güney Kore

Güney Kore
Güney Kore

Vizesiz gidilen ülkeler listesinde olan Güney Kore’nin başkenti Seul’dür ve büyük bir küresel şehirdir. Güney Kore çok gelişmiş bir ülke olup, vatandaşlarına dünyanın en hızlı internetini sunmaktadır. Ayrıca Kore dalgası olarak adlandırılan ve fenomen olan K-pop ve TV dizileri küresel çapta etkilidir. Güney Kore’de kışın ayaz, yazın ise nemli ve sıcak hava görülür. Ülkemiz açısında da Güney Kore ayrı bir önem taşımaktadır. 1950 Kore Savaşı’nda olan yardımlarımızdan dolayı ilişkilerimiz sağlam ve temelli bir yapıdadır. Ülkede okur-yazar oranının %92 olması da gelişmişlik seviyesini göstermektedir. Dünya genelinde izlenen dizi ve filmleri de televizyon sektöründe ne kadar iyi olduklarını göstermektedir.

Güney Kore’de gitmeniz gereken ilk yerlerden biri olan Bukchon Hanok Village, 600 yıllık geçmişi ve sivil mimarisi ile yoğun ilgi çekmektedir. Otantik yerleşimli Bukchon Hanok Village Kuzey Köyü olarak da bilinmektedir. Köy sınırları içerisinde fotoğraf çekmek yasak olup kırmızı kıyafetli görevlilerden bilgi alabilirsiniz. Caddeleri ve mağazaları ile bildiğimiz Myeongdong’da alış veriş yapmadan gitmemenizi öneririz. Ama isterseniz geleneksek ürünlerin ağırlıkta olduğu Insadong’u da tercih edebilirsiniz. Ayrıca gökdelenlerde dolu yerleşim yeri olan hatta adına şarkı yazılan Gangnam şehrini de görmelisiniz. Gece pazarları, geleneksel şölenleri, müzeleri, eğlence merkezleri ve daha bir çok gezilecek yerleri ile Güney Kore ziyaretini beklemektedir.

Hong Kong

Hong Kong
Hong Kong

Çin Halk Cumhuriyeti olarak bildiğimiz Hong Kong, dünyada nüfusun en yoğun olduğu yerlerden biridir. Hong Kong dünyanın en çok sayıda gökdelen barındıran şehridir. Hong Kong’ta pek çok yerel din vardır. Resmi dili ise Çince ve İngilizcedir. Hong Kong’ta göreceğiniz ilk yer kentin manzarasını tüm ihtişamı ile izleyebileceğiniz Victoria Zirvesi olmalıdır. Diğer bir yer ise dev boyutu ile dikkat çeken Tian Tan Buddha tam 34 metre yüksekliğe sahiptir. Tsim Sha Tsui ışıltısında, modern tarzda mağazalarını ve alış veriş merkezlerini gezebilirsiniz. İsterseniz Temple Street Gece Pazarı’nda alış verişinize devam edebilir otantik ürünler satın alabilirsiniz. Edebiyat ve savaş tanrılarına adanan en eski dini yapılardan olan Man Mo Tapınağı da görmeniz gereken yerlerden biridir.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru Vatan olarak da adlandırdığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Harekatı’ndan beri Türkiye topraklarının bir parçasıdır. Ülkede turizmin büyük önemi vardır. Her mevsim tatil için uygun olan KKTC yüzmek için Akdeniz’in en güvenli mekanlarındandır. Ülkenin resmi dili Türkçedir ve nüfusun %98i Müslümandır. KKTC’de Girne Kalesi görmeniz gereken ilk yerlerdendir. Girne Kalesi’ne Lefkoşa Merkezden 15 dakikada bir dolmuşlar kalkıyor. Ayrıca Mağusa Limanı olarak bildiğimiz adına türküler yazılan limanda ülke için büyük önem taşıyor. Ayrıca Mağusa’da ki Batık Gemi Müzesi de görmeniz gereken yerlerden. ‘Hayalet Şehir’ olarak adlandırılan Maraş Mahallesi’ne girişler yasak olup ancak dışarıdan seyredilmektedir.

Katar

Katar
Katar

Üç tarafı Bafra Körfezine bakan Katar, dünyanın 4. zengin ülkesidir. Ekonomisinin büyük kısmını petrolden karşılamaktadır. Vatandaşlarının tamamına yakını İslam dinine mensuptur. Katar yazın kurak ve nemli kışın ise ılık ve az yağışlıdır. İlk olarak ülkenin başkenti Doha’da geleneksel izler taşıyan mimarileri göreceksiniz. Al Zubara kalesi ise tarihi 1700lere dayanmaktadır ve eskiden inci çıkarılan bu bölgede sadece kalıntılar kalmıştır. Ayrıca Khor Al Adaid çölün denizle birleşmesinden doğan bir doğa harikasını göreceksiniz. Muz Adası, Dukhan, Zekreet Beach Katarda görülmesi gereken sahillerden bir kaçı.

Vizesiz Gidilen Daha Pek Çok Ülke Var

Ayrıca vizesiz gidebileceğiniz ülkeler arasında Barbados, Belize, Bolivya, Botsvana, Brunei, Cook Adaları, Dominika, Ekvador, El Salvador, Endonezya, Esvatini, Fiji, Filistin, Guatemala, Honduras, İran, Jamaika, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kosta Rika, Lübnan, Makao, Makedonya Cum., Malezya, Mauritius, Moğolistan, Panama, Paraguay, Moldova… gibi gidip görebileceğiniz, gezebileceğiniz pek çok ülke bulunmaktadır.

Sorumluluk Reddi: Bu içerikte yer alan ülkeler Emirates, Kiwi.com, Lingualeo ile dolaylı bağlantılarla işbirliği yapılarak uçak bileti yönlendirmeleri yapılmıştır. Doğabilecek sorunlardan Kampbros Medya ve Prodüksiyon Ltd. Şti. sorumlu tutulamaz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Ayşe Akman
Ayşe Akman
Ayşe Akman, Uşak Üniversitesi Yeni Medya mezunu olup Anadolu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı alanında yüksek lisans yapıyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı ve editörlük yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...