Thundersnow Gök Gürültülü Kar Yağışı

Hava olayları arasında nadir görülen Thundersnow, gök gürültülü kar yağışı demektir. İstanbul’da 24 Ocak 2022 tarihinde görülmüştür. Thundersnow gerçekleştiği sırada yoğun kar yağışı, tipi ve gök gürültüsü olayları görülür.

Kış fırtınası veya gök gürültülü sağanak yağış olarak da bilinen gök gürültülü sağanak yağış, birincil yağış olarak yağmur yerine kar yağan olağandışı bir gök gürültülü fırtınadır. Tipik olarak, ekstratropik siklonun soğuk sektörü içinde yukarı doğru güçlü hareket bölgelerine düşer. Termodinamik olarak diğer herhangi bir oraj türünden farklı değildir, ancak kümülonimbus bulutunun tepesi genellikle oldukça düşüktür. Karın yanı sıra, graupel veya dolu da düşebilir.

kar fırtınası
Kar Fırtınası / Fotoğraf: Unsplash & Todd Diemer

Thundersnow Nerelerde Görüldü?

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın Great Lakes bölgesinde, Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri’nde, Oklahoma’da ve Büyük Tuz Gölü’nde göl etkili karla daha yaygındır. Thundersnow ayrıca Halifax, Nova Scotia ve Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle New England ve New York’ta, bazen kış mevsiminde birkaç kez meydana gelir. 30 Aralık 2019’da, gök gürültülü sağanak yağış, gök gürültülü sağanak yağış ve gök gürültüsü üreten bir gök gürültülü fırtına hücresi için Massachusetts’in bazı bölgeleri için şiddetli bir gök gürültülü fırtına uyarısı verildi.

Britanya Adaları ve kuzeybatı Avrupa’nın diğer kısımları, kış ve ilkbahar aylarında karla karışık yağmur veya (genellikle ıslak) kar sağanakları sırasında zaman zaman gök gürültüsü ve şimşekler rapor eder. İskoçya, 4 Aralık 2020’nin erken saatlerinde bir gök gürültüsü olayı kaydetti ve olağandışı gürültü yerel halk arasında alarma neden oldu. Ayrıca Kanazawa ve Japonya Denizi çevresinde ve hatta Everest Dağı çevresinde de yaygındır. Doğu Akdeniz’de kutup kaynaklı düşük basınç olayları, kış fırtınaları sırasında, özellikle Amman ve Kudüs de dahil olmak üzere İsrail ve Ürdün’ün yüksek illerinde bol miktarda gök gürültüsü oluşumuna neden olur. Kayak amaçlı alanlarda bu tür fırtınalar meydana geldiğinde, dağlar genellikle güvenlik için boşaltılır.

Brezilya’nın Güney Bölgesi, 1984 ve 2005 yıllarında Santa Catarina eyaletinde ve Ağustos 2011’de güneydeki Rio Grande do Sul eyaletindeki Serra Gaúcha yayla bölgesinin bazı belediyelerinde gök gürültülü sağanak yağışlar kaydetti.

thundersnow kar yağışı
Kar Yağışı / Unsplash & Marek Okon

Thundersnow Nasıl Oluşur?

Buffalo, NY üzerinde yoğun kar yağışı ve sık sık şimşek üreten büyük bir fırtına. Göl etkisi gökgürültüsü, soğuk bir cephe veya kısa dalganın bir su kütlesi üzerinden geçmesinden sonra meydana gelir. Bu, göl sıcaklığı ile yüksek sıcaklıklar arasındaki termal atlama oranlarını dikleştirir. Göl sıcaklığı ile yaklaşık 1.500 m (4.900 ft) (850 hPa seviyesi) arasındaki sıcaklık arasında 25 °C (45 °F) veya daha fazla bir sıcaklık farkı, yüzey sıcaklıklarının düşmesi bekleniyorsa, genellikle gök gürültülü sağanak yağışın başladığını gösterir. donma noktasının altındaki. Bununla birlikte, diğer coğrafi unsurlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörler, gök gürültülü sağanak yağışın gelişimini etkiler.

Wikipedia

Bu Hava Olayının Etkileri

  1. Sıcak veya soğuk bir cephenin kenarındaki normal bir fırtına soğuk havaya karışır ve yağmur veya kar yağmasına dönüşebiliyor.
  2. Ekstrakropikalde görülebileceği gibi sinoptik zorlama siklon, fırtınaya yol açabiliyor. Düz kar bulutları engebeli hale gelir veya “taret” olarak adlandırılanları geliştirir. Taretler bulutların etrafında yükselir ve üst katmanı kararsız hale getirir. Türbülans, su moleküllerinin veya buz kristallerinin elektron kazanmasına veya kaybetmesine neden olur. İki cisim arasındaki elektrik yükü farkı yeterince büyüdüğünde yıldırım meydana gelir.
  3. Sıcak suyun üzerinden geçen bir soğuk hava cephesi fırtınaya neden olur. Bu, Büyük Göller veya yakın ve okyanusun yakınında en sık görülen gök gürültüsü türüdür.

Kaynaklar: Wikipedia, Peopleperproject

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...