Mocamp Nedir? Mocamp Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Mocamp Nedir?

Kamp sever doğa âşıkları için çadırlarını kurabilecekleri, karavanlarını park edebilecekleri ve nefes alabilecekleri yeni mocamp alanlarını keşfetmek adeta bir tutkudur. Dağ zirvelerinde gizli kalmış yeşil alanlar, gizemli keşfedilmemiş sahil kenarları, tarihi yerlere yakın olan ve pek bilinmeyen alanlar… Tabi bu alanların içerisinde kampçılara wc, wi- fi, duş, çamaşır yıkama, yiyecek- içecek ve elektrik ihtiyacı gibi olanakları temin etme vb. imkânları sunan işletmeler, güvenli bir kamp konaklama imkanı sağlıyor. İşletmeler, farklı konaklama tipleriyle misafirlerini karşılarken; evlerini sırtında taşıyan çadırcıları ve karavan sahiplerini de unutmuyor ve onlar için özel konaklama yeri hizmetini de sağlıyor.   

Tamamen doğayla iç içe olmak isteyen kamp severler ise işletmelerin sunduğu olanakları aramaksızın çadırlarını kurabilecekleri, karavanlarını park edebilecekleri mocamplar arıyor. Mocamp, özellikle Türkiye’de: Motorlu taşıtlar, karavanlar ve çadırlar için çeşitli olanaklarla donatılmış ve alanı olan turist kamp alanı.

Fotoğraf: Unsplash.com

Mocamp Türleri

Mocamplar, kendi içerisinde de çadır ve karavanlara hizmet verirler. Bazı mocamp alanları yalnızca çadır servisi verirken bazıları karavan hizmeti de vermekte. Bazılarında kendi çadır ya da karavanınızla kalabilirken bazılarında yalnızca işletmelerin sunduğu konaklamaları tercih etmek zorunda kalıyorsunuz. Çadır ve karavan hayatına alışık olmayıp deneyimlemek isteyenler için bu alanlar cazip gelirken kamp tutkunu çadır ve karavan sahipleri için karavan park alanlarını da müşterilerine sağlayan mocamplar daha ön plana çıkıyor.

Karavan mocamplarının öne çıkması ise yazın serinliği, kışın sıcaklığı sağlaması, gezici olma, bir yere bağlanmama imkanını sağlaması, az zamanda fazla yer gezme olanağı, daha hesaplı olması ,  salgın dolayısıyla otel, pansiyon vb. tatil konaklama yerlerinden sakinliği ile ayrılması ve bu tatil şeklinin tek düzeliğinden uzak olmasıyla farkını ortaya koymasıyla sağlanıyor.

Fotoğraf: Unsplash.com

Mocamp Destinasyonları

Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde tatil yapabilecek olanlar, otel, pansiyon vb. konaklama alanlarındansa çadır ve karavan mocampları tercih etmekte. Türkiye’de karavan mocamplar, sahil kesimlerinde yoğunlaşmakla birlikte yeterince mevcut ve gelişmeye de devam etmekte. Türkiye’de bulunan bazı karavan mocamplar ise, Antalya, Artvin, Muğla, Balıkesir-Ayvalık, İzmir gibi şehirlerimizde varlığını sürdürmektedir.

İzmir gibi tatilcilerin ve doğasever çadırcıların uğrak olduğu bir ilde de zengin karavan mocamp alanları mevcut. İster bu turizm şehrine uğrayanlardan olun ister egenin incisi İzmir’de konaklıyor olun ve bir hafta sonu kaçamağı için karavanınızı alıp kaçacak bir alan arayın. Bu şehir bu imkanı sizlere fazlasıyla sunuyor olacaktır. İzmir’de bulunan karavan mocamplardan bazıları Balçova ve incir altı kent ormanı, Karagöl, Menderes- gümüldür, Foça, Menemen, Seferihisar, Bergama, Urla, Çeşme, Dikili, Selçuk, Kemalpaşa’dır. Bu alanlar mocamp açısından zengin bölgelerdir.

Fotoğraf: Unsplash.com

Neden Mocamplar’da Konaklanmalı?

İşletmelere ait karavan mocamplarda konforlu bir karavan tatili sizleri bekliyor. Karavan mocamplarda karavanınız için güvenli, mesafeyle ayarlanan sakin park alanları, ayrı ayrı konumlandırılmış rahat wc ve duş imkanı, elektrik olanağı, wi- fi, buzdolabı, doğayla iç içe olup nefes alabileceğiniz uzun yürüyüş alanları, bazı karavan mocamplarda çocuklarınız için eğlenceli ve güvenilir park alanları ve daha birçok imkân bulunuyor. Küçük dostlarımız evcil hayvanlarınızı yanınıza alıp gidebileceğiniz bu yerler, otel ve pansiyonlara göre de bu alanda kendi farkını ortaya koyup konfor ve doğal güzellikleriyle birleştirip misafirlerini ağırlıyor. Bazılarında yüzme havuzu, bar, spor salonları, ütü ve çamaşır yıkama olanakları, açık hava sinema seyri bile mevcut.

Fotoğraf: Unsplash.com

İşletme Haricindeki Mocamplar

İşletme harici kendiniz gideceğiniz karavan ya da çadır mocamplar için birçok taşınabilir ürün mevcut. İlkyardımdan mutfağa, aydınlatmadan konfora her türlü ihtiyacı karşılamak üzere taşınabilir kamp eşyası mevcut. Hamak, katlanır- taşınır  yatak, taşınabilir klozet, kamp için özel termos, çaydanlık, taşınabilir kamp ocağı, ilk yardım battaniyesi, kamp sandalyesi, kamp masası, özel sineklikler, el feneri ve diğer aydınlatma cihazları, çadır ve karavan için hazırlanan gölgelikler, şişme ürünler için pompalar, mocamp alanlarında gerekli olabilecek alet edevatlar ve daha birçok kamp ürünü…

Karavan- çadır mocamplara uğrayıp farklı deneyimler kazanır, kafanızı dinler, yeşil ve mavi ağırlıklı doğa harikası bu alanlarda hem dinlenir, hem nefes alır hem de bunları yaparken gündelik telaşların yanında unutulan kültürel faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin karavanınızı park edip önünde açılan masa ve sandalyelerde sıcacık kahvenizi yudumlarken kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, resim yapabilir, yaratıcılığınıza ilham olan bu doğal güzelliklerin yardımıyla yazılarınızı yazabilirsiniz… Karavan mocamplarda hamak ve salıncak alanlarında uzun süre vakit geçirebilir, ateş yakabilir ve çevresinde oturup hoş vakit geçirebilirsiniz. Yaz- kış tüm güzel imkanları sunan bu karavan mocamplarda gün doğarken, güneş batarken, yeşil ve mavi temalı renkli fotoğraflar çekebilir ve anılarınıza anı ekleyebilirsiniz. Daha önce görmediğiniz ağaç ve diğer canlı türleriyle tanışabilir kendinizi doğaya daha yakın hissedebilirsiniz. Ya da bu sakin mocamplarda birlikte gittiğiniz insanlarla unutulan hoş sohbetleri telaştan uzak saatlerce gerçekleştirebilirsiniz.

Fotoğraf: Unsplash.com

Sizler için bu yazımızda mocampı açıklamaya ve karavan park alanlarının mevcut olanak ve hizmetlerini tanıtmaya çalıştık. Sizlere doğayla baş başa kalacağınız, yeşil dolu ve huzur kokulu tatiller diliyoruz.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...