İlk Defa Kamp Yapacaklar İçin Gerekli Malzemeler

Şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe, huzurlu ve sakin vakit geçirmek isteriz bazen. Bazense ekonomik olarak böyle bir imkana erişemeyip tatil planlarımızı askıya alırız. Fakat ne olursa olsun kamp atmak her zaman daha kolay olacaktır. Yer kaldı kalmadı derdi olmayan dilediğiniz yer de kamp çadırınızı kurarak kendi alanınızı yaratabilirsiniz. Kamp atmak oldukça eğlenceli, dinlendirici ve motive edici bir eylemdir. Bizde bu yazımızda ilk defa kampçılığa adım atanların neler yapması gerektiğine, alınacak olan gerekli kamp malzemeleri listesine kısa bir rehberlik niteliğinde yardım da bulunacağız. Deneyimli bir kampçıysanız da vermiş olduğumuz listeden hangi araçlara sahip olduğunuzu, nerelerde neler yaptığınızı hatırlayıp keyifli bilgilere ulaşabilirsiniz.

yesilist

Öncelikli olarak kamp atmak için servet harcamaya gerek yok. Daha önce hiç kamp yapmadıysanız ve kamp atmanın size uygun olup olmadığını bilmiyorsanız çok fazla harcama yapıp zor durumda kalmayın. Kamp yapmış bir arkadaşınız, yakınınız ve ya bilgi alabileceğiniz herhangi biri varsa ilk olarak onlardan yardım alarak, çadır isteyerek ya da onlara katılarak kamp yapmayı deneyebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise de ikinci el kamp malzemeleri satan websitelere veya mobil uygulamalara da bakmak tabi ki sizin elinizde. Böylece daha dikkatli, kendinizi vererek ve sağlam bir başlangıç eşliğinde kamp maceranıza atılabilirsiniz. Öncelikle kamp malzemeleri için gereklidir diyerek, evinizi kampa taşıyarak kendinize fazla yük edinmeyin. Çıktığınız mevsim dilimini göz önüne alarak, atacağınız kamp gününe kadar yetebilecek gerekli giysi, yemek vb. şeyleri alın. Fazla mal göz çıkarmaz gibi lütuflarda bulunmamanız da fayda var. çünkü alacak olduğunuz her fazla eşya sizi daha çok yoracaktır. Ayrıca yapmak istediğiniz kampa göre de kamp malzemeleri listeniz değişiklik gösterebilir. Hadi gelin kamp yapacaklar için gerekli malzemeler listelerimizi yapalım.

koctasyasayanevler

Çadır Seçimi

Kamp malzemeleri içinde en temel malzememiz olan çadırımızı seçerken çok dikkatli olmalıyız. Öncelikle kamp atmak için seçecek olduğunuz çadırın büyüklüğü ve kaç kişinin sığabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bazı çadırlar manuel kurulum isterken bazıları da otomatik olarak kurulur. Otomatik çadırlar kurulum kolaylığı ve zaman kaybını azaltmasıyla daha çok tercih edilirken maddiyat yönünden biraz daha fazla olabilmektedir. Kamp atmak için zamanında çadır seçiminde etkili bir rolü vardır. Çünkü kış aylarında yapacak olduğunuzu düşünürsek seçecek olduğunuz çadır kış koşullarına uygun ve dayanıklı olması gerekmektedir. Yaz aylarında ise kamp atmak daha esnek ve rahat olabilmektedir.

sahilkampistanbul

Kamp atmak başta çok kolaymış gibi gözükse de yeterli ve doğru ekipmanı sağlamadığınız sürece kamp atmak sizin için bir zulme yol açabilir. Hadi şimdi size uygun olan kamp çadırını bulalım. Kamp çadırları da kendi içlerinde ayrılmaktadırlar. Bunlar; 2 mevsimlik, 3 mevsimlik, 4 mevsimlik ve 5 mevsimlik olarak adlandırılmaktadır.

balıkmarketim

2 Mevsimlik Çadır

2mevsimlik çadır ilkbahar ve yaz aylarına uygun olduğu anlamına gelmektedir. Bu çadırlar, ilkbahar ve yaz aylarında kullanılmasına rağmen, yoğun rüzgâr ve yağışa karşı dayanıksız olabilmektedirler. Ayrıca pek çok 2 mevsimlik çadır, hava sirkülasyonu sağlama konusunda diğer çadır türlerine kıyasla daha az başarılı olduğu için uzmanlar tarafından pek önerilmemektedir.

3 Mevsimlik Çadırlar

3 mevsimlik çadırlar ilkbahar, yaz ve sonbahara uygun olan çadırlardandır. Kumaş ve taban kalınlığı 2 mevsimlik çadırlara kıyasla daha kalın olan bu çadır grubu, yağmura ve rüzgâra dayanıklıdır. Fakat 3 mevsimlik çadırlar ise kış şartları için uygun olmadıkları için pek bu aylarda kullanmamak da fayda var.

4 Mevsimlik Çadırlar

4 mevsimlik çadırlar yılın her mevsiminde kullanılmaya uygun olan çadır türlerindendir. Fakat rakımı yüksek, kış şartlarının çetin olduğu noktalarda kullanacaksanız yani profesyonel olarak kamp yapacaksanız 4 mevsimlik çadırlar bu koşullarda yüzde yüz dayanıklı olamayacaktır ve sizi zor durumda bırakabilmektedir.

5 Mevsimlik Çadırlar

5 mevsimlik çadırlar kış şartlarının çetin olduğu noktalarda kullanmak için uygun olan çadır türüdür. Profesyonel olarak kamp yapacaksanız 5 mevsim çadırları tercih etmeniz sizin için yeterli olacaktır.

koctasblog

Sırt Çantası

Kamp malzemeleri için de bir diğer önemli malzememiz ise sırt çantasıdır. Sırt çantanızı seçerken kapasitesine dikkat etmeniz çok önemlidir. Çünkü içini tıka pasa doldurmak için can atacağınız bir çok ürününüz olabilir. En az 50 litrelik bir çanta almanız sizi rahatlatacaktır. Sırt çantanız sizin için birçok eşyanızı koyabileceğiniz neredeyse evinizi sırtınıza almanıza olanak sağlayan bir malzeme olduğu için dikkat etmede fayda var. Kamp atmak için kampçılara göre olan sırt çantalarını da çeşitli spor malzemeleri satan yerlerden ve online olan birçok platformdan araştırarak ulaşabilirsiniz.

cantauzmanı

Mat

Doğru kamp malzemeleri seçimi, kamp atma serüveninizde hem keyifli hem de konforlu bir kamp süreci geçirmenizi sağlar. Bu iki seçeneği bir arada yaşamak için ihtiyacınız olan malzemelerden biri de kamp matı’dır. Konforun önemi kadar soğukluğunda söz konusu açıldığında doğru mat seçimi hayat kurtarır. Bu sebeple mat seçimine önem vermenizde fayda var. Seçmiş olduğunuz matı, zemine yayarak, uyku pozisyonunuza göre düz ya da yan yatıp hatta üzerinde yuvarlanarak deneyimleyebilirsiniz. Böylece matın konfor boyutunu test edebilir ve kararınızı kendi konfor ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Pompa ile şişen matlardan yana bir tercihiniz olacaksa da yanınızda bir pompa taşımanız gerekmektedir. Özellikle sırt çantası ile seyahat edecekseniz şişme matlar doğru bir seçim olmayabilir. Fakat otomatik şişen kamp matları ise daha pratiktir. Ancak hafiflikleri sayesinde kolay taşınabilen köpük matlar konfor açısından çok kullanışlı olmasa da taşınabilirlik acısından daha kullanışlı olacaklardır. Eğer köpük mat tercih edecekseniz de bu noktada, kauçuk gibi doğal malzemelerden yapılan ve minimum 5 mm kalınlığa sahip olan ürünleri seçmenizi öneririz. Çünkü engebeli alanlarda atacak olduğunuz kamp da sizi rahatsız etmeyecektir.

geziyo.com

Uyku Tulumu

Kamp malzemeleri listesi içinde olmazsa olmaz bir diğer malzememiz ise uyku tulumudur. Mevsim ne olursa olsun uyku tulumlarına her daim ihtiyacınız olacaktır. Kamp için uyku matı seçiminin oldukça zor bir iş olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Dolayısıyla seçim yaparken bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Uyku tulumu seçiminde cinsiyetinde etkisi bulunmaktadır. Uyku sırasındaki vücut ısısı, kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterdiği için doğru uyku tulumu seçimi için cinsiyet doğrultusunda karar vermek gerekmektedir. Cinsiyetin dışında uyku tulumunu hangi mevsimde, kaç derecede kullanacağınız da çok önemlidir. Çünkü uyku tulumları sıcaklık derecelerine göre ayrılmaktadırlar. Bu sebeple seçiminizde, hangi mevsimde kamp yapacağınız ve kamp alanının sıcaklığı da önem kazanmaktadır. Yaz sezonu için uyku tulumunuzu +1°C ve üzerinde seçmeniz uygun olacaktır. 3 Mevsim Uyku Tulumu -12°C ila +2°C arasındadır. Soğuk hava uyku tulumu -23°C ila -12°C arasında oluşmaktadır. Extreme uyku tulumu -23°C ve aşağısı için uygun olacaktır.

pinterest

Uyku tulumu seçerken normalde kolay üşüyüp üşümediğinizi de göz önünde bulundurmanızı öneririz. Uyku tulumları, dolgu malzemesine göre kaz tüyü ve sentetik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kaz tüyü uyku tulumları, hafif olma ve mükemmel ısı yalıtımı avantajları sunarken, suya karşı dayanıklı olmamasıyla dış malzemeden üretilen kaz tüyü uyku tulumları, ısı yalıtımı özelliklerini kaybedebilmektedir. Kaz tüyü uyku tulumlarına göre daha uygun fiyatlı seçenekler olan sentetik uyku tulumları ise suya karşı daha yüksek dayanıklılık sağlamaktadır. Bu ürünlerin dezavantajı ise daha ağır olmalarıdır.

Mini Malzeme Listesi

Kamp atmak için de minik bir kamp malzemeleri listesine sahip olmanız gerekmektedir. Yanınızda olması gereken malzemeleri listeye almak hem sizi rahatlatır hem de unutma hüznünü ortadan kaldıracağını söylemek mümkün. Kamp etkinliğiniz sırasında zorlanmamak için yanınıza almanız gereken malzemeler öncelikle şunlardır;

 • matara
 • el lambası
 • kafa lambası
 • su geçirmez ayakkabı
 • çakmak/kibrit
 • ilk yardım çantası
 • çakı
 • çaydanlık
 • uyku tulumu
 • testere
 • powerbank vb. malzemelerin varlığı bazen hayat kurtarabilir.

Kamp İçin Mutfak Malzemeleri

Kamp yapacaklar için gerekli malzemeler listesi içinde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı da kendiniz karşılayacaksınız. İnanın ki bu olay oldukça eğlencelidir. Kampa götüreceğiniz mutfak malzemeleri ise sadece ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler olmalıdır. Kamp malzemeleri listesi içinde ayrı bir yeri olan mutfak malzemelerini sıralayalım:

 • Kamp ocağı (İşinizi kolaylaştırmak için kamp ocağı alabilirsiniz. Fakat dilerseniz işi biraz daha zorlayıp hem de yükten kurtularak alanda ağaçlardan düşen dallarla da kendi ateşinizi yakabilirsiniz.)
 • Tencere ve tava
 • Çaydanlık (su kaynatmak ya da çay yapabilmek için)
 • Tabak, bardak, çatal ve kaşıktan oluşan piknik seti
 • Bıçak
 • Termos ve yiyecek-içecekler için buz kovası
 • Çabuk bozulmayacak ve yetecek miktarda besin
 • Yağ
 • Baharatlar
outdoorhaber.com

Kamp Sandalyesi ve Kamp Masası Nasıl Olmalı?

Kamp yapmaya aracınızla gidiyorsanız, yani kamp malzemelerini sırtınızda taşımayacaksanız yanınıza kamp sandalyesi ve kamp masanızı alamanız konforunuz için olmazsa olmaz malzemelerden biridir. İki ürünü seçerken de açılır-kapanır, kolay taşınabilir, hafif olmalarına ve boyutlarına dikkat ederseniz işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Üstelik kamp sandalyesi seçiminde; ayak uzatma, bardak koyma gibi alanları olmasına dikkat ederek konforunuzu daha da artırabilirsiniz.

gezginavcı

Kamp yapacaklar için gerekli malzemeler listesiyle sizlere vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda tüm eksiklerinizi giderdikten sonra kamp atmaya hazırsınız demektir. İhtiyaç duyacağınız  kamp malzemeleri sizi decathlonda beklemektedir.

Kampbros’da Keşfet.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...