Salda Gölü ve Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildi - Kampbros

Salda Gölü ve Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi İlan Edildi

Konu Başlıkları

Türkiye’nin Maldivleri olarak tanınan Salda Gölü ile İzmir Karaburun-Ildır Körfezi özel çevre koruma bölgesi (ÖÇK) ilan edildi. Kıyıya kadar araç girişini önleyecek Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşti. Yeme-içme mekanları, büfeler bungalov tarzı ahşap malzemeden olacak, beton dökülmesine izin verilmeyecek.

Bu karar ile Türkiye’nin en önemli doğal sit alanlarından olan Salda Gölü ve çevresinde imar planlamasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak. Burdur Valiliği ile bakanlık, öncelikle Salda kıyılarında otopark, duş, tuvalet, soyunma kabinleri, şezlonglar için planlama yapacak. Ardından da Salda’nın çevresinde yer alan üç köy ile bungalov, yürüyüş yolları, dinlenme alanlarını kapsayan millet bahçesi için imar planı hazırlanacak. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan iki ayrı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Burdur Salda Gölü ile İzmir Karaburun-Ildır Körfezi ve çevresi ÖÇK bölgesi oldu.

Yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiği Salda’ya ilişkin en önemli sorun olarak yoğun insan baskısının göl üzerinde yarattığı tehlike gösteriliyor. 

Seyyar Foseptikler

Yetkililerden edinilen bilgiye göre öncelikle kıyıya kadar araç girişi önlenecek. Otopark alanının sınırları belirlenecek. Yeme-içme mekânları, büfeler bungalov tarzı ahşap malzemeden olacak, beton dökülmesine izin verilmeyecek. Duş, tuvalet giderleri için seyyar foseptikler koyulacak, kanalizasyon sistemi kurulmayacak.

Kıyıya ilişkin planlama ve uygulamalar bu sezona yetiştirilecek. Kıyıda konaklamaya izin verilmeyecek.

‘Düşük’ Yapılaşma

Yetkililer, üç köyün ÖÇK kapsamında olduğunu belirterek, bu köylerde kanalizasyon arıtması yapılacağını belirttiler. Bugüne kadar imar planlarını belediyelerin yapması nedeniyle göl ve çevresinin korunmakta güçlük çekildiğine ifade eden yetkililer, ÖÇK ilanıyla imar planını bakanlığın yapacağını söylediler. İmar planlaması öncesinde biyolojik ve zoolojik çalışmalar yapılarak bölgenin üç zona ayrılacağını anlatan yetkililer, hassas nitelikli birinci zonda hiçbir faaliyete izin verilmeyeceğini, ikinci zonda doğal tarımın, üçüncü zonda ise düşük yoğunluklu yapılaşmanın mümkün olacağını anlattılar.

Yetkililer, dünkü Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği bölgede devam eden inşaatların ise tamamlanmasına izin verileceğini ancak yeni inşaat yapılabilmesi için öncelikle bakanlıktan izin alınması gerektiğini söylediler.

Doğayı Bozmadan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hem Salda Gölü’nün özel çevre koruma bölgesi ilan edileceğini hem de 300 bin metrekarelik bir millet bahçesi yapılacağını duyurmuştu. Yetkililer, Salda millet bahçesinin diğer yerlerden farklı bir konseptte hazırlanacağını, beton yolların, doğayı bozacak hiçbir unsurun olmayacağını vurguladılar.

Koruma Amacıyla Foça’yla Birleşti

Akdeniz fokunun üreme ve yaşam alanı olan İzmir KaraburunIldır Körfezi de dünkü Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla ÖÇK bölgesi ilan edildi. Foça ÖÇK ile körfezin birleştirildiğini belirten yetkililer, fokları korumak için bu kararın alındığını anlattılar. Ancak ÖÇK’ya Çeşme’nin dahil olmadığını ifade eden yetkililer daha çok deniz kısmının özel çevre koruma alanı ilan edildiğini söylediler. Yetkililer, bilim insanlarının önerileri doğrultusunda fokları koruyacak şekilde bir dizi tedbiri kamuoyuna duyuracaklarını vurguladılar. Doğa Derneği’ne göre Karaburun ve Ildır Körfezine ilişkin tehditler şöyle:

“En önemli tehdit turizm amaçlı kıyı yapılaşmasıdır. Yatırımcıların yapılaşmaya izin vermeyen birinci derece sit alanlarının derecesini düşürmeye yönelik baskı ve girişimleri artmaktadır. İnsan faaliyetleri nedeniyle Akdeniz foku önemli ölçüde rahatsız edilmektedir. Yavru foklar balıkçıların bırakma ağlarına takılmakta ve bu türün ölümüne neden olmaktadır. Artan su ürünleri avcılığı, denizdeki aşırı trafiğin ve insan baskısının artmasının yanı sıra, balık stoklarında da gitgide bir azalmaya neden olmaktadır.”

KAYNAK

Yeşilova’da Salda Gölü Bilgilendirme Toplantısı

BURDUR’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesinin ardından düzenlenen toplantıda, bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Salda Gölü’nün özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi kapsamında, Yeşilova Ziraat Odası‘nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Koruma ve İzleme Daire Başkanı Ali Özkır, Kaymakam Abdülhamit Karaca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alacatlı, muhtarlar, daire amirleri ve halk katıldı.

 

Toplantıda 14 Mart 2019 tarihinde alınan özel çevre koruma kararı anlatılarak, bundan sonraki sürecin nasıl işleneceği hakkında bilgiler verildi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan heyet, göl çevresinde kaçak yapılaşmaya asla izin verilmeyeceğini ve göl çevresinin görevlilerce sürekli kontrol altında tutulacağını vurguladı.

KAYNAK

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp