Kampta Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülür? - Kampbros

Kampta Tuvalet Sorunu Nasıl Çözülür?

Konu Başlıkları

Kampta tuvalet sorunu, deneyimsiz olan kişiler için başta büyük problem oluşturur. Zamanla aşılacak olan bu problem doğru şekilde çözülmelidir. Hele ki doğa ile oldukça iç içeysek, yaşadığımız kamp günlerimizi en ideal şekilde sonlandırmalıyız. Kampta tuvalet sorunu hakkında

Kamp alanlarında tuvalet varsa çok büyük bi sorun yok.  Bazıları için “nereye denk gelirse oraya yaparım” bir çözüm gibi görünse de, o iş okadar basit değil… Doğaya zarar vermemek için bazı kurallara uymak gerekir. Kamp yaptığınız yerle tuvaletin konumundan tutun, bu işin hijyen çözümünün nasıl sağlanılacağına kadar belli başlı kurallar mevcuttur.

Asla Tuvaletinizi Yapmamanız Gereken Yerler

  • Kamp alanlarının yakını
  • Yürüyüş rotaları
  • Mağaralar
  • Su kaynakları

Tuvalet Nerede Konumlanmalı?

Tuvalet yapacağınız yerin kamp alanına en az 50-60 metre uzaklıkta olmalıdır. Tuvalet alanının konum olarak kamp alanından aşağıda kalması ve rüzgarın esiş yönüne göre nokta tespiti önemlidir, tuvaletin rüzgarı karşıdan alıp almadığını kontrol edin. Bu durum kamp alanına koku gelmemesi açısından ve yabani hayvanları da kamp alanına çekmemesi açısından oldukça önemlidir. İdrar kokusu yabani hayvanlar için tuz kaynağı anlamı taşır. Yabani ve vahşi hayvanları kamp alanınızdan uzak tutmak istiyorsanız asla kamp alanı ve yakın çevresini tuvalet ihtiyacınız için kullanmamalısınız.

RedBull.com

Su Kaynaklarına Uzaklık

Tuvaletin konumlandırılmasında önemli konulardan bir diğeri ise su kaynaklarına uzak olmasıdır. Yine en az 50-60 metre uzak olması hiçbir sorun yaratmayacaktır. Deniz, göl, nehir ve kaynak suları dahil hiçbir su kaynağı tuvalet ihtiyacı için kullanılmamalıdır.

Tatilofisi.com

Zehirli Bitkilere Dikkat !

Yabani otlar veya zehirli bitkiler hakkında bilginiz yoksa çok dikkatli olmalısınız. Mesela  ısırgan otunun yakıcılığını ve kaşındırıcı etkisini ya da hijyen için kullanılacak bir yaprağın zehirli bir bitkiden alınmış olmasını istemezsiniz.

Isırgan Otu

Çukur Kazmak

Gelelim asıl meseleye… Doğada tuvaletinizi yapmak için çukur kazmaktan başka doğru bir yol yoktur. Çukur kazmak hem sizin hem sizden sonra ki kampçılar için hem de doğada ki diğer canlılar için en muntazam çözümdür. Çukur dediysek öyle mezar kazmanıza gerek yok 20-30 cm derinliğinde bi çukur işinizi görecektir.

Zaman aşırı bu çukuru iki kere kullanabilirsiniz. Çukuru toprak ve çürümüş yapraklarla doldurduktan sonra aynı noktayı tekrar kullanmamak için bir taş ile işaretlemek iyi bir hatırlatıcı olacağı gibi sizden sonra aynı bölgeyi kullanacak diğer kampçılar için de iyi bir uyarıcı olacaktır. Çukur kazmak için küçük bir kürek veya doğadaki herhangi bir sopa kullanabilirsiniz. Kampçılık malzemesi satılan yerlerde ufacık kürekler var. Onlardan alıyorsun, ufak bi çukur açıp işini görüyorsun sonra üzerini kapatıyorsun.

Ülkemizde pek bilinmeyen baya mühim bir detay. Malum şeyin üzerini toprakla kapatıp bir taş koyarsanız hayvanların eşelemesini engellemiş olursunuz. Dışkı ve idrar doğal atık sınıfına girer. Aynı alana birden çok kez idrar yapmak idrarın asitik özelliğinden dolayı zarar verebilir. Aynı risk dışkılama için de geçerlidir. Bu nedenle çukur ve seçilen alanların sınırlı sayıda kullanımı doğal hayata saygı açısından önem taşır.

Karanlık Çökmeden

Gece doğal zamanda yabani hayvanlar için avlanma zamanıdır. İdarar kokusununda yabani hayvanları çektiğini söylemiştik. Bu durumda sıcak çadırınızdan  çıkıp 50- 60 metre yürümek hiç cazip gelmiyor. Bu nedenle tuvalet ihtiyacını uykuya gitmeden halletmenizi tavsiye ederim. Aşırı kafeinli içecekler de metabolizmayı hızlandırarak daha sık idrar yapma ihtiyacı doğurur. Yani çok sıvı tüketmezseniz bu sorunla karşılaşmazsınız.  Ayrıca kamp yapacağınız havanın koşullarına uygun çadır ve uyku tulumu da seçilmiş olmalıdır. Soğukta uyuma zorunluluğu da sık idrara çıkma sorunu doğurur.

Islak Mendil ve Tuvalet Kağıdı

En donanımlı kamp alanlarında bile mutlaka ihtiyacınız olacak bu ikiliyi yanınızdan ayırmayın. Bu kadarını yazmak biraz saçma gelebilir ama bir çoğumuzunda bildiği gibi bu küçük detaylar atlanıldığında ortaya felaket durumlar çıkabiliyor. Yapılacak şey sadece şu ki silinmek için kullandığınız peçetenizi, ıslak mendilinizi de yanınızda götürüp çöpe atmalısınız, sağa sola değil. Lütfen özellikle bu konuya dikkat edelim, dışkınızı gömün, peçetenizi çöpe atın!

Portatif Kamp Tuvaletleri

Hazır satılan portatif kamp tuvaletleri de iyi birer çözümdür. Piyasada bulunabilir olan farklı ebat ve kullanım süreli pek çok portatif kamp tuvaleti vardır. Eğer tuvalet alışkanlığında konforda vazgeçemeyenlerdenseniz sizin için en ideal olanı bu portatif kamp tuvaletlerinden birini edinmek olmalıdır.

bumperdumper.com

Kampta hem duş hem tuvalet için gizli kalmayı tercih ederseniz de aşağıda gördüğünüz kabini outdoor mağazalarında bulabilirsiniz. Aracı olmayanlar için biraz sıkıntı olabilir. Çünkü bu duş ve tuvalet kabini hafif olmalarına rağmen fazla yer kaplıyor. Tercih sizin…

Tuvalet ve Duş Kabini

Eğer tuvalet ihtiyacını oturarak gidermek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz görseldeki aparatı kullanabilirsiniz. Bu tarz aparatların genelde bacakları gövdelerinden ayrılabilir, katlanabilir ve çok fazla yer kaplamaz. Fakat yine de sırt çantalı seyehatler için uygun olduğu söylenemez.

Taşınabilir Kamp Tuvaleti

Kamp Alanlarında Tuvalet Varsa Sorun Yok (!)

Sorun keşke tuvaletin hiç olmaması olsaydı. Maalesef ülkemizin birçok yerinde ki kamp alanlarının tuvaletlerinde çok kötü görüntüler ortaya çıkmış ve çıkmaya devam ediyor. Bu konuyla ne kadar dalga geçilse de kampçıların adını en çok kirleten husus budur.

Kamp için gittiğimiz çoğu yerde tuvalet tıkanması, çöplerin taşması veya yerlere atılması, suların akmaması gibi bir çok problemle karşılaşıyoruz. Burada ki sorun, yetkili kişilerde mi yoksa biz kampçılarda mı karar veremedim. “Herkes yapıyor” mantığından kurtulmak dileğiyle…

Doğada vahşi hayvan saldırılarından nasıl korunacağınızı biliyor musunuz? Doğada Vahşi Hayvanlardan Korunmanın Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp