Salda Gölü Hakkında Bilinmesi Gereken 11 Şey - Kampbros

Salda Gölü Hakkında Bilinmesi Gereken 11 Şey

Konu Başlıkları

1- Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır ve Yeşilova şehir merkezine 4 kilometre mesafededir.

2- Salda Gölü Neden Bu Kadar Popüler?

Göl geçtiğimiz yıllarda Instagram’ın gezgin fenomenlerinin keşifleri sonrasında popülerlik kazandı. Türkiye’nin Maldivleri başlıkları ile sosyal medyada, bloglarda ve haber kanallarında birçok kez yayınlandı. Salda Gölü’nün bu kadar popüler olmasının ve her geçen gün popülaritesinin artmasının tek sebebi güzel renklerden oluşan görüntüsü değil tabiki. Stromatolik kayaçlar adı verilen yapıları, çok dayanıklı bir bakteri türünün ürettiği ve bu kayaç yapısının Mars yüzeyindeki yapı ile benzer olması, Mars konusunda bazı araştırmaların önünü açıyor. Dünya üzerinde bu yapıya sahip iki yerden birisi Salda Gölü olduğundan, artık araştırmacılar ve yabancı turistler tarafından da ilgi görüyor. Ayrıca volkanik bir patlama sonucunda meydana gelen göl 185 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin en yeni keşifleri için @kampbros Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

3- Salda Gölünün Kumları Neden Beyaz?

44 kilometrekarelik bir alana yayılan gölün çevresinde, stromatolik kayaçlar adı verilen milyonlarca küçük kayaç tanesinin, beyaz bir sahil kumunu anımsatması, Salda Gölü’ne Maldivler benzetmesi yapılmasına neden oldu. Google aramalarında ise Saldivler olarak da birçok fotoğraf ve kaynağa ulaşılabiliyor. Türkiye’nin doğal bir güzelliği olarak “Salda Gölü” adı ile kalması taraftarı olduğumuzu da belirtmek isteriz.

4- Salda Gölü Cilt Sağlığına İyi Geliyor Mu?

Bölge halkı uzun yıllardır göl kıyısından aldıkları killi toprak ile sivilce ve mantar gibi cilt problemleri için maske benzeri yöntemler kullanmaktadır. Ziyaretçiler ise göl çevresindeki belirli alanlarda oluşan çukurlarda çamur banyosu yaparak, cilt problemlerine şifa arıyor. Göl suyunun soda ve mineraller açısından zengin olması bu konudaki yaklaşımları doğrular nitelikte olsa da henüz resmi bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.

5- Salda Gölünde Plaj Var Mı?

Göl çevresinde birçok plaj alanı olsa da en bilinen plajlar;

6- Salda Gölünde Kamp Alanı Var Mı?

Salda gölü 1989 yılında Doğal Sit Alanı ilan edildi. Bu nedenle göl çevresinde kamp kurmak yasak. Sadece belirlenen kamp alanlarında, çadır veya karavan ile konaklama izni veriliyor.

Yeşilova Belediye Halk Plajı: En popüler kamp alanı, Yeşilova Belediyesi’ne ait olan bu işletme. Elektrik (Birçok ağaçta prizler mevcut), duş, tuvalet, market ihtiyaçlarını karşılayabilmek mümkün. Ayrıca çadır kiralaması da yapılıyor.

Ayyıldız Çadır Kampı: Halk plajına oranla daha sakin bir yer fakat burada kafeterya, tuvalet, çevre aydınlatması gibi imkanlar mevcut. Telefon vb. şarj edilebilir elektronik cihazlar için kafeteryada ücret karşılığında şarj imkanı sağlanıyor. Kendi çadırınızı kurarsanız ücretsiz konaklayabilirsiniz.

Kumsalda Kamping: Orman Plajı’nın karşısında kalan küçük bir kamp alanı. Kendisine ait duş ve wc imkanı yok. Plaj içerisindeki duş ve tuvaletleri kullanmak mümkün.

Doğanbaba Halk Plajı: Kamp alanı sağlıyor. Elektrik yok, sadece wc ve restoran gibi imkanlar bulunuyor.

Bu kamp alanları işletmelerden sadece bazıları. Karavan ve çadır ile konaklamak için birçok kamp alanı mevcut. Hepsinde sunulan seçenekler, hizmetler ve fiyatlar farklı. Genel olarak, mangal dumanından, gece şahinle gelip drift yapanlardan, çadırların sıklığından, çevre kirliliği ve kalabalıktan şikayet ediliyor. Burada tercih tamamen sizin hangi kamp alanında rahat olacağınızı düşündüğünüzle ilgili. Kamp alanları hakkında net bilgi vermek biraz zor olduğundan bu konuda detaylı bir liste çıkartamıyoruz. Her geçen yıl yeni yerler açılıyor ve imkanlar değişiklik gösteriyor. Salda Gölü’ne gitmeden önce Google Maps üzerinden en yakın tarihli yorumları okumanızı tavsiye ederiz. Rahat edemeyeceğinizi düşünürseniz çevrede pansiyon ve otel bulmak da mümkün.

7- Salda Gölünde Yüzülebilir Mi?

Salda gölünde önceki yıllarda gerçekleşmiş bazı boğulma vakalarından dolayı, yüzmek yasaktır levhalarını birçok yerde görmek mümkün. Fakat buna rağmen ziyaretçilerin büyük bölümü yüzüyor. Boy seviyesini geçmediği sürece yüzmenin bir tehlikesi bulunmadığına dair birçok blog yazısı ve sosyal medya gönderisi yayımlanmış. Burada tercih tamamen size kalmış.

8- Salda Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler Var Mı?

Lisinia Doğal Yaşam Köyü: Burdur Gölü çevresinde Pisidya zamanında kurulmuş antik kent. Şu an kentten ayakta kalan yapı olmasa da isminin anlamından gelen felsefesiyle Lisinia Doğa’da yaşatılıyor. Lisinia, doğan ve batan güneşin ay ışığı misali pırıltısı anlamına geliyor. Lisinia Doğal Yaşam Köyü’ne buradan yol tarifi alabilirsiniz.

Yeşilova Halk Pazarı: Perşembe günleri Yeşilova merkezde kurulan pazardan seyahat ve konaklama için gerekli ihtiyaçları karşılamak mümkün.

9- Hangi Tarihlerde Salda Gölünü Ziyaret Etmeli?

Resmi tatiller ve bayram sonraları çok ciddi bir yoğunluk oluyor. Havaların sıcak olduğu aylarda gitmek, suya girmek ve plajda güneşlenmek için güzel bir tercih olabilir. Fakat Salda Gölü çevresinde bir kayak merkezi olduğunu ve kış aylarında yolunuz düşerse, Salda’yı gören tepelerde kayak yapma şansı yakalayabilirsiniz.

10- Göl Çevresinde Ne Tür Aktiviteler Yapılabilir?

Salda Gölü çevresinde bisiklet turu yapmak güzel bir aktivite olabilir. Salda Gölüne 15 kilometre mesafede bulunan Salda Kayak Merkezi’nden yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Çamur banyosu yapabilir, çamurdan maskeler yapmayı deneyebilirsiniz. Özel günler için harika bir arkaplan manzarası oluşturduğundan, benzersiz gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

11- Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarındadır. Burdur / Denizli / Antalya üçgeninin ortasında yer alır. Yeşilova’ya uzaklığı 4 km, Antalya’ya uzaklığı 160 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km’dir.

Toplu Taşıma ile Ulaşım: Burdur, Denizli ve Antalya’dan Yeşilova minibüslerine binerek Yeşilova’ya gelebilirler. Yeşilova’dan taksiler Salda Gölü’ne gitmektedir.

Araç ile Ulaşım: Yeşilova’dan aşağıdaki haritayı açarak, yol tarifi al demeniz yeterli olacaktır.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

En İyi 15 Araç Üzeri Çadır Modeli 2021

Araç üzeri çadır modellerini tanıyalım! Pandemiydi, hayat pahalılığıydı, zaman ayıramamaktı derken; hayatımızdaki birçok şey gibi tatil alışkanlıklarımız da değişti. Birçok kişi için artık plansız ve

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Antalya tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir. Antalya’nın her bir köşesinde keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de

Ateş Kutusu Kullanmak İçin 10 Sebep 2021

Ateş kutusu, doğa severler için kampı aşırı kolaylaştıran bir kamp malzemesi. Doğayla baş başa kaldığımız huzurlu kamp gecelerinin olmazsa olmazları kamp ateşleri ve üzerinde pişenin

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp