Zirve İçin Porsche’dan Vazgeçen Dağcı: Reinhold Messner!

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Reinhold Messner Everest Dağına tüpsüz tırmanan ilk iki kişiden birisidir. Aynı zamanda Himalaya’lardaki 14 ayrı dağa yine aynı şekilde tüpsüz tırmanan ilk kişidir.

Peki Kimdir Bu Reinhold Messner ?

Peter Habeler ile Everet’e oksijen tüpü olmadan tırmanan ilk dağcıdır. Alpin Stil Himalaya Dağcılığını başlatmıştır. Dağcı olmasının yanı sıra kendisinin asıl uzmanlık alanı matematiktir. Avrupa Parlementosunda da milletvekilliği yapmış ve aynı zamanda kitap yazıyor. Kendi değişi ile birden fazla hayat yaşıyor.

17 Eylül 1944’te dünya’ya gelmiştir. İlk tırmanışını henüz 5 yaşındayken gerçekleştirmiştir. Babası ile gerçekleştirdiği bu ilk tırmanış Sass Rigais Dağı’nda gerçekleşmiştir.

70’li Yılların Başında Hayatının En Zor Dönemini Yaşadı.

1970 yılında Pakistan’ın 8.125 metre yüksekliğine sahip ‘katil’ lakaplı Nanga Parbat’a kardeşiyle birlikte tırmanmıştır. İddialara göre kardeşi tırmanış sırasında çığ altında kalmıştır ve Messner onu kurtarmaya çalışıp daha sonrasında ise tırmanışa devam etmiştir. Fakat Messner dağdan yalnız inmiştir. Kardeşinin cesedi olaydan 35 yıl sonra bulunmuştur. 2010 yılında yapımcılığını üstlendiği ve bu yaşadığı olayı anlatan bir film yapmıştır. Filmi izlemek isterseniz fragmanı aşağıda vereceğim.

Filmden sonra kimileri Reinhold’un haklı olduğunu düşünse’de tersini düşünenlerde olmuştur. Reinhold Messner’ın Nanga Parbat’tan indikten sonra soğuktan donmuş olan 7 ayak parmağının kesilmesi onun çığ altında kalan bir kişiyi kurtaramayacağının ispatıdır.

Everest’e olan ilk tırmanışından birkaç sene sonra Everest’e bu kez tek başına tırmanmak için Nepal hükümetine bu isteiğini belirterek başvuruda bulunmuştur ama çok tehlikeli olduğu düşünüldüğü için reddedilmiştir. Bu durum onu yıldırmamıştır ve Everest’in diğer sınırı olan Çin’e giderek başvuru yapar ve gelen yanıt olumlu olur.

Çin hükümetinin tırmanış için istediği parayı vermek için arabasından vazgeçti. Vazgeçip zattığı arabası ise bir Porsche’tu! Son olarak efsane bir dağcı olan Reinhold Messner bu günlerde Güney Tirol’ Alpler’e bakan bir evde pardon ev dedim kendisi bir şatoda yaşıyor. Evet doğru yazdım ve sizlerde doğru görüp, okudunuz Messner bir şatoda yaşıyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça