Vahşi Doğanın Ortasında,Yosemite Ulusal Park - California | Kampbros

Vahşi Doğanın Ortasında, Yosemite Ulusal Park – California

Konu Başlıkları

Yosemite Ulusal Parkı, ABD’nin California eyaletinin orta ve doğusundaki bulunan ulusal parktır. Sierra Nevada sıra dağlarının batı yamaçlarındaki 3.081 km²’lik yüzölçümüne sahiptir. 18 km²’lik Yosemite Vadisi, her yıl 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

1984’ten beri UNESCO Dünya Mirasları’na dahil olan park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına sahiptir. Parkın yaklaşık %95’inde vahşi yaşam vardır. Ulusal Park, kaya tırmanışçılarının, dağcıların ve fotoğrafcıların uğrak noktalarındandır.

Kaynak: kvpr.org

Half Dome’nın dümdüz yüzeyinde kaya tırmanışı yapmanın veya El Capitan’ın sivri uçlu granit yüzeyinde dünyaya ters’ten bakmanın heyecanını Alex Honnald‘ı izleyenler iyi bilir.

Kaynak: National Geographic

Yosemite Ulusal Park, vahşi hayatı olduğu gibi korumaktadır. Ayılar, gri tilkiler, geyikler, sansarlar ve daha fazlası, ekolojik döngüsünü olduğu gibi sürdürmektedir. İçeriye girenlerin saatlerce çıkamama sebeplerinden birisi de vahşi hayatı rahatça gözlemleyebilmek.

Kaynak: insidehook

İçeride balık tutmaktan, piknik yapmaya, manzarayı ve vahşi doğayı fotoğraflamaya kadar yüzlerce çeşit aktivite bulunuyor. Burada konaklamak ise hiç problem olmuyor. Yosemite Curry Village, küçük dağ evlerindeki samimi ortama dahil olmak da bir o kadar kolay. Evler, iki kişilik yataklar ve kapı önlerinde dolap olarak kullanılan demir sandıklardan ibaret.

Kaynak: allyosemite

Tabi ki isteyenler kendi çadırlarını da kurabiliyor. Yemek yemek için çok güzel ahşap restoranlar ve cafeler de mevcut. Park içi ulaşım için ise, bisiklet ve araçlar rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kaynak: Yosemite Park

Yosemite park’a ulaşım için San Francisco ya da Fresno’dan karayolu ile ulaşım mümkündür. Tüm yıl açık olan park’a kış aylarında bazen hava koşullarından dolayı ulaşım durabiliyor. Park yılın her günü ziyaretçilerine açıktır. Burayı görülecek 100 yer listenize eklemeyi unutmayın.

Yosemite Yol Tarifi

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp