Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı ve Gezi Rehberi - Kampbros

Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Konu Başlıkları

Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde bulunan Yedigölle Milli Parkı, Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğanın her tonunu görebileceğiniz Yedigöller Milli Parkı‘nda Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, Küçük Göl, Sazlı Göl ve İnce Göl olmak üzere 7 adet heyelan set gölünden oluşmaktadır. Türkiye’de son baharın en güzel yanlarının yaşandığı Yedigöller, bir efsaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Aktarılan rivayete göre Yedigöller‘e 7 aşık çift gelmiş, Büyük Gölün bulunduğu yere en büyük çift gelmiş. Sazlı Göl‘ün bulunduğu yere, damadın geline sürekli saz çaldığı için Sazlı göl adı verilmiş. Nazlı Göl‘de ise gelin, damada sürekli naz yaparmış bu yüzden oranın adı da Nazlı Göl olmuştur. Hikayeleri bu şekilde birbirine benzeyen efsanelerden oluşmaktadır. Bu efsanelerden dolayı Yedigöller Milli Parkı çiftlerin uğradığı önemli noktalar haline gelmiştir.

Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. İçerisinde her çeşit bitki türü barındıran park Kayın, Gürgen, Meşe, Köknar, Fındık ve Ihlamur gibi ağaçlar da yetiştirmektedir. Yedigöller Milli Parkı araştırma ve bilimsel çalışmalar içinde oldukça uygun bir alandır. Ayrıca milli park da Domuz, Tilki, Dağ Keçisi, Ayı, Vaşak ve Porsuk gibi yabani hayvanlar da bulunmaktadır. Yazın turistlerin akınına uğrayan Yedigöller Milli Parkı’nda Yürüyüş yolları, Şelaleler, Bungalov Evler, Kamp Alanı gibi doğanın dadını çıkartabileceğiniz bir çok aktivite ve konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Yedigöller Kamp Alanı

Yedigöller kamp alanı, doğanın tam ortasında baharı ayrı kışı ayrı güzel harika bir kamp destinasyonudur. Yedigöller kamp alanında ister karavanınız, isterseniz de çadırınız ile konaklayabilirsiniz. Çadır veya karavan için henüz erken olduğunu düşünenler içinde alanda bulunan bungalov evler alternatif konaklama seçenekleri arasındadır. Yedigöller kamp alanın da ateş yapmak yasaktır fakat belirli bir saatten sonra kampçıların ateş yakmasına izin verilebiliyor. Sadece kampçılar için ayrılmış tenekeler içerisin ateş yakabiliyorsunuz. Ayrıca alanda balık tutabilir, yürüyüş ve doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Yedigöller kamp alanı içerisinde restoran ve market gibi temel gıda ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlarda mevcuttur.

Yedigöller Kamp Alanında Neler Yenir?

Doğası ile görenleri büyüleyen Yedigöller Milli parkı, içerisinde barındırdığı restoran ile farklı lezzetler tatmaya olanak sağlıyor. Yedigöller’e geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzet bizce alabalık. Restoran dışında bu muhteşem doğa içerisinde kendi hazırladığınız muhlamanında tadı hiç fena olmayacaktır.

Yedigöller Kamp Alanında Neler Yapılır?

Kamp yapmak dışında Yedigöller de ne yapabilirim diyorsanız doğası trekking yapmak için oldukça uygun. Doğa fotoğrafçılığına ilginiz varsa ise Yedigöller’de harika görüntüler yakalayabilirsiniz. Ya da bisikletiniz ile birlikte patika yolları keşfe çıkabilirsiniz. Burada bulunan 7 gölü görmeye gidebilir, balık tutabilir, derede yüzebilir veya sıcacık bir kahve eşliğinde kitap okuyabilirsiniz.

Yedigöller Kamp Alanına Ulaşım

Ankara–İstanbul karayolunun 152. kilometresinde 190. kilometresindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yolla veya Yeniçağa yolundan ulaşabilirsiniz. Mengen’den veya Zonguldak tarafından gelen ziyaretçiler, Yedigöller Milli Parkın kuzeyinde olan Mengen Yolunu kullanarak ulaşabilirler.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Yedigöller Milli Park Kamp Alanında Gezilecek Yerler

1- Serin Göl , Yedigöller Milli Parkı

Serin Göl, Büyük Göl’ün kuzeyin de yer almaktadır. Oldukça küçük ama yemyeşil bir ortamın içinde harika bir görüntüye sahip olan göl, 1700 m² alana sahip, en derin olduğu alan 2.5 m derinliğe sahiptir.

2- Büyük Göl

Yedigöllerin en büyük gölü olduğu için adı Büyük Göl olan gölün, en yüksek derinliği 15 metredir. Türkiye de ki ilk canlı alabalık üretme tesisi 1969’da Büyük Göl’de kurulmuştur. Halen canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Büyük Göl diğer göller içerisin de en çok misafir ağırlayan göl’dür.

3- Derin Göl

Büyük Göl’ün 20 metre kadar uzaklıkta da olan Derin Göl, ismi derin olsa da o kadar da derin değildir. Derinliğinin en yüksek olduğu yer yaklaşık 10 metredir. Göl’ün büyüklüğü ise 15.000 m²’dir. Ayrıca Derin Göl’de ücretli karşılığında balık da tutabilirsiniz.

4- Nazlı Göl

Yedigöller’den en güzel manzaraya sahip olan Nazlı Göl gelenleri büyülüyor. En geniş yaylaya sahiptir, dibin de sızdırdığı yoğun miktar da yüzeye çıkarak bir şelale oluşturmuştur o yüzden Şelale Göl’de denilmektedir. Oldukça huzurlu, sessiz ve sakin bir yer olan Nazlı göl, Nazlı göl de kamp yapmak veya gezmek için en büyük sebeplerden birisi.

5- Sazlı Göl

Sazlıkları içerisinde bulunan Sazlı Göl, Yedigöller’in en güzel destinasyonlarından biridir. Neredeyse doğanın tüm renklerini barındıran bölge, doğa fotoğrafçılığı için son derece uygundur.

6- İnce Göl

Yedigöller Milli Parkı girişinde, solda kalan İnce Göl, 6.000 m² büyüklüğündedir. İnce gölün yüzeyi yosun ve yapraklarla kaplıdır. Yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz İnce Göl, Şehir gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak için oldukça uygun bir destinasyon.

7- Kuru Göl

İsminden de anlaşılacağı üzere oldukça kuru olan göl, sadece bazı dönemlerde su ile buluşa bilmektedir. Göl dolmadığı zamanlarda Kurugöl den mahrum kalabilirsiniz, geriye maalesef 6 göl kalmış sayılabilir, 500 m² alana sahiptir. Umarım gittiğinizde dolmuş halini görme şansını yakalarsınız.

8- Dilek Çeşmesi

Dilek Çeşmesinin 7 musluğu bulunmaktadır tüm çeşmelerin bir anlamı vardır, halk inanışına göre pınarın Birinci musluğu çocuk, İkinci musluğu şöhret, Üçüncü musluğu huzur, Dördüncü musluğu para, Beşinci musluğu mutluluk, Altıncı musluğu aşk ve yedinci musluğu ise sağlığı simgelemektedir. Ancak şimdilerde huzuru temsil eden musluk akmıyor…

Kampbros’da macerayı keşfetmek için hemen tıkla!

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp