Yedigöller Milli Parkı - Bolu | Kampbros

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Konu Başlıkları

Yedigöller, Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin Kuzeyinde yer alır. Yedigöller doğal yaşamını güvenle koruyabilmesi için 1965 yılında milli park ilan edilmiştir. Yedigöller adını 1500 metre mesafede sıralanmış, 7 heyelan gölünden alır. Aynı zamanda bu göller Köknar ağaçlarının, sarı çamların, kızıl çamların ve kayın ağaçlarının sonbaharda turuncuya boyadığı ve eşsiz manzaralar oluşturduğu göllerdir.

Bolu yönünden gelindiğinde, karşınıza ilk olarak İncegöl ve Sazlıgöl çıkıyor. İncegöl’den yaklaşık 100 metre aşağıda ise Nazlı göl bulunmaktadır. Hemen yanıbaşındaki Kurugöl, adındaki gibi yılın büyük bir bölümünde kurudur. 1500 metre aşağıya indiğinizde ise karşınıza tüm bloglarda, fotoğraflarda gördüğünüz meşhur Büyük göl çıkıyor.

Kaynak: flickr / @teknisyenarif

Büyük göl’ün güneyinde Derin göl, altında ise, büyük gölün sularından beslenen, Serin göl ile karşılaşıyoruz. Her biri ayrı güzelliklere sahip olan göller’in etrafıise muhteşem manzaraları oluşturan ve en çok bulunan Kayın ağaçları ile çevrilidir. Bunların yanı sıra, meşe, gürgen, köknar, ıhlamur gibi ağaçlar da eşsiz manzaraya dahil oluyor.

Kaynak: deretepe.net

Derin göl çevresindeki kamp alanlarında çadırlarınızı kurabilir, rahatça kamp yapabilirsiniz. Dilerseniz karavanınızı gölün kenarına park ederek veya kiralık bungalov ev kiralayarak, karadeniz ikliminin yaşandığı Yedigöller’de konaklayabilirsiniz.

Kaynak: yedigollermillipark.com

Nisan ve Kasım ayları arasında, olta balıkçılığı için de Deringöl tercih edilmektedir. Göllerde, göl alası ve gökkuşağı alabalığı vardır. Yedigöllerde spor faaliyet alanları, yürüyüş parkurları bisiklet parkurları bulunmaktadır. Müthiş doğa manzaraları için Kapankaya ve Atmaca manzara seyir yerine tırmanmanız gerekir.

Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan ile kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti durumundadır.

Yedigöller Yol Tarifi

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp