Yaz ayları için buz gibi çadır mı arıyorsun ?

Her zaman ve her şekilde çadır, günümüzde oldukca kullanılan bir araç haline geldi. Tatillerde, kamplarda ve konaklamaya ihtiyaç duyduğumuz her yerde. E hal böyle olunca çadırlarla ilgili problemler için yaratıcı çözümler üretilmeye başlandı. Siesta 4’ün hikayesi de sıcağa karşı meydan okuma ile başladı.

Plajlarda sabah kalktığımızda sıcaktan sersemlemek veya güneşin tepede olduğu saatlerde çadıra girememek hepimizin en büyük kabusu haline geldi. Kış kamplarında müthiş keyif veren çadırlar, yaz kamplarında çileye dönüşmeye başlamıştı ki, saolsunlar ABD’li şirket Outback Logic ısıyı mümkün olduğunca azaltan, fanlı çadır yapımı için kolları sıvadılar.

Siesta 4 ismini verdikleri bu çadır, kızılötesi ve ultraviyole ışığı yansıtan, fazlasıyla hafifletilmiş, dayanıklı ve su geçirmez kumaştan yapılmış dört kişilik bir çadır halini almış. Sıradan naylon ve polyester çadırlara kıyasla, Siesta 4 doğrudan güneşte olduğunda şaşırtıcı derecede daha serin olmaktadır. Bu olay biz Türkler’in en sevdiği karpuzu ikiye kesip, güneşe koyma hikayesini akıllara getiriyor.

Sıcağı çözerken umarım yağmur & çamuru da düşünmüşlerdir dediğimizde de karşımıza, alternatif olarak, kötü hava koşulları için, tam uzunlukta kaplanabilir örtü, kötü hava şartları için yardımcı olmaktadır. Aslında, 4 mevsimlik bir çadırdan daha üst düzey bir koruma sağlayan Siesta 4 günümüzdeki en teknolojik çadırlardan diyebiliriz.

Sıcaklık düştüğünde, çadırlarda en sık görülen bir problem, yoğunlaşmadır. İç çadır, kumaş altından mükemmel bir hava akışı ile kombine edilmiş, nefes alabilen polyester kumaştan yapılmıştır.  Siesta 4’ün yoğunlaşma problemine karşı çözümü de bu şekildedir. Bu hava kontrolü özelliği sayesinde Siesta 4’de yatağınızdaki kadar ferah bir uykuya dalabilirsiniz.

4 kişilik olarak tasarlanan çadır, oldukça geniş ve rahat bir kullanım sunuyor. Işık gecirmeyen çadırda sadece, sağ ve sol taraflarındaki hava akımını sağlamak için tasarlanan boşluklardan giriyor. Aynı zamanda çadırın üst bölümlerinde, fermuarla çıkartılıp takılabilen iki adet portatif fan bulunuyor.

Fanlar herhangi bir USB güç kaynağı ile çalıştırılabiliyor. Güç tüketimi çok düşük olan fanlar 2 Watt’tan az güçle çalışabiliyor. Bu nedenle pil ömrü de oldukça uzun oluyor. Genellikle telefonları ve tabletleri şarj etmek için kullanılan taşınabilir powerbank’lar veya güneş şarj kitleri ile rahatça çalıştırılabiliyor.

Aşağıdaki grafik, Siesta 4 ile normal kumaştan yapılmış, sıradan bir çadırın iç sıcaklığı karşılaştırıyor. Bu veriler tipik bir yaz sabahında İspanya’da kaydedildi. Aradaki fark gerçekten şaşırtıcı. Bu projeyi Kickstarter‘de daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap