Yabani Atların Arasında Spil Dağı Milli Parkı - Kampbros

Yabani Atların Arasında Spil Dağı Milli Parkı

Konu Başlıkları

Spil Dağı Milli Parkı, şehzadeler şehri Manisa ve ardında bıraktığı egenin incisi İzmir’in arasında kalan, 1500 metre yüksekliğindeki Spil Dağı’nın tepesinde yer alır. Karstik yapıda olan Spil Dağı kanyonlara, mağaralara, ev sahipliği yapmaktadır. En bilinen özelliği ise piknik alanları, kışları buz tutan göletleri, seyir tepeleri, dağ evleri ve yabani atlarıdır.

Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı, çamların yeşilliğinin, Manisa Lalesi’nin kırmızısının, sülüklü gölün mavisinin renkleri ile ile hayat bulduğu, tarih öncesi çağların izlerini taşıyan ve efsanelere ev sahipliği yapmış bir yerdir. Spil’in adı Manisa ile özdeşleşmiş, tarih ve mitoloji bakımından sembolik bir yer haline gelmiştir. Flora bakımından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Milli Park, Ağlayan kaya ve Manisa Tarzanı gibi efsanelere de sahiptir.

Ağlayan Kaya Efsanesi

Ağlayan Kaya’nın mitolojideki hikayesi şöyledir ; Niobe, bölgede hüküm sürmüş olan yerel bey olan  Tantalos’un kızıdır. Tantalos, Frigya krallığı zamanında merkezi Sipylum (Manisa) kenti olan, Spil dağı ile Yamanlar Dağına kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüş yerel bir beydir. Mitolojiye göre Niobe Thebes kralı Amphion ile evlendi. Yedisi kız yedisi oğlan olmak üzere on dört tane çocuğu oldu.

Niobe’nin  tanrılar ile olan konuşmalarında sürekli çok çocuk doğurduğundan bahsedip, bu konuyu övünç kaynağı yapar. Bu duruma sadece bir erkek (Apollon) ve bir kız (Artemis) doğuran büyük tanrıça Leto çok alınır. Annelerinin üzüldüğüne sinirlenen Apollon ve Artemis Niobe’nin tüm çocuklarını ok atarak öldürtür. Evlatlarını acısı ile yurduna dönen Niobe’nin, Spil Dağı eteklerinde  taş kesildiği ve günümüzde “Ağlayan Kaya” olarak bilinen taş oluşumuna dönüştüğü düşünülür.

Manisa Tarzanı Efsanesi

by muharrembarut

Manisa Tarzanı, resmî kayıtlara göre Ahmeddin Carlak ya da kendi ifadesi ile Ahmet Bedevi. Kerkük kökenli bir Türkmendir ve Kurtuluş Savaşı’ında savaştığı için İstiklal Madalyası sahibidir. Hayatını Manisa’yı tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde ağaçlandırmaya adamış ve yaşadığı süre boyunca binlerce ağaç dikmiştir. Spil Dağı’nda yaşayan ve Manisa sokaklarında üzerinde sadece şort ile dolaşan Ahmeddin Carlak’a halk 1934 yapımı Tarzan filmi Manisa sinemalarında gösterime girdikten sonra yaşamını bu filmle özdeşleştirerek Manisa Tarzanı adını takmıştır. 1963 yılında hayatını kaybedince Manisa halkınca bir efsaneye dönüştürülmüş, ilde birçok heykeli dikilmiştir. Yaşadığı klübe de Spil dağı’nın Manisa tarafında yer almaktadır.

At Alanı

Barındırdığı çeşitli endemik bitki türü ve canlılarla ülkenin seçkin milli parklarından, 6 bin 694 hektarlık alan üzerindeki Spil Milli Parkı’nın Osmanlı döneminden bu zamana kadar geldiği sanılan bekçileri yılkı atları göz kamaştırıyor. Osmanlı Devleti döneminde şehzadeler için seçilen atların Spil Milli Parkı Atalanı Mevksii’nde güçlenmeleri için öncelikle doğaya bırakıldığı ve belirli bir süre sonra bu atların eğitilerek şehzadelere verildiği belirtiliyor. 50 yıl öncesine kadar Osmanlı’daki bu geleneğin benzerinin devam ettiği, yaşlanan atların son dönemlerini geçirmesi için Spil Milli Parkı’nda doğaya bırakıldığı ve çoğalarak günümüze kadar geldiği belirtildi. Bugün hala milli parkta yaşayan yılkı atlarının sayısı 1000’i bulmuş durumdadır. Ziyaretçilerin rahatça fotoğraflayabildiği atlar, yabani olduklarından bazı durumlarda kendilerini savunmak için saldırganlaşabiliyorlar. Müthiş renklerini görmek için bu riski almaya değer diyebiliriz.

Dağ Evleri

Spil Dağı Milli Parkı Atalanı mevkiinde yer alan orman köşkleri, 2015 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış, 01 Mart 2016 tarihinden itibaren özel bir şirket tarafından işletilmeye başlanmıştır. Spil Dağı Milli Parkı orman köşklerinde, gerek hafta sonunu şehrin karmaşasından uzak geçirmek isteyenler, gerekse oksijenin tadını doyasıya çıkararak uzun bir tatil yapmak isteyenler için eşsiz bir alternatif sunmaktadır.
Alanda bulunan bungalow tarzı 2+1 ve 1+1 kapasiteli orman köşklerinin kiralanmaları yanı sıra, bölgede bulunan piknik ve günübirlik kullanım alanının işletmesi de özel şirketler tarafından yürütülmektedir.

Paraşüt Alanları

Spil Dağı kuzey yamaçlarının, çeşitli yüksekliklerde, yamaç paraşütüne imkan veren bir yapısı vardır. Bu özelliği ile her seviyeden sporcu için, yamaç paraşütüne uygun bir alan oluşturmaktadır. Hakim rüzgarın kuzeydoğu olduğu bölgede yeni başlayanlar için ideal olan Kırtık Mevkii 170 metre yüksekliktedir. Biraz yukarısında, uçuş için düzenlenmiş bir alana sahip 300 m yüksekliğinde bir yer daha bulunmaktadır. Sultan Yaylası yolu üzerinde de, yol kenarında İlimiz Valiliği’nce tesviye edilmiş 400 metre yüksekliğinde bir alan mevcuttur. 750 metre yükseklikteki Seyirtepe ve 1250 metre yükseklikteki Karlık Mevkii’nden de iniş alternatifli olmak üzere, şehir manzaralı uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir. 1517 metre yükseklikteki Yangın Kulesi alanından da Manisa ve Turgutlu istikametine daha uzun uçuşlar yapılabilmektedir.

Spil Dağı Milli Parkı Yol Tarifi

Spil Dağı Milli Parkı Yürüyüş Rotaları

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp