Volkanik Dağın İçine Dalan İki Kaşif, Ölümle Adeta Dalga Geçiyor

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Bazen insanların çılgınlıklarına akıl sır erdiremeyiz. İşte yok artık diyeceğiniz, korku ve adrenalin dolu bir keşif. İki Amerikalı, dünyanın en tehlikeli ve ulaşılmaz yanardağlarından birinin içine girerek, aktif bir yanardağa, en çok yaklaşan kaşifler oldular.

Foto: Sam Cossman © Unknown

Sam Cossman ve George Kourounis, dahilinde klavuzluk yapan Geoff Mackley ve Brad Ambrose ; Güney Pasifik’teki Vanuatu Cumhuriyeti’nde yer alan Marum Yanardağı’nın  yakınına helikopter ile yaklaşıp, kamp kurdular ve hazırlık yaptılar. Birkaç gün sonra kraterin derinliklerine doğru çok tehlikeli bir iniş gerçekleştirdiler.

Foto: Sam Cossman © Unknown

Maceraperestlerin keşfi 4 gün sürdü. Hayretler uyandıran bir diğer konu ise dinlenmek için cehennemdeki lavların, cirit attığı bir manzaranın sadece 200 metre uzağına kamp kurdular. Aslında bu duruma farklı bir açıdan bakarsak kamp ateşi sorununu çözmüşler diyebiliriz.

Foto: George Kourounis © Unknown

4 adam lavlardan ve cehennem sıcağından korunmak için özel kıyafetler ve koruyucularla zırhlandılar. Fakat George Kourounis’un attığı bir tweette, kıyafetlerin o ateş çemberinden hasarsız çıkmadığı anlaşılıyor.

Foto: Sam Cossman © Unknown

“Beni lavların sıcaklığından koruyan elbise , yanardağda ki kuvvetli asit yağmuru tarafından tahrip edildi”

Kourounis ayrıca, asit yağmurunun lavın yakınında olduğu için kameralarının bir bölümünü de erittiğini söyledi.

Peki akıllarına böyle bir çılgınlık nereden geldi ? sorusunu sormak istediğinize eminim. Şöyle ki ;

Çılgın kaşiflerden Kourounis’un ölüm deneyimlerine meydan okumak gibi bir tutkusu var ve yanardağlara karşı büyük ilgi duyuyor. Bununla birlikte, Marum Yanardağına gitmenin şimdiye kadar yaşadığı en yoğun deneyimlerden biri olduğunu itiraf etmiştir. Ayrıca Kourounis The Huffington Post’a verdiği ropörtaj da  “Marum kraterine inmek uzun yıllardır benim için bir rüyaydı”

 dedi.

Cossman ise Youtube videosu için bir özet yazarken “Bu muhteşem ve ölümcül yere ayak basandan daha çok insan, Ay’ı ziyaret etti.” açıklamasını yapmıştır. Aslında biraz objektif bakılırsa dev alev kütlesine yaklaşmak yerine Ay’a gitmek daha sağlıklı bir yaklaşım olsa gerek. Son olarak Kourounis ,“Biraz korkunçtu, eğer bir şeyler ters gitmiş olsaydı, çabucak bir felaket olurdu” dedi.

Not: Macera tutkunlarının ziyaret ettiği dev volkan gölü Yaklaşık 2000 yıldır aktiftir ve en son 1923 yılında patlamıştır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”BAdFvTo9874, w-zFVW-wEx0, 0sqG0pbm2nA” playlist_auto_play=”0″]

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça