Volkanik Dağın İçine Dalan İki Kaşif, Ölümle Adeta Dalga Geçiyor - Kampbros

Volkanik Dağın İçine Dalan İki Kaşif, Ölümle Adeta Dalga Geçiyor

Konu Başlıkları

Bazen insanların çılgınlıklarına akıl sır erdiremeyiz. İşte yok artık diyeceğiniz, korku ve adrenalin dolu bir keşif. İki Amerikalı, dünyanın en tehlikeli ve ulaşılmaz yanardağlarından birinin içine girerek, aktif bir yanardağa, en çok yaklaşan kaşifler oldular.

Foto: Sam Cossman © Unknown

Sam Cossman ve George Kourounis, dahilinde klavuzluk yapan Geoff Mackley ve Brad Ambrose ; Güney Pasifik’teki Vanuatu Cumhuriyeti’nde yer alan Marum Yanardağı’nın  yakınına helikopter ile yaklaşıp, kamp kurdular ve hazırlık yaptılar. Birkaç gün sonra kraterin derinliklerine doğru çok tehlikeli bir iniş gerçekleştirdiler.

Foto: Sam Cossman © Unknown

Maceraperestlerin keşfi 4 gün sürdü. Hayretler uyandıran bir diğer konu ise dinlenmek için cehennemdeki lavların, cirit attığı bir manzaranın sadece 200 metre uzağına kamp kurdular. Aslında bu duruma farklı bir açıdan bakarsak kamp ateşi sorununu çözmüşler diyebiliriz.

Foto: George Kourounis © Unknown

4 adam lavlardan ve cehennem sıcağından korunmak için özel kıyafetler ve koruyucularla zırhlandılar. Fakat George Kourounis’un attığı bir tweette, kıyafetlerin o ateş çemberinden hasarsız çıkmadığı anlaşılıyor.

Foto: Sam Cossman © Unknown

“Beni lavların sıcaklığından koruyan elbise , yanardağda ki kuvvetli asit yağmuru tarafından tahrip edildi”

Kourounis ayrıca, asit yağmurunun lavın yakınında olduğu için kameralarının bir bölümünü de erittiğini söyledi.

Peki akıllarına böyle bir çılgınlık nereden geldi ? sorusunu sormak istediğinize eminim. Şöyle ki ;

Çılgın kaşiflerden Kourounis’un ölüm deneyimlerine meydan okumak gibi bir tutkusu var ve yanardağlara karşı büyük ilgi duyuyor. Bununla birlikte, Marum Yanardağına gitmenin şimdiye kadar yaşadığı en yoğun deneyimlerden biri olduğunu itiraf etmiştir. Ayrıca Kourounis The Huffington Post’a verdiği ropörtaj da  “Marum kraterine inmek uzun yıllardır benim için bir rüyaydı” dedi.

Cossman ise Youtube videosu için bir özet yazarken “Bu muhteşem ve ölümcül yere ayak basandan daha çok insan, Ay’ı ziyaret etti.” açıklamasını yapmıştır. Aslında biraz objektif bakılırsa dev alev kütlesine yaklaşmak yerine Ay’a gitmek daha sağlıklı bir yaklaşım olsa gerek. Son olarak Kourounis ,“Biraz korkunçtu, eğer bir şeyler ters gitmiş olsaydı, çabucak bir felaket olurdu” dedi.

Not: Macera tutkunlarının ziyaret ettiği dev volkan gölü Yaklaşık 2000 yıldır aktiftir ve en son 1923 yılında patlamıştır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”BAdFvTo9874, w-zFVW-wEx0, 0sqG0pbm2nA” playlist_auto_play=”0″]

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp