Uygun Bütçe İle Yurt Dışında Seyahat Planları

Uygun Bütçe İle Yurt Dışında Seyahat Planları

Konu Başlıkları

Yurt dışında seyahat etmek istiyorsunuz ve paranız mı yok? İşte tamda işinize yaracak bilgileri sizler için derledik.

1)Gideceğin Yeri İyi Tanı

Öncelikle gideceğiniz veya gitmek istediğiniz ülke ile ilgili araştırmalar yapın. O ülkenin kültürü, dili, yaşam biçimleri, hakkında olabilir bu araştırma. Daha sonra gideceğiniz ülkenin hava koşullarını kontrol ederek bir tarih seçin ve yanınızda ona göre kıyafetler götürün.

Gideceğin Yeri İyi Tanı

2)Rotanı Belirle

İlk olarak hangi kıtadan başlamak istiyorsun ona göre karar ver ve daha sonra oradan bir ülke seç. Seçim yapmadan önce o ülke hakkında araştırmalarda bulun. Örneğin uygun fiyata uçak bileti var mı veya konaklama yerleri var mı bunun için bir çok internet sitesinden faydalanabilirsin. Yazının devamında bu siteler yer alıyor.

Rotanı Belirle

3)Uygun Fiyatla Uç

Çok uygun fiyatlarla uçma fırsatı yakala. Bunun için öncelikle skyscanner ve momondo gibi bir çok internet sitesini takip et. Tabi burada önemli olan sürekli aynı tarihler arasına bakmamak.

foto: unsplash.com

Bir diğer önemli nokta belli bir ülkeyi yada şehri aratmak değilde bütün ülkelerin uçak biletlerine bakmak rota belirlemenize de çok yardımcı olacaktır. Bütün ülkeleri arattığınızda karşınıza uygun fiyatlara gidebileceğiniz bir çok ülke fırsatı çıkacaktır ve buda ülke seçimi yaparken size kolaylık sağlayacaktır.

Uygun Fiyatla Uç

4)Bütçene Uygun Konaklama Yeri Bul

Gideceğiniz ülke hakkında araştırma yaparken unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta ise uygun fiyata kalacak bir yer bulmaktır, bunun için de airbnb ve booking gibi internet sitelerinden bütçenize en uygun istediğiniz tarzda konaklama imkanlarına bakabilirsiniz. Eğer buralardan uygun fiyata bir yer bulamadıysanız ”kamp” yaparak veya couchsurfing‘e üye olarak gittiğiniz ülkede ücretsiz konaklama fırsatı bulabilirsiniz.

Bütçene Uygun Konaklama Yeri Bul

5)Gittiğin Şehri Keşfet

Gittiğiniz şehri gezmek istiyorsunuz ama pek de bilgi sahibi değilsiniz ve tek başınıza bir yere kadar gezebiliyorsunuz. Birilerine ihtiyaç duyuyorsunuz işte o zaman bir çok ülke de bulunan eğer gittiğiniz yerde de var ise o zaman şehir için de ki yürüyüş turlarına katılıp ücretsiz rehber sayesinde şehri daha iyi tanıyabilirsiniz. Gittiğiniz yerin tadını daha çok çıkartmak istiyorsanız da gitmeden önce o yer hakkında sıkı bir araştırma yapmış olmanız gerekmektedir.

Gittiğin Şehri Keşfet

6)Az Yük Az Maliyet

İyi bir yurt dışı tatilinin bir diğer püf noktası ise ne kadar az eşya o kadar az maliyet. Eğer çıkacağınız yurt dışı tatilinde onlarca valiz götürmeyi düşünüyorsanız hemen vazgeçin çünkü size oldukça maliyetli ve zahmetli olacaktır. Tek bir sırt çantası belki küçük bir el çantası da olabilir size yeter de artar. Hem zahmetsiz hem masrafsız.

Az Yük Az Maliyet

7)Toplu Taşıma Kullan

Gittiğiniz ülkede toplu taşıma kullanmaya çalışın çünkü hem uygun maliyetli hem de hızlı. Artık gideceğiniz bir çok ülkede toplu taşıma imkanları ve seçenekleri oldukça fazla. Güvenilirliği konusunda gittiğiniz ülkeye göre değişir ama imkan hız ve maliyet açısından oldukça uygundur.

foto: unsplash.com

Gittiğiniz ülkenin bir ucundan diğer ucuna kadar arabayla gezmek isterseniz hem maliyetli hem de yorucu olur. Ama illa ki arabayla gezmek istiyorsanız o zaman sizin gibi tatil için gelen turistlerle ortak araç kiralayarak gezebilirsiniz.

8)Otostop Çek

Otostop bi yaşam tarzıdır, otostop bi kültürdür. Otostopta günlük yaşamda tanışamayacağın insanlarla tanışırsın. Gittiğin ülkenin insanını otostopta tanırsın. Otostop seyahat etmenin en güzel yanlarından biridir. Kimi zaman bir kamyona bindin, kimi zaman bir ailenin arabasına. Kimi zamanda dilini bile konuşamadığın insanların arabasına.

Otostop çek

Otostop çekmek bazı ülkelerde zor olsada, bazılarında zaten bi kültür halini almıştır. Mesela İran’da, Gürcistan’da, Hindistan’da, Tayland’da otostop çekmek çok kolay. Ama Japonya ve Kore’de çok zordur. Dünyanın neresinde olursanız olun baş parmağınızı kaldırdığınız sürece otostop çekmek mümkündür.

9)Gezerken Para Kazanmak

Parasız çıkılan bi seyahat veya dünya turunda para kazanmayı bilmek gerekir. Mesela iyi bi fotoğrafçıysanız stock fotoğrafçılığı yaparak iyi bi gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca iyi bi yazı diliniz varsa makale yazarakta para kazanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız seyehat ederken yanınızda taşıyacağınız bi bilgisayar. Bunlar uzun süreli çalışma teknikleridir.

Gezerken para kazanmak

Diğer para kazanma tekniği olan kısa vadeli ve daha düşük fiyatlı işlerdir. Yiyecek-içecek veya konaklama masrafınızı çıkarırsınız. Bu tekniğe bir çok örnek verilebilir. Ama bu işte biraz sizin yeteneklerinize bağlı. Yeteklerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. Olmadı sosis balon satar ekmek paranızı çıkarırsınız dert etmeyin 🙂

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp