Uludağ Kamp Alanları

Kamp yapmak için illede yaz aylarını beklemek zorunda değilsiniz. Yaz aylarında olduğu kadar sonbahar ve  kış aylarını da tercih edebilirsiniz. Sonbahar-Kış aylarında da kamp yapmak mümkün ve farklı bir deneyim olacaktır.Doğal güzellikleriyle sizi sizden alacak olan bembeyaz örüntüsüyle sizleri karşılayan bir yere ne dersiniz? Çeşitli faaliyetleri de içinde barındıran Uludağ kamp alanları tam size göre diyebiliriz. Tertemiz havası huzur dolu ormanları ve yaylalarıyla sizi büyüleyen Uludağ’da kamp yapmak için sizde yola koyulmaya ne dersiniz? Uludağ da hem kayak keyfi hem de kamp kurarak bu tatili daha da uzatabilirsiniz. Uludağ kamp alanlarında ister kendi çadırınızı kurun isterseniz de alanda bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Uludağ, herkesi kendine hayran bıraktığı gibi bünyesinde bulundurduğu göller, şelaleler ve akarsularla da eşi benzeri olmayan güzellikleriyle herkesin beğenisini kazanmıştır. Uludağ, Bursa sınırları içerisindedir. 2543 metre yüksekliğe sahip olan Uludağ Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının merkezidir. Uludağ’da her yaz-kış çeşit çeşit sanatçılarında yer aldığı festivaller yapılmaktadır. Uludağ’ın 4 tane yaylası bulunmaktadır. Bunlar Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylalarıdır.Uludağ’da bulunan kamp alanları 4 tanedir.Uludağ Milli Parkında bulunan 2’si sadece günü birlik kullanıma izin verilmektedir. Diğer 2’sin de ise konaklama imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca Uludağ’da illede bu yerlerde kamp yapma zorunluluğunuz yok.Bölgede bir çok alanda da kamp yapma imkanı bulunmaktadır.

Milli parkın ana girişinde bulunan karabelen yaylası Bursa’ya 22 km uzaklıktadır. Karabelen kamp alanı günlük kullanıma uygun olan bir kamp alanıdır. Günlük 1000 kişilik kapasitesi bulunan karabelen kamp alanı içinde bulunan pinik masaları, tuvaletler, çeşmeler vb. yerler Milli Park Müdürlüğüne aittir. İki tane de hizmet evini içinde barındıran karabelen yaylası kamp alanı sizlere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Karabelen yaylasında yaz aylarıda çeşitli şenlikler yapılmaktadır.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanı

Uludağ çobankaya kamp alanı doğal güzellikleri ile insanı kendi doğasına çeken kamp alanı 1700 m. yüksekliğe sahiptir. Bursa merkeze 26 km uzaklıkta olan Çobankaya da bulunmaktadır. Çobankaya kamp alanı Uludağ ,Milli Parklar Müdürlüğü’ne aittir. Uludağ çobankaya kamp alanı sadece yaz aylarında açıktır. Çobankaya kamp alanında çadır kurarak yada karavanınızla konakla imkanınız bulunmaktadır. Çobankaya’ ya Otel’ ler bölgesinden geçerek karayolu veya Sarıalan’ dan başlayan yürüyüş parkurlarından da ulaşabilirsiniz.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanında Neler Vardır?

Yaz ayları açık olan Çobankaya’ da hizmet veren Kızılay aile kampında Uludağ Milli Parkı Müdürlüğü’ne ait çadır kampı alanları ve bungalov evler bulunmaktadır. Kamp alanı 150 çadır ve 1000 kişi kapasiteli olup alanda Kızılay kampı bölümünde 1 adet kır gazinosu ve satış büfesi bulunmaktadır. Gerekli olan ihtiyaçlarınızı buralardan karşılayabilirsiniz. Alanda bulunan Kızılay aile kampında verilen yemeklerden de faydalanabilirsiniz. Kızılay’a ait barakalarda kalma imkanınız bulunmaktadır. Tesis alanı içerisinde tuvalet hizmeti de bulunmaktadır.

Uludağ Çobankaya Kamp Alanında Neler Yapılır?

Kamp alanında bulunan dere ve akarsularda yüzebilir ve serinliği tadabilirsiniz. Yürüyüş parkurlarında dilediğiniz gibi yürüyebilir doğanın keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Uludağ çobankaya kamp alanında gezi programlarına katılıp sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Akşamları ise ateş başı etkinliklerine katılıp gecenizi güzelleştirebilirsiniz. Göller bölgesin de bulunan zirveye çıkabilir eşsiz manzarasını oradan da görebilirsiniz.

Uludağ Kocayayla Kamp Alanı

Uludağ kacayayla kamp alanı Bursa merkeze 73 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kocayayla kamp alanı Uludağ’ ın en ünlü piknik ve mesire alanlarındandır. Kocayayla 40 hektar büyüklüğüyle Türkiye’ nin en büyük yaylası unvanına sahiptir. Etrafı ise karaçam ağaçlarıyla örtülü olan yayla içinde çam, meşe, gürgen, alıç, kavak ve erik ağaçlarını da bulunmaktadır. Kacayayla’nın yüksekliği deniz seviyesinden 1200 metredir. Temiz havası ve bol oksijeni ile eşi benzeri olmayan bir oksijen deposudur. Kocayayla kamp alanında yapacak olduğunuz kamp deneyimi sizi sizden alacak demek yanlış olmasa gerek. Uludağ kocayayla kamp alanında tuvalet imkanı olup, sizlerin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek altyapıya sahiptir.

Uludağ Kocayayla Kamp Alanında Neler Yapılır?

Uludağ kocayayla kamp alanında birçok aktivite yapabilirsiniz. Trekking, rotaları üzerinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Çeşitli doğa sporları yaparak gününüzü daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Kampçılık ve çadır turizmi için de oldukça uygun bir yer olmasıyla güzel bir tatil yapabilirsiniz. Uludağ Kocayayla kamp alanı yukarıda bahsettiğimiz aktiviteler için yeterince elverişlidir. Ayrıca kocayayla da her sene Haziran ayında ‘‘Geleneksel Keles Kocayayla Şöleni’’ yapılmaktadır. İsterseniz haziran ayında hem kamp yapıp hemde Geleneksel Keles Kocayayla Şöleni’ne de katılabilir farklı bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Uludağ Sarıalan Kamp Alanı

Uludağ sarıalan kamp alanı Bursa merkeze 22 km uzaklıktadır. Sarıalan kamp alanı hem kamp bölümü hemde günübirlik kullanım alanları vardır. Günübirlik kullanım alanı yaz aylarında hizmete açılmaktadır. Sarıalan Kamp ve Günübirlik Kullanım Alanında kır evleri bulunmaktadır. İsterseniz bu kır evlerinde de konaklayabilirsiniz. Uludağ sarıalan kaamp alanı 300 çadırlık kapasiteye sahiptir. Ayrıca karavan ve motokaravan yeri de bulunmaktadır.

Uludağ Sarıalan Kamp Alanında Neler Vardır?

Uludağ sarıalan kamp alanında kamp barakaları ve bungalov evler mevcuttur. Alanda duş ve tuvalet imkanları da bulunmaktadır. Sarıalan kamp alanında hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır. Sevdiklerinize buradan minik hediyeler alabilir onları mutlu edebilirsiniz. Alanda büfeler ve kır gazinoları da bulunmaktadır. Uludağ sarıalan kamp alanının bir diğer özelliği ise alanda bulunan kendin pişir-kendin ye restoranlarının olmasıdır. Sarıalan kamp alanında sağlıklı yaşam parkurları, oyun ve spor alanları da mevcuttur. Sarıalan kamp alanında yamaç paraşütü yapma şansınızda bulunmaktadır.

Uludağ Kamp Alanlarına Nasıl Gidilir?

Bursa’dan, Uludağ’a ulaştıktan sonra Uludağ Milli Parkının Karabelen giriş kapısına ulaştıktan 3 km sonra Kirazlıyayla’ ya varılmaktadır. Kirazlıyayla’dan daha sonra 10 km’ lik karayolunu aşınca da Sarıalan’ a ulaşılmaktadır. Daha sonra 11 kilometrelik karayolunu geçince de Oteller Bölgesine ulaşılmaktadır. Oteller Bölgesinden ise 2 kilometrelik karayolu yolculuğun sonunda ise Çobankaya’ ya varılabilmektedir. Tabi bu karayolu yolculukları yerine alternatif olarak Bursa merkezden Uludağ Milli Parkı Sarıalan Kamp ve günübirlik kullanım alanına 20 dakikalık teleferik yolculuğu ile de ulaşabilirsiniz. Seçim size kalmış nasıl bir yolculuk yapmak isterseniz onu seçebilirsiniz.

Uludağ Misi Köyü Kamp Alanı

Uludağ misi köyü kamp alanı Bursa il merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Misi köyü Bursa’nın ilk yerleşim alanlarından biri olan bilinmektedir. Misi Köyü, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir çünkü eski evleri, tarihi kalıntılarıyla sizleri içine çekmektedir. Nilüfer ilçesine bağlı olan misi köyü 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bilinen en eski adı Mysia’dır. Misi köyü hem doğasıyla hem de tarihi değerleriyle insanları büyüleyecek kadar güzeldir. Köy Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir çünkü misi köyündeki manastırın kalıntısının civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanmaktadırlar. Misi köyü sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil aynı zamanda kamp ve mesire alanlarıyla da dikkat çekmektedir. Uludağ misi kamp karavan tesisi, 46 araç, almaktadır. Fakat yoğun günlerde bu sayı 85-90 araç kapasitesine çıkabilmektedir. Alanda karavanla konaklama imkanı yeterince iyidir. Karavan kampı yanı sıra çimlerde çadırlı konaklama imkanı da bulunmaktadır. Misi karavan kamp alanı 30- 40 çadırı kaldırabilecek kapasiteye sahiptir.

Uludağ Misi Karavan Kamp Alanında Neler Vardır?

Uludağ misi karavan kamp alanında soguk-sıcak su imkanı bulunmaktadır. Alanda tuvaletler, duşlar ve lavabolar mevcuttur. Misi kamp alanında mutfak ve araç atık boşaltma yerleri de bulunmaktadır. Misi karavan kamp alanında elektrik ve çamaşır yıkama bölümleri de vardır. Alandaki sosyal tesis yeşil bitkiler aracılığıyla birbirinden ayrılmıştır. Tesisin çevresi tel çitler ile koruma altına alınmaktadır. Misi karavan kamp alanında bir de acil durumlar için bir acil durum kapısı vardır.

Uludağ Karabelen Kamp Alanı

Uludağ karabelen kamp alanı Milli Park sınırının başladığı ve giriş gişelerinin bulunduğu yakın bir alandadır. Bursa merkeze 22 km uzaklıkta bulunan karabelen yaylası yaz kış çeşitli şenlik ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Uludağ karabelen kamp alanı günübirlik piknik kullanım alanına sahiptir. Kamp alanında 1500 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Alanda gerekli çeşme ve tuvaletler mevcuttur. Alanda yürüyüş yapabilir ailenizle birlikte eğlenceli vakitler geçirip piknik keyfine doyabilirsiniz.

Uludağ Bakacak Kamp Alanı

Uludağ bakacak kamp alanı Bursa’nın en güzide yerlerinden biridir. Bursa manzarasının seyredildiği huzurlu bir nokta konumundadır. Bakacak, Uludağ’a araçla gelenlerin mutlaka uğradığı bir yer haline gelmiştir. Manzarnı seyir noktasının sol tarafında yer alan TV verileri ve radyo rolleri bulunmaktadır. Buradaki binanın solunda bulunan patikadan aşağı 200 metre yürüdüğünüzde çadır kurabileceğiniz çok güzel noktalara erişebilirsiniz. Çadırınızı aşağı kurmanızı tavsiye ederiz çünkü bölgenin geleni çok olduğu için daha rahat bir kamp alanı oluşturmuş olursunuz. Seyir tepesinden hem Bursa’yı izleyip hemde burada eşsiz fotoğraflar çekilerek arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Uludağ Alaçam Şelalesi Kamp Alanı

Uludağ alaçam şelalesi kamp alanı, Uludağ’ın güney yamacında bulunur. Uudağ’ın Kestel ilçesinden ortalama 10 km uzaklıkta bulunan yer eski bir gürcü köyüdür. Uludağ alaçam kamp alanı yaz aylarında piknikçilerin ve kampçıların akınına uğramaktadır. Köyün güneyinde bulunan yaylası da gezginlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bahar ayların da Uludağ’da kar sularının erimesiyle su seviyesi artar ve Alaçam şelalesi yaklaşık 10 metre yüksekten düşmektedir. Bu inanılmaz görüntü bile sizi büyülemeye yetecektir. Uludağ’dan inen suların aktığı bu şelale en popüler konum haline gelmiştir. Bu eşsiz güzelliğin yakınlarında kamp yapmak tarifi olmayan bir doğa harikası olsa gerek. Alaçam şelalesinin yakınlarında bulunan alabalık restoranlarında yemek yemeden gitmemenizi öneririz.

Uludağ Alaçam Şelalesi Kamp Alanında Neler Yapılır?

Uludağ alaçam şelalesi kamp alanında oluşan patika yolları kullanarak yemyeşil bir doğada trekking yapabilirsiniz. Alaçam köyü kanyon ve şelalesi ile doğaseverler ve dağ sporu ile ilgilenenler için muhteşem bir yerdir. Özellikle dağ yürüyüşü yapmak isterseniz Alaçam Köyü sizin için ideal bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu alan Uludağ’ın 1800 metresine kadar uzanmaktadır. Ayrıca Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün sürekli düzenledikleri dağ yürüyüş gezilerine katılarak zamanınızı geçirebilir ve spor yapmış olabilirsiniz.


Yakınlarındaki kamp alanlarını keşfet.

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

Müşerref Döndü
Müşerref Döndü
Uşak Üniversitesi Yeni Medya Bölümü mezunuyum. Sosyal medya danışmanlığı ve içerik editörlüğü yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Doğayla İç İçe: Kamp Yapmanın Keyfini Çıkarın

Kamp yapmak, modern yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç...

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...