Türkiye’nin Saklı Cenneti; Kaz Dağları

Kaz Dağı ya da İda Dağı olarak bilinir, Edremit Körfezi’nin bulunduğu Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alır. 1774 m yüksekliği bulunur ve dünyanın en temiz 3. havasına sahiptir. 

 Yeşilin her türlü tonunu bulabileceğiniz bölgede, bir çok film, dizi ve belgeselde çekilmiştir. Biyo çeşitlilik bakımındanda oldukca zengin olan bölge, birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kaz Dağları Milli Parkı, sarıkız ve hasanboğoldu gibi bircok efsaneyede ev sahipliği yapar. Dünyada bilinen ilk güzellik yarışmasıda Kaz dağlarında yapılmıştır.

Yunan mitolojisindende birçok unsuru barındıran bölge, oldukca köklü tarihe sahiptir. Bu mitolojik unsurlar şöyledir. Zeus burada doğmuştur ve Truva Savaşı’nı buradan izlemiştir, karısı Hera ilede bu dağda evlenmiştir. Troya Savaşı’nın baş aktorlerinden Paris’te bu dağlarda çobanlık yapmıştır.

Milli Park’ın en ünlü yerleri şöyledir;

1. Sütüven Şelalesi

Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan şelale, muhteşem doğanın bir göstergesi niteliğindedir.

2. Hasanboğuldu

Hasan boğuldu efsanesinin gerçekleştigi yerdir. İsminide efsaneden almıştır. Efsane filmlere ve Sabahattin Ali’nin öykülerine de konu olmuştur.

3. Pınarbaşı

Güre Köyü sınırları içinde bulunur ve günümüzde en çok ilgi duyulan mesire alanlarındandır.

4. Sarıkız Tepesi

Milli Parkın en yüksek 3. noktasından birisidir. Sarıkız efsanesinin gercekleştiği yerdir. Rehber kullanmadan girmek yasaktır.

5. Mıhlı Şelalesi

Roma döneminden kalma kemerli köprüsü bulunur.

6.Şahindere Kanyonu

Bölgeye orman işletmesinden izin alınmadan girilememektedir. 26 km uzunluğundadır.

Muhteşem doğasıyla bitmeyen güzelliklere sahip olur, bazıları da fazla bulunur. İsterseniz bu tesislerin bungalov evlerinde konakyabilir, isterseniz eşsiz mesural alanlarında piknik yapabilir, istersenizde kamp eder.

 

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmamış. İlk olmak istermisin?
  • chat
    Bir yorum yap