Türkiye'nin Saklı Cenneti; Kaz Dağları - Kampbros

Türkiye’nin Saklı Cenneti; Kaz Dağları

Konu Başlıkları

Kaz Dağı ya da İda Dağı olarak bilinir, Edremit Körfezi’nin bulunduğu Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alır. 1774 m yüksekliği bulunur ve dünyanın en temiz 3. havasına sahiptir. 

 Yeşilin her türlü tonunu bulabileceğiniz bölgede, bir çok film, dizi ve belgeselde çekilmiştir. Biyo çeşitlilik bakımındanda oldukca zengin olan bölge, birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kaz Dağları Milli Parkı, sarıkız ve hasanboğoldu gibi bircok efsaneyede ev sahipliği yapar. Dünyada bilinen ilk güzellik yarışmasıda Kaz dağlarında yapılmıştır.

Yunan mitolojisindende birçok unsuru barındıran bölge, oldukca köklü tarihe sahiptir. Bu mitolojik unsurlar şöyledir. Zeus burada doğmuştur ve Truva Savaşı’nı buradan izlemiştir, karısı Hera ilede bu dağda evlenmiştir. Troya Savaşı’nın baş aktorlerinden Paris’te bu dağlarda çobanlık yapmıştır.

Milli Park’ın en ünlü yerleri şöyledir;

1. Sütüven Şelalesi

Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan şelale, muhteşem doğanın bir göstergesi niteliğindedir.

2. Hasanboğuldu

Hasan boğuldu efsanesinin gerçekleştigi yerdir. İsminide efsaneden almıştır. Efsane filmlere ve Sabahattin Ali’nin öykülerine de konu olmuştur.

3. Pınarbaşı

Güre Köyü sınırları içinde bulunur ve günümüzde en çok ilgi duyulan mesire alanlarındandır.

4. Sarıkız Tepesi

Milli Parkın en yüksek 3. noktasından birisidir. Sarıkız efsanesinin gercekleştiği yerdir. Rehber kullanmadan girmek yasaktır.

5. Mıhlı Şelalesi

Roma döneminden kalma kemerli köprüsü bulunur.

6.Şahindere Kanyonu

Bölgeye orman işletmesinden izin alınmadan girilememektedir. 26 km uzunluğundadır.

Muhteşem doğasıyla bitmeyen güzelliklere sahip olur, bazıları da fazla bulunur. İsterseniz bu tesislerin bungalov evlerinde konakyabilir, isterseniz eşsiz mesural alanlarında piknik yapabilir, istersenizde kamp eder.

 

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp