Türkiye'nin Lavanta Kokulu Köyü; Kuyucak

Türkiye’nin Lavanta Kokulu Köyü; Kuyucak

Konu Başlıkları

Isparta’ya 47 kilometre uzaklıkta olan Kuyucak; Torosların eteğinde yüksek bir tepeye kurulmuş, etrafındaki yamaçların ve ovaların çoğu lavanta tarlalarıyla çevrili şirin bir köy. 1315 yılından bu yana yerleşim olan Kuyucak, bugün 250 kişilik nüfusa sahip.

golos.io.com

Kıraç ve susuz arazileri yüzünden yıllar önce göç vermeye başlayan Kuyucak Köyü’nün kaderi bugün lavanta ile tersine dönüyor. Isparta’da sadece Kuyucak Köyü’nde değil aynı zamanda Kuşcular ve Çukurören köylerinde de lavanta üretimi yapılmaktadır.

www.ntv.com.tr

Öncelikle evlerin bahçelerinde, sokak kenarlarında, gül bahçelerinin kenarlarında hobi olarak başlayan lavanta üretimi, bugün ticari bir üretime dönüşmüş, araziler lavanta ile kaplanmaya ve köy mora boyanmaya başlamıştır.

setur.com.tr

Isparta’daki lavanta bahçeleri, Fransa’nın Provence bölgesinde bulunan 1500 nüfuslu Sault köyündeki lavanta bahçeleriyle yarışıyor. Lavanta Kokulu Köy’de bulunan lavanta bahçeleri fotoğrafçılar için harika bir çekim ortamı sunuyor. Kuyucak Köyü’nde kadınların yaptığı girişimler meyvesini vermiş ve Türkiye’nin lavanta üretiminin tamamı bu bölgeden karşılanıyor.

www.ntv.com.tr

Lavanta Kokan Köyün Hikayesi

Bugün yaklaşık 3 bin dekarlık alanda Türkiye’deki toplam lavanta üretiminin yüzde 93’ünü karşılayan Lavanta, ilk defa 1975 yılında köye getirilmiş ve 30 aileye 15’er kök şeklinde dağıtılarak üretime başlanmıştır.  İlaç sanayinden kozmetiğe, gıdadan parfümeri sektörüne kadar pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

medyafaresi.com

Lavanta sayesinde dışarıya olan göçü tersine çevirmeye başlayan Kuyucak köylüleri “turizmde biz de varız” dediler. Turistlerin yavaş yavaş farkına vardığı bu köy lavantalarıyla dikkat çekiyor.

@OrhanCakmur

Sokakları, kerpiç evleri ve kaldırım kenarlarından adeta fışkırırcasına yetişmiş lavanta öbekleri görenleri kendisinden geçiriyor. Bir lavanta cenneti olan köy; doğal güzelliğini, hatta ekonomisinin ciddi bir bölümünü lavantaya borçlu.

flickr.com

Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor lavantalar ve temmuz ayında mor lavanta tarlaları arasında mis kokular eşliğinde, görsel bir ziyafet çekmek isteyen misafirlerini bekliyor. Kuyucak köyünde yalnızca 150 hane var. Köyde yaz-kış oturanların sayısı ise 90’ı geçmiyor. Köy halkı geçimini lavantayla sağlıyor.

Lavanta bahçeleri gelen ziyaretçilerine sakinlik ve huzurun yanı sıra eşsiz bir doğa içinde fotoğraf çektirme imkanı da sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından ve yabancı ülkelerden turist çeken ‘Lavanta Kokulu Köy‘ olarak da nitelendirilen Kuyucak’a gelenler, lavantadan üretilen birçok ürünü de tadabiliyor.

www.ntv.com.tr

Kuyucak Köyü’nde 5 bin dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen lavanta üretimi kırsal turizm başta olmak üzere birçok sektörü tetikledi. Yaz dönemi film platosuna dönen lavanta tarlalarına gezginci arıcılar da yüzlerce kovan kurdu. Arıcı Mehmet Karakoyun, “600 kovanımız var, şu anda 7-7.5 ton bal almayı hedefliyoruz” dedi.

lavantadiyarim.com

Mehmet Karakoyun ise açan lavantalarla köylerinin cennetten bir köşeye dönüştüğünü belirtti. İlginin çok olduğunu aktaran Karakoyun, “Ülke genelinden ve dünyanın birçok yerinden misafirlerimizi ağırlıyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz gün doğumunda dünyanın en güzel manzaralarını seyretme şansı elde ediyor.

flickr.com

Misafirlerimiz ilk olarak güzel bir lavanta kokusunu hissediyor. Lavanta alanlarında gezerken insanların sakinleştiğini hatta misafirlerimizin buradan gittiklerinde birkaç günü çok rahat geçirdiklerini kendilerinden duyuyoruz.” diye konuştu.

flickr.com

Kuyucak Köyü’ne Ne Zaman Gidilir?

Lavantalar Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor ve bu dönem yaklaşık 45-50 gün sürmektedir. Lavanta bahçelerindeki lavantalar Haziran ayının sonlarına doğru tamamen morarmaya başlıyor. Temmuz ayının birinci ve ikinci haftası lavanta bahçelerine gitmek için en uygun zaman.

znmagazin.com

Lavanta bahçeleri Ağustos ayında hasat edildiği için Temmuz ayında gitmenizi tavsiye ederim. Lavantaların oluşturduğu muhteşem manzarayı izlemek için Haziran ayından itibaren Kuyucak’a gidebilirsiniz.

lavantadiyarim.com

Kuyucak Köyü’nde Nerede Kalınır?

Kuyucak Köyü’nde birkaç ev pansiyona dönüştürülmüş ve konaklama hizmeti veriyor. Siz de Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü’nde konaklamayı düşünüyorsanız pansiyon konaklama hizmeti veren kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

ayder.com.tr

Turizm potansiyeli farkedilince ‘Lavanta Kokulu Köy’ projesine başlandı. Köy deki 3 ev pansiyona çevrildi. Hatta Kuyucak köyü sakinlerinden Gülşah Özcan, ineğini satıp pansiyonculuğa başladı ve şimdiye kadar 30 müşretiyi misafir etti.

guldennotlar.com

Kuyucak Köyü’nde Neler Var?


  • Geleneksel kıl çadırda, otantik bir ortamda köy kahvaltısı (Lavanta balı, lavanta çayı, köy peyniri, zeytin, sebze vb.) ve yöreye has lezzetlerden oluşan öğle yemeği
  • Lavanta bahçelerinde gezi ve rehberlik hizmeti
  • Eşsiz manzaralar çıkacak belirli noktalarda fotoğraf çekimi
  • Lavanta bahçelerinde fayton turları
  • Köyümüze has lavanta konseptli hediyelik eşyaların satışı
  • Fotoğraf sergisinin gezilmesi
flickr.com

Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Uçakla geleceksiniz eğer Kuyucak Köyü’nün Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na sadece 15 dk uzaklıkta. Havalimanından taksi veya şehir merkezindeki Kuyucak Köyü minibüsleri ile lavanta bahçelerine gelebilirsiniz.

Isparta Otogar’dan veya Burdur Otogar’dan Keçiborlu’ya gelerek buradan minibüslerle Kuyucak Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla gelecekseniz ise; Isparta merkezden veya Burdur’dan kolay bir şekilde Burdur Gölü’ne yakın mesafede bulunan Kuyucak Köyü’ne gelebilirsiniz

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp