Türkiye'nin En Büyük Longoz Ormanı Acarlar Longozu - Kampbros

Türkiye’nin En Büyük Longoz Ormanı Acarlar Longozu

Konu Başlıkları

Acarlar Longozu,  250–1250 m genişliği ve 7,5 km uzunluğu ile Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanıdır. Sakarya’nın kuzeyinde, Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Acarlar Longozu oluşumu açısından tipik bir kıyı set gölüdür.

İstanbul’a 2,5 saat uzaklıktaki Acarlar Longozu yani bilinen bir diğer adıyla Sakarya Longoz Ormanları, içerisinde barındırdığı 200 kuş türü ve bataklığın içinden yükselip açan lotus çiçekleri ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Korunması için alınan önemler nedeniyle longozun büyük bir çoğunluğu ziyaretçiye kapalı. Yürüme alanını sadece 750 metre kadar uzanan tahta bir platform ile sınırlamışlar. Bu da gezinizin sadece tahta platformda yürürseniz yaklaşık yarım saat kadar süreceği anlamına geliyor.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Gezinizi uzatmak için longozun içindeki su yatağının kıyısında bulunan Ormantik Park’ta yeme – içme ihtiyacınızı karşılayabilir, isterseniz konaklayabilirsiniz de. Longozun tam karşısında kendi ellerinizle domates-biber toplayabileceğiniz bir tarla olduğunu da belirtmek isteriz.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Longozun eni 250 ile 1250 metre arasında değişiyor. Uzunluğu ise 7,5 km. Yani baktığınızda 7,5  km2‘lik bir alanı kaplıyor. Bu alanın hepsini de gezemiyorsunuz. Yürüyüş yolu denilen 750 metrelik tahta platform bir bakıma iskele gibi. Alanın gezilmesine izin verilen yerleri bu iskele ile geziyorsunuz.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Su seviyesi mevsimden mevsime değiştiği için bazı aylarda suyun üzerinden, bazı aylarda suyun kenarından yürüyebilirsiniz. Bu Acarlar Longoz’undaki gezinizi daha da özelleştirecektir.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Eskiden sandal ve deniz bisikleti kiralamak mümkünmüş ama 2014 yılında, ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle longoz zarar görmeye başlayınca insan müdahalesini en aza indirmek için yasaklanmış.

Foto: gezilmesigerekenyerler.com

Acarlar Longozu’na istediğiniz zaman gidebilirsiniz ama kırmızıdan sarıya çalan ağaçları, pembeleşmiş nilüferler’in suyu kaplamasını ve yürüyüş yolunda ayağınıza dökülen sararmış yaprakları görmek için sonbaharda gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Foto: seyahatdergisi.com

Bir de, Lotus olarak da bilinen nilüfer çiçeğini açmış halde görmek istiyorsanız ziyaret saatlerinizi mutlaka 9 ila 15 arasına denk getirmeniz gerekiyor. Yoksa nilüfer çiçekleri kapanır.

Foto: seyahatdergisi.com

Acarlar Longozu ülkemizden geçen kuşların iki göç yolundan birinin üzerinde bulunmaktadır. Longozda yıl boyunca 200’e yakın kuş türü ya konaklıyor ya da kuluçkaya yatıyor. Ayrıca bir sürü hayvana, suyla arası iyi olan meşe, kızılağaç, dişbudak gibi pek çok ağaç türüne de ev sahipliği yapıyor.

Foto: seyahatdergisi.com

Acarlar Longozu, başta su sever türler ve su ekosistemi canlıları olmak üzere birçok ender canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Örneğin, su içinde yetişen zarif bir bitki olan su menekşesi, ülkemizin nadir su bitkilerinden göl soğanı ve bataklık eğreltisi Türkiye’de sadece Acarlar Longozu ve çevresindeki birkaç sulak alanda yaşıyor.

Foto: seyahatdergisi.com

Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı olan Acarlar Longozu’na giriş ücretli değildir. Sadece özel aracınız ile gidecek olursanız otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Foto: hürriyet.com

Acarlar Longozu’na Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu, Sakarya’nın Karadeniz kıyısında, Karasu İlçesi’nde, Kaynarca yolu üzerindedir. Taksim, İstanbul’dan 189 km uzaklıktaki longoza gitmek yaklaşık 3 saat sürmektedir. Sakarya merkezden ise 64 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Toplu taşıma ile gelecekler için ise Karasu’dan Acarlar Longozu’na 108 numaralı özel halk otobüsü bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Foto: seyahatdergisi.com

Longoz Nedir?

Longoz bir bitkinin ya da ağaç türünün adı değil, bir ekosistemin adıdır. Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlar. Bu birikinti artınca da akarsuyla deniz arasında bir set oluşturur.

Akarsu kendi oluşturduğu bu engeli aşamayınca arkasında kalan alanı su basar. Bu alanda da zamanla bataklıklar, subasar ormanları ve göller oluşur. Bunların tamamına ise longoz adı verilir.

Longozlar önceleri çok sık görülse de insanların doğaya müdahalesi sonrası, o da birçok şey gibi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve şu an Dünya’da Amazonlar ve Kongo Havzası dışında büyük longoz ormanı kalmamıştır. Avrupa’dakilerin çoğu ise insan eli ile yok edilmiştir.

Türkiye’de ise Sakarya’daki Acarlar Longozu dışında Kırklareli’ndeki İğneada, Sinop’taki Sarıkum ve Samsun Kızılırmak Deltası’nda olmak üzere 4 büyük longoz vardır. Bursa’daki Karacabey Longozu gibi başka yerlerde de küçük longoz kalıntıları bulunmaktadır ama bunlar yeterli büyüklük ve kapalılığa sahip olmadıkları için longoz ormanı niteliği taşımamaktadır.

Acarlar Longozu Tanıtım Fimi

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp