Türkiye'nin Alpleri'ne Kayak Merkezi Müjdesi - Kampbros

Türkiye’nin Alpleri’ne Kayak Merkezi Müjdesi

Konu Başlıkları

Türkiye’nin en uzun teleferik hattının Rize‘nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları arasında kurulacağı kesinleşti. İhalesi gerçekleştirilen 37 kilometre uzunluğundaki teleferik projesi ve kayak tesisinin Ayder Yaylası merkezli olması planlandı.

Projedeki teleferik ile Hazindak, Samistal, Amlakit ve Palovit yaylalarına ulaşım sağlanabilecek. Teleferiğin yaz aylarında da hizmet vereceği belirtildi. Kaçkar Dağları‘nda ise kış turizmine yönelik kayak tesisi yapılacak.

Foto: hurriyet.com

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nın da içinde olduğu Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda, 37 kilometrelik teleferik hattı ile kayak tesisi kurulacak. Teleferik ve kayak tesisi projesinin başlangıç istasyonu, ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası olacak.

İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’nce altyapı çalışmaları yürütülen ve belediye meclisi gündemine getirilen Ayder Kış Sporları Merkezi’nin yapımına imkan sağlanması için “yapım ile kira karşılığı 49 yıllığına işletme işinin ihale edilmesine” ait yetki belgesi, İl Genel Meclisi tarafından oy birliğiyle onaylandı. Projenin, 9 yılda bitirilmesi planlandı.

Foto: hurriyet.com

Ayder Yaylası merkez alınan projede, teleferikle Palovit ve Kavron vadilerine ulaşım sağlanacak. ‘Yap-işlet-devret‘ modeli ile ihaleye çıkarılacak olan projeyle teleferik için 37 kilometre boyunca mekanik tesis kurulacak. Mekanik tesisin 10-12 kilometresini transfer hatları, diğer kısımlar ise pistlere ulaşım ve kayak hatlarından oluşacak.

Rize Valiliği’nin öncülüğünde hazırlanan ve ihalesi yapılan projenin gerçekleştirilecek bölgede çalışmalarına ihaleyi alan şirket tarafından başlanacağı belirtildi. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Ayder Kış Sporları Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaçkar Dağları‘nda kış turizmine yönelik kayak tesisi projesinin uzun yıllardır hayalinin kurulduğunu hatırlatan Vali Bektaş, çalışmalar neticesinde herkesin kabul edebileceği yüksek nitelikli bir projenin ortaya konulduğunu söyledi.

Foto: hurriyet.com

Vali Bektaş, “Türkiye’nin en büyük, en çeşitli, en farklı ve en özellikli projesi ortaya çıktı. Şartnamelerimizi hazırladık. İhaleye çıktığımız zaman henüz döviz gündemde değildi. İhale ilan süreçleri olduğu için çok kısa vadede hareket edemiyoruz.

Bu işi yapabileceğine inandığımız ve Türkiye’de benzeri şekilde bu tarz projeleri gerçekleştirmiş olan 5 firmaya davetiye gönderdik. Bu 5 firmadan 4’ü döviz hareketliliği nedeniyle ihaleye katılamayacaklarını bildirdiler. Geriye kalan tek firma ihaleye teminatlarını yatırarak girdi.

Foto: hurriyet.com

Nihayetinde bizimde ihaleyi yaptırmak için uzlaşacağımız tek bir firma olacaktı. Pazarlık süreçleri sonunda firmanın teklifini almış olduk. İlk evrak üzerinden yaptığımız değerlendirmelerde firma adına bir sıkıntı görünmüyor” dedi.

Şirketin teklifinin uygun bulunduğunu söyleyen Vali Bektaş, “Yapılan ilk değerlendirmelerde firmanın verdiği teklif uygun bulundu. Yıllık 1 milyon lira kira ve hasılattan yüzde 6 pay ile elimizde mevcut olan bir teklif var. İlk değerlendirmemizde bir sorun gözükmemesine rağmen henüz son kararımızı vermedik. İnceleme süreci devam ediyor. Nihai karar verildiği zaman proje start almış olacak” şeklinde konuştu.

Foto: hurriyet.com

İhalenin “yap-işlet-devret” usulüne uygun yapıldığını kaydeden Bektaş, konuşmasına şunları da ekledi: “Esas itibarıyla proje 3 etaptan oluşmasına rağmen biz ilk 2 etabı gündemimizde tutuyoruz. 3’üncü etap ilk 2 etap tamamlandıktan sonra idarenin ve girişimcinin anlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkacak. 1’inci etap ‘3+2’ yıl, 2’nci etap ‘3+1’ yıl olmak üzere 9 yıllık bir süreç var…Projenin çıkış noktası Ayder Yaylası olduğu için kapalı bir otoparka ihtiyacımız vardı.

Bu projenin bir parçasıydı. Ayder’e de kapalı otopark lazım. Ayder dönüşüm projesini hazırlayan TOKİ ile anlaşmalı olarak Ayder’e yapılacak olan kapalı otoparkın ihalesini de bu projeye dahil ettik. Böylece hem kış turizm projesinin hem de Ayder dönüşüm projesini yüzde 30’unu ihale etmiş olduk. Elimizde güzel bir teklif ve iyi bir girişimci var”

Foto: hurriyet.com

Ayder Yaylası çıkışlı projenin ilk varış noktasının Hazindak Yaylası olduğunu ifade eden Vali Bektaş; “Orada Ayder’i gören günübirlik bir tesis var. Daha yukarıda 3 bin rakımlı hem Kaçkarlar’ı hem de denizi gören günübirlik bir tesis var.

2’nci etapta Ayder çanağı, Hazindak toplama istasyonundan bir aktarma hattıyla Samistal Yaylası’nın karşına geçilecek. Taş evleri ile meşhur Samistal Yaylası’nın hemen karşısında bir alt istasyon toplama bölgesi var. O bölgede yine 3 bin rakıma ulaşan iki ayrı pistimiz var.” dedi.

Foto: hurriyet.com.tr

 “Daha sonra yukarı kottan Amlakit ve Palovit arasına inen, kayakçıların bayıldığı ve helikopterle kayak yapanların halen daha kullandığı 3 tane müthiş bir pist var. Amlakit üzerinden Samistal‘a toplanarak tekrar geri Ayder tarafına dönülüyor. Gerek turizm gerekse de kayak tesisi açısından çok güzel bir proje ortaya çıktı.

Ulaştığı nokta itibarıyla en önemli yaylalarımızı kapsadığı için yazında işlevliği olacak bir projeye imza attık. Ayder Yaylası’nda yazın oluşan turizm potansiyelini kış ayını da kapsayarak 12 aya ulaştıracak bir proje ortaya çıkacak. Ayder’i karıştıran, yoğunluğunu artıran bir proje değil; dönüşümünü hızlandıran ve turizm potansiyelini tüm yıla yayan bir proje olacak.” sözleriyle 9 yıl sürmesi beklenen proje hakkında konuştu.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp