Türkiye'de Yaz Tatili İçin Gidebileceğiniz En Güzel 10 Yer - Kampbros

Türkiye’de Yaz Tatili İçin Gidebileceğiniz En Güzel 10 Yer

Konu Başlıkları

Türkiye’de yaz tatili için gidebileceğiniz birbirinden güzel tatil beldelerinden en iyi 10 yeri sizler için derledik.

1. Didim

Foto: didiminfo.com

Aydın’a bağlı olan Didim, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Akdeniz iklimi sayesinde kış ve bahar ayları da yaz ayları gibi olan Didim ilçesi; uzun plajları, cam gibi suyu ve gezilecek tarihi yerleriyle yazın vazgeçilmez yerlerinden biri haline gelmiştir.

Foto: didim.bel.tr

Küçük bir tatil beldesi olan Didim’e yolunuz düşerse Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Altınkum, Akbük ve Apollo Tapınağı’na uğramadan dönmeyin deriz. Güllük Körfezi’ni çevreleyen yarımadalardan biri olan Didim, konum olarak Aydın’a 100 km uzaklıkta, Muğla il sınırında yer almaktadır.

HARİTADA GÖSTER

2. Kuşadası

Foto: gezindik.com

Aydın iline bağlı ilçelerden bir diğer tatil beldesi de Kuşadası’dır. Aydın merkeze 71 km uzaklıkta olan Kuşadası, İzmir’e 90 km, Bodrum ve Çeşme’ye 157 km uzaklıktadır. Adanın bulunduğu körfez bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için Kuşadası’nda başta Güvercinada Kalesi ve Milli Park olmak üzere pek çok  tarihi alan bulunmaktadır. Mavi bayraklı denizi, uzun plajları ve çokça tarihi yapıyla Kuşadası yaz aylarında turistlerin gözde yerlerinden biridir.

HARİTADA GÖSTER

3. Çeşme

Foto: brandlifemag.com

Yaz aylarında tatil denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Çeşme, İzmir’e bağlı bir tatil beldesidir. Mavi bayraklı plajları, bembeyaz kumsalları ve sınırsız eğlence hayatıyla Çeşme sadece yerli değil yabancı turistlerin de ilgi odağındadır.

Foto: gezimanya.com

Altınkum Plajı, Erythrai Antik Kenti, Çeşme Kalesi, Alaçatı ve Alaçatı’da bulunan Delikli Koy Çeşme’ye gittiğinizde muhakkak gezmeniz gereken yerlerden birkaçıdır. Sakız Adası’na feribotla yarım saatlik uzaklıktaki Çeşme İzmir’e 86 km, İstanbul’a 650 km, Ankara’ya ise 680 km uzaklıktadır. Alaçatı’nın tarih kokan sokaklarını gezip, alışverişinizi bitirdikten sonra Çeşme Kumrusu yemeyi unutmayın deriz.

HARİTADA GÖSTER

4. Foça

Foto: mekan360.com

Eskisi ayrı yenisi apayrı güzellikte olan Foça, İzmir’e bağlı tatil beldelerinden biridir. Kendi içerisinde Eski ve Yeni Foça olarak iki bölüme ayrılan ilçede tarihi mekanlar, en eski taş yapılar ve çarşısıyla Foça’nın tarihi ruhunu yansıtan bölüm Eski Foça’dır. Siren Kayalıkları, Foça Adaları ve Athena Tapınağı gördüğünüze pişman olmayacağınız yerlerdendir.

Foto: grafimx.com

İzmir’e 64 km uzaklıkta olan Foça’nın batısında İzmir Körfezi, kuzeyinde Çandarlı Körfezi, doğusunda ve güneyinde ise Menemen ilçesi bulunmaktadır. Foça’nın meşhur sakızlı dondurmasını denemeden dönmeyin deriz.

HARİTADA GÖSTER

5.  Fethiye

Foto: dreamofholiday.com

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, şehrin karmaşasından uzaklaşarak daha sakin ve yeşillikler arasında bir hayat sürmeyi düşleyenlerin en gözde yerlerindendir. Fethiye dünyaca ünlü koyları ve plajlarının yanı sıra Amintas Kral Mezarları, Telmessos Antik Tiyatro’su ve Kayaköy gibi tarihi yapılarıyla da ilgi çekmektedir. Ayrıca 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’e de ev sahipliği yapmaktadır. Muğla merkeze 2 saat uzaklıkta bulunan Fethiye’nin doğusunda Antalya, batısında Akdeniz, kuzeybatısında ise Dalaman bulunmaktadır.

HARİTADA GÖSTER

6. Datça

Foto: limelightescapes.com

Adını aldığı Datça Yarımadası’nın üzerinde bulunan Datça, Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Popüler ve kalabalık tatil yerlerini sevmeyip daha sakin, rahat bir tatil yeri arayanların rotasını çevirmesi gereken yerdir Datça.

Foto: likyaglobal.com

Binlerce yıllık tarihin şahidi Knidos Antik Kent’i, Aktur, Kargı Koyu, Ovabükü, Palamutbükü, yel değirmenleri, mis kokan sokakları ve tertemiz plajlarıyla Datça her yıl gelmek isteyeceğiniz bir tatil beldesidir. Otomobil, bisiklet, karavan ve motosikletin kabul edildiği feribotlar ile 2 saat, karayoluyla merkezden 4 saatte bu güzel ilçeye ulaşabilirsiniz.

HARİTADA GÖSTER

7. Ayvalık

Foto: blog.gezinomi.com

Yemyeşil ormanları ve taş evleriyle gözünüzü bayram ettirecek olan Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde kalan bir ilçesidir. Geçmişin izlerini hala yaşatan, bozulmamış yapısıyla Midilli Adası’nın tam karşısında bulunan Ayvalık, Balıkesir merkeze neredeyse 2 saat uzaklıktadır. Eski bir Rum yerleşimi olan Ayvalık’ta Cunda Adası’nı, Ayvalık Çarşısı’nı, Assos Antik Kenti’ni ve Şeytan Sofrası’nı mutlaka görmelisiniz.

HARİTADA GÖSTER

8. Edremit

Foto: atlasdergisi.com

İçerisinde Kaz Dağları’nın bulunduğu Edremit, Balıkesir’in doğası, tarihi ve tertemiz havasıyla dikkat çeken bir ilçesidir. M.Ö 1443 yılına dayanan kuruluşuyla Edremit zengin ve köklü bir tarihe sahiptir.

Foto: gezimakinesi.com

Yeşil ve mavinin birleştiği bu tatil beldesinde Kaz Dağları’nın tertemiz havasını soluyabilir, Güre ve Dermen Kaplıcaları’nı ziyaret ederek termal suyundan şifalanabilir, Şahindere Kanyonu, Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi’nde doğanın güzelliklerini gözlemleyebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük yerli müzik festivallerinden biri olan Zeytinli Rock Fest Edremit’in Akçay Sahili’nde düzenlenmektedir.

HARİTADA GÖSTER

9. Kaş

Foto: blog.bavul.com

Tarihi M.Ö 2000 yıllarına yani Hititlere dayanan Kaş Antalya’nın en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya’ya bağlı olan Kaş ilçesi görülmesi gereken tatil beldelerinin başında gelmektedir. Likya Yolu ve Karia Yolu’nun kesişim noktasında olması bölgenin tarihi ve kültürel değerlerini ikiye katlamıştır. Kaş ilçe merkezinin yaklaşık 50 km uzağında yer alan Xanthos Antik Kenti, Aperlai Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti, Kekova Batık Kenti, Kaleköy Limanı ve Kaputaş Plajı gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

HARİTADA GÖSTER

10. Kemer

Foto: www.etstur.com

Akdeniz’in tatil ve turizm cenneti olarak bilinen Kemer Antalya’ya bağlı küçük bir tatil beldesidir. Antalya merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Kemer, mavi bayraklı plajları, temiz havası, tarihi yapıları ve canlı gece hayatıyla tatilcilerin uğrak noktasıdır. Phaselis Antik Kenti, Tahtalı Dağı ve Göynük Kanyonu turist akımına uğrayan, Kemer’in gezilmesi gereken yerlerindendir.

HARİTADA GÖSTER

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp