Türkiye’de Görülmesi Gereken 10 Eşsiz Yer

1- Midyat / Mardin

Tarihi taş konakları, camileri, kiliseleri ve kendine has mimarisi ile Midyat, Mardin şehrinin ilçelerinden biridir. Farklı dillerden ve mezheplerden insanların buluştuğu ilçe, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Midyat’a gitmek için Mardin Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden sık sık kalkan otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi 80 km uzaklıktaki Mardin Havalimanı’ndan araç kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Araç kiraladığınız takdirde Midyat’a yolculuğunuz yaklaşık iki saat sürecektir. Tarihi dokuların hakim olduğu Midyat ilçesi, Estel ve Eski Midyat olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Kalker taşından inşa edilmiş tarihi evleri, kiliseleri ve dar sokaklarını görmek istiyorsanız ilk durağınız Eski Midyat olmalı. Zamanında Sıla dizisi çekildiği için günümüzde Sıla Konağı olarak da bilinen Midyat Devlet Konukevi’nin size sunacağı eşsiz Midyat manzarasının tadını çıkarmadan dönmeyin deriz. İlçenin kültürünü daha yakından görmek isterseniz Midyat gezilecek yerler listenize ilçe halkının yaşamını sergileyen eserlerin yer aldığı Estel Han Halk Evi’ni ekleyebilirsiniz. Midyat’a kadar gitmişken Süryani şarabı içmeden dönmeyin deriz 🙂

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

2- Yerebatan Sarnıcı / İstanbul

Dünyada insanlık tarihi boyunca en köklü, en büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İstanbul’da adım başı bir tarihi esere, farklı medeniyetlerin farklı inanç ve geleneklerinden kaynaklanan birbirinden değişik yapılara rastlamak mümkün. Bunlardan biri de Yerebatan Sarnıcı. Ayasofya ile komşu olan yapı, Bizans İmparatoru I. Justinianus (572 – 565) tarafından Sultanahmet’e yaptırılmıştır. 52 basamaklı taş bir merdivenle inilen bu sarnıcın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunur. Birbirine 5,80 metre aralıklarla dikilen sütunlar her sırada 28 tane olmak üzere, 12 sıra meydana getirirler. Suyun içerisinde yükselen bu sütunlar, görenlerde uçsuz bucaksız bir ormanı anımsatmakta ve ziyaretçiyi sarnıca girer girmez etkisi altına almaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

3- Taşyaran Vadisi / Uşak

İmren Deresi’nin nadir görülen sert kayaçları bin yıllardır aşındırılmasıyla oluşan Taşyaran Vadisi, Uşak’ta İzmir karayolu üzerinde, Yenişehir mevkiinde yer almaktadır. Hamam Çayı olarak da bilinen İmren Deresinin, Gediz Nehri’ne karışmadan önce Menderes masifinin doğu kanadında oluşturduğu 150 metre derinliğinde 100 metre uzunluğundaki boğazda yer alan, beyazdan turuncuya ve kızıla çalan kayalıklarıyla eşsiz bir doğa harikası olan vadi, kısa süre önce tabiat parkına çevrildi. Parkta piknik alanları, seyir terası, gözlem kulesi, tuvaletler, kamelyalar, büfe ve çay kahve içebileceğiniz yer mevcut. Vadiye toplu taşıma ile ulaşım maalesef ki yok. Sadece özel araçla gidebileceğiniz Taşyaran Vadisi şehre 45 km uzaklıkta, Uşak-İzmir yolu üzerinde Kula yakınlarında yer alıyor. Taşyaran Vadisi tabelasından dümdüz 1,5 km ilerlediğinizde tablolardan fırlamış gibi duran vadiye ulaşmış olursunuz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

4- Arcadia Bağları / Trakya

Adını Arcadiopolis Antik Kenti’nden alan Arcadia Bağları, Kırklareli bölgesinde Cumhuriyet döneminde yapılan ilk büyük modern bağ yatırımı olarak 2000’lerde kurulmuştur. Hamitabat ve Çeşmekolu Köyleri arasında yer alan bağ, uzun araştırmalar sonucu seçilmiş 2500 dönümlük arazi üzerinde sadece 350 dönümü bağ olarak ekili olan bir üzüm bağıdır. Trakya’nın tam ortasında Lüleburgazın kuzeyi ile Istranca Dağları arasındaki bölgenin mikroklimasından dolayı Arcadia Çiftliği’ni kuran Zeynep Arca Şallıel ve Özcan Arca, hayallerindeki şarabı yapabilmek için bağcılığa başlamışlar. Terruarın doğal lezzetleri şaraplarına kayıpsız taşınması için tam sekiz yıl beklemişler ve artık hayallerinin ürünü olan şarapları ziyaretçilere ve şarap tadımı meraklılarına sunmuşlar. Arcadia Bağları’nda Sauvignon Blanc, Narince, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Öküzgözü ve Papaskarası cinsi üzümler yetiştiriliyor. Burası en eski üzüm çeşitlerinden Sauvignon Gris ve Pinot Gris cinsi üzümlerini Türkiye’de yetiştiren tek bağ olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de en lezzetli şarapları tadabileceğiniz Arcadia Bağları, ziyaretçilerini bekliyor. Üstelik konaklamak isteyenler için de içerisinde bir hotel bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

5- Kayacı Vadisi / Mersin

Kayacı Vadisi Mersin’e gezmeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken coğrafi güzelliklerden biridir. Vadinin içerisinde akan çayın buz gibi suyu, derenin kenarında ki ağaçlarının sık ve güzel olması, insanların huzur ve keyifle vakit geçirebileceği saatlere aracılık yapmaktadır. Aynı zamanda Vadi içerisinden geçen Limonlu Çayı, vadiye ayrı bir huzur katarken turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Kaya tırmanışı, piknik, fotoğraf çekme, avlanma ve kamp kurma gibi imkanları size sunan vadinin kenarında çok sayıda lokanta bulunmaktadır. Kayacı Vadisi’nin dikkat çekici bir başka özelliği ise yaban lalelerine ev sahipliği yapmasıdır. Özel aracınız yoksa vadiye gitmek oldukça zor olsa da Limonlu’ya giden araçları kullanarak, Limonlu merkezine gelip, daha sonra taksiyle gitme imkanı bulabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

6- Salda Gölü / Burdur

Burdur‘un Yeşilova ilçesine bağlı, Dünya üzerinde cinsine az rastlanan bir doğa harikası olan Salda Gölü hakkında bilgi almak için şu yazılarımıza bakabilirsiniz;

TÜRKİYE’NİN BEYAZ ALTINI SALDA GÖLÜ

SALDA GÖLÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 11 ŞEY

7- Mençuna Şelalesi / Artvin

Başlı başına bir doğa harikası olan Artvin’de bir çok gezilecek yer var fakat bunların içerisinde de en çok merak edilenlerin başında şüphesiz ki Mençuna Şelalesi geliyor. Karadeniz’e yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken Menuçuna Şelalesi, yemyeşil doğa içerisinde siyah taşlıkların üzerinden süzülen bembeyaz ve tertemiz bir suyun oluşturduğu dünyada ender bulunan bir şelaledir. Artvin’in Arhavi ilçesi sınırlarında yer alan şelale, dağcıların uğrak mekanı olmasının yanı sıra düğün çekimlerinin de yapıldığı bir yerdir. Mençuna şelalesine giden toplu taşıma aracı yoktur bu nedenle araç ile gelmenizde fayda olacaktır. Bu güzel doğa içerisinde konaklamak isteyenler için ahşap otel ve pansiyon bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

8- Taşkale / Karaman

Daha önceden Kızıllar olarak bilinen Taşkale, Karaman’ın bir kasabasıdır. Kasaba bir vadinin içerisine kurulmuş olup, yerleşim bir yamacın üzerindedir. Zamanla kasabada yaşayan kişi sayısı azalsa da Taşkale’de gezilecek doğal güzellikler hala insan çekiyor. Yeşildere Baraj Gölü, Yeşildere Ak Köprü, Yeşildere Köyü, İbrala Vadisi, Manazan Mağaraları, Taşkale İnce Su Mağarası Taşkale’de gezilebilecek yerlerden.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

9- Karapınar Kumulları / Konya

Foto: resimci.org

Konya ili Karapınar ilçesinde bulunan Karapınar kumulları, Karapınar ovasını oluşturan alüvyal arazi Kuaterner dönemi Pleistosen devrinde akarsu ve gölsel tortullardan oluşmuştur. Bu alanda bulunan eski gölün kalıntıları batıda Hotamış sazlığı, doğuda Ereğli sazlıkları(Akgöl)dır. Kireçli ve kili materyalden oluşan göl tortulları sonradan topraklaşmıştır. Kurak iklim nedeniyle orman gelişmemiş, Karasal iklime bağlı olarak zayıf bozkır örtüsü oluşmuştur. Yörede temel ekonomik faaliyet olan küçükbaş hayvancılık nedeniyle aşırı otlatma yapılmıştır. Yoğun otlatma ile otların yok edildiği alanlarda toz ve kil gibi toprağın ince kısmı taşınmıştır. Topraktan geride kalan kumlar rüzgarla hareket etmeye başlayıp, kara kumullarına dönüşmüştür. Büyüyen kumullar 1956 yılından itibaren Karapınarı etkilemeye başlamıştır.

10- Bilgelik Vadisi / Antalya

Bölge olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinin Beşkonak bölgesinde bulunan Bilgelik Vadisi diğer bir adıyla Tazı Kanyonu’na asıl özelliğini veren, şüphesiz ki 200 metrelik yüksekliğiyle nefes kesen muhteşem manzarası. Doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için ideal olan Bilgelik Kanyonu’na gitmek için arazi aracını tercih edebilirsiniz. Eğer isterseniz kanyondan sonra ormanın içindeki patikadan Köprülü Kanyon’a doğru yürüyüş yapabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

İstanbul’da Ormana Giriş Yasağı Başladı

Bayram tatili için İstanbul'da kamp ve piknik yapmayı düşünenlerin...

Gelmiş Geçmiş En İyi 55 Yabancı Dizi

Haftasonu geldi, işler de biraz sakinledi derken dizi severler...

Geri Dönüştürülemeyen Atıklar Nereye Gidiyor?

Artan nüfusla birlikte çevre kirliliğinin de arttığından bahsederken bir...

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Bir şelalenin yanında vakit geçirirken dökülen suların etkisiyle tüm...