Türkiye’de Kış Tatili Yapabileceğiniz 8 Yer

Türkiye, mevsim çeşitliliği ile yaz turizmi kadar kış turizmine de uygun bir coğrafi bölgede bulunuyor. Özellikle kış tatili ve kış sporları seven yerli ve yabancı turistler için oldukça nitelikli ve ucuz tesislere sahip.Şimdi bu tesislerden en gözde olanlarına bir göz atalım.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, uygun coğrafi yapısı ile her seviyedeki kayakçılara hitap eden ve son yıllarda hızla gelişen Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisi sayılmaktadır.

Isparta ilinin buzdolabı olarak bilinen dağ,sıcak ve samimi tesisleriyle insanların içini ısıtmaktadır.Konaklama bakımından zengin olan Davraz Dağı bünyesinde 4 yıldızlı ve 280 yataklı bir otel, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne ait 84 yataklı bir Eğitim ve Uygulama Oteli ve 55 yataklı bir oberj otel yer almaktadır. Kayak Merkezine 8 km uzaklıkta ve Davraz’ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyü’nde de, doğaya uygun 24 yatak kapasiteli, Davraz Dağ Evleri adıyla bilinen bir adet pansiyon yer almaktadır. Ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılmaktadır.

Kayak Merkezinde kayak antrenörleri, sağlık hizmetleri ve kayak malzeme odası sezon boyunca kayak severlere hizmet vermektedir. Kayak Merkezinde Eğirdir Gölü’nün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilmektedir.

Davraz Kayak Merkezinde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 km’ye ulaşan benzersiz parkurlar bulunmaktadır. Kayak pistlerinin rakımı, mevcut mekanik tesislerle ulaşılabilen 1650 m ile 2344 m arasında değişmektedir. Ayrıca çığ ve kaybolma tehlikesi olmaması kayakçılar için büyük bir avantajdır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Ankara ve İstanbul gibi iki metropol kent arasında, il merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya, her yıl yerli ve yabancı tatilcilerin ilgi odağı oluyor.

Kartalkaya’nın çok fazla tercih edilme sebebi var. Kış sporlarına merakı olanlar için bu sebeplerden en önemlisi pistlerin doğrudan güneş alıyor olması ve  yoğun çam ormanlarının koruduğu yamaçların, oldukça sert esen kuzey rüzgarlarından etkilenmemesi sonucunda kar tanelerinin uzun süreler kuru kalabilmesidir.Çünkü bu durum kış sporları açısından son derece uygun bir ortam sağlamaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne günübirlik gidebileceğiniz gibi birbirinden lüks otellerde kalarak da muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.Üstelik konakladığınız taktirde tesisdeki kayak pistlerinden de ücretsiz faydalanabilirsiniz.Kartalkaya otellerinde gündüz kayak ve snowboard ile kış sporlarına doyarken akşamları DJ performansları ile kesintisiz eğlenceyle tatil günlerinizi bir serüvene dönüştürebilirsiniz.

Tesislerde deneyimli kayak ve snowboard öğretmenleri ile personeli bulunmaktadır. Her otelin kendi bünyesinde ilk yardım ve sağlık hizmeti verilmektedir. Tesislerden her türlü kayak malzemesi kiralanabilmektedir. Avrupa standartlarında Türkiye’nin en büyük “snowpark”ları Kartalkaya’da bulunmaktadır.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars merkezine 60 km mesafededir.Sarıkamış İlçesi’nin batısında Süphan kayak merkezi 2200-2900 metrede yer alır. Doğusunda Ağbaba 2200-2810 metrededir. İlçenin güneydoğusunda Cibiltepe 2200-2634 metrededir. Tüm pistler toplamda günlük 15.000 kişinin kayak yapabileceği kapasitedir.En uzun pist 3500 metredir ve 7 pist vardır.

Sarıkamış kayak merkezini diğer kayak merkezlerinden ayıran en net ve dikkat çekici özelliği ise dünyada sadece Alp’lerde ve Sarıkamış’ta bulunan toz kristal kardır.Sarıkamış kayak merkezinde kayak pistlerinde çığ tehlikesi yoktur ve pistler sarı çam ormanlarıyla çevrili olduğundan Sarıkamış Kayak Merkezinde pistler rüzgara karşı da korunaklıdır.

Sarıkamış kayak alanında 2 adet telesiyej tesisi hizmete açılmıştır. 2017 yılı başı itibariyle toplam 1037 yatak kapasiteli 15 adet Turizm İşletme Belgeli tesis yer almaktadır. Normal kış koşullarında yılda ortalama olarak 4 ay, 8 ile 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık – 10 Nisan tarihleridir.

Kış sezonu dışında da ziyaretçilerini ağırlayan bölge, piknik aktivitelerinin yanında trekking, oryantiring gibi doğa sporlarını sevenler için cazip.Türkiye’nin bir ucunda bulunmasına rağmen yoğun ilgi gören Sarıkamış Kayak Merkezi şehrin kalkınmasında da büyük rol oynuyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Dağı, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz konumunda, Kastamonu ile Çankırı illeri arasındadır.Kayak merkezinin bulunduğu alan ve pistlerin çevresi göknar ormanlarıyla kaplıdır. Hem kayak –snowboard yaparken hem de dinlenirken çok güzel bir manzara izleyebilirsiniz.

Gerek bölge halkının gerekse ülkenin çeşitli bölgelerinden her yıl binlerce kişiyi misafir eden Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından birisidir. Kar kalınlığı ise 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.Kayak merkezinde toplam 2 adet pist bulunmaktadır.

Ilgaz, Türkiye’nin özellikle son 10 senedir gelişmekte olan kış turizminin en önemli tesislerinden sayılıyor. Eğer kış sporlarına tutkunsanız ve bu konuda çok da başarılı değilseniz, ya da yeni öğreniyorsanız, pistleriyle Ilgaz sizin için ideal olacaktır. Ayrıca enfes manzaralar ve zengin bitki örtüsü eşliğinde spor yapmak size daha da zevk verecektir.Yeni başlayanlar için pistlerinin uygun olmasının yanısıra, Ilgaz’ın bir diğer avantajı, diğer kayak merkezlerine oranla daha sakin ve tenha oluşudur.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklayabileceğiniz 3 adet tesis bulunmaktadır. Telesiyej alt istasyonunun yakınında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan 1 tesis ve 1 adet otel bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi’ne ait Ilgaz Tesisleri de resmi ve sivil konukları için hizmet vermektedir. Ilgaz Kayak Merkezinde toplam yatak kapasitesi ise 666’dır. Ayrıca Ilgaz Kayak Merkezi’ne yakın konumda olan otellerde de konaklayabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz’in Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alır ve Gümüşhane ili sınırları içindedir. Bu kayak merkezinin büyük bir kısmı ormanla kaplıdır. Kar kalınlığı ise 100 cm ile 150 cm arasındadır.

Kayak merkezi her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Ormanlık alanlarla kaplıdır. Doğayla iç içe olan bu kayak merkezi, eşsiz güzellikteki kayak merkezleri arasında yer alır. Tesisin uzunluğu 661 metredir. Saatte 843 kişi kapasitelidir.Kayak malzemeleri bulunmaktadır. Kayak yapmasını bilmeyenler için kayak eğitmenleri mevcuttur. Zigana Kayak Merkezinde sezon başlangıcı Ocak ayı sonundadır. Mart ayına kadar sezonun devam edeceği söylenir.

Zigana kayak merkezinde birkaç otel ve çeşitli tesisler vardır. Yaz ve kış yıl boyunca burada hizmetini sürdüren oteller vardır. Özellikle de doğal ortamı ile birlikte önerebileceğimiz sakin ve ferah bir yerdir. Daha sakin ve sessiz bir şekilde tatilinizi sürdürmek isterseniz burası size önerebileceğimiz ilk tatil mekanları arasındadır. Burada Bungalow evlerinde kalabilir ve oldukça geniş restoran seçenekleri ile bölgenin en güzel lezzetlerini tadabilirsiniz. Bungalow evlerinde internet ve televizyon seçeneklerinin yanı sıra sıcak su avantajları da bulunmaktadır.

Zigana Kayak Merkezi’ne Gümüşhane ve Trabzon’dan konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla rahatlıkla gelebilirsiniz. Özel aracınız yoksa da, Gümüşhane otogarından hareket eden tur otobüslerini kullanabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’ndan da servisler yardımıyla kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile gelecekseniz asfalt yoldan tabelaları takip ederek, Gümüşhane üzerinden Zigana Yaylası’na çıkan yoldan Zigana Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Erzurum Ejder 3200 Kayak Merkezi

Yıllardır ‘Palandöken’ olarak anılan Erzurum’daki kayak merkezinin yönetimi büyükşehir belediyesine geçtikten sonra bölgenin adı da ‘Ejder 3200’ olarak değişmiştir.Erzurum’un güneyinde yer alan 3176 m yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir. 12 km uzunluğunda kayak pistlerine sahip olan Palandöken’de pistler kolaydan zora doğra ayrılmıştır.

New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir.Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. Palandöken Kayak Merkezin’deki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir.

Palandöken Dağları’nın en yüksek noktası Büyükejder Tepesi olarak isimlendirilir. Burada, iletişim vericileri ve özel bir işletmeye ait kafeterya bulunmaktadır ve kayak sezonunda telesiyej vâsıtasıyla da zirveye ulaşılabilmektedir. Zirveden inen hat üzerinde, 2500 metre irtifâda Ejder Lifti’nin bitiminde de özel bir kafeterya bulunmaktadır.

Bu sene bir çok değişikliğe imza atılan kayak merkezinde en önemli değişiklik pistlerin üzerindeki kamera yayınları internete verildi.Dileyenler ‘www.ejder3200.com’ adresinden pistlerdeki son durumu canlı görebilecek.Kayak merkezinde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 6.000 kişilik konaklama kapasitesine sahip 4 ve 5 yıldızlı otellerle birlikte, kayak evi, günübirlik konaklama imkanı sunan tesisler bulmanız mümkündür.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Bursa kentimizin Güneybatısında yer alan, Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarındaki 2 tepe üzerinde kurulmuş olan Uludağ Kayak Merkezi,şehir merkezine yarım saat mesafede yer almaktadır.Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, tanrıların Troya Savaşını izlediği yer olarak mitolojideki yerini almıştır.

Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur Kayağı” ve“Helikopterli Kayak” uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snowboard, bigfoot, buzpateni ve kar motosikleti aktiviteleri de yapılabilmektedir.

Kayak yapmak için en uygun olan dönem kasım ayında başlamaktadır. Şubat ayının sonuna kadar bu dönem devam etmektedir. Uludağ kış sezonunun gözdesi olarak bilinir ancak yaz aylarında da trekking, kampçılık gibi imkanları sayesinde yine birçok sporcu ve ziyaretçiyi ağırlamaktadır.Bölgenin; en yüksek tepesi olan Uludağ Tepe’nin yanı sıra Zirvetepe, Çobankaya ve Bakacak Tepe gibi yükseltileri bulunmaktadır. Uludağ’ın meşhur teleferiği ise Bursa-Kadıyayla ve Kadıyayla-Sarılan mesafeleri arasında keyifli bir yolculuk imkanı sağlamaktadır.

Tilki, kurt, çakal, porsuk, ayı ve akbaba gibi vahşi hayvanları da bünyesinde barındıran Uludağ’da, temmuz ve ağustos ayları içerisinde ise muhteşem güzellikteki Apollo Kelebeği’ni görmek mümkündür. Toplam 12.762 hektarı kapsayan kayak merkezi, yüzde 71 oranındaki orman alanıyla adeta bir oksijen merkezidir. Merkezin Bursa Ovası’na yakın bölgelerinde yer alan sıcak su kaynakları ise kaplıca haline getirilmiş, pek çok ziyaretçinin şifa bulma amacıyla ziyaret ettiği mekanlar haline gelmiştir.

Uludağ Kayak Merkezinde 12’si kamu kuruluşuna, 15’i özel sektöre ait toplam 27 konaklama tesisinde 3000’in üzerinde yatak kapasitesi bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri, yeme içme-eğlence yerleri, sağlık ocağı hizmet vermektedir. Kayak malzemeleri satış, kiralama ve kayak hocalarından ders alma hizmetleri mevcuttur.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes, 3910 metrelik yüksekliğiyle bölgenin en yüksek dağı. Şehrin her yerinden görünebilen dağ, kente ayrı bir güzellik katıyor. Erciyes kayak merkezi kar kalınlığı bakımından oldukça ideal. Mevsim şartlarına göre değişen cömert kar kalınlığıyla misafirlerine mükemmel bir fırsat sunuyor.

Bölgenin iklimi karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Burada kar kalınlığı 50-100 cm arasını bulmaktadır. Bölgede günü birlik olarak ve ücretsiz şekilde kullanılabilecek 2000 kişi kapasiteli piknik alanları bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında ailece seyahat edilebilecek ve güzel vakit geçirebileceğiniz nezih bir ortamdır.

Erciyes Kayak Merkezi,şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır.Kayak yapabilmek için en uygun olan zaman Aralık-Nisan aylarıdır. 15 Kasım-1 Mayıs arası kayak sezonudur.Erciyes Turizm Merkezi, Kayseri Erkilet Havalimanına yalnızca 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dilerseniz taksi vasıtasıyla havalimanından kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden de düzenli aralıklarla Erciyes Kayak Merkezi’ne Erciyes minibüsleriyle seferler yapılmaktadır. Kış aylarında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yoğun çalışmaları ile birlikte Kayseri-Erciyes karayolu 24 saat açık tutulmaktadır.

Erciyes, kayak merkezi fiyatları, pist zenginliği, muhteşem doğası, konaklama imkanları, yeme-içme seçenekleriyle en ideali, sunuyor. Eğer bir ayak takımınız yoksa, dert etmeyin. Erciyes kayak merkezinde kıyafet kiralama, kızak ya da kayak takımı kiralama şansınız da bulunuyor.

Ayrıca burada güvende olduğunuzu söylemeliyiz. Erciyes kayak merkezi, 34 farklı pistte 25 kişilik pist güvenlik ekibi ile güvenliği en üst seviyede tutuyor. Eğer düşmek, kaybolmak gibi bir korkunuz varsa size el uzatacak bir pist güvenliğiyle karşılaşmanız muhtemel.Kayseri Erciyes kayak merkezi otelleri, buraya gelmekte ne iyi ettik dedirtecek hizmeti sunuyor. Oteller, pistlere oldukça yakın ve fiyatlar bakımından her bütçeye uygun seçenekleri de var. Otellerin içerisinde bulunan restoranlar da size muhteşem menüler sunuyor.

HARİTADA GÖRÜNTÜLE

Türkiye’de ki En İyi Snowboard Spotları

Kışın Yapabileceğiniz Az Bilinen 10 Extreme Spor

İndirim Kuponları ve Güncel Haberler İçin Bültene Kaydolun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş:

En Yeni

İlgini Çekebilecek İçerikler
Keşfet

Makedonya’da Gezilecek Yerler ve Yaşam

Makedonya, Balkanların kendi küçük ama sahip oldukları büyük ülkesi....

Seyahat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası hastalık, yaralanma, kazalar, uçuş veya diğer ulaşım...

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Küresel ısınma, insan etkinliklerinin atmosferde neden olduğu gaz yayılmaları...

Dünyanın En Büyük Gölleri

Durgun suyu ve sessizliğiyle bakan herkese ilham veren göl...