Türkiye Canyoning Rotaları ve Canyoning Hakkında Herşey - Kampbros

Türkiye Canyoning Rotaları ve Canyoning Hakkında Herşey

Konu Başlıkları

Canyoning, Türkçe’de karşılığı “Kanyonlamak” olarak çevrildiğinden genellikle İngilizce ismi ile bilinir. Canyoning, maceraperestlerin oldukça dikkatini çekmeyi başarmış görünüyor ki son zamanlarda Dünya’nın heryerinden macera dolu kanyoning videoları ile karşılaşabiliyoruz. Oldukça zorlu olan bu aktivite, çeşitli özel teknikler ve malzemelerle atlama, tırmanma, yüzme gibi sağlam kondisyon gerektirebilecek birçok aktiviteden oluşuyor.

Canyoning Nedir ?

İpli iniş, kaya tırmanışı, yüzme, atlama gibi faaliyetleri içeren bir faaliyettir. Canyoning, tahmin edildiğinin aksine normal bir kanyon yürüyüşünden farklı olarak zorlu şartlarından dolayı derin bir donanım ve bilgi gerektirmektedir. Yüksek debili su akışı, yosunlu dik kayalar ve dar boğazlar arasından geçişlerde, parkurun zorluk derecesine göre saatler içinde veya günlerce süren kamplı kanyon geçişleri şeklinde yapılabilir.

Canyoning Nasıl Yapılır ?

Eğer Canyoning yapmaya karar verdiyseniz her türlü doğa olayına ve hava durumuna karşı tedbirinizi almanızı ve ekipmanlarınızın tam olmasına özen göstermenizi öneririz. Kullanılan malzemeler açısından dağcılıkla benzerlik gösterse de aslında zamanla ikisini ayıran zorluk derecesi, daha derin bilgi birikimi gibi farklılıklar olduğu gözlenmiştir. En azından iple iniş ve kaya tırmanışı konularında bilgi sahibi olmanız bu macerada size yardımcı olabilir. Ve eğer bu konularda tecrübeniz yoksa, tek başınıza denemek kalıcı sakatlanmalara ve yaralanmalara yol açabilir.

Canyoning’e Nasıl Başlanır ?

Birçok dağcılık klübü, canyoning faaliyetleri düzenlemektedir. Bu konuda bilgili rehberler aracılığı ile tam ekipmanlar ile düzenlenen turlar ve etkinlikler mevcuttur. Bölgenizdeki dağcılık klüplerinden, kanyoning faaliyetleri ve ekipmanları hakkında çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Her klüp zorlu ve günler süren faaliyetler düzenlememekle birlikte, basit bir kanyon yürüyüşleri de düzenlemektedir. Canyoning faaliyetlerinde ekip halinde hareket etmek önemlidir. Yosunlu kayalar, dibini göremediğiniz şelaleler ve düşebilecek herhangi bir kaya parçası maceranıza engel olabilir. “127 Saat” adlı filmde yalnız bir macerada oluşabilecek olumsuz sonuçlara dair, yaşanmış bir hikayeyi izleyebilirsiniz.

Türkiye’de Canyoning Yapılan Yerler

1.Valla Kanyon,Kastamonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan bu kanyon Dünya’nın 2. Türkiye’nin 1. en büyük kanyonudur. Canyoning için tercih edilen yerlerin başında gelen bu kanyona gelecekseniz eğer zorlu parkurlara hazırlıklı olmanızı öneririm.

2.Kaputaş Kanyon,Antalya

Antalya’nın sıcağından bunalanlar ve kendine güvenenler için muhteşem bir kanyon geçişi olacak diyebilirim.Sürekli su geçişi olmayan bu kanyon ara ara biriken göletlerle geçiş yapanlara kendilerini attıkları ve ferahladıkları keyifli anlar yaşatmaktadır.Kanyonun bitişinde sizi bekleyen Kaputaş Plajı’na ulaştıysanız başarılı bir geçiş yapmışsınız demektir.

3.Ersizlerdere Kanyon,Kastamonu

Şelaleler,cadı kazanları,doğal göletleri,su kaynakları ve insan elinin çok az değdiği bu kanyonda sizi yazın sıcağında ferahlatacak yerlerden biridir.10 ip inişi yapılacak olan bu kanyon yaklaşık 850 metredir.

4.Kıbrıs Kanyon,Antalya

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan bu kanyon macera sever yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.Bir çok bitki türünün bulunduğu bu kanyonda hem keyifli hemde zorlu dakikalar sizleri bekliyor.

5.Akdağ Tokalı Kanyon,Afyon

Hem bu macerayı yaşamak hemde gün içinde bitirmek istiyorsanız uğramanız gereken yer Akdağ Tokalı Kanyon diyebiliriz.Zaman zaman yüzerekte geçmeniz gereken bu kanyon sizlere günübirlikte olsa güzel dakikalar yaşatacak gibi duruyor.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp