Trans-Sibirya Ekspresi Hakkında Herşey - Kampbros

Trans-Sibirya Ekspresi Hakkında Herşey

Konu Başlıkları

Trans-Sibirya Demir Yolu

Pasifik kıyısında liman şehri Vladivostok’un kurulması ile 1880’de limanın başkent ile bağlantısının oluşturulması ve sibiryanın yeraltı – yerüstü kaynaklarının dağıtımının yapılması amacı ile 1891’de Çar III. Aleksandr’ın onay vermesi ile Ulaştırma Bakanı Sergei WitteTrans sibirya demiryolu planları oluşturmuş ve yapımına başlanmıştır.

Foto : trenturu.com

Çar’ın 3 yıl sonra ölmesi ile yerine geçen oğlu çar II. Nikolay, demiryolunu desteklemeye devam etmiştir. Projenin inanılmaz büyüklüğüne rağmen, tüm rota tamamen 1916 yılında tamamlanmıştır. Vladivostok’taki bu demiryoluna ait bir anıt üzerinde 9288 km’lik uzunluğu yazılmıştır. Ancak Ulan Batur da dahil edilince 10 bin 650 kilometre olmaktadır. Bu mesafe ile Dünya’nın en uzun rotalarından birisidir.

Tren Güzergahı

  1. Moskova
  2. Kazan
  3. Yekaterinburg
  4. Novosibirsk
  5. Krasnoyarks
  6. İrkutsk
  7. Baykal Gölü
  8. Ulan Batur
  9. Vladivostok

Detaylı Güzergah İçin Tıklayınız

Tren Özellikleri

Golden Eagle Trans-Siberian Express

Bizim Tavsiyemiz Moskova-Vladivostok arasını hiç bölmeden, 13 gecede tamamlayan GW Travel’ın “Golden Eagle Trans-Siberian Express”dir. Altın ve gümüş vagonlar olarak iki ana kategori kullanan bu trenler, ranza tipi iki yataklı kompartımanların her birinde duş, tuvalet, saç kurutma makinesi, kasa, uzaktan kumandalı klima, CD/DVD oynatıcısı, LCD ekran bulunmakta.

Yemekler, içecekler tüm yerli votka, yabancı marka kırmızı ve beyaz şarap ve her türlü içki ücretsiz sunulmaktadır. Bu hizmetlerin tümü bilete dahildir. Ancak bu durum turlarda geçerlidir.
13 gün boyunca bavul açıp kapatmadan  rahat bir gezi yapılmaktadır.

Bilet Nasıl Alınır ve Fiyatları Nedir ?

Bilet almak için Rusya Demiryollarına ait RZD firmasının, İngilizce bilet alım sayfasına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Departure and arrival stations bölümünden biniş rotasını MOSCOW varış rotasını ise VLADIVOSTOK yapıp, yan taraftan gidiş ve dönüş tarihinizi belirlemeniz yeterlidir.

11.01.2018 tarihi için iki farklı kalkış saatini listeledim ve bunlar üzerinden inceleyelim. Sağ üst tarafta 2-cl slpeeping compt. olarak gördüğümüz alan, 2. Sınıf Yataklı Kompartman anlamına gelmektedir. Vagon özelliklerinden yazının devamında bahsedeceğim. Hemen yanında Pelaces left 5 olarak gördüğümüz alan ise 5 yer kaldığını göstermekte.

2 Kişilik yataklı kompartman fiyatı 18.700 ₽ (Rus Rublesi) 31.12.2017 Dövizine Göre

Yataklı kompartman fiyatı 18.700 ₽ (Rus Rublesi) 31.12.2017 Dövizine Göre

 Vagon Özellikleri Nelerdir ?

1. Sınıf Vagonlar

Kompartman tamamen size ait oluyor. Yataklar, kendine özel lavobo ve banyosu da bulunuyor. Kısacası trendeki tüm özelliklerden faydalanıyor diyebiliriz.

2. Sınıf Vagonlar

Kompartman içerisinde 4 yatak bulunuyor. Vagon’da 1 ortak kullanım lavobo ve sıcak su kazanı bulunuyor. Kompartman içerisinde 6 günlük yolculuğunuzda uzaktan akraba çıkabileceğiniz kişilerin olma olasılığı çok yüksek.

3. Sınıf Vagonlar

Aslında tüm öğrencileri bulabileceğiniz yer burası diyebilirim. Bir vagon düşünün tamamı yataktan oluşuyor. Her ne kadar askeri koğuşlara benzese de birçok yeni insanla tanışma fırsatınız olabilir.

Trende Yemek

Tren restorantında yemekler biraz pahalı olduğundan genellikle dışarıdan hazır gıdalar alınıyor.

Seyahat sırasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden Göreceğiniz  4 Yer

1- Baykal Gölü

Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya’nın güneyinde, İrkutsk Oblastı ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, “Sibirya’nın Mavi Gözü” diye adlandırılır.

2- Kazan Kremlini

Tataristan’ın Kazanşehrinde bulunan tarihi kaledir. Kazan hanlarının eski kale kalıntıları üzerine Korkunç Ivan’ın emri üzerine kurulmuştur. 2000 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

3- Moskova Kremlini

Moskova Kremlini, Moskova’nın merkezinde yer alan 1495 yılında inşası tamamlanan özel kompleks. Kompleks Rusya devlet başkanı’nın resmi ikametgâh yeridir. Adı “şehir içinde bir kale” anlamına gelir.

4- Kızıl Meydan

Kızıl Meydan ise Tarih boyunca idamlara, gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere sahne olmuştur. Eskiden, kentin merkezindeki en büyük pazar alanı olan meydan, Moskova’yı Rusya’nın belli başlı kentlerine bağlayan yolların kavşağıydı. Meydan, değişik zamanlarda konutlar, kiliseler, bir halk tiyatrosu ve bir basımevi yer almış. Moskova’nın ilk halk kütüphanesi ile üniversitesi de burada kurulmuştur.

Bu içeriği beğendin mi?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Keşfet

Bunlar da ilgini çekebilir

Ücretli ve Ücretsiz Dikili Kamp Alanları

Dikili kamp alanları, İzmir ve Ege’nin deniz kampı açısından önemli noktalarından biridir. Hem denize yakın hem de doğanın içerisinde kamp yapmak isteyenler için oldukça uygun

Ücretli ve Ücretsiz Anamur Kamp Alanları

Ülkemizden bir başka güzellik Anamur. Doğası, tarihi ve taşıdığı kültürle Mersin’in gözde ilçesi Caretta Caretta’lara da misafirlik ediyorlar. Harika bir sahili, 1911 çıkışlı deniz feneri,

Ihlara Vadisi Kamp Alanı ve Gezi Rehberi

Tarihteki adı (Peristremma) olan Ihlara Vadisi, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadi içerisinden Melendiz Nehri geçmekte ve Nehir, buraya ayrı bir

Ücretli ve Ücretsiz Nevşehir Kamp Alanları

Nevşehir Kamp Alanları içerisinde Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türemiş “Güzel Atlar

Paylaş:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp