Tozu Dumana Katma Zamanı: Sandboarding

Bu yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on reddit

Konu Başlıkları

Kum sörfü mısır’da ortaya cıkmıştır.Kum tepelerinde gerçekleşen snowboarda benzer eğlence amaçlı bir spor etkinliğidir.Tıpkı deniz sörfü gibi dengenin temel alındığı bir spordur. Dengesizliğin sonu malum..

Güvenlik açısından son derece de önemlerin alınmadığı taktirde yapılması tavsiye edilmez. Kestaneyi çizmek istemiyorsanız kolluk, dizlik, kask, eldiven takmalı ve düzenli bir eğitim almalısınız..

Kum Sörfü Nasıl Yapılır?

Kum sörfünü denemeden önce mutlaka denge konusunda kaykay ya da patenle egzersiz yapmak size daha uyumlu ve sağlıklı sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır. Hadi başlayalım; kum tepelerinden aşağı inmeden önce sörf tahtamızı yere koyduk ve denge konusunda hala sıkıntımız var ise burada devreye arkadaşlarımız girecek. Arkadaşımız sörf tahtasıyla sizi düz bir yerde yavaş yavaş çekmeye başlayacak.Bunu ilk yürümeye başlayan bir bebeğin yardımcı kola ihtiyaç duyup tutunarak ilerlemesi olarak düşünün.Tam dengeyi sağlayana kadar çekmeye ve destek almaya devam.

Kum sörfü özel bir sörf tahtası üzerinde ayakta durulup kum tepeciklerinden aşağı doğru kayarak yapılır.Yamaçtan ya da her yüksek kum tepesinden yapılmaz. Sörfü pürüzsüz, board’ın güzelce kayabileceği bir zeminde yapmak gerekir.

Gelelim sörf tahtamıza tahtanın üzerindeki bantlara ayaklarımızı geçirip sabitleriz böylece sörf tahtası ayaklarımızın altından kayıp gitmez. Son olarak kaymadan önce sörf tahtamızın altına “parafin” adı verilen bir madde sürülür. Bu madde sayesinde sörf tahtası kumda kolay kayar. Artık tam anlamıyla kumda sörf yapmaya hazırız demektir. Bu alanda yetişen minik kardeşlerimizde oldukça iddalı gözükmekte.

Nerelerde Yapabiliriz?

Peru’nun Ica Gölü kum sörfünün yapılabileceği uygun yerler arasındadır. Dünya’nın en büyük kum tepesi olan Duna Grande’de burada yer almaktadır. Bu bölgede International SandSnow School hem turlar düzenliyor hem de eğitim veriyor ayrıca kamplı kampsız sandboarding turları da düzenlemektedir.

Brezilya’nın jericoacoara bölgesinde de kum tepelerine rastlamak mümkün. Gün batımına doğru insanlar burada sadece güneşin batışını için bulunmuyor. Güneşin batışını izlerken bir yandan sandboard ile onlarca taklayla koca tepelerden aşağı inmeyi başaran insanlardan gözlerinizi alamayacaksınız.

Kumda sörf bu şekilde yapılmakta ve uygulanmaktadır. Tabi ki yaşamadıkça nasıl bir duygu ve deneyim olduğunu bilemeyiz. İleri ki zamanlarınızda fırsatınız olursa yapılabilecek güzel ekstrem sporlardan biri olduğunu bilelim.

[td_block_video_youtube playlist_title=”” playlist_yt=”RFOPbcUiDg4, 4cWHQbBFBRI, 0ENviLq-XfI, yUkl5zyfE3I, PH53M5g7En8″ playlist_auto_play=”0″]

 

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konulardan ilk siz haberdar olun

Şunlar da ilginizi çekebilir..

Kamp

Bodrum Kamp Alanları – En İyi 10 Bodrum Kamp Alanı

Bodrum’da kamp deneyimi yaşamak isteyenler için Bodrum’un kamp alanlarını sizler için listeledik. Birinden güzel Bodrum kamp alanları listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. 1.Vola Camping- GÜRECE Volo Camping;

Keşfet

Datça Gezilecek Yerler – Datça Gezi Rehberi

Bu yazımızdaki rotamız; Ege Denizi ile Akdeniz’in ortasında yer alan 235 kilometrelik sahil şeridi ile muhtemelen Türkiye’nin en keyifli tatil mekanlarından biri olan Datça! Datça

Doğa Yerlerini Keşfedin

Kamp alanları, bungalov evler, tabiat parkları ve çok daha fazlası Kampbros keşif haritasında.